Kalkulator kredytu firmowego

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 22.04.2022

Kredyty dla firm stanowią istotną część oferty banków, które obecnie działają na rynku. Skierowane są do małych, dużych i średnich przedsiębiorstw, które poszukują dodatkowych środków finansowych. Narzędziem, które okazuje się przydatne przy podejmowaniu decyzji, na kredyt firmowy w jakim banku postawić, jest kalkulator kredytu dla firm.

Kalkulator kredytu firmowego

Kalkulator kredytowy dla firm – co to?

Kalkulator kredytu firmowego to tak zwany przelicznik kredytu. Jest to przydatne narzędzie, które warto zastosować na etapie wybierania kredytu. Stawiając na kalkulator kredytowy, można w zaledwie kilku krokach oszacować, jak wysokie raty będziemy zobowiązani płacić do banku. Kalkulator kredytu na firmę dostarcza jednak danych o charakterze poglądowym oraz szacunkowym – należy o tym pamiętać, decydując się na skorzystanie z takiego narzędzia. Co to oznacza w praktyce? Dane, które pokazał kalkulator kredytu firmowego nie są
w żaden sposób wiążące dla banku. Dlatego zawsze trzeba po zapoznaniu się z danymi z kalkulatora udać się do banku i poprosić
o przedstawienie aktualnej oferty. Warto pamiętać, że kalkulator kredytu firmowego to nie jedyny rodzaj takiego narzędzia. Dostępny jest na przykład kalkulator kredytu samochodowego, który odnosi się do kredytu przyznawanego przez bank na konkretny cel, jakim jest zakup samochodu.

Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

Oferta banków, jeśli chodzi o kredyty dla firm jest naprawdę bardzo rozbudowana. Obecnie wyróżnia się kilka kredytów dla przedsiębiorców. Większość placówek bankowych proponuje swoim klientom kredyt:

  • inwestycyjny;
  • obrotowy;
  • hipoteczny;
  • pomostowy;
  • technologiczny.

Dostępny jest także kredyt w rachunku bieżącym oraz kredyt na start, czyli dla tych firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku. Niektóre z tych kredytów zaliczane są do kredytów celowych, przeznaczenie innych jest zdecydowanie mniej konkretne. Omówimy krótko niektóre z wymienionych rodzajów kredytów.

Czym jest kredyt obrotowy?

To propozycja banków dla tych firm, które mają problem z utrzymaniem płynności finansowej. Pozyskane z takiego kredytu środki finansowe, przedsiębiorstwo może przeznaczyć na przykład na spłatę innych zobowiązań bądź uregulowanie zobowiązań wobec pracowników. Mówiąc inaczej, ten rodzaj kredytu przeznaczony jest na sfinansowanie tego, co niezbędne jest do dalszego funkcjonowania firmy. UWAGA: kredyt obrotowy nie jest dostępny dla firm, które dopiero zaczynają swoją działalność. W większości placówek bankowych wymagana jest przynajmniej dwunastomiesięczna działalność firmy.

Jaki jest cel kredytu inwestycyjnego?

Kredyt inwestycyjny to jeden z kredytów celowych. Pozwala na pozyskanie środków finansowych, które przeznaczone zostaną na sfinansowanie inwestycji niezbędnych do rozwoju firmy. Decydując się na kredyt inwestycyjny, można sfinansować zakup:

  • maszyn;
  • nieruchomości;
  • praw autorskich.

Pieniądze pochodzące z tego rodzaju kredytu mogą być wydane także na rozbudowę linii produkcyjnej. Warto pamiętać, że takie kredyty mogą opiewać na naprawdę bardzo wysokie kwoty, a czas kredytowania może wynosić nawet dwadzieścia czy trzydzieści lat. W przypadku takich kredytów bank często stosuje różne rodzaje zabezpieczeń. W grę wchodzi na przykład hipoteka, co sprawia, że kredyt inwestycyjny staje się również kredytem hipotecznym.

Jakie firmy mogą zdecydować się na kredyt pomostowy?

Kredyt pomostowy to szczególny rodzaj kredytu. Przeznaczony jest on dla tych firm, które zdecydowały się ubiegać o dotację unijną, ale nie otrzymały jeszcze pieniędzy. Pieniądze pozyskane z kredytu pomostowego pozwalają na rozpoczęcie inwestycji jeszcze przed wpłynięciem dotacji na konto.

Na co przeznaczony jest kredyt konsolidacyjny?

Przedsiębiorstwa mogą zdecydować się również na kredyt konsolidacyjny. To szczególny rodzaj kredytu celowego. Przeznaczony jest na sfinansowanie spłaty dotychczasowych zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny sprawia, że wysokość miesięcznego zobowiązania ciążącego na firmie się zmniejsza. Wiąże się to jednak z dłuższym okresem kredytowania, co oznacza, że firma będzie dłużej obciążona finansowo. Jak podkreślają specjaliści z branży finansowej, w większości przypadków kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem i pozwala na znaczne odciążenie firmy.

Jakie elementy kredytu ujmuje kalkulator kredytu na firmę?

Stawiając na narzędzie, jakim jest kalkulator kredytów dla firm, można liczyć na dokładne oszacowanie kredytu. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z porządnego narzędzia, możemy liczyć, że uwzględni ono takie elementy kredytu, jak:

  • suma, na jaką kredyt opiewa;
  • wartość RRSO, czyli rocznej rzeczywistej stopy procentowej;
  • liczbę rat, na które można rozłożyć kredyt bądź na które chcemy rozłożyć kredyt;
  • wysokość rat;
  • całkowity koszt kredytu.

Istotnym elementem uwzględnianym w najlepszych kalkulatorach dla firm jest także kwota całkowita, którą klient zobowiązany jest oddać do banku. Okazuje się więc, że kalkulator kredytowy kredytu dla firm to narzędzie, które można polecić wszystkim przedsiębiorcom rozważającym pożyczenie pieniędzy w banku. Pozwala na przeprowadzenie wstępnej analizy, która pokazuje, czy w ogóle możemy myśleć o zaciągnięciu kredytu. Warto pamiętać, że dostępne są różne kalkulatory kredytowe. Dużą popularnością cieszy się kalkulator zdolności kredytowej oraz kalkulator kredytowy konsolidacyjny.

Co jest niezbędne do otrzymania kredytu na firmę?

Aby otrzymać kredyt na firmę, trzeba pamiętać o tym, że niezbędne będzie spełnienie stawianych przez banki warunków. W przypadku kredytów firmowych niezbędny jest przede wszystkim biznesplan, a więc dokument, który pokazuje działanie firmy i perspektywy, jakie przed nią stoją wówczas, gdy przyznany zostanie kredyt. To właśnie biznesplan jest tym dokumentem, którym przekonujemy bank do tego, aby pożyczył nam pieniądze.

W przypadku kredytu firmowego, niezbędne może okazać się również odpowiednie zabezpieczenie. Będzie ono inne w zależności od wysokości kredytu. W przypadku pożyczania od banku wyjątkowo dużej kwoty wymagane może być więcej niż jedno zabezpieczenie. Do typowych form zabezpieczeń zalicza się przede wszystkim hipotekę. Oznacza to, że w przypadku nie spłacania kolejnych rat bank może zająć nieruchomość, na którą została nałożona hipoteka.

Do otrzymania kredytu firmowego, niezbędne są również dokumenty:

  • rejestrowe;
  • dotyczące kondycji finansowej firmy.

Bank może wskazać również na dodatkowe dokumenty, które są niezbędne do podjęcia decyzji kredytowej.

Banki udzielające kredytów zawsze sprawdzają zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Firmy nie są w tym przypadku wyjątkiem. Decydując się na zaciągnięcie kredytu na firmę, warto pamiętać, że bank dokładnie oceni zdolność kredytową i dopiero na podstawie uzyskanych w tym zakresie danych podejmie decyzję. Jeśli bardzo zależy nam na pożyczeniu pieniędzy, warto wcześniej zatroszczyć się
o poprawę zdolności kredytowej. Wystarczy na przykład spłacić dotychczasowe zobowiązania, aby zdolność kredytowa od razu się zwiększyła. Dobrze jest także dbać o to, aby wszystkie opłaty regulować w terminie. Nawet kilka spóźnień w spłacaniu dotychczasowych kredytów może bowiem skutkować tym, że bank gorzej oceni naszą zdolność kredytową i podejmie decyzję odmowną.

Czy kalkulator kredytowy firmowy pozwala na znalezienie dobrego kredytu dla firm?

Oferta banków, jeśli chodzi o kredyty, nierzadko naprawdę mocno się różni. Kredyty dedykowane firmom nie są w tym przypadku żadnym wyjątkiem. Każdy kalkulator pożyczek – w tym również tych firmowych – zwiększa szansę na znalezienie naprawdę korzystnej oferty kredytowej. Z pomocą kalkulatora można szybko porównać ze sobą kredyty, jakie na dany moment dostępne są na rynku. W efekcie można wyeliminować oferty tych banków, które z jakiegoś powodu nie są w przypadku danej firmy najlepszym wyborem. Warto przy tym pamiętać, że kalkulator kredytu dla firm jest prostym narzędziem, z którego obsługą poradzi sobie każdy.

Jakie rodzaje kalkulatorów kredytów dla firm są dostępne?

Zdecydowana większość kalkulatorów kredytów dla firm to kompleksowe narzędzia, z pomocą których można ocenić ofertę kredytową pod wieloma względami. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dostępne są kalkulatory, które uwzględniają wybrany aspekt kredytu. Postawić można na przykład na kalkulator zdolności kredytowej, który pozwala ocenić szanse firmy na otrzymanie pieniędzy z banku. Ciekawym narzędziem, jest kalkulator koncentrujący się na oprocentowaniu. Przedstawia on zbiorcze dane dotyczące tego, jak kształtuje się oprocentowanie kredytów dla firm oferowanych przez banki. Umiejętne korzystanie z kalkulatora kredytowego znacznie ułatwia podjęcie decyzji w zakresie kredytu dla firm.

Czy kalkulator kredytu firmowego dostępny jest za darmo?

Decydując się na skorzystanie z kalkulatora kredytowego, nie należy obawiać się żadnych opłat. Jest to bowiem narzędzie, które dostępne jest absolutnie za darmo. Oznacza to, że firma nie ponosi żadnych kosztów związanych z poszukiwaniem informacji dotyczących dostępnych na rynku kredytów firmowych. Kalkulatory kredytowe, w tym te adresowane dla firm, znaleźć można w Internecie. Są to ogólnodostępne narzędzia, które skonstruowano tak, aby z ich obsługą poradził sobie każdy.

Dlaczego warto korzystać z kalkulatorów kredytowych?

Kalkulatory kredytowe – nie tylko te dla firm – to naprawdę przydatne narzędzia. Aby zestawienie, które przedstawi nam kalkulator wykonać samodzielnie, potrzeba naprawdę wiele godzin. Tymczasem wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby porównać ze sobą oferty kilku banków. Oszczędność czasu jest więc niemała.

Korzystanie z kalkulatora kredytowego jest w pełni anonimowe. Żaden kalkulator pożyczek dla firm nie wymaga, aby podawać w nim jakiekolwiek dane, które pozwolą zidentyfikować firmę bądź konkretnego przedsiębiorcę. Korzystanie z takiego narzędzia nie jest również żadnym zobowiązaniem. Uzyskane dane można wykorzystać bądź nie – wszystko zależy od osoby, która z kalkulatora korzysta.

Oczywiście trzeba pamiętać, że podejmowanie ostatecznej decyzji kredytowej na podstawie danych przedstawionych przez kalkulator nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zawsze należy zdawać sobie sprawę z tego, że są to dane wiążące i ostateczna oferta banku może być inna. Dlatego przed podjęciem decyzji warto skontaktować się z bankiem, którego oferta wydała się nam najbardziej atrakcyjna.

Kalkulator kredytowy dla firm to proste w obsłudze narzędzie, które pozwala szybko ocenić, jakie kredyty dostępne są na rynku i czy są one atrakcyjne. Korzystać można z niego na ogół za darmo, a dostarczone dane są naprawdę rzetelne i wiarygodne. Jest to doskonały wstęp do wszczęcia procedury kredytowej w banku.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 22.04.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.