Jak działa lokata?

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 29.04.2022

To jedna z bezpiecznych form przechowywania kapitału, od którego można uzyskać odsetki. Jest to spowodowane między innymi tym, że są to produkty oferowane bezpośrednio w bankach. Z tego powodu kapitał jest zabezpieczony funduszem gwarancyjnym. Zatem przechowywanie nawet większych sum pieniędzy nie wiąże się z ryzykiem tego, że przy problemach finansowych banku, nie będzie można odzyskać pieniędzy. Równocześnie wybierać można różne typy oprocentowanych depozytów. Różnice wynikają między innymi z okresu, na który trzeba zamrozić środki finansowe czy też sposobu naliczania odsetek. Zanim podejmie się decyzję o założeniu lokaty w banku, warto dokładnie sprawdzić, w co inwestować. Nie w każdej sytuacji produkty oferowane przez banki będą najlepszym rozwiązaniem. Wynikać to może, choćby z chęci ponoszenia nieco większego ryzyka, aby móc uzyskać większe zyski. Zatem warto dokładnie sprawdzić, jak działają lokaty, zanim podejmie się decyzję o ich założeniu.

Jak działa lokata?

Co to jest lokata bankowa?

Sprawdzając definicję tego, co to jest lokata bankowa, można zorientować się, że jest to forma odwróconej pożyczki. Gdy instytucja finansowa pożycza pieniądze klientowi, wówczas musi on oddać kapitał, a także odsetki. Natomiast przy lokatach klient banku przekazuje do jego dyspozycji środki finansowe, które pozwalają generować zysk. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że nie będzie on nadmiernie duży. Wynika to między innymi z tego, lokaty w bankach są w większym stopniu produktami mającymi na celu zachowanie wartości kapitału, niż generowanie zysków. Z tego powodu są one bardzo bezpieczne, gdyż wypłata środków jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Kapitał przechowywany w banku jest chroniony do równowartości 100 tysięcy euro. Natomiast podejmując decyzję gdzie najlepiej założyć lokaty, warto zapoznać się z różnymi typami produktów oferowanych przez banki.

Wyróżnić można takie typy lokat bankowych jak:

  • standardowa;
  • rentierska;
  • strukturyzowana;
  • walutowa.

Zapoznanie się z tym, jak działają poszczególne formy lokowania środków finansowych w banku, pozwala wybrać taką, która w większym stopniu spełnia indywidualne oczekiwania. Obejmuje to między innymi to, jak duże zyski będzie można uzyskać. W celu obliczenia, ile można zyskać na oprocentowaniu lokaty przy konkretnej kapitalizacji, warto wykorzystać kalkulatory finansowe. Działają one podobnie jak kalkulator kredytu inwestycyjnego. Pozwalają one wygodnie i szybko określić korzyści, które przyniesie konkretny produkt bankowy, co pozwala szybko określić gdzie najkorzystniej założyć lokatę.

Gdzie może być założona najlepsza lokata?

Planując założenie lokaty bankowej, warto zdecydować się na taką, która pozwala uzyskać, jak największe oprocentowanie. Zatem warto sprawdzić, gdzie uzyska się najwyższe oprocentowanie z lokat, przy wybraniu konkretnego jej typu. Wysokość zysków, które można uzyskać, ma szczególne znaczenie przy decydowaniu się na standardowe produkty. Takie zakładane są na z góry ustalony okres. Od powierzonego bankowi kapitału można uzyskać konkretne zyski. Są one zależne od wysokości oprocentowania, które zostało zapisane
w umowie z bankiem. Gdy chce się skorzystać z wyższego, wówczas warto porównać różne oferty. W ten sposób można podjąć lepszą decyzję, jaką lokatę warto wybrać.

Jaka lokata będzie najlepsza?

Gdy chce się ustalić, która lokata bankowa będzie najlepsza, warto wiedzieć, jak obliczyć odsetki od lokaty. Będą one zależne między innymi od częstotliwości kapitalizacji. Najkorzystniejsza jest taka, która odbywa się każdego dnia. Wówczas odsetki uzyskane od sumy powierzonej bankowi są doliczane do kapitału codziennie. Jednak najczęściej można spotkać się z kapitalizacją miesięczną. Wówczas zyski od kapitału są do niego doliczane na początku każdego miesiąca. Zatem oceniając, jaka lokata będzie najlepsza, trzeba określić między innymi, jakie zyski chce się uzyskać. Im wyższe oprocentowanie, tym znacznie lepiej można chronić posiadany kapitał przed utratą wartości. Natomiast zdarza się, że chce się wybrać takie produkty bankowe, które oferują nieco bardziej elastyczne możliwości dysponowania środkami finansowymi. Wówczas warto sprawdzić, gdzie założyć najlepszą lokatę jednodniową. Taki produkt pozwala powierzyć bankowi pieniądze na maksymalnie krótki okres. Natomiast chcąc maksymalnie elastycznie dysponować środkami finansowymi, które będą generować zysk, warto sprawdzić, jak działa konto oszczędnościowe.

Dlaczego warto sprawdzić, ile trwa likwidacja lokaty?

Na etapie zakładania lokaty, warto sprawdzić również informacje dotyczące tego, jak można ją rozwiązać. Ma to duże znaczenie, gdy chce się wiedzieć, czy można zamknąć ją przed czasem bez utraty zgromadzonych odsetek. Dodatkowo warto sprawdzić, ile trwa likwidacja lokaty.
Z reguły przy krótkoterminowych produktach, czyli tych do trzech miesięcy, zerwanie umowy przed czasem wiąże się z utratą wszystkich uzyskanych zysków. Warto brać to pod uwagę, gdy podejmuje się decyzję, jaką najlepszą lokatę wybrać. Przy zamykaniu standardowego depozytu wypłata środków powinna nastąpić natychmiast po złożeniu dyspozycji. Dłużej, czyli kilka dni, trzeba czekać na pieniądze, które przechowywane były na produkcie strukturyzowanym.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 29.04.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.