Co to jest cesja leasingu?

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 16.03.2022, Aktualizacja 10.05.2022

Leasing dla wielu przedsiębiorstw jest wygodnym sposobem na sfinansowanie zakupu maszyn czy samochodów. Natomiast podpisanie umowy leasingu wymaga płacenia rat. Gdy firma chce pozbyć się pojazdu czy maszyny, wówczas niezbędna jest cesja umowy leasingu. Powody, z jakich leasingobiorcy decydują się na zrezygnowanie z trwających umów, są różne.

Co to jest cesja leasingu?

Najczęściej umowa leasingu jest zakończona przed czasem ze względu na problemy finansowe. Dotyczyć to może ogólnej sytuacji firmy, jak i też problemów ze spłatą konkretnych zobowiązań. Innym powodem, dla którego wybierana jest cesja leasingu samochodu, to brak potrzeby użytkowania przedmiotu. Zdarza się, że przedsiębiorstwo chce zmienić maszyny czy pojazdy, których używają. Wynikać to może z chęci uzyskania dostępu do nowocześniejszych modeli, czy też bardziej dopasowanych pod kątem parametrów użytkowych. 

Dlaczego warto dowiedzieć się, na czym polega cesja leasingu?

Leasing to popularna forma finansowania środków trwałych. Dla wielu podmiotów jest to forma znacznie łatwiej dostępna niż kredyt na nową firmę. Przy wykorzystaniu leasingu można uzyskać dostęp do sprzętu, który jest niezbędny w celu rozwinięcia działalności przedsiębiorstwa. Innym powodem korzystania z takiej formy finansowania jest chęć rozpoczęcia działalności, co wymaga zakupu samochodów czy maszyn. Często przedsiębiorca dokonuje analizy finansowej, wykorzystując kredyt dla firm kalkulator i orientuje się, że leasing będzie korzystniejszy. Nie oznacza to, że nie dochodzi do sytuacji, w której pojawia się konieczność rezygnacji z zawartej umowy. Wówczas trzeba wiedzieć, co to cesja leasingu. To element każdej umowy, którą podpisuje się z firmami leasingującymi. Zapisy określają czas trwania zobowiązania, podczas którego trzeba uiszczać opłaty. Równocześnie określane są warunki zakończenia umowy. Obejmuje to również możliwość skorzystania z rozwiązania, którym jest cesja leasingu. Taki zapis pozwala na wypowiedzenie umowy przed terminowym jej zakończeniem.

Przedsiębiorstwa decydują się na skorzystanie z takiej opcji, choćby z powodu:

  • braku chęci wykupienia środka trwałego po spłacie rat;
  • chęci pozbycia się przedmiotu leasingu;
  • przekształceń właścicielskich, organizacyjnych w firmie;
  • chęci zawarcia nowej umowy na lepszych warunkach;
  • ograniczenia ilości sprzętu wykorzystywanego w firmie;
  • problemów finansowych.

Co wpływa na to, ile trwa cesja leasingu?

Należy zdawać sobie sprawę, że na to, ile trwa cesja leasingu, wpływają różne czynniki. Po pierwsze niezbędne jest znalezienie przejmującego umowę. Poszukiwanie przejmującego może zająć trochę czasu. Po drugie podmiot, który ma w dalszym ciągu spłacać raty za przedmiot leasingowany, musi być zaakceptowany przez firmę finansującą. Zatem cały proces może trwać od kilku dni do nawet kilkunastu tygodni. Należy to brać pod uwagę, gdy planuje się skorzystać z takiego rozwiązania. Pozwala to znacznie lepiej określić, czy będzie to opłacalne rozwiązanie. Wiedząc, jak wygląda cesja leasingu, można ustalić, czy skorzystanie z niej w konkretnym przypadku nie będzie nadmiernie trudne. Przede wszystkim znaczenie ma procedura, która musi być zrealizowana, aby zmienić strony umowy.

Gdy dokonana ma być cesja leasingu na osobę prywatną lub firmę procedura obejmie:

  • ocenę sytuacji finansowej obecnego leasingobiorcy;
  • ocenę ryzyka nowego leasingobiorcy, który musi przedstawić finansowe dokumenty do leasingu;
  • uiszczenie opłaty za przygotowanie umowy cesji przez nowego leasingobiorcę.

Istotne jest, aby dotychczasowy leasingobiorca nie miał zaległości finansowych. Gdy takie występują, wówczas muszą być spłacone przed rozpoczęciem procedury cesji leasingu na osobę fizyczną. Nowa strona umowy musi przedstawić szczegółową dokumentacją określającą sytuację finansową. Podlegać to będzie ocenie, gdyż firma finansująca chce ograniczyć ryzyko, że w przyszłości opłaty nie będą regularnie wpłacane. Natomiast wysokość opłaty, gdy ma być dokonana cesja samochodu w leasingu, jest zapisana w tabeli opłat i prowizji.

Na co zwrócić uwagę przy cesji leasingu?

To na czym polega cesja leasingu, powinny dokładnie sprawdzić osoby fizyczne czy firmy, które chcą skorzystać z przejęcia umowy. Pozwala to uniknąć zdecydowania się na takie formy uzyskania samochodu czy sprzętu komputerowego, które okażą się niekorzystne. Dobrze jest sprawdzić różnice, jakie wykazuje leasing operacyjny a finansowy. Nie zawsze z punktu widzenia warunków korzystania z przedmiotu, każda forma będzie tak samo korzystna. Należy brać pod uwagę, że poszczególne formy leasingu wpływają nie tylko na opłaty, ale również na konieczne do uiszczania podatki. Z tego powodu ważne jest, aby zapoznać się także z tematem: cesja leasingu a koszty podatkowe. W ten sposób można dokładnie sprawdzić, choćby jakie zobowiązania podatkowe będzie generowała konkretna forma leasingowania. Wiedząc, co to jest leasing i jakie korzyści przynosi, będzie można znacznie lepiej ocenić również korzyści finansowe, które będzie można uzyskać. Obejmuje to również obszar podatków. Natomiast sama cesja będzie po stronie przejmującego umowę tworzyć przychód podlegający opodatkowaniu. Jest on równoznaczny ze zbyciem praw majątkowych. Zatem będzie to tworzyć koszt uzyskania przychodu.

Ile może kosztować cesja leasingu?

Warto dokładnie sprawdzić, jakie będą koszty cesji leasingu. Dokładne ich policzenie ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia oceny opłacalności przejęcia umowy.

Należy brać pod uwagę, że koszt cesji leasingu to:

  • miesięczna rata;
  • odstępne.

Szczególną uwagę należy zwrócić na tak zwane odstępne. Jest to kwota, która musi być zapłacona osobie, która sprzedaje umowę. Wysokość powinna być ustalona, jako równia pomiędzy sumą rat do spłacenia a wartością rynkową przedmiotu. Zatem trzeba brać pod uwagę, że gdy podmiot spłaci część rat, wówczas trudno się spodziewać, że cesja zostanie dokonana, to będzie ona bezpłatna. Oczywiście to ile kosztuje cesja leasingu, zależy od konkretnej sytuacji. Zdarza się, że umowa może okazać się znacznie korzystniejsza, gdy konkretnemu podmiotowi bardziej zależy na pozbyciu się zobowiązania.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 16.03.2022, Aktualizacja 10.05.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.