Czy lokaty są bezpieczne?

Wybór inwestycji zależy między innymi od tego, jakie zyski można uzyskać w wyznaczonym czasie, także jak bezpieczne będą zainwestowane środki finansowe. Wiedząc, czy lokaty są bezpieczne, można podejmować znacznie lepsze decyzje w kontekście inwestycji pieniędzy. W jaki sposób zabezpieczone są środki finansowe w bankach?
Zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnego sposobu inwestowania pieniędzy, ważne jest, aby mieć wiedzę dotyczącą tego, w jakim stopniu środki finansowe mogą być utracone. Z takim ryzykiem wiąże się kupowanie akcji. Z tego powodu istotne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy finansowej, zanim podejmie się decyzję o takich inwestycjach. Nawet fundusze inwestycyjne nie zapewnią wyłącznie zysków i trzeba liczyć się ze stratami przy błędnych decyzjach. Natomiast lokaty bankowe są bezpieczne. Pomijając takie produkty jak lokata strukturyzowana, środki finansowe zdeponowane w bankach są w pełni zabezpieczone do wartości 100 000 euro na wypadek trudności finansowych banku. Równocześnie lokaty zawsze zapewnią zysk w postaci naliczonych odsetek.
Czy lokaty bankowe są bezpieczne?
To, czy lokaty bankowe są bezpieczne, zależy od tego, z jakich produktów się korzysta. Zdecydować można się między innymi na produkty, które oferowane są przez polskie instytucje finansowe. Wówczas wszystkie umowy są zgodne z przepisami polskiego prawa. Nieco inna sytuacja występuje, gdy planuje się skorzystać z produktów, które oferowane są przez zagraniczne instytucje. Wówczas niezbędne jest sprawdzenie, jakie reguły obowiązują w wybranym kraju, w którym dana firma finansowa funkcjonuje. Na to, czy lokaty Facto są bezpieczne, wpływa sposób zabezpieczenia pieniędzy. To produkty, które są objęte Funduszem Gwarancyjnym w ramach przepisów UE. W ten sposób można mieć pewność, że pieniądze do kwoty 100 000 euro będą wypłacone nawet przy problemach finansowych instytucji. W ten sposób środki finansowe są zabezpieczone tak, jak w przypadku decydowania się na standardowe produkty, jak lokaty w bankach.
Czy zakładanie lokaty przez Internet jest bezpieczne?
Nie bez znaczenia z punktu widzenia bezpieczeństwa środków finansowych jest również to, w jaki sposób wpłaca się i wypłaca środki finansowe. W Internecie można spotkać się z oszustwami, które mogą doprowadzić do utraty środków finansowych. Oczywiście to czy lokaty online są bezpieczne, zależy od zabezpieczeń stosowanych przez banki. Polskie instytucje finansowe są uznawane za te, które stosują nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Natomiast korzystając z mobilnej czy elektronicznej bankowości, należy stosować się do pewnych zasad. Przede wszystkim trzeba w bezpieczny sposób przechowywać dane do logowania. Aplikacje telefoniczne powinny być odpowiednio zabezpieczone nawet na wypadek kradzieży telefonu. Nie należy korzystać z podejrzanych linków. Logowanie do konta powinno odbywać się jedynie poprzez zaufaną stronę danej instytucji. W ten sposób można mieć pewność, że nawet lokata mobilna będzie bezpiecznym produktem.
Kiedy zdecydować się na bezpieczne lokaty bankowe?
Nie zawsze zdeponowanie środków finansowych w banku będzie najlepszym rozwiązaniem. Przy wysokiej inflacji zyski, które uzyska się w formie odsetek, nie będą w stanie pokryć wartości, którą traci pieniądz w czasie. Natomiast oprocentowanie środków finansowych to zawsze sposób na ograniczenie występowania takiej sytuacji.
Jaka lokata będzie dobrym rozwiązaniem?
Wiedząc jak wybrać bezpieczne lokaty bankowe, dobrze jest odpowiednio wybrać konkretny produkt. Należy brać pod uwagę między innymi indywidualną sytuację finansową. Środki finansowe można zdeponować na różny okres. Długoterminowe lokaty wymagają zamrożenia pieniędzy na kilka lat. To rozwiązanie dla osób, które mają oszczędności, z których nie muszą korzystać na bieżąco. Wówczas można zdecydować się na długoterminową lokatę, przy której nie trzeba się martwić, że środki wypłaci się wcześniej, tracąc naliczone już odsetki. Natomiast często niezbędne jest, aby elastycznie korzystać ze środków finansowych. Dotyczy to choćby przedsiębiorstw, ale również osób, które nie wiedzą, czy pieniądze nie będą nagle potrzebne. Wówczas to czy lokata jest bezpieczna, decyduje dostęp do środków finansowych.
Zdecydować można się na takie produkty jak:
- lokata dynamiczna;
- lokata progresywna;
- lokata krótkoterminowa.
Przy krótkoterminowych lokatach czas, na który zdeponowane są środki finansowe, nie przekracza okresu kilku miesięcy. Natomiast lokata inwestycyjna w formie progresywnej czy dynamicznej pozwala na wypłacenie pieniędzy w dowolnym momencie bez ryzykowania utraty już naliczonych odsetek. Na takie produkty dobrze jest się zdecydować, gdy nie ma się pewności, czy nie trzeba będzie nagle skorzystać ze środków finansowych zdeponowanych w banku.
Jak sposób zakładania lokaty wpływa na jej bezpieczeństwo?
Gdy wybiera się jakikolwiek produkt bankowy, nie bez znaczenia jest to, jak wygodnie można go wykupić. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na takie lokaty, które można łatwo otworzyć i zamknąć. Znaczenie ma między innymi zwrócenie uwagi, czy to lokata odnawialna, czy tradycyjna. Gdy produkt jest automatycznie przedłużany po zakończeniu umowy, wówczas trzeba samodzielnie pamiętać o jego zamknięciu. Z jednej strony bywa to korzystnym rozwiązaniem dla klientów banków, którzy korzystają z krótkoterminowych produktów. Wówczas nie trzeba się martwić tym, żeby ponownie podpisać umowę na kolejny okres, w którym pieniądze będą oprocentowane. Z drugiej strony, gdy nie zwróci się uwagi na zapis o automatycznym przedłużeniu umowy, wówczas zakończenie umowy będzie związane z utratą części odsetek. Warto to brać pod uwagę już na etapie wybierania konkretnego produktu. To, czy lokaty online są bezpieczne, zależy także od zapisów w umowie.
Jak bezpieczne są różne formy lokat?
Poszczególne produkty w banku z kategorii lokat mają swoje nazwy. W większości nazewnictwo nie wpływa na to, jak bezpieczne są lokaty bankowe. Natomiast warto brać pod uwagę, że z każdego produktu finansowego można korzystać na nieco innych warunkach. Dla przykładu lokata progresywna pozwala uzyskiwać coraz wyższe oprocentowanie, im dłużej zdeponowane są środki finansowe w banku. Równocześnie pieniądze można wypłacić w dowolnym momencie. Nieco inaczej jest w przypadku produktów strukturyzowanych. Składają się one z dwóch elementów.
Produkty strukturyzowane to:
- część działająca jak tradycyjna lokata;
- część, która podlega regułom inwestycyjnym.
Jeden element lokaty strukturyzowanej zapewni stały zysk. Natomiast w ramach części inwestycyjnej jest to zależne od tego, jak udana będzie dana inwestycja. Z tego powodu to czy lokaty strukturyzowane są bezpieczne, zależy między innymi od tego, jak dobrze dana instytucja obraca pieniędzmi na rynkach finansowych. Z tego powodu takie produkty powinny być wybierane po dokładnej analizie rynku bankowego. Pozwala to zdecydować się na takie instytucje, które mają dobre wyniki w ramach realizowanych inwestycji. Gdy lokata dla dziecka ma być w pełni bezpieczna, wówczas strukturyzowany produkt nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Natomiast zawsze można spróbować uzyskać wyższe zyski szczególnie w dłuższym okresie.
