Jakie warunki trzeba spełnić i ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 26.04.2022

Kredyt gotówkowy to jeden z najczęściej zaciąganych kredytów bankowych. Tym, co przyczynia się do jego ogromnej popularności jest z całą pewnością możliwość przeznaczenia pozyskanych pieniędzy na dowolny cel. W przypadku kredytu gotówkowego banku tak naprawdę nie interesuje, co zrobimy z pieniędzmi. Aby otrzymać z banku taki kredyt, trzeba spełnić kilka warunków, a także wykazać dochody na odpowiednim poziomie. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy?

Jakie warunki trzeba spełnić i ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy? 

Kredyt gotówkowy – co to?

Kredyt gotówkowy to forma kredytu, który – jak wspomnieliśmy we wstępie – może zostać przeznaczony na dowolny cel. Pod tym względem odróżnia się od innych form kredytowania, które mają charakter kredytów celowych. Decydując się na kredyt gotówkowy, możemy uzyskane pieniądze przeznaczyć na przykład na:

 • remont mieszkania;
 • wakacyjny wyjazd;
 • zakup wyprawki szkolnej dla dziecka.

Tak naprawdę to od kredytobiorcy zależy, co zrobi z pieniędzmi, które otrzymał. UWAGA: nazwa gotówkowy nie oznacza, że pieniądze bank przekazuje do ręki klienta. Trafiają one na konto wskazane podczas podpisywania umowy.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy?

Podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić, aby w ogóle móc myśleć o kredycie gotówkowym, jest zdolność kredytowa na odpowiednim poziomie. Kwestie z nią związane może szczegółowo wyjaśnić doradca finansowy Kraków. Zdolność kredytowa bezpośrednio nawiązuje do pytania ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt gotówkowy. Jest to termin, który mówi o tym, czy jesteśmy zdolni do terminowego regulowania kolejnych rat razem z należnymi odsetkami. Oceniając zdolność kredytową klienta, bank zawsze ma na uwadze własny interes. Oznacza to, że klient może liczyć na taką kwotę, która będzie wiązała się z możliwie jak najniższym ryzykiem kredytowym. Dokonując oceny zdolności kredytowej, bank uwzględnia:

 • wysokość dochodów, jakie uzyskuje klient;
 • koszty utrzymania, jakie klient ponosi w ciągu miesiąca;
 • ewentualne obecne zadłużenie klienta.

Do tego dochodzi dokładna analizy danych odnoszących się bezpośrednio do osoby klienta. Wpływ na ryzyko kredytowe ma bowiem:

 • wiek;
 • stan cywilny;
 • wykształcenie;
 • zajmowane stanowisko.

W ocenie zdolności kredytowej duży nacisk położony jest zawsze na historię kredytową klienta. Bank musi dokładnie przeanalizować, czy dotychczasowe zobowiązania klient spłacał w terminie. Osoby, które chcą wstępnie same oszacować swoją zdolność kredytową, mogą postawić na narzędzie, którym jest kalkulator zdolności kredytowej. Odpowiedź na pytanie, kto może dostać kredyt gotówkowy jest prosta: osoba, która ma pozytywną historię kredytową i osiąga stały dochód na poziomie, który umożliwi jej terminowe spłacanie kolejnych rat.

Niezbędne jest także posiadanie odpowiednich dokumentów. Jeśli chodzi o dokumenty do kredytu gotówkowego, to trzeba posiadać:

 • dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość;
 • zaświadczenie o zatrudnieniu;
 • zaświadczenie o zarobkach.

Warto pamiętać, że banki uzależniają pożyczenie pieniędzy od formy zatrudnienia. Największe szanse na wysoki kredyt gotówkowy mają ci, którzy wykonują swoją pracę na podstawie zawartej na czas nieokreślony umowy o pracę. Umowa czasowa i umowy cywilnoprawne mogą nieco utrudnić otrzymanie kredytu. Nie oznacza to jednak, że osoby wykonujące swoje obowiązki zawodowe na mocy takich dokumentów nie mają szans na otrzymanie kredytu gotówkowego.

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy?

Jest to kolejne pytanie, na które wstępnej odpowiedzi udzielić może doradca finansowy Warszawa. Warto pamiętać, że poziom wymaganych zarobków będzie się różnił w zależności od wysokości kredytu, o który się ubiegamy. Generalnie zasada jest prosta: im wyższy kredyt, tym większa będzie musiała być zdolność kredytowa, a tym samym wyższe zarobki należy wykazać w banku. Warto pamiętać, że banki nie ustalają naszych miesięcznych wydatków, bazując na stanie faktycznym, a korzystają z danych, które udostępnia Główny Urząd Statystyczny. Na ich podstawie większość działających na terenie Polski banków uważa, że suma miesięcznych wydatków w gospodarstwie jednoosobowym wynosi około 1000 – 1300 złotych. Na każdego kolejnego domownika przypada kolejne 1000 złotych wydatków. Co to oznacza w praktyce? Singiel mieszkający i utrzymujący się sam, który zarabia 3000 złotych netto, dysponuje według banku – po odjęciu miesięcznych wydatków – kwotą około 2000 złotych. Ma ona wystarczyć na spłatę zadłużenia. Odpowiedź na pytanie ile trzeba zarabiać przy kredycie gotówkowym nie jest więc jednoznaczna.

Na jaką kwotę kredytu gotówkowego można liczyć?

Wiele osób rozważających zaciągnięcie kredytu gotówkowego zastanawia się nad tym, na jaką maksymalną kwotę można liczyć w przypadku tej formy kredytowania. Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim kredyt gotówkowy nie może opiewać na kwotę wyższą niż 255 550 złotych. W praktyce jednak banki stosują dużo niższe limity. W większości placówek w Polsce maksymalna wysokość kredytu gotówkowego wynosi 200 000 złotych. Są również takie banki, w których klienci nie otrzymają więcej, jak 150 000 złotych.

Kto może otrzymać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy nie jest dostępny dla wszystkich. Trzeba pamiętać, że na taką formę wsparcia finansowego mogą liczyć jedynie osoby pełnoletnie. Warunkiem jest posiadanie dokumentu tożsamości. Jest on niezbędny do potwierdzenia tożsamości klienta. Większość banków wymaga również posiadania telefonu komórkowego, w niektórych podać należy też adres mailowy, na który coraz częściej przesyłane są dokumenty związane z kredytem. Ci, których interesuje szybki kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach udzielony przez Internet muszą posiadać również rachunek bankowy w dowolnym banku.

Gdzie zaciągnąć kredyt gotówkowy?

Gdzie najlepszy kredyt gotówkowy to jedno z częściej zadawanych przez osoby zainteresowane taką formą wsparcia finansowego pytań. Warto pamiętać, że poszczególne banki dość mocno różnią się między sobą, jeśli chodzi o ofertę kredytową. Wybierając kredyt gotówkowy, należy dokładnie porównać ze sobą:

 • wartość RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy procentowej;
 • wysokość oprocentowania;
 • wysokość prowizji.

Uwagę trzeba zwrócić na stosowane przez bank formy zabezpieczeń oraz ewentualne dodatkowe koszty, które mogą się pojawić. Wielu klientów szuka innego kredytodawcy z uwagi na to, że bank wymaga na przykład ubezpieczenia kredytu. Trzeba sobie zdać sprawę, że jest to zabezpieczenie, które chroni nie tylko bank, ale również osobę, która pożyczyła pieniądze z banku. W przypadku na przykład utraty pracy czy niemożności jej wykonywania w związku z chorobą bądź wypadkiem towarzystwo ubezpieczeniowe ureguluje kolejne raty. Jak wybrać kredyt gotówkowy to więc ważne pytanie, na które odpowiedź warto poznać.

Czy kredyt gotówkowy można spłacić wcześniej?

Kiedy wiemy już, kto może otrzymać kredyt gotówkowy, warto zastanowić się nad tym, czy można go spłacić wcześniej. Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego oczywiście jest możliwa. Nie w każdym przypadku jest ona jednak opłacalna. Decydując się na uregulowanie swoich należności wobec banku przed czasem, warto dokładnie sprawdzić umowę, którą podpisaliśmy. Może bowiem być tak, że znajduje się w niej zapis o naliczonej prowizji za wcześniejszą spłatę. Banki bardzo często umożliwiają bezpłatne oddanie pieniędzy przed czasem, ale dopiero po upływie określonego okresu kredytowania.

Wiele osób pyta dla kogo kredyt gotówkowy jest dostępny. Jest to pytanie, na które odpowiedź jest wyczerpująca. Wpływ na decyzję banku w zakresie przyznania kredytu ma bowiem szereg czynników, wśród których najważniejszym jest wynik oceny zdolności kredytowej. Decydując się na kredyt gotówkowy, należy bowiem pamiętać, że prędzej czy później trzeba będzie go spłacić. Przed podpisaniem umowy trzeba dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansowa.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 26.04.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.