Jak księgować faktoring?

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 04.05.2022

To, w jaki sposób będzie wyglądało księgowanie faktoringu w bilansie, zależy bezpośrednio od wyboru konkretnego jego typu. Warto to brać pod uwagę już na etapie decydowania się na skorzystanie z takiej formy finansowania w przedsiębiorstwie.

Jak księgować faktoring?

Wyróżnić można takie formy faktoringu jak:

  • pełny;
  • niepełny.

Każdy faktoring może przynosić nieco inne korzyści, które zależą również od sytuacji przedsiębiorstwa na rynku. Wpływa to bezpośrednio na wybór konkretnego sposobu finansowania. Zatem podobnie, jak w sytuacji, gdy wybiera się kredyt na nową firmę, tak samo przy faktoringu, warto dokonać analizy różnych rozwiązań.

W jaki sposób powinno się zaksięgować faktoring?

Należy brać pod uwagę, że wykorzystać można różne formy faktoringu. Będzie to wpływać nie tylko na to, jak będzie się księgować faktoring. Znaczenie ma również ochrona przed ryzykiem. Decydując się na faktoring pełny, można chronić się przed ryzykiem braku zapłaty za dostarczony towar czy wykonaną usługę. Zabezpieczeniem w takim przypadku jest polisa ubezpieczeniowa. W określony sposób odbywa się również księgowanie faktoringu pełnego. Natomiast przy wersji niepełnej finansowanie działalności odbywa się na podstawie faktur. Nie można wówczas pozbyć się ryzyka niewypłacalności kontrahentów. To rozwiązanie, które jest skierowane do firm, które dobrze znają rynek zbytu, na którym realizują dostawy. Wybranie takiego rozwiązania również wpływa na to, jak przebiega księgowanie faktoringu niepełnego. Jeszcze innym sposobem finansowania jest faktoring mieszany. Pozwala on połączyć aspekty opcji pełnej i niepełnej. W ten sposób można między innymi rozłożyć ryzyko pomiędzy przedsiębiorcą a firmą faktoringową. Specyficzną odmianą jest faktoring odwrotny. To rozwiązanie, które może przysłużyć się równocześnie przedsiębiorcy, jak i też kontrahentowi. Gwarantuje szybkie finansowanie dla wystawcy faktury. Natomiast księgowanie faktoringu odwrotnego opiera się na zapisaniu zmiany wierzyciela w księgach rachunkowych.

Jak wygląda księgowanie niepełnego faktoringu?

Wiedząc, jak księgować faktoring odwrotny, można znacznie lepiej ustalić to, która forma umowy okaże się najkorzystniejsza. Decydując się na wersję niepełną finansowania, trzeba brać pod uwagę, że umowa jest traktowana podobnie jak ta dotycząca pożyczki, czy kredytu. Z tego powodu sprawdzając, jak księgować faktoring niepełny można zorientować się, że będzie się miało do czynienia z zobowiązaniem
o charakterze kredytowym. Zatem nie dokonuje się wyksięgowania wierzytelności z ksiąg rachunkowych. Zobowiązanie kredytowe jest zapisywane po stronie pasywów. 

Jak odbywa się księgowanie pełnego faktoringu?

Szczególnie przy międzynarodowych kontaktach handlowych bezpiecznym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw może być wykorzystanie faktoringu pełnego. W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której płynność finansowa jest zagrożona przedłużającym się oczekiwaniem na realizację płatności przez kontrahentów. Decydując się na taką formę finansowania, warto sprawdzić, także jak księgować faktoring pełny. Uznany może być on za sprzedaż wierzytelności. Dotyczy to sytuacji, w której ryzyko niewypłacalności przenoszone jest w pełni na faktora. Przeniesienie wszystkich praw wymaga wyksięgowania wierzytelności z księgi rachunkowej. Natomiast uzyskane środki finansowe trzeba zaliczyć do przychodów finansowych. Wiedząc jak zaksięgować faktoring pełny, można lepiej określić między innymi skutki podatkowe.

Jak wybrać formę factoringu?

Zdecydowanie się na odpowiednią formę faktoringu ma bezpośrednie przełożenie na korzyści, które można uzyskać z takiej formy finansowania. Dokonując wyboru, należy brać pod uwagę między innymi sytuację przedsiębiorstwa na rynku. Dodatkowo trzeba uwzględnić również księgowanie kosztów faktoringu. Wszystko to bezpośrednio wpływa na korzyści, które można uzyskać z takiej formy finansowania. Zatem dokonanie odpowiedniego wyboru wymaga szczegółowej analizy. Gdy wybiera się finansowanie pochodzące z banku, wykorzystuje się między innymi kredyt dla firm kalkulator. Analiza sytuacji występującej na rynku, jak i też przedsiębiorstwa jest sposobem, aby określić między innymi koszty faktoringu przy księgowaniu. Nie każde rozwiązanie będzie tak samo opłacalne.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 04.05.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.