Kalkulator kredytu inwestycyjnego

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 22.04.2022

Tylko te firmy, które nieustannie się rozwijają mają szansę na osiągnięcie sukcesu. Nie zawsze jednak posiadany kapitał pozwala na kolejne inwestycje. Z pomocą przychodzą wówczas banki, które proponują firmom kredyty inwestycyjne. Dla wielu firm jest to jedyna szansa na kolejne inwestycje, a tym samym zwiększenie aktywów. Aby przekonać się, jak kształtuje się koszt takiego kredytu, warto postawić na narzędzie, jakim jest kalkulator kredytu inwestycyjnego.

Kalkulator kredytu inwestycyjnego

Kredyt inwestycyjny kalkulator – co to?

Kalkulator kredytu inwestycyjnego to narzędzie, które można określić jako przelicznik kredytu. Sięgając po nie, można oszacować wysokość rat, które będzie trzeba co miesiąc wpłacać do banku. Stawiając na kalkulator kredytowy inwestycyjny, należy pamiętać, że jest to narzędzie, które dostarcza danych szacunkowych i poglądowych. Oznacza to w praktyce, że dane uzyskane z kalkulatora nie są wiążące dla banku. Może okazać się, że oferta pod jakimś względem uległa zmianie. Dlatego dane z kalkulatora należy zawsze skonfrontować
z tymi, które uzyskamy bezpośrednio od banku, w którym planujemy zaciągnąć kredyt inwestycyjny.

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny to rodzaj kredytu celowego dla firm. Udzielany jest on po to, aby przedsiębiorstwo mogło opłacić nowe inwestycje. Jedną z cech charakterystycznych kredytu inwestycyjnego jest to, że może on opiewać na naprawdę wysokie kwoty. Banki na ogół wymagają jednak wkładu własnego, który może zostać określony na nawet 30% wartości inwestycji. Warto jednak pamiętać, że na rynku działają także takie banki, które posiadają w swojej ofercie kredyt inwestycyjny bez wkładu własnego. Jest to rozwiązanie lepsze dla tych firm, które nie chcą blokować sobie gotówki bądź z jakiegoś powodu nie mogą sobie na taki krok pozwolić. Warto pamiętać, że kredyty inwestycyjne mogą być udzielane na naprawdę długo. W grę wchodzi nawet wynoszący 20 lat okres kredytowania, co oczywiście wiążę się
z mniejszymi ratami. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby taki kredyt spłacić wcześniej, jeśli tylko firma dysponuje kapitałem o odpowiedniej wysokości.

Na jaki cel można przeznaczyć środki pochodzące z kredytu inwestycyjnego?

Jak wspomnieliśmy, kredyt inwestycyjny ma charakter celowy. Oznacza to, że przedsiębiorstwo, które zdecydowało się go zaciągnąć, nie może pochodzących z kredytu środków przeznaczyć na inny cel niż inwestycja. Pieniądze otrzymane z banku można wydać na zakup:

 • samochodów;
 • maszyn i urządzeń, które niezbędne są w procesie produkcyjnym;
 • sprzętu komputerowego i innych elementów wyposażenia biura;
 • nieruchomości.

Warto pamiętać, że kredyt inwestycyjny może być przeznaczony także na zakup licencji, praw autorskich, a także patentów, a więc tego wszystkiego, co często jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z prawem.

Kredyt inwestycyjny to oferta kierowana w większości do firm, które na rynku obecne są już od pewnego czasu. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że niektóre banki posiadają w ofercie kredyt inwestycyjny dla nowych firm. Jest to forma wsparcia finansowego dla firm, które dopiero wchodzą na rynek. Uzyskanie kredytu inwestycyjnego przez takie firmy jest trudniejsze, ale nie jest niemożliwe. Podstawą jest przede wszystkim naprawdę rzetelnie sporządzony biznesplan, na podstawie którego bank dokonuje oceny działalności, a tym samym ryzyka kredytowego.

Kredyt inwestycyjny dla firm kalkulator – co zawiera?

Kalkulator kredytu inwestycyjnego dla firm to narzędzie, które pozwala na przeprowadzenie naprawdę solidnego oszacowania kredytu. Stawiając na dobry kalkulator, możemy oszacować między innymi:

 • kwotę kredytu;
 • wartość RRSO, czyli rocznej rzeczywistej stopy procentowej;
 • liczbę rat do spłaty;
 • wysokość kolejnych rat;
 • całkowity koszt pożyczki;
 • kwotę całkowitą, którą trzeba będzie oddać do banku.

Kalkulator kredytów inwestycyjnych jest więc bardzo dobrym narzędziem dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą wstępnie zorientować się, czy kredyt inwestycyjny znajduje się w ogóle w zasięgu ich możliwości finansowych. Warto pamiętać, że kalkulator kredytów inwestycyjnych dla firm nie jest jedynym rodzajem kalkulatora kredytowego, który jest dostępny. Kalkulator pożyczek pozwala na oszacowanie kosztów różnych kredytów oferowanych przez banki. W grę wchodzi między innymi kalkulator kredytowy konsolidacyjny. Popularnym narzędziem jest także kredyt mieszkaniowy kalkulator.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt inwestycyjny?

Każdy przedsiębiorca, który sięga do narzędzia, jakim kalkulator kredytów inwestycyjnych powinien pamiętać, że otrzymanie kredytu inwestycyjnego jest możliwe dopiero wówczas, gdy spełnionych zostanie kilka warunków postawionych przez bank. Absolutną podstawą jest przede wszystkim dobrze napisany biznesplan. Jest to dokument, w którym należy przekonać bank, że pożyczenie nam pieniędzy to dobra decyzja. Z biznesplanu ma jasno wynikać, jak planujemy spożytkować pochodzące z kredytu pieniądze, a także jak przełoży się to na rozwój firmy. Chodzi o to, aby umotywować naszą decyzję o kredycie, jednocześnie wskazując, że przyczyni się to do lepszego funkcjonowania firmy, a tym samym osiągania zysków.

Większość banków wymaga od swoich kredytobiorców zabezpieczenia kredytu. Może to być hipoteka, która będzie ciążyła na nieruchomościach należących do firmy, w grę wchodzi również ubezpieczenie. W przypadku kredytów bardzo wysokich bank może oczekiwać więcej niż jednego zabezpieczenia. Warto pamiętać, że jest to praktyka korzystna również dla klientów. W razie jakichkolwiek trudności ze spłatą zobowiązania bank sięgnie po zabezpieczenie.

Aby otrzymać kredyt inwestycyjny, należy w banku przedstawić szereg dokumentów. Do tych najważniejszych – poza wspomnianym już biznesplanem – zalicza się:

 • dokumenty rejestrowe;
 • dokumenty finansowe obrazujące kondycję finansową firmy i wysokość osiąganych dochodów;
 • dokumenty dodatkowe określone przez bank.

Dokumenty rejestrowe to te dotyczące formy prowadzonej działalności. W zależności od tego, na jakiej podstawie działa nasza firma, może być na przykład odpis z KRS bądź zaświadczenie o numerze REGON. W przypadku spółek niezbędna jest umowa spółki. Do dokumentów dodatkowych zalicza się na przykład wyciąg z rachunków firmowych. Wiele banków oczekuje takiego zestawienia obok dokumentów wydanych przez Urząd Skarbowy. Warto pamiętać, że bank zawsze dokonuje oceny zdolności kredytowej. Nie jest to procedura zarezerwowana wyłącznie dla indywidualnych klientów. Dlatego niezbędne jest dostarczenie tak wielu różnych dokumentów. Firmy, których zdolność kredytowa nie zostanie oceniona najlepiej raczej nie mają szans na kredyt inwestycyjny. Warto więc wcześniej zatroszczyć się o to, aby podnieść zdolność kredytową przedsiębiorstwa.

Kalkulator rat kredytu inwestycyjnego – narzędzie, które pomoże wybrać najbardziej korzystną ofertę

Każdy kalkulator kredytowy – zarówno kalkulator kredytu inwestycyjnego, jak i kalkulator zdolności kredytowej, to narzędzie, które pomaga w znalezieniu najbardziej korzystnej oferty, jeśli chodzi o kredyt. Nie inaczej jest przypadku kredytu inwestycyjnego dla firm. Decydując się na taki kredyt, warto postawić na kalkulator, który pozwoli na szybkie porównanie ze sobą dostępnych na rynku kredytów,
a tym samym wybór tych ofert, które są najbardziej atrakcyjne. Taki krok zapewnia również niemałą oszczędność czasu. Wstępne rozeznanie pozwala bowiem wyeliminować te banki, w których oferta jest najmniej korzystna. Nie trzeba ich odwiedzać, aby poznać szczegóły oferty. Można się wówczas w pełni skoncentrować wyłącznie na tych placówkach, które proponują atrakcyjne warunki kredytowania. Warto przy tym pamiętać, że korzystanie z kalkulatora kredytu inwestycyjnego jest banalnie proste i bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem każdy. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć i wprowadzenie kilku danych, aby szybko oszacować nasze możliwości kredytowe.

Gdzie znaleźć kalkulator kredytu na inwestycje?

Okazuje się, że znalezienie kalkulatora kredytu inwestycyjnego nie stanowi najmniejszego problemu. Wystarczy posłużyć się Internetem. Po wpisaniu w wyszukiwarce odpowiedniego hasła, naszym oczom ukazują się strony, na których znajduje się kalkulator kredytowy. Warto pamiętać, że dokładnie tak samo można znaleźć kalkulatory kredytów innych niż inwestycyjne. Wyjątkiem nie jest chociażby kredyt gotówkowy kalkulator. Większość dostępnych w sieci kalkulatorów to narzędzia, z których można korzystać absolutnie za darmo. Oznacza to, że nie ponosimy żadnych opłat, jeśli chcemy oszacować swoje możliwości kredytowe i porównać oferty różnych banków.

Jakie są rodzaje kalkulatorów kredytów inwestycyjnych?

Większość kalkulatorów kredytów inwestycyjnych to narzędzia, które pozwalają na kompleksowe oszacowanie kosztów kredytu i naszych możliwości. Warto jednak pamiętać, że dostępne są też takie, które koncentrują się na wybranych aspektach. Do takich zalicza się kalkulator zdolności kredytowej, który pozwala oszacować, czy w ogóle mamy szansę na otrzymanie kredytu. Dostępny jest także kalkulator oprocentowania kredytu inwestycyjnego, który koncentruje się przede wszystkim na kwestiach związanych z oprocentowaniem oferowanych przez bank kredytów na inwestycje.

Kredyt inwestycyjny to dla wielu firm sposób na to, aby się rozwijać. Pozyskane z kredytu pieniądze mogą być przeznaczone na różnego rodzaju inwestycje. Przed wizytą w banku warto sięgnąć po narzędzie, jakim jest kalkulator kredytu inwestycyjnego. Jest on prosty
w obsłudze, a zaledwie kilka kliknięć wystarczy, aby uzyskać szereg informacji dotyczących tego, co aktualnie mają do zaoferowania banki. Korzystanie z kalkulatora kredytu inwestycyjnego to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić nieco czasu, a jednocześnie zdobyć dużo informacji na temat kredytu.

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 22.04.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.