Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego?

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 28.04.2022

Planując pożyczenie pieniędzy w banku, warto dokładnie sprawdzić, jak się przygotować do kredytu hipotecznego. Będzie się to bezpośrednio przekładać na czas, w którym będzie można uzyskać środki finansowe. Należy brać pod uwagę, że z jednej strony są ogólne warunki, na których udzielane są przez banki konkretne typy kredytów. Z drugiej strony trzeba również brać pod uwagę, że poszczególne instytucje mogą mieć nieco inne wymagania wobec klientów. Zatem dobrze jest sprawdzić, jakie są potrzebne dokumenty do kredytu hipotecznego, co pozwala skrócić czas, w którym będzie można podpisać umowę.

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego?

Informacje o formalnościach, które należy spełnić, gdy chce się uzyskać kredyty hipoteczne, można sprawdzić między innymi na stronach banków. W ten sposób można dokładnie sprawdzić, jakie są wymagania w konkretnej instytucji. Wiedząc, co jest potrzebne do wzięcia kredytu hipotecznego, można znacznie skrócić czas, w którym przejdzie się cały proces związany z pożyczaniem pieniędzy.

Jakie dokumenty trzeba przygotować do kredytu hipotecznego?

Decydując się na pożyczenie pieniędzy na sfinansowanie zakupu nieruchomości, trzeba brać pod uwagę, że jest to kredyt celowy. Z tego powodu wymagania banków wobec klientów są znacznie większe niż przy kredytach konsumenckich. Wiedząc, co jest potrzebne do kredytu hipotecznego, można z wyprzedzeniem przygotować niezbędne dokumenty. W ten sposób proces starania się o uzyskanie środków finansowych może być skrócony.

Banki najczęściej wymagają przedstawienia takich informacji jak:

 • zaświadczenie o źródle dochodów;
 • oświadczenie o dochodach;
 • wyciąg z rachunków bankowych;
 • umowę o pracę;
 • zaświadczenie z ZUS, gdy otrzymuje się zasiłki;
 • PIT 37.

Różnice dotyczące tego, jakie dokumenty przygotować do kredytu hipotecznego wynikają między innymi z rodzaju umowy, na podstawie której uzyskuje się dochody. Gdy pieniądze zarabia się w ramach etatu, wówczas bank wymaga zaświadczenia o dochodach, czy PIT 37. Natomiast przy umowach o dzieło, czy zlecenie, trzeba przedstawić rachunki. Zatem warto przygotować taką dokumentację
z wyprzedzeniem, gdy chce się uzyskać kredyty na mieszkanie.

Co jest potrzebne do kredytu hipotecznego?

Planując pozyskanie pieniędzy w formie kredytu hipotecznego, warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami banków. Wiedząc, co jest potrzebne do uruchomienia kredytu hipotecznego, można skrócić czas, w którym bank pozytywnie rozpatrzył wniosek kredytowy. Oczywiście wstępnie ważne jest dokonanie oceny tego, czy będzie można w ogóle uzyskać pieniądze w banku na warunkach, które spełniają oczekiwania. W tym celu można wykorzystać kredyt mieszkaniowy kalkulator. Długoterminowe zobowiązanie można uzyskać, gdy ma się odpowiednią zdolność kredytową. Zależy ona od wysokości dochodów, które są regularne. Potwierdzeniem tego są odpowiednie dokumenty. Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego, gdy chce się potwierdzić wszystkie uzyskiwane dochody. Równocześnie należy brać pod uwagę, że im są one większe, tym znacznie łatwiej będzie można pożyczyć środki finansowe na zakup nieruchomości. 

Co ustalić przy staraniu się o kredyty hipoteczne?

Gdy chce się pożyczyć pieniądze w formie kredytu hipotecznego, trzeba sprawdzić wiele informacji. Analiza rynku jest kluczowa z punktu widzenia dokonania właściwej decyzji. Ważne jest, aby wiedzieć nie tylko jakie dokumenty dostarczyć do banku przy kredycie hipotecznym, ale również, czy stopy procentowe są korzystne. Im lepsze uzyska się oprocentowanie, tym można liczyć na konieczność zapłacenia znacznie mniejszych odsetek. Z bankami można zawsze negocjować warunki, które znajdą się na umowie. W ten sposób często możliwe jest uzyskanie korzystniejszych marż. Wówczas wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego też będzie łatwiejsza. Równocześnie każdy bank może mieć nieco inne wymagania, co do tego, jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o kredyt hipoteczny. Warto to sprawdzić kontaktując się z konsultantem banku, czy na stronie firmowej. W każdym banku wymagania mogą być nieco inne, więc warto sprawdzić szczegóły. Instytucje finansowe traktują nieco inaczej między innymi nowych klientów, a tych, którzy korzystają już z konkretnych produktów finansowych dostępnych w ich ofercie. 

Jakie dokumenty trzeba przygotować, starając się o kredyt hipoteczny przy własnej działalności?

O kredyty hipoteczne starają się również osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić, jakie są potrzebne dokumenty do kredytu hipotecznego, gdy prowadzi się firmę. Warto to zrobić już na etapie analizowania ofert dostępnych na rynku bankowym. Gdy sprawdza się koszty kredytowania zakupu nieruchomości z wykorzystaniem takich narzędzi jak kredyt hipoteczny kalkulator, można od razu sprawdzić informacje o formalnościach, które trzeba spełnić.

Prowadzący działalność gospodarczą powinni przygotować takie dokumenty jak:

 • PIT za poprzedni rok obrachunkowy;
 • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS, czy US;
 • numery REGON i NIP;
 • zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
 • zaświadczenie o wysokości przychodów.

Sprawdzając jakie dokumenty do kredytu hipotecznego przy własnej działalności są niezbędne, trzeba brać pod uwagę różnice, które będą dotyczyć firm inaczej prowadzących księgowość. Gdy korzysta się z KPIR, wówczas trzeba przedstawić rozliczenia za bieżący
i poprzedni rok obrachunkowy. Natomiast przy ryczałcie niezbędne jest dostarczenie informacji o przychodach, które poddane zostały ewidencji, za ostatnie 24 miesiące.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 28.04.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.