Czym jest gwarancja de minimis?

Mateusz  Albin
Mateusz Albin
REDAKTOR Artykuł: 20.12.2022, Aktualizacja 20.12.2022

Gwarancja de minimis to forma pomocy publicznej, która szczególne znaczenie zaczęła odgrywać po wybuchu pandemii koronawirusa i związanych z nią lockdownach. Gwarancja de minimis może być udzielana na zabezpieczenie spłaty kredytów firm, takich jak kredyt obrotowy czy inwestycyjny oraz umożliwia sięgnięcie po takie finansowanie firmom, która w normalnych warunkach nie miałyby szansy na kredyt. Jak działa gwarancja de minimis? Tłumaczymy.

Czym jest gwarancja de minimis?

Co to jest gwarancja de minimis?

Gwarancja de minimis to termin, który zyskał na popularności po 2020 r., kiedy rozwiązania PFR i BGK stały się szczególnie istotne dla firm borykających się z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa. Taka forma pomocy publicznej to jednak nic nowego. Przez około 10 lat trwania programu gwarancji de minimis BGK objął nimi kredyty dla MŚP warte niemal 215 mld zł. Według danych z 2022 r. ok. 25 proc. kredytów udzielonych sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw było objętych gwarancjami de minimis tej instytucji.

Gwarancja de minimis to nic innego jak zabezpieczenie spłaty kredytu dla firm małych przedsiębiorców. Udzielana jest w celu wsparcia rozwoju, trwałości i konkurencyjności firm MŚP. Gwarancjami de minimis objęte są kredyt obrotowy, czyli przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa oraz kredyt inwestycyjny przeznaczony na przedsięwzięcia takie jak np. rozbudowa czy modernizacja infrastruktury. W praktyce gwarancje de minimis są zabezpieczeniem, które pozwala uzyskać finansowanie firmom z krótką historią kredytową, które bez tego nie wzbudziłyby zainteresowania banków i pozwalają np. łatwiej uzyskać kredyt na nową firmę lub kredyt na start firmy. Jeśli szukacie finansowania przedsiębiorstwa poprzez kredyt, sprawdźcie jaki wybrać kredyt dla firm.

Dzięki gwarancjom de minimis przedsiębiorcy uzyskują niższy koszt zabezpieczenia kredytu oraz większy dostęp do kredytów, nawet jeśli nie dysponują odpowiednim zabezpieczeniem. Gwarancja de minimis zabezpiecza kredyty przedsiębiorców, na wypadek gdyby firma nie była w stanie spłacić go w ustalonym z bankiem terminie. W takiej sytuacji należność reguluje gwarant, a wynikające z tego rozliczenia prowadzone są między nim a kredytobiorcą. Rzecz jasna w przypadku konieczności zastosowania tego mechanizmu, przedsiębiorca będzie w przyszłości musiał zwrócić gwarantowi wypłaconą z gwarancji kwotę wraz z odsetkami. Zgodnie z informacjami BGK, zakres gwarancji wynosi do 80 proc. wysokości kredytu, a kwota gwarancji wynosi 1,5 mln EUR dla gwarancji do 5 lat i 750 tys. EUR dla gwarancji powyżej 5 lat. Do końca 2022 r. na specjalnych zasadach gwarancje obowiązują do 75 miesięcy dla kredytów obrotowych i do 120 miesięcy dla kredytów inwestycyjnych. Standardowo w przypadku kredytów obrotowych okres gwarancji wynosi 27 miesięcy. Standardowo prowizja należna za udzielenie gwarancji de minimis wynosi 0,5 proc. kwoty gwarancji w skali roku. Na specjalnych zasadach do 31 grudnia 2022 r. prowizja nie jest pobierana.

Gwarancja de minimis: wykluczenia

Gwarancje de minimis skierowane są dla mikroprzedsiębiorstw (mniej niż 10 pracowników, obrót lub bilans roczny do 2 mln euro), małych przedsiębiorstw (mniej niż 50 pracowników obrót lub bilans roczny do 10 mln euro) i średnich przedsiębiorstw (mniej niż 250 pracowników, obrót do 50 mln euro, bilans do 43 mln euro).

Pomimo elastycznych rozwiązań, również w tym przypadku trzeba być rzetelnym kredytobiorcą. O gwarancjach de minimis mogą więc zapomnieć firmy, które dorobiły się wpisu wykluczającego z możliwości uzyskania kredytu weryfikowanego przez odpowiednie instytucje czy posiadające zaległości wobec Urzędu Skarbowego, ZUS czy KRUS, a także firmy, które borykają się z egzekucją. Dodatkowo BKG wyklucza m.in. firmy mające zobowiązania do zwrotu firmy publicznej, firmy które w okresie do 3 miesięcy przed złożeniem wniosku posiadały ekspozycję kredytową. W przypadku BGK istnieją także ograniczenia branżowe. Wykluczone są m.in podmioty działające w sektorach rybołówstwa i akwakultury, objętych rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1379/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r., zajmujące się określoną produkcją rolną czy działalnością związaną z tworzeniem i prowadzeniem sieci dystrybucyjnej za granicą.

Gwarancja de minimis: koszt

Kwota każdej gwarancji do 60 proc. kredytu lub 80 proc. kredytu na specjalnych zasadach, nie może przekroczyć 3,5 mln zł. Gwarancja dla jednego przedsiębiorcy w ramach jednego banku nie może być wyższa niż 3,5 mln zł. Standardowo prowizja, w przypadku gwarantowanej spłaty należności wynosi 0,5 proc. kwoty gwarancji w skali roku. Do 31 grudnia 2022 r. obowiązują zasady, zgodnie z którymi BGK nie pobiera prowizji należnej za udzielenie gwarancji.

Mateusz  Albin
Mateusz Albin
REDAKTOR Artykuł: 20.12.2022, Aktualizacja 20.12.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.