Jakie są formy oszczędzania?

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 18.03.2022, Aktualizacja 29.04.2022

Jeśli planuje się regularne gromadzenie środków finansowych, wówczas trzeba sprawdzić formy oszczędzania. Pozwala to wybrać takie, które będą w największym stopniu spełniać indywidualne oczekiwania. Równocześnie należy zdawać sobie sprawę, że oszczędzanie można podzielić na dwie grupy z punktu widzenia bezpieczeństwa. Z jednej strony są to takie formy gromadzenia oszczędności, które pozwalają gromadzić, czy przechowywać środki finansowe bez dużego ryzyka ich utraty, ale przy mniejszych zyskach, które można uzyskać. Z drugiej strony wybrać można takie formy oszczędzania, przy których można łatwo stracić pieniądze, ale można również uzyskać wyższe profity. Zatem przy podejmowaniu decyzji o tym, jak oszczędzać, warto sprawdzić różne formy dostępne na rynku finansowym. Pozwala to dowiedzieć się, jakie są bezpieczne formy oszczędzania. Do takich można zaliczyć między innymi konta oszczędnościowe, z których można skorzystać w bankach.  

Jakie są formy oszczędzania?

Z jakich form oszczędzania pieniędzy można skorzystać?

Podjęcie właściwej decyzji w kontekście sposobu oszczędzania pieniędzy wymaga zapoznania się z różnymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku finansowym. Dobrym rozwiązaniem jest wstępne sprawdzenie, jakie są formy oszczędzania, co pozwala wybrać takie, które są dopasowane do oczekiwań.

Wyróżnić można takie formy lokowania oszczędności jak:

Gdy chce się uzyskać wyższe zyski, wówczas warto zdecydować się na polisy czy fundusze inwestycyjne. Natomiast są to formy oszczędzania pieniędzy, które są bardziej ryzykowne. Podjęcie błędnych decyzji w kontekście wyboru konkretnych produktów finansowych może skutkować utratą kapitału bez uzyskania oczekiwanych dochodów. Z takim ryzykiem nie spotkają się klienci, którzy decydują się na korzystanie z lokat czy kont oszczędnościowych. Wynika to między innymi z zabezpieczenia środków finansowych powierzonych bankom do wartości 100 tysięcy euro. Zapewnia to Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Z tego powodu warto sprawdzić, jak działa konto oszczędnościowe, gdyż często będzie to właściwym wyborem, gdy chce się bezpiecznie gromadzić środki finansowe, które równocześnie będą oprocentowane.

Jakie są formy oszczędzania w banku?

Gdy chce się generować zyski od kapitału w bankach, wówczas warto sprawdzić między innymi, co to jest lokata. W ten sposób można zorientować się, czy takie formy oszczędzania w banku są warte brania pod uwagę. Z reguły lokaty bankowe są rozwiązaniem dla osób, które szukają bezpiecznych form przechowywania środków finansowych, a równocześnie dysponują nieco większym kapitałem. Skorzystanie
z takich produktów opłaca się przy dysponowaniu przynajmniej kilkunastoma tysiącami, które można zamrozić na określony czas. Należy brać pod uwagę, że to formy oszczędności, przy których wypłacenie pieniędzy przed zakończeniem okresu umowy będzie skutkować utratą zgromadzonych odsetek. Zatem wybierając konkretny produkt, warto sprawdzić zarówno, jak obliczyć odsetki od lokaty, ale także, po jakim czasie można wypłacić kapitał i zyski.

Jakie są pozabankowe formy oszczędzania?

Rynek finansowy dość intensywnie się rozwija, co przekłada się na możliwość korzystania z coraz większej ilości produktów, które są dostępne poza bankami, a które pozwalają realizować proces oszczędzania. Najważniejsze pozabankowe formy oszczędzania to fundusze inwestycyjne. To rozwiązanie dla tych osób, które z jednej strony nie mają odpowiedniej wiedzy i czasu, aby samodzielnie inwestować na giełdzie, a z drugiej strony chcą generować wyższe zyski. Obecnie coraz częściej można skorzystać z zakupu jednostek udziałów funduszy inwestycyjnych bezpośrednio za pośrednictwem serwisów internetowych banków. W ten sposób inne formy oszczędzania są łatwiej dostępne.

Jakie są formy oszczędzania na emeryturę?

Wiele osób decyduje się na gromadzenie kapitału z przeznaczeniem na emeryturę. Sprawdzając, jakie są formy oszczędzania pieniędzy
z przeznaczeniem na emeryturę, można wybrać takie, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb. Gdy środki finansowe będą gromadzone w dłuższym okresie, wówczas lepsze będą takie formy oszczędzania na emeryturę, które pozwalają uzyskać wyższe zyski przy nieco większym ryzyku. Takie możliwości oferują między innymi fundusze inwestycyjne. Natomiast bardziej bezpieczne formy oszczędzania na emeryturę obejmują regularne odkładanie pieniędzy, choćby przy wykorzystaniu kont oszczędnościowych.

Jakie są formy oszczędzania pieniędzy dla dzieci?

Wielu rodziców decyduje się na gromadzenie pieniędzy dla dzieci. Wówczas trzeba sprawdzić, jakie są formy oszczędzania pieniędzy dla dzieci. Najprostszym rozwiązaniem będzie założenie konta oszczędnościowego, gdzie można regularnie gromadzić kapitał. Innym rozwiązaniem są specjalne fundusze inwestycyjne, które pozwalają jednakowo odkładać pieniądze w regularny sposób, a także generować większe zyski. Gdy chce się wybrać odpowiednie formy oszczędzania dla dziecka, wówczas warto określić cel gromadzenia pieniędzy. Istotny jest między innymi czas, w którym planuje się odkładać środki finansowe.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 18.03.2022, Aktualizacja 29.04.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.