Jak działa leasing?

Mateusz Albin
Mateusz Albin
REDAKTOR Artykuł: 28.03.2022, Aktualizacja 11.05.2022

Bardzo często jest to korzystne rozwiązanie, np. podczas finansowania i zakupu służbowych samochodów. Co się opłaca bardziej? Raty czy leasing? Na opłacalność leasingu wpływ ma sytuacja majątkowa, finansowa i podatkowa firmy. W przeciwieństwie do zakupu ruchomości za gotówkę czy poprzez kredyt, leasing jest formą dzierżawy, a więc de facto wypożyczenia. Za możliwość korzystania z wziętego w leasing sprzętu płacimy raty leasingowe. Jak to wszystko działa? Tłumaczymy.  

Jak działa leasing

Co to jest leasing?

Z roku na rok rośnie popularność leasingu. Na czym to polega? Leasing, podobnie jak zakup na raty wiąże się z koniecznością uiszczania comiesięcznych rat. W rzeczywistości jednak nie jest kredytem, a formą dzierżawy. W praktyce leasing polega na tym, że leasingodawca pozwala nam na użytkowanie określonego sprzętu, np. auta, jednocześnie gwarantując (ale nie zmuszając do tego) możliwość zakupu.
W ramach leasingu przedsiębiorca płaci raty leasingowe. W czym takie rozwiązanie jest lepsze od zwykłego kredytu? Korzyści pojawiają się kiedy przyjrzymy się opodatkowaniu. Leasing operacyjny stanowi usługę, a do raty doliczany jest VAT. W leasingu operacyjnym nie amortyzujemy używanego auta. Dzięki temu, korzystając z leasingu całość raty netto można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Co to jest leasing konsumencki?

Nawet korzystając z służbowego samochodu w leasingu do celów prywatnych, od każdej raty brutto będziemy mogli odliczyć połowę kwoty podatku VAT. Wkład własny w przypadku auta w leasingu zaczyna się od 1 proc. wartości pojazdu. Mówiąc wprost, ogromną przewagą takiej formy finansowania są niski wkład własny i oprocentowanie. O leasing możemy starać się od momentu założenia firmy, a oferty są dużo bardziej elastyczne, niż te które firmom oferują banki.  Najczęściej warunki uzależnione są od działalności firmy, mogą i uwzględniają indywidualne potrzeby przedsiębiorcy. Często też możliwe jest przeniesienie opłat związanych z naprawami technicznymi samochodu na leasingodawcę.

Jak wziąć samochód w leasing?

Leasing jest obecnie najpopularniejszą formą finansowania nowych aut. W Polsce aż 75 procent salonowych samochodów jest sprzedawanych „na firmę”. Wszystko dlatego, że przedsiębiorcom leasing opłaca się ze względu na przepisy podatkowe. Decydując się na taką formę finansowania przedsiębiorca płaci wpłatę własną, ubezpieczenie oraz czasami serwis. Na koniec umowy leasingobiorca wykupuje auto i może je użytkować dalej, jako własne lub sprzedać. W trakcie używania auta koszty są wliczone w uzyskanie przychodu, dzięki czemu można odliczyć połowę VAT. To oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tylko w trzech pierwszych kwartałach 2021 roku firmy leasingowe finansowały kupno aut osobowych na kwotę 25 miliardów złotych. Szacuje się, że połowa aut w firmach została sfinansowana leasingiem.

Aby uzyskać leasing trzeba oczywiście udowodnić swoja wiarygodność i przekonać firmę leasingową, że jesteśmy wypłacalni. Chociaż leasing jest dużo bardziej liberalny niż umowy kredytowe, to, rzecz jasna, nie jest przyznawany każdemu i należy liczyć się z konkretną oceną ryzyka. W przypadku samochodów procedura jest uproszczona. Najczęściej nie są wymagane dokumenty potwierdzenia sytuacji finansowej. Najczęściej wystarczą podstawowe dokumenty. Wpływ na decyzję na pewno będzie mieć okres prowadzonej działalności, chociaż niektóre firmy przyznają leasing nawet podmiotom działającym od niedawna.

 • Leasing operacyjny a finansowy

Zgłaszając się po leasing trzeba przygotować się, że leasingodawca sprawdzi nasze informacje w bazach dłużników, takich jak KRD czy historię kredytową w BIK. Osoby zadłużone oraz nie płacące na czas zobowiązań będą mieć trudności w otrzymaniu finansowania.  BIK udostępnia firmom leasingowym dostęp do danych o zobowiązaniach kredytowych oraz wiarygodności płatniczej klientów i kontrahentów. Już standardem jest sprawdzanie klientów w bazach BIK, co miesiąc firmy leasingowe składają do bazy BIK Przedsiębiorca ponad 5 tys. zapytań kredytowych. Korzystając z największego zasobu w Polsce, gromadzącego historię kredytową ponad 1,2 mln przedsiębiorców w tym 762 tys. mikro firm, leasingodawcy stają się współuczestnikiem rynku wymiany informacji kredytowej, a zasilając bazy BIK informacjami
o zobowiązaniach leasingowych swoich klientów, pomagają jednocześnie budować ich historię kredytową – podsumowało biuro w jednej
z informacji. Jak wyjaśnia biuro, „wiedza o historii kredytowej, stanowiąc istotny element oceny ryzyka przed zawarciem transakcji, wpisuje się w standardy szeroko rozumianego sektora finansowego”.  BIK nie tylko dzieli się swoimi zasobami informacyjnymi z firmami leasingowymi, ale także firmy te, w oparciu o zawartą umowę, przekazują do BIK informacje o zobowiązaniach udzielonych swoim klientom. W ten sposób wzmacniane jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników systemu wymiany informacji.

Jaki leasing wybrać

Chociaż leasing najczęściej przedstawiany jest z perspektywy przedsiębiorstw, to błędnym przekonaniem jest, że jest to oferta skierowana wyłącznie do firm. Już w 2011 r. na rynku zaczęły się pojawiać oferty leasingu konsumenckiego. Ten skierowany jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Mimo to, nie cieszy się dużą popularnością i stanowi zaledwie kilka procent polskiego rynku.

 • Jak działa leasing dla osób prywatnych?

Jednym z rodzajów leasingu jest także leasing operacyjny, czyli usługowy, który polega na czasowym przekazaniu w użytkowanie dobra inwestycyjnego. W takim układzie, raty stanowią koszt uzyskania przychodów a przedmiot leasingu nie jest amortyzowany. W przypadku leasingu finansowego, czyli kapitałowego, przedmiot leasingu jest własnością finansującego, jest amortyzowany przez użytkownika oraz zawiera standardowo klauzulę o możliwości zakupu.  Podobnie jak w przypadku kredytów rata w leasingu finansowym podzielona jest na część kapitałową i odsetkową. Innym typem leasingu jest leasing zwrotny, w którym firma oddaje środki trwałe w zamian za pieniądze.

Ile kosztuje leasing?

Koszt leasingu uzależniony jest od oferty i firmy, z której usług korzystamy. Większość firm oferujących leasing daje do dyspozycji specjalnie zaprogramowane kalkulatory, które pozwalają oszacować koszt umowy. Wartością, na którą uwagę zwraca najwięcej klientów jest koszt całkowity, czyli suma wszystkich opłat związanych z umową. Ten często przyjmuje wartość procentową. Na przykład przy opłacie wstępnej
w wysokości 12 300 zł i 35 ratach w wysokości 2732,45 zł oraz wykupie w wysokości 1230 zł, suma opłat wyniesie 131 161,97 zł, a więc dokładnie 106,64 proc. Wielu ekspertów ostrzega przed nieuczciwymi sztuczkami, które firmy oferujące leasing mogą stosować, aby zaniżyć koszt. Mogą to być np. obowiązkowe usługi, które nie są uwzględnione w opisie oferty.

Jak obliczyć ratę leasingu?

Jak wspomnieliśmy, do poznania szacunkowych kosztów leasingu wystarczy kalkulator na stronie firmy leasingowej. Wysokość raty zależy przede wszystkim od rodzaju finansowanego produktu, czasu trwania umowy, wysokości opłaty wstępnej, wysokości kosztu wykupu oraz możliwości odliczania części kosztów.

Kto może wziąć auto w leasing?

Z leasingu samochodów najczęściej korzystają firmy, ale w rzeczywistości nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej, żeby skorzystać z tej formy finansowania. Leasing konsumencki dostępny jest od 2011 r. i pojawia się w ofercie coraz większej liczby firm leasingowych
i importerów aut.

Jaki samochód w leasing?

W ofercie firm leasingowych znajdziemy samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe. Finansować leasingiem można zarówno nowe, jak
i używane samochody. Jaki samochód w leasing finansuje samochody wielu znanych marek, takich jak Toyota, Volkswagen czy BMW. Według raportu Związku Polskiego Leasingu, najczęściej finansowano pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony.

Centralna Ewidencja Pojazdów na początku 2020 r. udostępniła listę najpopularniejszych w leasingu marek:

 • Toyota Corolla;
 • Škoda Octavia;
 • Škoda Fabia;
 • Toyota Yaris;
 • Volkswagen Golf;
 • Škoda Superb;
 • Toyota C-HR;
 • Volkswagen Passat;
 • Renault Clio;
 • Ford Focus.

Gdzie najlepszy leasing?

Przedsiębiorcy każdego dnia atakowani są wieloma reklamami ofert leasingu. Znalezienie odpowiedniej oferty może przypominać szukanie igły w stogu siana. Gdzie najlepszy leasing w oparciu o dane ZPL prowadzi m.in. branżowy portal FM Leasing. Od kilku lat liderem rankingów jest PKO Leasing.  Na podium znajdziemy też Europejski Fundusz Leasingowy oraz Santander Leasing. Tuż za podium znalazły się mLeasing, Idea Getin Leasing oraz Pekao Leasing.

Leasing, na co zwrócić uwagę?

Samochód dla firmy – na kredyt czy w leasing? Odpowiadając na to pytanie należy po prostu przeanalizować potrzeby swojej firmy, możliwości finansowania oraz oferty. Warto zastanowić się, które rozwiązanie jest dla nas bardziej korzystne. Ogromnym plusem leasingu są niski wkład własny i oprocentowanie. Wybierając leasing skorzystamy z elastyczniejszych ofert i prostszych procedur. Z drugiej strony umowa leasingu musi trwać co najmniej dwa lata i praktycznie nie można zakończyć jej przed czasem. Mogą pojawić się także dodatkowe opłaty i nie ma możliwości amortyzowania pojazdu. Trzeba też pamiętać, że samochód w leasingu nie może być środkiem zabezpieczenia i do czasu pełnej spłaty nie stanowi majątku firmy. Problematyczne może być także ubezpieczenie. Bardzo rzadko pojawiają się oferty bez możliwości wykupu, a więc takie, w którym nie możemy przejąć leasingowanego samochodu na własność. A przed wykupem nie możemy sprzedać leasingowanego pojazdu ani wymienić go na inny, nie możemy też przeprowadzać trwałych modyfikacji.

Mateusz Albin
Mateusz Albin
REDAKTOR Artykuł: 28.03.2022, Aktualizacja 11.05.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.