Kalkulator kredytu gotówkowego

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 15.03.2022, Aktualizacja 22.04.2022

Oferta kredytowa banków jest naprawdę rozbudowana. Do chętnie wybieranych przez klientów kredytów zalicza się kredyt gotówkowy, który obecnie jest jednym z najczęściej przyznawanych. Taki kredyt ma w swojej ofercie każdy bank działający na terenie naszego kraju. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji i podpisaniem umowy porównać oferty banków między sobą. Kalkulator kredytu gotówkowego to narzędzie, które nadaje się do tego celu doskonale.

Kalkulator kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy kalkulator – co to?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest kalkulator kredytu gotówkowego. Jest to narzędzie, które określić można mianem przelicznika kredytu. Skonstruowane zostało po to, aby można było oszacować wysokość rat kredytu, a także porównywać między sobą poszczególne kredyty oferowane przez różne banki. Decydując się na skorzystanie z takiego narzędzia, należy pamiętać, że jest ono niezwykle przydatne, ale dostarcza danych, które mają jedynie charakter szacunkowy. Co to oznacza w praktyce? Nawet najlepszy kalkulator kredytu gotówkowego nie dostarcza danych, które są wiążące dla banku. Aby poznać ostateczną i wiążącą ofertę banku, należy skontaktować się
z wybraną placówką. Co ważne, nie trzeba tego robić osobiście. Dzisiaj informacje na temat oferty kredytowej można uzyskać za pośrednictwem telefonu bądź Internetu. Posiadacze konta internetowego często automatycznie dostają propozycje kredytu i mogą zapoznać się z ogólnymi warunkami kredytowania. Niektóre banki stosują również szeroko rozbudowany marketing telefoniczny. Klient, który wyraził zgodę na taką formę zapoznania z ofertą, może liczyć na telefon konsultanta banku. W czasie rozmowy może on przedstawić dostępne oferty kredytu gotówkowego.

Kalkulator rat kredytu gotówkowego – jakie możliwości ma to narzędzie?

Kalkulator raty kredytu gotówkowego to narzędzie, z pomocą którego można oszacować, jak będzie kształtować się wysokość miesięcznych rat. To symulator kredytowy, który szybko i prosto dokonuje niezbędnych obliczeń. To, jakie dane potrzebne są do wykonania obliczeń, uzależnione jest od konkretnego kalkulatora. W przypadku tego koncentrującego się na ratach, niezbędne jest podanie wysokości kredytu, okresu kredytowania, rodzaju rat (równe czy malejące), wysokości oprocentowania. Aby obliczenia były jak najbardziej dokładne, niezbędne mogą okazać się też informacje dotyczące prowizji pobieranej przez bank.

Kalkulator kosztów kredytu gotówkowego – czy jest to przydatne narzędzie?

Kalkulator kosztów kredytu gotówkowego to narzędzie, które pozwoli nam szybko zorientować się, ile faktycznie będzie kosztował nas kredyt gotówkowy. Warto bowiem pamiętać, że do banku jesteśmy zobowiązani oddać kwotę większą niż ta, którą pożyczyliśmy. Koszt kredytu uzależniony jest od:

  • wysokości oprocentowania;
  • wysokości prowizji;
  • RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy procentowej.

Na koszt kredytu wpływa również okres kredytowania. Na ogół jest tak, że im dłuższy okres kredytowania, tym więcej kosztuje nas kredyt.

Czy kalkulator kredytów gotówkowych to narzędzie bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy korzystanie z kalkulatorów kredytów gotówkowych jest bezpieczne. Wyraźnie trzeba zaznaczyć, że tak. Są to narzędzia, które w żaden sposób nie weryfikują naszej tożsamości. Wprowadzamy jedynie te dane, które potrzebne są do dokonania obliczeń i nie pozwalają na naszą identyfikację. Sięgając po kalkulator kredytu gotówkowego, nie trzeba obawiać się, że nasze dane osobowe dostaną się w niepowołane ręce. Nie ma takiej możliwości, gdyż dane takie nie są w kalkulator wprowadzane. Co ważne, żaden bank nie otrzymuje informacji na temat tego, czy zapoznawaliśmy się z jego ofertą. Z kalkulatorów kredytów gotówkowych można więc korzystać bez najmniejszych obaw. To narzędzia, które naprawdę bardzo pomagają w podjęciu dobrej decyzji kredytowej.

Co zyskamy, używając kalkulatora kredytu gotówkowego?

Kalkulator kredytowy gotówkowy to narzędzie, które daje nam naprawdę bardzo dużo korzyści. Przede wszystkim możemy zaoszczędzić czas – wstępne porównanie kredytów zrobimy w dowolnie wybranym przez siebie miejscu i o dowolnej porze. Kalkulator szybko porówna ze sobą dostępne na rynku kredyty, zwracając naszą uwagę na najważniejsze kwestie. Zrobi to absolutnie za darmo i w sposób dla nas bezpieczny, o czym wspomnieliśmy wcześniej.

Jakie rodzaje kalkulatorów kredytowych są dostępne?

Wskazaliśmy już, że dostępne są kalkulatory kredytowe odnoszące się do kredytów gotówkowych. Warto jednak pamiętać, że znaleźć można także inne rodzaje kalkulatorów, które są bardzo przydatne w procesie podejmowania decyzji kredytowej. Tym, po który warto sięgnąć bez względu na rodzaj kredytu jest oczywiście kalkulator zdolności kredytowej. Jest to narzędzie, które pozwala nam ocenić, jak kształtuje się nasza zdolność kredytowa i czy w ogóle mamy szansę na otrzymanie kredytu. Dostępne są także kalkulatory dedykowane konkretnym rodzajom kredytów bankowych. Popularny jest na przykład kalkulator kredytu samochodowego, który powstał z myślą
o osobach chcących zakupić samochód na kredyt. Dostępny jest też kalkulator kredytowy konsolidacyjny, czyli narzędzie dla osób planujących konsolidację dotychczasowych zobowiązań.

Jak korzystać z kalkulatora kredytu gotówkowego?

Kalkulator kredytów gotówkowych to narzędzie, którego obsługa jest naprawdę bardzo prosta. Upora się z nią każdy użytkownik. Polecenia są jasno wyrażone, a przez cały proces przeprowadzają użytkownika podpowiedzi. Warto pamiętać, że kalkulator kredytowy to narzędzie, z którego można skorzystać za darmo. Zarówno kalkulator kredytu gotówkowego, jak i kredyt mieszkaniowy kalkulator nie generują konieczności ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych opłat. Bez wątpienia przyczynia się to do dużej popularności tego narzędzia.

Czy na podstawie danych z kalkulatora kredytowego można podjąć ostateczną decyzję kredytową?

Jak już wspomnieliśmy, kalkulator kredytu gotówkowego (ale również każdy inny kalkulator pożyczek) dostarcza jedynie szacunkowych danych. Oznacza to, że stanowią one jedynie wskazówkę i pokazują, do którego banku warto zwrócić się o dokładne przedstawienie oferty kredytowej. Nigdy natomiast dane z kalkulatora nie powinny być dla nas wiążące. Dobre kalkulatory są oczywiście często aktualizowane, ale może zdarzyć się tak, że dane są nieaktualne, a oferta danego banku na dany moment prezentuje się zupełnie inaczej.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to kredyt, którego bank udziela na dowolny cel. Nie jest to więc kredyt celowy, a banku tak naprawdę nie interesuje po co potrzebne są nam pieniądze. Mimo jednak tego, co sugeruje nazwa, pieniądze z kredytu trafiają na ogół na konto bankowe klienta, a nie są wypłacane do ręki. Zwiększa to bezpieczeństwo transakcji, przekłada się również na większy komfort klientów. Kredyty gotówkowe mogą opiewać na różne kwoty. Na ogół nie są one jednak zbyt wysokie. Z całą pewnością daleko im do przyznawanych na wiele lat kredytów hipotecznych, które przyznawane są pod zastaw nieruchomości.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na pożyczkę gotówkową?

Decydując się na kredyt gotówkowy, warto pamiętać, aby dokładnie przeanalizować kilka istotnych czynników. Pozwoli to na podjęcie najlepszej decyzji. Z całą pewnością pomocny będzie kalkulator kredytowy kredytu gotówkowego. To, na co należy zwrócić uwagę to:

  • wysokość oprocentowania;
  • wysokość prowizji;
  • stosowane zabezpieczenie kredytu;
  • RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa procentowa;
  • rodzaj rat.

Analiza tych czynników pozwoli na znalezienie kredytu, który będzie naprawdę korzystny.

Czym jest oprocentowanie kredytu?

Tym, co istotnie wpływa na koszt kredytu jest jego oprocentowanie. Można je ująć jako opłatę pobieraną przez bank za udostępnienie kapitału. W przypadku oprocentowania zasada jest prosta: im wyższe zaproponuje bank, tym więcej będzie kosztował nas kredyt. Będzie to bowiem oznaczało konieczność zwrotu kwoty dużo większej niż ta, którą pożyczyliśmy. Dobry kalkulator kredytu gotówkowego uwzględnia wysokość oprocentowania. Jest to jeden z ważniejszych czynników, który zawsze trzeba uwzględnić, wybierając kredyt.

Czym jest prowizja od kredytu?

Decydując się na kredyt bankowy, musimy liczyć się z tym, że bank zdecyduje się na prowizję za pożyczenie pieniędzy. Jest to na ogół jednorazowa kwota, którą oddajemy na samym początku spłacania zadłużenia. W przypadku prowizji zasada jest taka sama, jak
w przypadku oprocentowania: im wyższa prowizja, tym mniej korzystny kredyt. Analizując dostępne na rynku kredyty gotówkowe, zawsze trzeba więc sprawdzić czy bank stosuje prowizję i jak jest ona wysoka. Warto pamiętać, że prowizja stosowana jest nie tylko w przypadku kredytów gotówkowych. I tak na przykład dobry kalkulator kredytu samochodowego bądź kalkulator kredytu mieszkaniowego również uwzględnia prowizję.

Rzeczywista roczna stopa procentowa – co to?

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa procentowa, to czynnik, który wskazuje na relację między kwotą, którą pożyczamy od banku,
a całkowitymi kosztami, które musi ponieść kredytobiorca. RRSO ujmuje więc nie tylko odsetki, a także wszystkie dodatkowe opłaty, które wiążą się z kredytem. Warto pamiętać, że wartość RRSO jest zawsze obliczana w taki sam sposób. Jeśli więc chcemy naprawdę dobrze porównać ze sobą dostępne na rynku kredyty, warto zwrócić uwagę na to, jak kształtuje się RRSO. Każdy dobry kalkulator kredytowy musi ujmować rzeczywistą roczną stopę procentową. Tyczy się to nie tylko kalkulatorów kredytów gotówkowych. Każdy kalkulator pożyczek uwzględnia RRSO.

Jakie zabezpieczenie kredytu gotówkowego może zastosować bank?

Bank, który decyduje się na udzielenie kredytu, musi zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo. Dlatego większość klientów musi dzisiaj liczyć się z koniecznością zabezpieczenia kredytu na wypadek, gdyby pojawiły się trudności z terminowym regulowaniem kolejnych rat.
W przypadku kredytu gotówkowego bank najczęściej decyduje się na ubezpieczenie na życie, które chroni również przed utratą pracy oraz utratą możliwości pracy na skutek problemów zdrowotnych. Zdarza się, że bank wskazuje towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym klient ma wykupić polisę. Warto pamiętać, że nie ma obowiązku stosowania się do zaleceń banku. Klient może wybrać dowolnego ubezpieczyciela, stawiając na tego, którego oferta jest dla niego najbardziej korzystna.

W przypadku kredytów gotówkowych stosowaną formą zabezpieczenia jest także żyrant. W tym przypadku jeśli kredytobiorca z jakiegoś powodu przestanie spłacać kredyt, bank zwróci się o regulowanie należności do żyranta.

Większość osób kojarzy zabezpieczenie kredytu przede wszystkim z hipoteką. W przypadku kredytów gotówkowych taka forma zabezpieczenia nie jest stosowana. Kredyty hipoteczne to kredyty opiewające na ogromne kwoty, a jednocześnie udzielane na bardzo długi czas. Kredyty gotówkowe są zupełnie inne.

W jakich ratach można spłacać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy można spłacać w dwóch rodzajach rat. W grę wchodzą raty równe oraz raty malejące. Te pierwsze są takie same przez cały czas kredytowania, wysokość tych drugich zmniejsza się wraz z czasem, jaki mija od momentu podpisania umowy kredytowej. Większość kredytobiorców decyduje się na raty stałe. Gwarantują one stałe obciążenie domowego budżetu. Te drugie są bardziej opłacalne, ale wymagają większej zdolności kredytowej w początkowym okresie kredytowania. Oznacza to, że dostępne są raczej dla osób z wyższymi zarobkami.

Co bank bierze pod uwagę, podejmując decyzję o przyznaniu kredytu gotówkowego?

Aby w ogóle liczyć na kredyt w banku, trzeba mieć zdolność kredytową na odpowiednim poziomie. Pomoże ocenić ją kalkulator zdolności kredytowej. Dzięki temu można się zorientować, jak kształtuje się nasza zdolność kredytowa i o jak wysoki kredyt będziemy mogli się ubiegać.

Bank podejmując decyzję o przyznaniu kredytu gotówkowego, zawsze bierze pod uwagę:

  • sytuację zawodową;
  • sytuację finansową.

Składając wniosek o kredyt, trzeba dostarczyć do banku zaświadczenie o zatrudnieniu oraz wysokości osiąganych zarobków. Bank wymaga informacji o tym, na podstawie jakiej umowy świadczymy pracę. Warto pamiętać, że największe szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego mają zawsze te osoby, które wykonują pracę na podstawie umowy o pracę. Umowa o dzieło i umowa zlecenie znacznie zmniejsza szansę na pożyczenie pieniędzy od banku. UWAGA: istotny jest nie tylko rodzaj umowy, ale również czas, na jaki ją zawarto. Najlepiej postrzegane są oczywiście umowy podpisane na czas nieokreślony. Dla banku kredytobiorcy z umową o pracę na czas nieokreślony są najbardziej wiarygodni, a ryzyko kredytowe jest w ich przypadku najmniejsze. Umowy czasowe mogą poważnie utrudnić otrzymanie kredytu.

Jeśli chodzi o sytuację finansową, to bank wymaga przedstawienia dokumentów obrazujących wysokość osiąganych dochodów. Reguła jest oczywiście bardzo prosta: im wyższe zarobki, tym wyższa zdolność kredytowa, a tym samym większe szanse na otrzymanie kredytu bankowego. Warto pamiętać, że ocena sytuacji finansowej to jednak coś znacznie więcej niż tylko zaświadczenie o zarobkach. Bank może zapytać na przykład o to, ile osób znajduje się na naszym utrzymaniu. Z pewnością pojawią się także pytania o inne kredyty i zobowiązania finansowe. Im więcej kredytów na koncie, tym mniejsza zdolność kredytowa. Oznacza to realny spadek szans na otrzymanie kolejnego kredytu.

Jak złożyć wniosek o kredyt gotówkowy?

Jeśli kalkulator kredytu gotówkowego jasno wskazał nam, który kredyt jest najbardziej korzystny, potwierdziliśmy te informacje w banku
i podjęliśmy decyzję, co do pożyczenia pieniędzy, przychodzi pora na złożenie wniosku. Przed laty można było zrobić to wyłącznie
w siedzibie banku. Dzisiaj osobista wizyta w oddziale w ogóle nie jest potrzebna. Ci, którzy mają konto internetowe nie muszą w ogóle się martwić. Wystarczy zalogować się na swoje konto i kliknąć w odpowiednim miejscu. Coraz więcej banków dopuszcza możliwość składania wniosków o kredyt gotówkowy także za pośrednictwem telefonu. Nie jest to jednak stała praktyka. Zawsze warto dopytać, czy bank, którego ofertą jesteśmy zainteresowani daje klientom taką możliwość.

Co zrobić, jeśli pojawiają się problemy ze spłatą kolejnych rat?

Nawet najlepszy kalkulator kredytu gotówkowego nie da nam gwarancji, że kredyt uda się nam spłacić. Narzędzie to nie uwzględnia bowiem zmian w naszej sytuacji finansowej. Dlatego w czasie okresu kredytowania mogą pojawić się trudności z regulowaniem kolejnych rat w terminie. W takim przypadku nigdy nie należy zwlekać. Trzeba jak najszybciej skontaktować się z bankiem i zwrócić się o tak zwane wakacje kredytowe bądź wydłużenie okresu kredytowania powiązane ze zmniejszeniem wysokości kolejnych rat. Pozwoli to nieco odciążyć budżet. UWAGA: nigdy nie należy czekać aż na naszym koncie klienta uzbiera się więcej rat, których nie zapłaciliśmy. Kontakt z bankiem trzeba podjąć jak najszybciej.

Kalkulator kredytowy kredytu gotówkowego to przydatne narzędzie, z pomocą którego można znaleźć najbardziej korzystny dla siebie kredyt gotówkowy. Uwzględnia on wszystkie istotne czynniki składowe kredytu, jasno wskazując, który będzie kosztował nas najmniej. Warto pamiętać, że obecnie dostępne są różne rodzaje kalkulatorów kredytowych, na przykład kalkulator kredytowy konsolidacyjny oraz kredyt dla firm kalkulator. Każdy, kto planuje zaciągnąć kredyt znajdzie więc taki kalkulator, który idealnie wpisze się w indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 15.03.2022, Aktualizacja 22.04.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.