Co to jest kredyt firmowy?

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 18.03.2022, Aktualizacja 04.05.2022

Uzyskanie środków finansowych w banku to sposób, aby dokonać zakupów bez konieczności dysponowania środkami własnymi. Dla firm ma to spore znaczenie, gdyż pozwala znacznie szybciej rozbudować działalność gospodarczą. Szczególnie wyszukując najtańsze kredyty firmowe, można liczyć na uzyskanie pieniędzy, które są dostępne na korzystnych warunkach. W ten sposób inwestycje mogą w krótszym czasie przynosić zyski. Zatem kredyt dla firm powinien być zawsze wybierany pod kątem kosztów, które będzie generował w dłuższym okresie. Należy brać pod uwagę, że szczególnie długoterminowy kredyt dla młodych firm, będzie w znacznie dłuższym okresie obciążać przedsiębiorstwo.

Co to jest kredyt firmowy?

Jak wyszukać najlepsze kredyty firmowe?

Planując pożyczenie pieniędzy w banku, należy zapoznać się z różnymi ofertami dostępnymi na rynku finansowym. Ma to duże znaczenie przy szukaniu takiego produktu, który będzie dostępny na maksymalnie korzystnych warunkach. Jeśli wyszuka się tanie kredyty firmowe, wówczas finansowanie konkretnych inwestycji czy wydatków będzie bardziej opłacalne. Najlepsze produkty bankowe przeznaczone dla firm mają niskie koszty. Spłata takiego zobowiązania w znacznie mniejszym stopniu obciąża dochody przedsiębiorstwa. Zatem przed wybraniem konkretnej oferty, warto dokonać szczegółowej analizy rynku. Pozwala to porównać między innymi oprocentowanie kredytów firmowych. Wpływa ono w największym stopniu na koszty kredytowania.

Chcąc dokładnie sprawdzić warunki, z których będzie można skorzystać przy konkretnym produkcie bankowym, można wykorzystać między innymi kredyt dla firm kalkulator. To narzędzie, które zostało stworzone specjalnie z myślą o klientach zainteresowanych dokładnym obliczeniem kosztów dla konkretnej oferty. Na podstawie takich informacji można następnie podejmować znacznie lepsze decyzje przy wyborze takich produktów bankowych, które pozwolą korzystnie finansować potrzeby przedsiębiorstwa. Gdy wyszuka się najtańsze kredyty firmowe, wówczas można znacznie ograniczyć wydatki, które trzeba będzie ponosić na spłatę zobowiązania. Sfinansowanie inwestycji pozwala znacznie szybciej uzyskać zyski. Z tego powodu warto szukać takich ofert na rynku kredytowym, które są dostępne na lepszych, przeciętnych warunkach czy też na specjalnych warunkach. Takie produkty finansowe są najkorzystniejsze.

Jak starać się o kredyt dla nowych firm?

Nowe podmioty gospodarcze mają bardziej ograniczone możliwości uzyskania dostępu do finansowania. Jednym z rozwiązań stworzonych specjalnie z myślą o takich przedsiębiorstwach są kredyty na start firmy. Natomiast należy brać pod uwagę, że po rozpoczęciu działalności kredyt dla nowych firm może być trudniejszy do uzyskania. Wiele banków wymaga określonego czasu, w którym przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku, zanim będzie mogło starać się o otrzymanie pieniędzy.

Jakie są rodzaje kredytów firmowych?

Gdy planuje się zaciągnięcie kredytu firmowego, wówczas niezbędne jest ustalenie, z jakiego typu zamierza się skorzystać.

Wyróżnić można takie kredyty firmowe jak:

  • obrotowy;
  • inwestycyjny;
  • hipoteczny;
  • technologiczny;
  • w rachunku bieżącym;
  • na start.

W celu odpowiedniego wyboru konkretnego produktu dostępnego w ofercie banku ważne jest, aby wiedzieć, co to są kredyty firmowe. Zapoznanie się z tym, jak można wykorzystać różne typy finansowania działalności dostępne w banku, pozwala tworzyć lepsze strategie. Pozwala to między innymi optymalizować sposób płacenia podatków, czy też zdywersyfikować sposoby na uzyskanie dodatkowych środków finansowych.

Do najczęściej wykorzystywanych form finansowania dostępnych w bankach, można zaliczyć szybki kredyt dla firm online w rachunku. Taki produkt można łatwo uzyskać. W większości sytuacji banki nie wymagają przedstawiania nadmiernie dużej ilości dokumentów związanych
z prowadzoną działalnością. Gdy przedsiębiorstwo ma uregulowane zobowiązania wobec państwa, wówczas można łatwo skorzystać
z dostępu do pieniędzy w rachunku. Bardzo często jest to tak zwany kredyt dla firm bez zaświadczeń.

Inne rodzaje kredytów firmowych są trudniejsze do uzyskania. Oczywiście wiele zależy od tego, jakie sumy planuje się zdobyć. Im kwoty są większe, a czas finansowania dłuższy, tym znacznie trudniej jest uzyskać finansowanie. Dotyczy to przede wszystkim takich produktów jak inwestycyjne, hipoteczne czy technologiczne. Banki najczęściej wymagają przy takich kredytach odpowiednio dużych zabezpieczeń.
Z większymi wymaganiami mogą spotkać się także podmioty, które chcą uzyskać kredyt na nową firmę. Dotyczyć to może między innymi czasu, który podmiot musi funkcjonować na rynku czy sytuacji finansowej, w której się znajduje w momencie starania się o pieniądze z banku.

Czy kredyt firmowy można wrzucić w koszty?

Gdy planuje się wykorzystać kredyty firmowe na start, wówczas należy brać pod uwagę, że raty nie będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu. Zatem odpowiedzią na pytanie, czy kredyt firmowy można wrzucić w koszty, jest że nie można tego zrobić z całą kwotą, którą się uzyskało. Natomiast część odsetkową można ująć w kosztach prowadzenia działalności.

Do opłat, które można wliczyć w koszty, zaliczają się:

  • prowizje i opłaty bankowe;
  • ubezpieczenie kredytu.

Natomiast trzeba brać pod uwagę, że takie wydatki muszą być związane bezpośrednio z finansowaniem działalności, a co za tym idzie przyszłymi, możliwymi do uzyskania przychodami. Należy to brać pod uwagę, gdy planuje się zaciągnąć kredyt firmowy online
z przeznaczeniem na konkretny cel.

Jak wygodnie uzyskać kredyty dla firm?

Zanim podejmie się decyzję o wybraniu konkretnego produktu bankowego, warto sprawdzić formalności, które trzeba spełnić. Zakładając rachunek, warto sprawdzić dokumenty potrzebne do założenia konta firmowego. Gdy planuje się uzyskać kredyt firmowy, wówczas należy sprawdzić, jakie będą wymagania banku. Dotyczy to między innymi tego, jakie dokumenty należy przygotować, aby móc uzyskać finansowanie w ramach konkretnego rodzaju kredytu. Odpowiednie przygotowanie się przed rozpoczęciem procedury starania się o pieniądze z banku, pozwala często znacznie przyspieszyć moment, w którym uzyska się środki finansowe. Istotne może być, także zdecydowanie się na takie produkty, które są skierowane do konkretnych podmiotów. Takie również można uzyskać łatwiej, gdy przedsiębiorstwo należy do określonego segmentu firm.

Podobnie jest z typem banku, który wybierze się w celu starania się w nim o kredytowanie. Poszczególne podmioty specjalizują się w obsłudze różnej wielkości firm. Znacznie łatwiej będzie uzyskać kredyt małej firmie w banku, który zajmuje się przede wszystkim obsługą podmiotów takiej wielkości. Natomiast w podmiotach, które specjalizują się w obsłudze korporacji uzyskanie środków finansowych, może okazać się znacznie trudniejsze. Uwagę należy również zwrócić na sposób, w jaki można realizować procedurę starania się o kredyt. W wielu bankach całość lub część formalności można załatwić zdalnie. Dla wielu podmiotów zdecydowanie się na kredyt dla nowych firm online będzie sposobem na skrócenie czasu, który trzeba poświęcić, aby uzyskać środki finansowe.

Kiedy kredyt firmowy będzie korzystnym rozwiązaniem?

Należy brać pod uwagę, że kredyty dostępne w bankach nie są jedynym sposobem finansowania działalności. Podmioty gospodarcze mogą zdecydować się, choćby na leasing czy faktoring. Prawidłowo skonstruowana strategia finansowa przedsiębiorstwa pozwala na elastyczne korzystanie z różnych form zdobywania środków finansowych. Równocześnie na możliwe do uzyskania korzyści mogą wpływać między innymi sposoby optymalizowania podatków, czy koszty, które trzeba ponosić przy spłacie. Gdy znajdzie się najlepsze kredyty firmowe, wówczas można liczyć na uzyskanie środków finansowych na korzystnych warunkach. Jednak, gdy na rynku nie można odnaleźć produktów spełniających oczekiwania, wówczas alternatywne formy finansowania jak faktoring odwrotny, mogą być lepszym rozwiązaniem. Zatem podejmując konkretne decyzje, należy brać pod uwagę różne aspekty prowadzonej działalności, a także potrzeby, które występują
w konkretnym momencie. Pod uwagę należy brać, choćby księgowanie faktoringu. Sposób rozliczania kosztów ma duże znaczenie z punktu widzenia korzyści, które będzie można uzyskać. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, można zdecydować się, także na takie rozwiązanie jak wykorzystanie kredytu firmowego na cele prywatne. Często firma będzie miała możliwość uzyskania dostępu do produktów na znacznie lepszych warunkach finansowych, niż osoba prywatna.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 18.03.2022, Aktualizacja 04.05.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.