Kalkulator kredytu konsolidacyjnego

Działające na terenie naszego kraju banki mają naprawdę bogatą ofertę. Dużą jej część stanowią kredyty, wśród których znajduje się między innymi cieszący niemałą popularnością kredyt konsolidacyjny. Każdy, kto planuje zaciągnięcie takiego kredytu powinien poznać narzędzie, jakim jest kalkulator kredytu konsolidacyjnego. Jakie możliwości daje kalkulator kredytowy konsolidacyjny? Czy takie narzędzie naprawdę zasługuje na uwagę?
Kredyt konsolidacyjny kalkulator – co to?
Kalkulator kredytu konsolidacyjnego to narzędzie o prostej konstrukcji i obsłudze, które pozwala na szybkie porównanie ze sobą ofert poszczególnych banków. Sięgając po kalkulator kredytów konsolidacyjnych, można szybko dowiedzieć się, który kredyt jest dla nas najbardziej korzystny. Dobrze skonstruowany kalkulator konsolidacji kredytów uwzględnia takie dane, jak:
- wysokość kredytu;
- czas kredytowania;
- RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa procentowa;
- ilość rat;
- rodzaj rat;
- wysokość oprocentowania.
Są to najważniejsze informacje, które powinien ujmować kalkulator pożyczek, aby dostarczyć naprawdę rzetelnych i przydatnych danych.
Dlaczego warto korzystać z kalkulatora kredytu konsolidacyjnego?
Kalkulator pożyczki konsolidacyjnej to proste w obsłudze narzędzie, które dostarcza szeregu cennych danych. Pokazuje, czy kredyt konsolidacyjny znajduje się w ogóle w zasięgu naszych możliwości finansowych. Pozwala na wykonanie wstępnej analizy bez konieczności osobistego pojawienia się w banku. Jest to więc niemała oszczędność czasu. Aby skorzystać z kalkulatora, nie trzeba w ogóle wychodzić
z domu. Narzędzie to dostępne jest w Internecie, co oznacza, że korzystać można z niego bez względu na miejsce, w którym się znajdujemy. Dowolna jest także pora. Kalkulator kredytu konsolidacyjnego dostępny jest zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Można więc skorzystać
z niego w dowolnym momencie, kiedy tylko znajdziemy wolną chwilę.
Kredyt konsolidacyjny kalkulator online – czy to narzędzie jest bezpieczne?
Wiele osób obawia się korzystania z kalkulatorów kredytów konsolidacyjnych sądząc, że są to mało bezpieczne narzędzia. Tymczasem trzeba jasno zaznaczyć, że aby wykonać obliczenia dotyczące kredytu konsolidacyjnego, nie trzeba w ogóle podawać swoich danych osobowych. Kalkulator konsolidacji kredytu potrzebuje wyłącznie danych dotyczących kredytu. Nie pyta nas o imię, nazwisko, dokładny adres zamieszkania. Takie dane nie są mu potrzebne. Nie ma więc ryzyka, że podczas korzystania z kalkulatora przekażemy dane, które następnie trafią w niepowołane ręce.
Kredyt konsolidacyjny kalkulator rat – czemu służy taki rodzaj kalkulatora kredytu konsolidacyjnego?
Mówiąc o kalkulatorach kredytów konsolidacyjnych, warto pamiętać, że dostępne są narzędzia, które mocno różnią się między sobą. Do tych ciekawszych zalicza się z całą pewnością kalkulator rat, który pozwala na oszacowanie wysokości rat przy danym okresie kredytowania
i kwocie zobowiązania. Korzystanie z takiego kalkulatora niczym nie różni się od korzystania z innych kalkulatorów kredytowych. Wystarczy we wskazane miejsca wprowadzić wymagane dane, a następnie je zatwierdzić, klikając „oblicz” bądź „przelicz”. Wszystko odbywa się automatycznie i naprawdę bardzo szybko, a dostarczone dane są rzetelne. Oczywiście trzeba pamiętać, że mają charakter szacunkowy i nie są wiążące ani dla banku, ani dla właściciela serwisu, na którym znajduje się kalkulator kredytu konsolidacyjnego.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Mówiąc o kalkulatorach kredytów konsolidacyjnych, warto nieco uwagi poświęcić na samą konsolidację. Ten rodzaj kredytu zaliczany jest do kredytów celowych, co oznacza, że ma on ścisłe przeznaczenie. Bank pożycza nam pieniądze po to, aby spłacić dotychczasowe zobowiązania. To sam kredytobiorca decyduje, na spłatę jakich zobowiązań chce przeznaczyć pożyczone mu pieniądze. Nie jest bowiem tak, że decydując się na konsolidację, mamy obowiązek spłacić wszystkie kredyty, które mamy na swoim koncie. Co ważne, konsolidacją można objąć różne zobowiązania. Oznacza to, że jest to rozwiązanie dostępne dla osób, które chcą spłacić:
- kredyt gotówkowy;
- kredyt samochodowy;
- kredyt mieszkaniowy.
Konsolidacja może objąć również zadłużenie na karcie kredytowej, a także debet na rachunku bankowym. Niektóre banki proponują konsolidację obejmującą nawet chwilówki, a więc szybkie pożyczki pozabankowe. Warto jednak pamiętać, że nie jest to regułą i nie dotyczy wszystkich banków działających na terenie naszego kraju. W niektórych bankach można spotkać się także z dodatkowymi zastrzeżeniami.
I tak dość częstą praktyką jest zapis w umowie, który mówi o tym, że przynajmniej jedno konsolidowane zobowiązanie musi pochodzić
z banku innego niż ten, w którym klient zaciąga kredyt konsolidacyjny. W takim wypadku konsolidacja nie będzie dostępna dla wszystkich. Zawsze należy to sprawdzić.
Dla kogo odpowiedni jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie odpowiednie dla wszystkich, którzy mają na swoim koncie więcej niż jeden kredyt. Konsolidacja pozwala na zamianę kilku rat w jedną. Pozwala to nie tylko na obniżenie wysokości miesięcznych zobowiązań, ale również przekłada się na większą kontrolę nad płatnościami. Warto pamiętać, że kilka rat, które spłaca się w różnym terminie, może generować trudności
z dotrzymaniem terminów niewynikające wcale z braku wystarczających możliwości finansowych. Konsolidacja pozwala zapanować nad swoimi zobowiązaniami i wprowadza w nie porządek.
Zdarza się, że warunki kredytowania proponowane przez banki znacznie zmieniły się od momentu, kiedy zaciągane były stare zobowiązania. W takim przypadku kredyt konsolidacyjny także zasługuje na uwagę.
Konsolidację poleca się też wszystkim, którzy nie są zadowoleni z dotychczasowego harmonogramu spłat. Kredyt konsolidacyjny to świetny sposób na to, aby na nowo ustalić z bankiem to, jak będziemy spłacać swoje zobowiązanie kredytowe.
Warto pamiętać, że celem kredytów konsolidacyjnych jest zawsze ułatwienie spłaty posiadanych zobowiązań. Gwarantują one niższe raty, co sprawia, że znacznie mniej obciążają domowy budżet. Dla wielu osób są jedyną szansą na to, aby uporać się z zaciągniętymi kredytami. Jeśli więc rat robi się za dużo, warto rozważyć pożyczkę konsolidacyjną, która może opiewać na naprawdę dużą kwotę.
Jakie są rodzaje kredytów konsolidacyjnych?
Obecnie banki proponują swoim klientom dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych. W grę wchodzi konsolidacja:
- gotówkowa;
- hipoteczna.
Kredyt konsolidacyjny gotówkowy to kredyt, który opiewa na zdecydowanie mniejszą kwotę. Taki kredyt można uzyskać zdecydowanie łatwiej niż konsolidację hipoteczną. Maksymalny czas kredytowania w przypadku takiej konsolidacji wynosi na ogół około dziesięć lat.
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny to propozycja dla tych, którzy potrzebują naprawdę wysokiej konsolidacji. Z uwagi na znaczną kwotę, jaką klient otrzymuje od banku, niezbędne jest zastosowanie zabezpieczenia w postaci hipoteki. Taki kredyt konsolidacyjny może zostać udzielony nawet na trzydzieści lat. Co ważne, zabezpieczenie na hipotece oznacza, że w przypadku braku terminowych wpłat bank może zająć nieruchomość.
Co bank bierze pod uwagę, podejmując decyzję o przyznaniu kredytu konsolidacyjnego?
Decydując się na kredyt konsolidacyjny, należy pamiętać, że bank przeprowadzi standardową procedurę, jeśli chodzi o sprawdzenie zdolności kredytowej. Jest to zupełnie nowe rozwiązanie, na które nie każdy klient może liczyć. Ocena zdolności kredytowej uwzględnia między innymi analizę:
- wysokości zarobków;
- źródła dochodów;
- wysokości zobowiązań;
- sytuacji zawodowej oraz prywatnej.
Wysokość zarobków jest jednym z ważniejszych elementów, które wpływają na decyzję banku w zakresie przyznania kredytu. Aby otrzymać kredyt, trzeba osiągać dochody na poziomie, który pozwoli na spłatę miesięcznej raty, a jednocześnie gwarantuje środki finansowe na wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem. Generalnie zasada w tym przypadku jest naprawdę prosta: im wyższe dochody, tym większe szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego. Warto jednak pamiętać, że bank zawsze zwraca uwagę na pochodzenie dochodów, a także ich stałość. Jeśli co miesiąc otrzymuje pensję w takiej samej wysokości, możemy liczyć na większą przychylność banku niż wówczas, gdy nasze zarobki mają charakter uznaniowy. Premiowy system wynagradzania nie jest tym, co banki lubią najbardziej.
Bardzo duże znaczenie ma też źródło dochodów. Bank sprawdza to, czy mamy stabilną sytuację finansową. Największe szanse na otrzymanie kredytu mają osoby, które wykonują pracę na podstawie umowy o pracę, która zawarta została na czas nieokreślony. Umowa zlecenie i umowa o dzieło znacznie zmniejszają szanse na pozytywną opinię banku. Podobnie jest wówczas, gdy umowa o pracę jest umową czasową. W jej przypadku bank może oczekiwać oświadczenia, w którym pracodawca zobowiązuje się do przedłużenia umowy. Niestety, nie wszyscy pracodawcy decydują się na wystawienie takiego dokumentu. Duże problemy z zaciągnięciem kredytu mogą mieć także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Banki uważają, że taka praca wiąże się z większym ryzykiem niż zatrudnienie na etacie. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy nie mogą liczyć na kredyt.
Tym, co istotnie wpływa na zdolność kredytową jest wysokość miesięcznych zobowiązań. Jeśli konsolidacją ma być objęte zbyt dużo kredytów (chodzi o ich wysokość, a nie ilość), bank może uznać, że przyznanie kredytu wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Wówczas trzeba liczyć się z decyzją odmowną.
Nie można zapominać, że zdolność kredytowa uzależniona jest również od sytuacji rodzinnej kredytobiorcy. Bank bardzo często pyta na przykład o liczbę dzieci czy osób na utrzymaniu. Im jest ich więcej, tym oczywiście zdolność kredytowa naturalnie spada. Kwestie te może ujmować kalkulator kredytów konsolidacyjnych gotówkowych, jeśli jest to również kalkulator zdolności kredytowej.
Podstawowym dokumentem, który wymagany jest do tego, aby w ogóle wszcząć procedurę kredytową, jest oczywiście ten potwierdzający tożsamość. Banki bardzo skrupulatnie tego pilnują. Aby móc ubiegać się o konsolidację, należy przedstawić w banku dokument tożsamości ze zdjęciem. Najlepiej, aby był to dowód osobisty.
Jak można zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?
Decydując się na kredyt konsolidacyjny, ma się obecnie naprawdę wiele możliwości. Przede wszystkim można udać się do stacjonarnego oddziału banku. Jest to jednak najbardziej czasochłonny sposób na kredyt, który obecnie wybiera coraz mniej osób. Ci, którzy dysponują dostępem do bankowości internetowej mogą złożyć wniosek kredytowy za pośrednictwem sieci. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, a następnie przesłać go do banku. Wszystko odbywa się naprawdę szybko i bez niepotrzebnych problemów.
Coraz więcej placówek bankowych oferuje swoim klientom kredyty udzielane za pośrednictwem infolinii banku. Wystarczy odbycie krótkiej rozmowy z konsultantem, aby złożyć wniosek kredytowy. Warto jednak do takiej rozmowy dobrze się przygotować. Konsultant na pewno będzie zadawał szereg pytań dotyczących naszej tożsamości. Jeśli mamy konto z banku, zapytać może nas o numer klienta. Niezbędne będzie podanie swojego imienia i nazwiska, a także numeru PESEL. Chodzi o to, aby zweryfikować naszą tożsamość. Dzięki temu ryzyko pożyczania pieniędzy na inną osobę jest minimalne.
Banki robią dzisiaj wiele, aby przyciągnąć do siebie klientów. Konkurencja na rynku usług finansowych jest bowiem naprawdę bardzo duża. Dlatego wykazują się dużą elastycznością, jeśli chodzi o sposób udzielania kredytów, w tym również kredytów konsolidacyjnych.
Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny?
Warto pamiętać, że poszczególne banki działające na terenie naszego kraju mogą dość mocno różnić się, jeśli chodzi o ofertę. Dlatego przed podpisaniem umowy kredytowej warto dowiedzieć się, co proponuje przynajmniej kilka banków. Samodzielne odwiedzenie dwóch czy trzech placówek bankowych zajmie nam jednak niemało czasu, na co nie każdy może sobie pozwolić. W takim wypadku niezwykle pomocny okazuje się być kalkulator kredytu gotówkowego konsolidacyjnego. Warto pamiętać, że kalkulatory kredytowe pomagają także w przypadku innych kredytów. Przykładem jest chociażby kredyt hipoteczny kalkulator, który jest dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy zaciągnięcie kredytu z zabezpieczeniem w formie hipoteki. Również kredyt mieszkaniowy kalkulator to ciekawe narzędzie, które pozwoli na podjęcie dobrej decyzji kredytowej.
Porównując między sobą kredyty konsolidacyjne, należy uwzględnić:
- minimalny i maksymalny okres spłaty;
- wysokość kredytu;
- RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę procentową;
- wysokość oprocentowania;
- wysokość prowizji.
Samodzielne porównanie tych elementów byłoby naprawdę bardzo trudne. Dobry kalkulator kredytowy kredytu konsolidacyjnego zrobi to za nas. Wystarczy zaledwie parę kliknięć, aby szybko przekonać się, który z banków mających w swojej ofercie kredyt konsolidacyjny proponuje najbardziej korzystne rozwiązanie. Warto pamiętać, że niewłaściwa oferta kredytowa może nas naprawdę sporo kosztować. Dlatego nigdy nie należy decydować się na pierwszy lepszy kredyt. Przed podpisaniem umowy należy poważnie zastanowić się nad tym, czy jest on dla nas na pewno korzystny.
Czy zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego jest obowiązkowe?
Banki zawsze dbają o swoje interesy. Dlatego na ogół wymagają od kredytobiorców zabezpieczenia. Warto jednak pamiętać, że wbrew pozorom zabezpieczenie kredytu chroni nie tylko bank, ale również kredytobiorcę i jego bliskich. W razie problemów ze spłacaniem kolejnych rat bank skorzysta z zabezpieczenia, aby odzyskać należące mu się pieniądze. Zabezpieczenie kredytu może być naprawdę różne. W przypadku pożyczek opiewających na bardzo duże kwoty typową formą zabezpieczenia jest hipoteka. Jak wspomnieliśmy wcześniej, takie kredyty konsolidacyjne są możliwe i są dość często udzielane. W przypadku trudności ze spłatą kredytu bank po prostu zajmie nieruchomość, na którą została nałożona hipoteka. Jeśli kredyt nie jest tak wysoki, bank może wymagać od klienta ubezpieczenia. Polisa na życie to absolutny standard w bankach. Warto jednak pamiętać, że zapewnia ona ochronę nie tylko w przypadku śmieci. Zabezpieczając kredyt w taki sposób, możemy liczyć na ochronę również w przypadku:
- niezdolności do pracy;
- utraty pracy.
Banki mogą wskazać swoim klientom ubezpieczyciela, ale jeśli klient chce skorzystać z oferty innego towarzystwa ubezpieczeniowego, bank nie może tego zabronić.
Co zrobić, jeśli pojawią się trudności ze spłacaniem kolejnych rat kredytu konsolidacyjnego?
Warto pamiętać, że banki – wbrew temu, co sądzi wiele osób – są naprawdę przychylnie nastawione do klientów. Jeśli tylko klient wykazuje wolę spłacania kredytu, bank jest w stanie naprawdę mocno się ugiąć. Dlatego w przypadku jakichkolwiek trudności z terminowym regulowaniem należności należy jak najszybciej skontaktować się z doradcą klienta w banku, informując go o swoich problemach.
Sposobem na to, aby zyskać czas na uregulowanie swojej sytuacji finansowej, są proponowane przez bank tak zwane wakacje kredytowe. Bank może na wniosek klienta zawiesić spłatę rat. Przerwa może dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i kapitałowo-odsetkowej. Czas trwania wakacji jest zawsze dokładnie określony z klientem. UWAGA: przy podpisywaniu umowy z bankiem warto zadbać o to, aby znalazł się w niej zapis o możliwości skorzystania z takiej formy wsparcia. Jeśli w umowie nie będzie mowy o wakacjach kredytowych, trzeba liczyć się z tym, że bank nie wyrazi zgody na skorzystanie z nich. Co ważne, należy pamiętać, że wakacje kredytowe to często jednorazowa forma wsparcia. Oznacza to, że przez cały okres kredytowania można z wakacji skorzystać tylko raz.
Nigdy nie należy czekać aż powstanie duża zaległość w kolejnych ratach. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji bank raczej nie odważy się na przyznanie nam wakacji kredytowych. O nie trzeba ubiegać się jeszcze zanim problemy będą naprawdę poważne. Skutki nieterminowej spłaty pożyczki konsolidacyjnej mogą być opłakane w skutkach. Bank może przede wszystkim zdecydować się na wszczęcie procedury windykacyjnej. Jej celem jest nakłonienie kredytobiorcy, aby dobrowolnie uregulował zaległości. To ten moment, kiedy bank będzie wysyłał monity, które mogą do nas trafiać pocztą tradycyjną, elektroniczną bądź za pomocą wiadomości SMS. Może pojawić się także pracownik specjalistycznej firmy windykacyjnej. Bank ma prawo do zaliczania odsetek umownych za każdy dzień opóźnienia, co skutkuje wzrostem zadłużenia. Nieterminowa spłata skutkuje również przekazaniem danych klienta do baz danych dłużników. Znalezienie się w takiej bazie może skutkować poważnymi problemami w zaciągnięciu kolejnego kredytu. Dlatego tak ważne jest, aby rozsądnie oszacować swoje możliwości finansowe już na etapie pożyczania pieniędzy. Kalkulator kredytu gotówkowego konsolidacyjnego jest narzędziem, które może w tym bardzo pomóc. Warto pamiętać, że tyczy się to zarówno klientów indywidualnych, jak i firm, które mogą postawić na narzędzie, jakim jest kredyt dla firm kalkulator.
Kredyt konsolidacyjny to szczególny rodzaj kredytu, który banki proponują osobom mającym już na swoim koncie jakieś zobowiązania finansowe. Jak się okazuje, jest to dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą zmniejszyć wysokość spłacanych co miesiąc rat bądź wprowadzić porządek w harmonogram spłat. Z uwagi na to, że oferta poszczególnych banków mocno różni się warto zadbać o to, aby postawić na naprawdę korzystny kredyt konsolidacyjny. Kalkulatory kredytowe, do których zalicza się między innymi kalkulator kredytu konsolidacyjnego, to przydatne narzędzia, dzięki którym można dokonać naprawdę dobrego wyboru.
