Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Kredyty nie są jednak przyznawane na prawo i lewo. Przed udzieleniem kredytu banki i instytucje finansowe prześwietlą naszą dotychczasową historię kredytową oraz zdolność finansową. Wiele osób zostanie odrzuconych. Jak zwiększyć zdolność kredytową? Chociaż negatywna decyzja na wniosku kredytowym może demotywować, to zazwyczaj sytuacja nie jest bez wyjścia. Wystarczy odrobina cierpliwości, odpowiedzialności i rozsądku, aby stać się atrakcyjnym dla banków klientem. Wszystko dlatego, że zdolność kredytowa jest wynikiem obliczeń wielu współczynników. Odpowiednio zmieniając je, wpływamy na to jak widzą nas banki. Jak zwiększyć zdolność kredytową? Tłumaczymy.
Co to jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to kluczowy termin, podczas starania się o pieniądze od banku. Chociaż banki prowadzą kampanie reklamowe na szeroką skalę, to w rzeczywistości nikt nie udziela kredytów przypadkowym ludziom. Pomimo, że oferta jest szeroka, a udzielanie dużej liczby kredytów jest opłacalne dla banków, to klient wnioskujący o kredyt musi spełnić szereg wymagań, potwierdzających jego rzetelność
i wiarygodność. Jak wygląda to w praktyce? Kiedy potrzebujemy pieniędzy i chcemy otrzymać kredyt, w banku składamy wniosek. Wtedy bank rozpoczyna „prześwietlanie nas”, po którym otrzymamy decyzję: pozytywną lub negatywną. Na to wszystko wpływ ma ocena naszej zdolności kredytowej. Nie chodzi tu jednak o jakieś tajemnicze metody rodem z filmów szpiegowskich. Na zdolność kredytową wpływa kilka określonych i stałych kryteriów.
Najistotniejsza jest nasza historia kredytowa, a więc współczynnik, na który mamy bezpośredni wpływ. Jeśli bierzemy kredyty i pożyczki, zgadzamy się na przekazywanie danych o nich do odpowiednich instytucji, a następnie odpowiedzialnie spłacamy należności – historia jest pozytywna. Drobne potknięcia obniżają zdolność, ale są tolerowane, a długie i regularne spóźnienia sprawiają, że bank nie może nam zaufać. Działa to w dwie strony. Problemy z wzięciem kredytu mogą mieć nie tylko osoby siedzące po uszach w długach, ale nawet te, które nie mają żadnej historii w BIK. Ponadto istotne są takie kwestie jak stabilne zatrudnienie, wysokość wynagrodzenia, miejsce zamieszkania oraz posiadane nieruchomości.
Jak zbudować zdolność kredytową?
Budowę zdolności kredytowej najlepiej zacząć... od brania pożyczek i w miarę możliwości drobnych kredytów oraz zakupy ratalne. Oczywiście samo zadłużenie się to nie wszystko. Podpisując umowę z bankiem lub inną instytucją, warto zgodzić się na przekazywanie danych o spłacie do BIK. Potem, rzecz jasna, należy terminowo spłacać wszystkie zobowiązania. Już to pozwoli nam budować obraz wiarygodnego kredytobiorcy w BIK.
Jak poprawić zdolność kredytową?
Chociaż zasady oceny zdolności kredytowej są względnie oczywiste, to potknięcia nie muszą wynikać ze złej woli kredytobiorcy. Jak wiadomo, życie ludzkie obfituje w problemy i trudności. Kiedy w naszej historii kredytowej pojawiają się opóźnienia, najlepiej jak najszybciej wrócić do regularnych spłat oraz spłacić problematyczną pożyczkę. To szczególnie ważne, jeśli w najbliższym czasie planujemy kolejny kredyt. Znaczenie może mieć również to, ile posiadamy samochodów, jakie opłacamy polisy ubezpieczeniowe na życie, ewentualnie czy płacimy alimenty, itp. Obok konsekwentnego spłacania należności, dobrym sposobem na podniesienie zdolności kredytowej jest zlikwidowanie nieużywanych kart kredytowych i innych niepotrzebnych obciążeń.
Jak poprawić zdolność kredytową firmy?
Pożyczki i kredyty to temat dotyczący nie tylko osób fizycznych, ale także przedsiębiorstw. Czy można poprawić zdolność kredytową firmy? Przedsiębiorstwo starające się o finansowanie musi przedstawić udokumentowaną historią biznesową i kredytową, najlepiej obejmującą okres przynajmniej 2 lat. W większości przypadków banki biorą pod uwagę jedynie okres działania przedsiębiorstwa. Inaczej wygląda sprawa
z funduszami, gdzie kluczowa jest kwestia doświadczeń biznesowych i dotychczasowych sukcesów w zarządzaniu poprzednimi podmiotami. Podobnie jak w przypadku osób fizycznych, bank dokładnie prześwietli możliwości kredytowe, np. badając kondycję finansową przedsiębiorstwa, a więc straty, spadające przychody, sezonowość przychodów. Mówiąc krótko – na zdolność kredytową firmy wpływ ma całość jej historii oraz ocena jej potencjału, a nie ostatnie wyniki.
Co obniża zdolność kredytową?
Jak już ustaliliśmy, zdolność kredytowa to suma kilku czynników. Te same kwestie, w zależności od ich wartości, mogą wpływać na naszą oceną pozytywnie lub negatywnie. Pierwszą kwestią jest aktywność kredytowa, a więc ile mamy zobowiązań do spłacenia. Spore znaczenie ma także nasza historia kredytowa – czyli to jak regulujemy nasze zobowiązania. Ważna jest sytuacja zawodowa i osobista, a więc zatrudnienie, dochody i liczba osób na utrzymaniu. Zdolność kredytową obniżają przede wszystkim niespłacone raty, nieuregulowane rachunki, kiepskie zarobki, brak własnego mieszkania, a także zbyt częste wnioskowanie o kredyty. Jak poprawić zdolność kredytową? Należy przede wszystkim eliminować negatywne przypadki i budować wiarygodny dla banku wizerunek swojej osoby.
