Co to jest leasing zwrotny?

Uzyskanie dodatkowego kapitału bywa istotne dla firm. Nie zawsze można na korzystnych warunkach uzyskać środki finansowe, choćby w formie kredytu. Innym problemem może być brak odpowiedniej zdolności kredytowej. Wówczas warto zapoznać się z tym, na czym polega leasing zwrotny. W wielu przypadkach okazać może się, że wybór takiej formy pozyskania kapitału będzie najlepszym rozwiązaniem.
Leasing pozwala uzyskać środki finansowe na:
- dalsze inwestycje;
- spłatę zobowiązań;
- poprawę płynności finansowej.
Do zalet, które zapewnia leasing dla firm, można przy jego zwrotnej formie zaliczyć możliwość uniknięcia przestojów w prowadzeniu działalności gospodarczej. Pracownicy mogą bez przerw korzystać z maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego czy pojazdów. Przedmiot leasingu pozostaje przez cały czas w rękach finansującego.
Dlaczego warto sprawdzić, na czym polega leasing zwrotny?
Różne formy leasingu są coraz bardziej popularne w przedsiębiorstwach. Nie inaczej jest w przypadku leasingu zwrotnego. Natomiast chcąc maksymalnie wykorzystać jego możliwość, trzeba dokładnie wiedzieć, co to jest leasing zwrotny. To szczególny rodzaj transakcji leasingowej, który dotyczy odkupienia przez firmę zajmującą się leasingiem środka trwałego, który podlega amortyzacji. Zmiana właściciela nie wpływa na sposób użytkowania rzeczy. Dotychczasowy jej posiadacz w ramach umowy leasingu nadal pozostaje użytkownikiem. Natomiast za używanie konkretnego środka trwałego jest zobowiązany do regularnego spłacania rat.
Na raty leasingu zwrotnego składa się:
- część kapitałowa;
- część odsetkowa.
Równocześnie umowa leasingu może przyjąć dwie formy stosunku cywilnoprawnego. Wersja operacyjna przekłada się na zapisanie przedmiotu do umowy rejestru środków trwałych. Dokonywana jest także jego amortyzacja. W wersji finansowej wykupienie przedmiotu jest automatyczne, a w operacyjnym nie jest to obowiązkowe.
Każdy leasing zwrotny samochodu przebiega w ramach konkretnych etapów.
Wyróżnia się takie etapy transakcji jak:
- zakup środka trwałego przez przedsiębiorstwo;
- sprzedaż firmie leasingowej;
- zawarcie umowy pomiędzy podmiotami w formie leasingu finansowego lub operacyjnego;
- wykup opcjonalny lub obligatoryjny przedmiotu leasingu.
Wiedząc, co to jest leasing, można podjąć korzystne decyzje dotyczące wyboru konkretnej jego formy. Gdy niezbędne jest szybkie uzyskanie środków finansowych, choćby z powodu możliwości wystąpienia utraty płynności finansowej, skorzystanie ze zwrotnej formy będzie opłacalne. Dotyczy to szczególnie tych firm, które dysponują takimi środkami trwałymi, które mają dużą wartość. Najczęściej jest to leasing zwrotny samochodu osobowego. Jednak dotyczyć to może również takich składników majątku przedsiębiorstwa jak wartościowe maszyny.
Jak sprawdzić przykłady leasingu zwrotnego?
Gdy planuje się skorzystanie z leasingu zwrotnego, wówczas dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie tego, choćby jak wyglądać będzie umowa. Zapoznanie się z poszczególnymi zapisami pozwala następnie uniknąć sytuacji, w której znajdą się w niej niekorzystne zapisy. Z tego powodu, gdy sprawdzi się przykład leasingu zwrotnego, wówczas można podejmować korzystniejsze decyzje dla przedsiębiorstwa. Dodatkowo można sprawdzić między innymi, jakie dokumenty do leasingu trzeba przygotować. W ten sposób można skrócić czas, w którym będzie można skorzystać z leasingu. Wszelkie formalności będzie można załatwić znacznie szybciej. Bywa to ważne, gdy istotny jest czas, w którym będzie można korzystać ze środka trwałego. Przy leasingu zwrotnym bardzo często przedsiębiorca potrzebuje dodatkowych środków finansowych, gdyż ma zaległe płatności. Zatem, gdy niezbędne jest poprawienie płynności finansowej, wówczas istotne jest to, w jakim czasie będzie można przeprowadzić całą transakcję, która pozwala wykorzystać leasing samochodowy zwrotny.
Jak należy księgować leasing zwrotny?
Gdy przedsiębiorstwo decyduje się na skorzystanie z możliwości, które daje leasing zwrotny, wówczas istotne jest ustalenie tego, jak będzie wyglądać księgowanie poszczególnych etapów transakcji. Będzie to wpływać na zobowiązania podatkowe. Istotny jest między innymi aspekt: leasing zwrotny a vat. Sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. Podmiot, który dysponuje środkiem trwałym, wystawia faktury. Natomiast VAT będzie opłacać nabywca, którym przy formie zwrotnej jest firma leasingowa. Przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży, jest zobowiązany do odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego. Sprawdzając jak księgować leasing zwrotny, należy również brać pod uwagę obowiązek związany z podatkiem dochodowym. Sytuacja jest podobna jak przy sprzedaży środka trwałego. Podatek dochodowy jest liczony od kwoty netto sprzedaży. Zatem obciążony jest nim przychód.
Na kolejnym etapie transakcji leasingu zwrotnego dochodzi do wynajęcia składnika majątku. To jak będzie wyglądało księgowanie leasingu zwrotnego, zależy od tego, czy wybrana zostanie opcja operacyjna, czy finansowa. Z punktu widzenia sposobu ewidencjonowania składnik majątkowy może być traktowany, jako dostawa towaru lub jako usługa.
Jakie są strategie leasingu zwrotnego?
Podejmując decyzje o wykorzystaniu możliwości, które oferują poszczególne formy leasingu, niezbędne jest dostosowanie konkretnych rozwiązań do strategii zarządzania majątkiem przedsiębiorstwa. Odpowiednia strategia leasingu zwrotnego będzie w stanie przynosić maksymalne korzyści finansowe. Niezbędne jest między innymi porównanie poszczególnych form finansowania. Pozwala to ustalić korzyści podatkowe, które można uzyskać przy wybranej formie leasingu. Ogólnie to korzystne rozwiązanie. Jednak sprawdzenie szczegółowych informacji na temat: leasing zwrotny a podatek dochodowy, pozwala znacznie lepiej określić to, czy nie będzie trzeba płacić większych zobowiązań. Wpływ ma na to między innymi forma prowadzenia działalności gospodarczej. Sposób rozliczania podatków, także będzie decydował o możliwości skorzystania z konkretnych odliczeń. Zatem w przypadku konkretnego podmiotu gospodarczego, trzeba ustalić indywidualnie, która forma finansowania uzyskania konkretnych środków trwałych będzie przynosiła optymalne korzyści.
Jakie korzyści można uzyskać przy korzystaniu z leasingu?
Coraz większa popularność umów leasingowania dotyczy już nie tylko przedsiębiorstw. Coraz częściej w obrocie gospodarczym występuje leasing dla osoby prywatnej. Wynika to między innymi z tego, że często jest to łatwiejsza do uzyskania forma finansowania od kredytów. W wielu firmach oferujących leasingowanie można spotkać się z mniejszymi wymaganiami i formalnościami. Dotyczy to między innymi sytuacji finansowej, która wymagana jest od podmiotu, który decyduje się na leasing zwrotny samochodu. Bardzo często kredyt dla firm jest trudny do uzyskania. Rozbudowane formalności sprawiają, że czas, w którym będzie można zdobyć środki finansowe, nie jest zadowalający. Innym problemem jest brak możliwości znalezienia takich produktów bankowych, które są dostępne na korzystnych warunkach. Dokonując analizy rynku, można wykorzystać kalkulator kredytu samochodowego, który pozwala porównać korzyści ze skorzystania z ofert banków z warunkami leasingu w wybranych firmach. Wielu przedsiębiorców zauważa, że leasing zwrotny finansowy będzie korzystniejszym rozwiązaniem dla firmy. Dotyczyć to może zarówno czasu, w którym można uzyskać pieniądze, rat, które trzeba spłacić, jak i też podatków.
