Czym jest mikrofaktoring?

Mateusz  Albin
Mateusz Albin
REDAKTOR Artykuł: 16.12.2022, Aktualizacja 16.12.2022

Zatory płatnicze i nierzetelni kontrahenci to problem dla wszystkich przedsiębiorstw, ale w przypadku mniejszych działalności nawet krótkotrwała utrata płynności finansowej może okazać się katastrofą. Podczas pandemii wiele firm uratował faktoring czyli wykup nieprzeterminowanych wierzytelności. Obok „dużego” faktoringu, skupiającego się na fakturach opiewających na ogromne kwoty, funkcjonuje mikrofaktoring skierowany do sektora MŚP. Na czym polega mikrofaktoring i jak z niego skorzystać w małej firmie? Tłumaczymy.

Czym jest mikrofaktoring?

Faktoring, czyli „przerzucenie” faktury od kontrahenta na inny podmiot, okazał się strzałem w dziesiątkę podczas pandemii i lockdownów, kiedy wiele biznesów sparaliżowała plaga nieopłaconych faktur. Faktoring polega na wykupie przez faktora, czyli podmiot świadczący usługę faktoringu wierzytelności faktorantów (firm), które należne są od odbiorców z tytułu świadczonych usług. W praktyce, ten skomplikowany proces polega na tym, że firma, która zdecydowała się na korzystanie z faktoringu może szybciej otrzymać pieniądze za zawartą transakcję. Jest to możliwe, ponieważ firma faktoringowa przekazuje ustalony procent wierzytelności w formie zaliczki, co skraca cykl rotacji należności i poprawia bieżącą płynność. Po otrzymaniu faktury firma faktoringowa może wypłacić wystawcy np. 90 proc. jej wartości. Kiedy otrzyma płatność od kontrahenta, rozlicza się z pozostałej części. Dla przedsiębiorcy, który jednocześnie musi borykać się z bieżącymi kosztami i nieterminowymi płatnościami od kontrahentów, może to być nawet ratunek przed upadłością.

Istnieje kilka rodzajów faktoringu, takich jak faktoring pełny, faktoring niepełny, faktoring cichy, faktoring zaliczkowy, faktoring odwrócony czy zyskujący ostatnio na popularności mikrofaktoring, skierowany głównie do małych firm, jednoosobowych działalności gospodarczych oraz młodych przedsiębiorstw, które nie obracają środkami na tyle dużymi, by zainteresować duże podmioty faktoringowe. Warto także upewnić się, jak księgować faktoring.

Co to jest mikrofaktoring?

Oferta usług faktoringowych jest bardzo szeroka, a szczególne uznanie zyskała w ciągu ostatnich dwóch lat. Na rynku znajdziemy podmioty świadczące usługi faktoringowe dla dużych przedsiębiorstw oraz faktoring dla mniejszych działalności, w tym dla MŚP.

Założenia mikrofaktoringu są podobne do faktoringu. Zasadniczo, usługa polega na przekazaniu należności na firmę faktoringową (czyli faktora). W ten sposób przedsiębiorca niemal natychmiast otrzymuje niemal całą płatność (ustalony z faktorem procent kwoty na fakturze), a resztę kiedy kontrahent wywiąże się z zobowiązania. Druga transza jest pomniejszana o prowizję faktora.

Główną różnicą między faktoringiem i mikrofaktoringiem jest adresat usług. Jak wskazuje nazwa, w przypadku mikrofaktoringu, usługi skierowane są do małych firm i mikroprzedsiębiorców. Poza skupieniem się na tej gałęzi przedsiębiorczości, mikrofaktorzy dostosowują ofertę do potrzeb małych firm. Mikrofaktoring wiąże się z prostszymi formalnościami i mniejszymi wymaganiami względem kwot na fakturze. Mniejsza należność oznacza niższą prowizję dla faktora, stąd większe podmioty najchętniej zajmują się firmami o największych obrotach. Dla faktorów najbardziej opłacalna jest stała współpraca, podczas gdy mniejsi przedsiębiorcy często potrzebują pomocy w mniejszej skali lub nawet w pojedynczych przypadkach. Dlatego mikrofaktoring odpowiada na potrzeby firm, które co do zasady nie są atrakcyjnymi klientami dla dużych faktorów. Z usług mikrofaktoringowych skorzystać mogą firmy o niewielkich obrotach, które potrzebują faktorowania pojedynczych faktur, nawet na niewielkie sumy rzędu kilku tysięcy złotych. 

Oczywistym minusem mikrofaktoringu jest konieczność uregulowania prowizji, która uszczupla przychody firmy. Z drugiej strony, należy pamiętać, że po pomoc faktora firmy zwracają się w sytuacji, w której obawiają się, że mogą wcale nie zobaczyć wpływu należności od kontrahenta. Prowizja faktora zwykle wynosi kilka procent wartości faktury i jest naliczana po wpłynięciu środków od kontrahenta. Faktor może także pobierać odsetki za udzielone finansowanie. Warto też pamiętać o aspekcie „dyplomatycznym” - pojawienie się faktora jako trzeciej strony umowy może pogorszyć relacje biznesowe oraz spowodować spadek zaufania do firmy. Tu zabezpieczeniem może okazać się tzw. faktoring cichy, gdzie działalność faktora odbywa się bez wiedzy kontrahenta. Z drugiej strony, mikrofaktoring pozytywnie wpływa na ograniczenie strat, lepszą płynność finansową i wypłacalność małych przedsiębiorstw, zwłaszcza w sytuacjach podbramkowych. Mikrofaktoring nie zmniejsza zdolności kredytowej firmy, nie utrudnia więc jednoczesnego pozyskania innego źródła finansowania działalności. Warto pamiętać, że w zależności od formy współpracy z faktorem, faktoring należy inaczej księgować w dokumentach.

 

Jeżeli szukacie informacji o pozyskiwaniu środków na działalność, sprawdźcie jak dostać kredyt na nową firmę.

 

 

Mateusz  Albin
Mateusz Albin
REDAKTOR Artykuł: 16.12.2022, Aktualizacja 16.12.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.