Hipoteka – co to jest, rodzaje, jak sprawdzić czy hipotek jest obciążona?

Z pojęciem hipoteka wiele osób styka się w momencie, gdy decyduje się na zakup nieruchomości mieszkaniowej. Wynika to z wymagań banków, które udzielają kredytów hipotecznych, aby ustanowić zabezpieczenie na domu czy lokalu. Wówczas niezbędne jest dokonanie odpowiednich wpisów, które wskazują wierzyciela. Jest to niezbędne, aby instytucja finansowa mogła zaspokoić swoje roszczenia, gdy dojdzie do sytuacji, że dług nie jest spłacany.
Zatem po zakupie nieruchomości z wykorzystaniem kredytu dokonywany jest wpis do hipoteki. Z tego powodu decydując się na pożyczenie pieniędzy od banku, warto dokładnie zapoznać się z tym, jakie przepisy prawne dotyczą różnych rodzajów zabezpieczenia zobowiązania finansowego. Ma to znaczenie z punktu widzenia podejmowania właściwych decyzji przy pożyczania pieniędzy. Pozwala to ograniczyć sytuacje, w których dojdzie do sytuacji, gdy bank przejmie nieruchomość ze względu na brak spłacania zobowiązania. Uniknięcie takiego zdarzenia wymaga, aby między innymi wybierać odpowiednie kredyty hipoteczne.
Jak działa i co to jest hipoteka?
Definicja tego, co to hipoteka może być znaleziona w Ustawie o księgach wieczystych i hipotece. W przepisach prawnych wskazane jest, że jest to ograniczone prawo rzeczowe, które pozwala zapewnić wierzycielowi możliwość zabezpieczenia nieruchomości. Powstaje ona poprzez dokonanie wpisu w księdze wieczystej. W bankach jest to forma wymagana podczas starania się o uzyskanie pieniędzy na zakup nieruchomości. Brak spełniania tego obowiązku uniemożliwi uzyskanie środków finansowych. Jest to oczywiście jedno z wymagań, z którymi można spotkać się w bankach. Do innych można zaliczyć konieczność dysponowania odpowiednimi dochodami, co pozwala ustalić możliwości spłacenia konkretnego zobowiązania finansowego. Obliczyć można to, wykorzystując kalkulator zdolności kredytowej. Wykorzystując kalkulator hipoteki, można znacznie szybciej określić wszystkie koszty kredytowe.
Co warto wiedzieć o wniosku o wpisanie hipoteki?
Gdy chce się ustanowić hipotekę, wówczas warto zapoznać się z takimi informacjami jak, ile trwa wpis hipoteki do księgi wieczystej. Będzie to bezpośrednio wpływać na czas, w którym będzie można załatwić formalności, które są niezbędne do spełnienia przy staraniu się
o kredyt bankowy. Na czas dokonania wpisu wpływać będzie między innymi to, jaką formę przeprowadzenia takiej procedury się wybierze. Wprawdzie większe pieniądze zapłacisz u notariusza, który nalicza taksę, ale można znacznie skrócić czas, w którym dokona się zmian
w księdze wieczystej. Natomiast z nieco dłuższym okresem załatwienia sprawy, można spotkać się przy korzystaniu z procedury sądowej. Jednak w obu przypadkach trzeba przygotować wniosek o wpisanie hipoteki. Musi być on odpowiednio wypełniony. Warto skorzystać ze wzorów, które są dostępne, choćby w serwisach internetowych poświęconych kwestiom prawnym. W ten sposób można mieć pewność, że właściwe uzupełnia się dane. Ograniczy to sytuację, w której błędy we wniosku wpłyną na wydłużenie czasu, w którym będzie można dokonać wpisu w księdze wieczystej. Starając się o kredyt, będzie to wpływać na to, w jakim czasie uzyska się środki finansowe.
Jakie występują rodzaje hipoteki?
Stosowane mogą być różne typy hipotek. Zależy to od powodu jej ustanowienia.
Wyróżnić można takie rodzaje hipoteki jak:
- przymusowa;
- łączna.
Kredytobiorcy najczęściej spotkają się z wersją umowną. Natomiast, gdy następuje proces egzekucji, wówczas może być ustanowiona hipoteka przymusowa. Odbywa się to na wniosek sądu lub prokuratury. Innym rodzajem hipotek jest ta łączna. Bywa ona stosowana, choćby przy podziale nieruchomości. Informacje o takiej hipotece mogą być ważne, choćby dla osób decydujących się na rozwód. Wówczas warto sprawdzić temat: rozwód a kredyt hipoteczny. Nie zawsze możliwe jest dokonanie przedwczesnej spłaty zobowiązania finansowego. Dodatkowo warto sprawdzić rodzaje hipoteki po nowelizacji.
Zmiana ustawy zniosła między innymi:
- hipotekę zwykłą;
- hipotekę kaucyjną.
Zamiast tych form hipoteki został wprowadzony jeden typ.
Dlaczego umowa hipoteki jest wykorzystywana przez banki?
Każda pożyczka pieniędzy związana jest z określonym ryzykiem, które dotyczy braku spłaty zobowiązania finansowego. Równocześnie kredyty na mieszkanie są udzielane na wiele lat, co oczywiście przekłada się bezpośrednio na możliwość wystąpienia sytuacji, gdy dłużnik nie będzie miał możliwości zwrócenia pieniędzy. Z tego powodu między innymi przez banki wykorzystywana jest umowa hipoteki. To silne zabezpieczenie zobowiązania finansowego. Odzyskanie środków finansowych na drodze sądowej nie stanowi problemu. Wynika to między innymi z tego, jak skonstruowana jest ustawa o hipotece. Przepisy prawne ułatwiają realizowanie egzekucji. Z tego powodu zastosowanie takiego zabezpieczenia jest korzystne dla wierzyciela. Starając się o uzyskanie kredytu na sfinansowanie zakupu mieszkania, czy domu, trzeba liczyć się z tym, że bank będzie wymagał ustanowienia hipoteki. Nie ma znaczenia, jaki kredyt hipoteczny się uzyska. Nawet przy dysponowaniu większą częścią środków finansowych na zakup nieruchomości, trzeba przy kredycie liczyć się z ustanowieniem hipoteki.
Jak ustanawiana jest hipoteka, czyli jak przygotować wniosek o wpis hipoteki?
Dokonanie wpisu do hipoteki wiąże się z koniecznością spełniania konkretnych formalności. Przede wszystkim musi być przygotowany wniosek o wpis hipoteki. Wynika to z konieczności przeprowadzenia procedury sądowej, która pozwala zmienić wpisy w księdze wieczystej. Konieczność skorzystania z usług sądów wiąże się z tym, że trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami. Z tego powodu wykorzystując takie narzędzia jak kredyt hipoteczny kalkulator, można doliczyć do łącznych kosztów uzyskania kredytu również takie płatności. Pozwala to dokładnie ustalić, jakimi środkami finansowymi trzeba dysponować, aby móc uzyskać pieniądze z banku. Ma to bezpośrednie przełożenie na czas, w którym będzie można uzyskać kredyt. Gdy trzeba znaleźć dodatkowe pieniądze konieczne do poniesienia, aby móc spełnić wszystkie formalności, które wymagane są przez banki. Sama opłata za wpis do hipoteki nie jest wysoka. Większe pieniądze trzeba zapłacić, gdy korzysta się z usług notariusza. Jednak zdecydować można się na skorzystanie z procedury sądowej. Natomiast jest to zawsze dodatkowy koszt. Będzie on ujęty również, gdy liczy się wydatki niezbędne do uzyskania kredytu, choćby przy użyciu takich narzędzi finansowych jak kredyt mieszkaniowy kalkulator. Podobnie będzie w sytuacji, gdy chce się skorzystać z takich produktów jak ubezpieczenie hipoteki.
Jak można dokonać zmian w hipotece?
Często niezbędne jest dokonanie zmian we wpisach do hipoteki. Dotyczy to między innymi sytuacji, w której trzeba dokonać jej podziału. Wszelkie zmiany trzeba przeprowadzić z wykorzystaniem procedury sądowej. Oczywiście będzie się to wiązało z konkretnymi wydatkami. Za podział hipoteki trzeba dokonać opłaty. To sytuacja podobna, jak przy znoszeniu hipoteki, co jest dokonywana po spłaceniu zobowiązania finansowego. Równocześnie w sądach można spotkać się z różnymi terminami, w których będzie można dokonać zmian w księgach wieczystych, które prowadzone są dla konkretnej nieruchomości. Terminy są różne i zależą od indywidualnej sytuacji. Warto to brać pod uwagę, gdy planuje się przeprowadzenie podziału hipoteki.
Innym rozwiązaniem, z którego skorzystać mogą kredytobiorcy może być przeniesienie hipoteki do innego banku. To sytuacja, która bywa związana ze zmianą instytucji, w której będzie spłacało się kredyt hipoteczny na mieszkanie. Często jest to sytuacja, gdy chce się skorzystać z kredytów konsolidacyjnych, które pozwalają na połączenie wielu produktów bankowych w jeden. Ułatwia to następnie regularne opłacanie rat kredytowych. Natomiast dokonanie przeniesienia hipoteki wymaga dokonania odpowiednich wpisów.
W jaki sposób sprawdzić, czy hipoteka jest obciążona?
Sprawdzenie tego, czy w księdze wieczystej nieruchomości jest wpisana hipoteka, ma duże znaczenie dla osób, które decydują się na zakup mieszkania, czy domu. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak sprawdzić hipotekę. Pozwala to uniknąć sytuacji, gdy kupi się nieruchomość, która jest zadłużona. Ma to duże znaczenie dla kupującego, gdyż właściciel zadłużonego domu, czy mieszkania stanie się z automatu dłużnikiem. Informacje o hipotece można znaleźć w dziale 4 księgi wieczystej. W tym miejscu można dokładnie sprawdzić, czy na nieruchomości nie ciążą żadne roszczenia. Sprawdzenie takich informacji ma spore znaczenie, szczególnie gdy transakcja zakupu domu, czy mieszkania na rynku wtórnym ma być sfinansowana z wykorzystaniem środków finansowych pochodzących z banku, choćby w takiej formie, jak kredyty dla młodych. Wówczas zakup zadłużonej nieruchomości może skutkować koniecznością spłacania dwóch zobowiązań. Gdy sprzedający nie spłacił zadłużenia, wówczas transakcja kupna powinna być podzielona na dwie płatności. Jedna może trafić do zbywającego nieruchomość, a druga do banku. Równocześnie powinna być dokonana zmiana hipoteki. Za zgodą wierzyciela, czyli instytucji finansowej, można dokonać usunięcia wpisu z księgi wieczystej. Daje to pewność, że nie pojawią się żądania spłacenia długu.
