Jakie konto firmowe dla jednoosobowej działalności?

REDAKTOR Artykuł: 28.03.2022, Aktualizacja 10.05.2022

Jednoosobowa działalność gospodarcza nie zawsze oznacza skomplikowaną księgowość. Jeśli jednoosobowa firma ma niewielu kontrahentów, a pieniądze przedsiębiorca dostaje zawsze do ręki, to czy na pewno trzeba komplikować sobie życie i mnożyć opłaty kontem firmowym? Czy każdy przedsiębiorca ma obowiązek posiadać konto dla jednoosobowej działalności gospodarczej? Tłumaczymy.

Jakie konto firmowe dla jednoosobowej działalności?

Czy przy jednoosobowej działalności trzeba mieć konto firmowe?

Konto bankowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej może wydawać się zbędne. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której przedsiębiorca prowadzi na tyle małą działalność, że firmowe konto bankowe jest mu po prostu niepotrzebne. Nawet jeśli jednak obiektywnie go nie potrzebuje, to konto firmowe to wciąż podstawowe narzędzie każdego przedsiębiorcy – niezależnie czy mówimy o korporacji, czy mikrofirmie. W polskim prawie nie ma przepisu, który nakładałby na właściciela firmy obowiązek posiadania rachunku bankowego. Dodatkowo nikt nie zmusza przedsiębiorcy, aby zakładał nowy firmowy rachunek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po zarejestrowaniu działalności korzystać z rozliczeń za pośrednictwem istniejącego dotychczas konta osobistego. W praktyce jednak, takie rozwiązanie powoduje więcej problemów niż korzyści.

Podczas prowadzenia działalności na pewno trzeba będzie dokonywać wielu rozliczeń. Jeśli nie będą to przelewy od kontrahentów, to wciąż pozostają składki do ZUS-u i podatki do urzędu skarbowego. Dodatkowo, konto firmowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej będzie konieczne, przy rozliczeniach z innymi przedsiębiorcami oraz w sytuacji, gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza pewien próg. Płatności za faktury, których wartość przekracza 15 tys. zł należy przelewać na rachunek bankowy, który znajduje się w wykazie. A biała lista nie zawiera kont prywatnych. Dla wielu kontrahentów, brak możliwości znalezienia konta będzie sygnałem alarmowym.  Faktycznie obowiązkowy firmowy rachunek musimy mieć, jeśli jesteśmy płatnikami VAT.

Kiedy więc firma ma obowiązek prowadzić konto firmowe? Taki obowiązek nie dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych. Konto obowiązkowo prowadzić muszą niektórzy płatnicy podatku VAT, których dotyczy mechanizm podzielonej płatności. Chodzi przede wszystkim o sprzedaż lub nabywanie towarów zaliczonych do grupy „wrażliwych”, a wartość transakcji na fakturze których dotyczy mechanizm podzielonej płatności. Mechanizm podzielonej płatności można dobrowolnie zastosować także przy innych transakcjach – i wtedy również niezbędne jest konto firmowe. Konto firmowe to także wymóg, aby znaleźć się na wspomnianej tzw. białej liście podatników VAT. Dzięki obecności w tym zestawieniu umożliwia zaliczenie przelanej na taki rachunek kwoty powyżej 15 tys. zł do kosztów uzyskania przychodu.
W przypadku wyższych obrotów firmy, nieobecność na białej liście praktycznie uniemożliwia działalność. W niektórych sytuacjach może się także okazać, że założenie firmowego rachunku wymusza bank. W regulaminach niektórych znajdziemy klauzulę, że ROR nie jest przeznaczony do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych związanych z prowadzoną przez klienta działalnością gospodarczą lub zarobkową.

Konto bankowe jednoosobowej działalności gospodarczej rejestruje się dopiero po założeniu firmy. W banku należy przedstawić komplet dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności. Jakie to będą dokumenty, zależy od formy prawnej firmy. W przypadku jednoosobowej firmy sprawa jest jasna.

Aby założyć konto w banku dla jednoosobowej działalności gospodarczej, będą potrzebne następujące dokumenty:

  • wpis do ewidencji gospodarczej;
  • zaświadczenia REGON i NIP;
  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela firmy, np. paszport;
  • jeśli jest więcej osób upoważnionych do korzystania z rachunku firmowego, należy złożyć wzory podpisów wszystkich osób dysponujących kontem.

Podobnie jak w przypadku konta osobistego, konto bankowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej bez problemu można otworzyć także przez internet lub telefonicznie. 

Najlepsze konto firmowe dla jednoosobowej działalności

W wielu bankach konto dla jednoosobowej działalności gospodarczej otworzyć możemy bezpłatnie. Czy poza tym konta dla małej firmy wymagają opłat za prowadzenie? To również zależy od oferty danego banku. Niektóre nie pobierają opłat za prowadzenie. Wiele z banków wymaga jednak, aby średnie miesięczne saldo na rachunku było w określonej wysokości. Oprocentowanie większości kont dla działalności jednoosobowej jest zerowe lub wynosi ułamek procentu. Jeśli jednak przedsiębiorca oczekuje wyższych odsetek – może znaleźć taką ofertę.

Wygodnym rozwiązaniem będzie założenie konta dla jednoosobowej działalności gospodarczej w banku, w którym mamy już konto osobiste. Znacznie ułatwi to dostęp do obu rachunków oraz przyśpieszy przelewy między rachunkiem firmowym i prywatnym (w ramach jednej instytucji realizowane są w czasie rzeczywistym). Jeśli jednak bardziej od wygody interesuje was atrakcyjna oferta, warto zwrócić uwagę na promocje dla nowych klientów. Często nagrody dla przedsiębiorców zakładających konta są znacznie wyższe, niż te oferowane dla klientów indywidualnych. Dodatkowym argumentem za rozdzieleniem rachunków między bankami może być także bezpieczeństwo. W przypadku awarii banku, który dysponuje zarówno naszymi środkami służbowymi, jak i prywatnymi – w tym samym czasie stracimy dostęp do wszystkich pieniędzy.

Aby znaleźć optymalną ofertę najlepiej przemyśleć jakie narzędzia i usługi są nam faktycznie potrzebne, a z jakich prawdopodobnie nie będziemy korzystać. Przedsiębiorca zajmujący się obrotem gotówkowym będzie potrzebował tanich wpłat w kasie i we wpłatomacie. Przedsiębiorca często robiący zakupy na firmę będzie potrzebować atrakcyjnych warunków korzystania z karty płatniczej. W przypadku przedsiębiorcy, który większość transakcji realizuje online karta może okazać się zupełnie niepotrzebna.

Jak wygląda oferta? W Banku Pekao ciekawą ofertą dla samozatrudnionych będzie Konto Przekorzystne Biznes. Bank nie pobiera opłat za konto, kartę, przelewy ani wypłaty z bankomatu. Płatne są wpłaty w oddziale – 0,3% min. 8 zł. Osoby zakładające taki rachunek mogą dostać nawet 1200 zł na start.

Santander Bank Polska oferuje Konto Firmowe dla każdego typu działalności. Magiczna kwota 0 zł odpowiada opłatom za konto, za kartę, za wypłaty z bankomatu, za przelewy zwykłe, a nawet za wpłaty w oddziale.

ING Polska propnuje Konto Direct dla Firmy. W ofercie dla osób z jednoosobową działalnością gospodarczą, które korzystają z uproszczonych zasad księgowości. Konto Direct dla Firmy oznacza 0 zł za prowadzenie konta, jeśli aktywnie z niego korzystasz, 0 zł za przelewy krajowe w PLN przez internet (w tym split payment) dla aktywnych, 0 zł za kartę do konta, jeśli wydasz nią miesięcznie 300 zł, 0 zł za wpłaty i wypłaty w bankomatach naszych i Planet Cash oraz 0 zł za przelewy internetowe w EUR do krajów SEPA dla aktywnych. Jako aktywnych bank rozumie klientów korzystających z konta zgodnie z określonymi w umowie warunkami. Chodzi m.in. o liczbę transakcji kartą oraz sumę przelewów. Wraz z kontem bank oferuje przez miesiąc darmowe usługi księgowe, promocje na terminal oraz darmowe płatności online przez 3 miesiące.

Jeśli szukasz prostego konta firmowego dla jednoosobowej działalności gospodarczej PKO BP proponuje PKO Konto Firmowe. Przy wpływach co najmniej 2 tys. zł miesięcznie bank nie pobiera opłaty za prowadzenie. W przypadku niższych obrotów korzystanie z konta kosztuje 12 zł miesięcznie. 10 przelewów krajowych i SEPA zlecanych w serwisie internetowym iPKO jest bezpłatnych. Pozostałe kosztuję złotówkę. Dodatkowo Bank zapewnia obsługę konta przez serwis internetowy iPKO i aplikację mobilną IKO. Firmy młodsze niż rok mogą liczyć na bezpłatne prowadzenie rachunku firmowego przez 6 miesięcy. Rachunek pomocniczy jest bezpłatny przy wpływach co najmniej 2000 zł miesięcznie. W przypadku mniejszych wpływów opłata standardowo wynosi 12 zł miesięcznie. Co ciekawe, PKO zapewnia że nie pobiera opłat za wydawanie kart i wyda ich tyle, ile potrzebuje dana firma. Dodatkowe usługi dla firm to terminal płatniczy za 0 zł, kantor internetowy, e-Księgowość i finansowanie faktur. Klienci, którzy nie mają jeszcze zarejestrowanej firmy, mogą zrobić to w iPKO. Jeżeli masz aktywny dostęp do serwisu internetowego iPKO lub aplikacji mobilnej IKO, możesz zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG i otworzyć rachunek firmowy w PKO Banku Polskim w jednym wniosku w serwisie internetowym iPKO oraz aplikacji mobilnej IKO – czytamy w ofercie.

Bank Millenium dla małych przedsiębiorców zaleca Konto Mój Biznes. Konto Mój Biznes to idealne rozwiązanie dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą oraz dla wspólników spółek cywilnych – czytamy w ofercie. Nowi klienci mogą liczyć na szereg promocji, takich jak zwrot części składki ZUS, kosztów paliwa czy związanych z leasingiem w Konto Mój Biznes to idealne rozwiązanie dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą oraz dla wspólników spółek cywilnych. Millenium deklaruje aż 2 lata bez opłat za prowadzenie konta w PLN, za prowadzenie kont walutowych w GBP, EUR, CHF, USD i za opłatę roczną za kartę kredytową Millennium Visa Business.  Millenium zapewnia szereg innych udogodnień. Usługa Bankuj w Millenecie to system bankowości internetowej z automatyczną identyfikacją przychodzących płatności. Bank reklamuje się także wygodnym logowaniem. Do konta firmowego możesz logować się tymi samymi danymi, co do konta osobistego i szybko przełączać między kontami jednym kliknięciem w bankowości internetowej – zapewnia Millenium. Ciekawym rozwiązaniem jest szybkie opłacanie faktur, poprzez skanowanie komórką kodów QR. Dane podstawiają się automatycznie, a Ty tylko potwierdzasz przelew. Dzięki opcjom wpłat gotówkowych w formie zamkniętej, do wrzutni nocnej i z opcją transportu przekażesz pieniądze do banku o dowolnej porze, nawet w dni wolne od pracy – zachęca bank.

W ofercie Credit Agricole znajdziemy „FIRMOWE KONTO BIZNES Pomocne w prowadzeniu biznesu”. Oferta jest „skalowana”. Oznacza to, że przy rejestracji konta podajemy formę naszego biznesu. Dla firm jednoosobowych przypada Konto Solista Biznes. Bank zapewnia 0 zł za prowadzenie konta (jeżeli co miesiąc zrobisz min. 1 przelew do ZUS lub na konto wpłynie min. 2000 zł), 0 zł za realizację przelewu stałego 0 zł za wpłaty we wpłatomatach przy naszych placówkach, wygodna aplikacja do zarządzania finansami, ekspresowe przelewy – Express Elixir. Do konta firmowego możesz założyć rachunki w EUR, USD, GBP. Dzięki temu przeprowadzisz rozliczenia z partnerami za granicą w tych walutach nie ponosząc kosztów przewalutowania.

TAGI:

REDAKTOR Artykuł: 28.03.2022, Aktualizacja 10.05.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.