Karty kredytowe

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 14.03.2022, Aktualizacja 22.04.2022

Wiele produktów bankowych nie jest niezbędnych, ale mogą one być bardzo przydatne. Do takich można niewątpliwie zaliczyć karty kredytowe. Uzyskanie takiego produktu w większości banków nie stanowi większego problemu. Natomiast zawsze trzeba wstępnie rozważyć, czy korzystanie z niego będzie potrzebne. Banki bardzo chętnie oferują karty kredytowe, szczególnie nowym klientom. Jednak nie zawsze jej posiadanie będzie opłacalne. Oczywiście wiele zależy od częstotliwości korzystania z dostępu do limitu kredytowego w karcie. Znaczenie mają również opłaty, które trzeba ponosić za korzystanie z niej. Jeśli karta jest płatna, a nie korzysta się z niej regularnie, wówczas przypisanie jej do rachunku bankowego może okazać się nieopłacalne.

Karty kredytowe

Z reguły z kart kredytowych nie opłaca się korzystać, gdy nie realizuje się regularnie większych zakupów. Jeśli przy zarządzaniu domowym budżetem nie pojawiają się braki środków finansowych, wówczas limit kredytowy może nie być potrzebny. Natomiast dla wielu osób karta kredytowa to praktyczny instrument płatniczy, który pozwala uzyskać dostęp do dodatkowych środków finansowych, które nie są oprocentowane. Równocześnie posiadając dostęp do limitu kredytowego, można znacznie zwiększyć płynność finansową. Zamiast szukać kredytów gotówkowych, gdy potrzebne są dodatkowe pieniądze na zrealizowanie niezbędnego zakupu, można wykorzystać kartę kredytową.

Decydując się na korzystanie z limitów kredytowych, trzeba rozsądnie zarządzać domowym budżetem. Szczególnie dysponowanie kilkoma kartami kredytowymi może szybko prowadzić do problemów finansowych. Bardzo łatwo można się zadłużyć. Wynika to między innymi z tego, że karta kredytowa daje łatwy dostęp do dodatkowej gotówki, ale brak spłaty zobowiązań w wyznaczonych terminach prowadzi do naliczania sporych odsetek od pożyczonego kapitału. Zatem regularne korzystanie z takich produktów musi być rozsądne. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnych problemów finansowych.

Co brać pod uwagę, gdy ocenia się, czy karta kredytowa jest potrzebna?

Zanim podejmie się decyzję o złożeniu wniosku o kartę kredytową, a szczególnie tę kolejną, warto określić indywidualne potrzeby. Jeśli uzyskuje się na tyle duże dochody, że można nawet duże wydatki z łatwością sfinansować, wówczas wyrobienie kart może nie być opłacalne.
Z drugiej strony takie produkty pozwalają uzyskać dostęp do wielu ciekawych promocji. Z tego powodu kartę kredytową wybierają nawet ci klienci, którzy nie musieliby finansować zakupów z wykorzystaniem dodatkowych środków finansowych. Zatem podejmując decyzję o tym, czy warto pozyskać taki produkt bankowy, dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Po pierwsze trzeba ustalić, jak często dokonuje się zakupów przy wykorzystaniu kredytów. Po drugie trzeba ustalić, jak często będzie się z karty kredytowe używać. Po trzecie trzeba ustalić, czy często płaci się za usługi lub produkty, przy których użycie takiego produktu bankowego jest konieczne lub opłacalne. Po czwarte warto określić, jak często wyjeżdża się poza granice kraju.

Należy brać pod uwagę, że karta kredytowa niewątpliwie przydaje się, gdy często rezerwuje się hotel czy wynajmuje samochód. Podobnie jest z korzystaniem z takich usług, jak zakup biletów lotniczych czy paliwa. To właśnie w takich sytuacjach zastosowanie dodatkowych kart
z limitem kredytowym będzie najbardziej opłacalne. Dodatkowo można znacznie zwiększyć wygodę korzystania ze wspomnianych usług. Gdy nie korzysta się z takich zakupów, wówczas zakres możliwości wykorzystania kart kredytowych będzie znacznie ograniczony. Natomiast wiele osób decyduje się na uzyskanie dostępu do takich produktów bankowych, gdyż w ten sposób zabezpieczają się na wypadek braku dysponowania odpowiednimi środkami finansowymi. Wówczas skorzystanie z limitu w karcie kredytowej to bardzo szybki sposób na sfinansowanie wydatków. Zamiast starać się, choćby o kredyt gotówkowy, można od razu dokonać zakupu. Dodatkowo warunki, na których można uzyskać pieniądze w limicie karty kredytowej, są lepsze od tych, które można uzyskać przy innych produktach bankowych.   

Czy warto uzyskać karty kredytowe online?

Planując uzyskanie dostępu do kart kredytowych, warto wstępnie zapoznać się z procesem pozyskania takiego produktu w Internecie. Najczęściej można spotkać się ze znacznie uproszczonymi procedurami. Banki intensywnie rozwijają swoje kanały obsługi zdalnej i mobilnej. Wynika to z możliwości ograniczenia kosztów obsługi klientów. Jednak bankowość elektroniczna bywa wygodnym rozwiązaniem, choćby gdy chce się uzyskać kredyty dla młodych. Czas od złożenia wniosku o kartę kredytową do jego rozpatrzenia jest znacznie krótszy. W ten sposób w znacznie krótszym okresie można dowiedzieć się, czy karta kredytowa z limitem będzie przyznana w wybranym banku. Obsługa takich produktów za pośrednictwem Internetu czy mobilnych aplikacji również bywa wygodniejsza.

Zapoznanie się z ofertami kart kredytowych za pośrednictwem Internetu, jest również znacznie łatwiejsze. Odwiedzając oddziały banku, można sprawdzić wyłącznie informacje o produktach dostępnych w konkretnej instytucji. W sieci można wygodnie sprawdzić, choćby ranking kart kredytowych. W ten sposób w krótszym  czasie można dowiedzieć się, które produkty warto brać pod uwagę. Dodatkowo już za pośrednictwem stron, które pozwalają na porównanie ofert różnych banków, można złożyć wniosek o przyznanie karty kredytowej. To doskonały sposób na ograniczenie niepotrzebnych formalności. Jeśli konieczne jest dostarczenie dodatkowych dokumentów, wówczas bank kontaktuje się w formie elektronicznej lub telefonicznej. Natomiast wszelkie informacje w formie papierowej można dostarczyć bez konieczności odwiedzania placówek bankowych.

Dysponując kartami kredytowymi, trzeba regularnie sprawdzać między innymi zadłużenie czy terminy spłaty. Gdy produkt jest podpięty do konta z dostępem do nowoczesnej obsługi mobilnej czy elektronicznej, wówczas wszystkie niezbędne informacje można szybko uzyskać za pośrednictwem tych kanałów. Dodatkowo nie ma problemu, aby ustawić powiadomienia, które będą dostarczane na e-mail lub numer telefonu. W ten sposób nie przegapi się terminu spłaty zobowiązań. Pozwala to ograniczyć sytuacje, gdy trzeba będzie zapłacić za wykorzystany limit kredytowy oraz przekroczenie terminu jego spłaty. Takie opłaty mogą być wysokie już przy kilkunastodniowym przekroczeniu momentu, gdy trzeba było dokonać zapłaty. Wynika to z wysokości oprocentowania, które dotyczy przedterminowych zobowiązań. To jeden z podstawowych wydatków, z którymi można spotkać się przy korzystaniu z kart kredytowych. Natomiast odpowiednie zaplanowanie spłat, choćby poprzez wykorzystanie zleceń przelewów czy poleceń zapłaty, pozwala uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Najłatwiej kartę kredytową można uzyskać, gdy zakłada się nowe konto bankowe w Internecie. Bardzo często można korzystać z dostępu do pakietów usług, które pozwalają skorzystać z lepszych warunków finansowych, na których dostępne są poszczególne produkty. W ten sposób można uzyskać konto z kartą kredytową. Uproszczone formalności przy zakładaniu rachunku za pośrednictwem Internetu dotyczą również dodatkowych produktów. Natomiast trzeba się liczyć z tym, że przy takiej formie uzyskania dostępu do karty kredytowej, można liczyć na standardowo ustawione limity. W większości przypadków będzie to wystarczające. Szczególnie przy decydowaniu się na uzyskanie dostępu do pierwszej karty, można zdecydować się na skorzystanie ze specjalnych ofert. Szczególnie młodsze osoby, które nie mają jeszcze historii kredytowej, mogą w ten sposób łatwiej uzyskać możliwość korzystania z limitu kredytowego. Gdy chce się uzyskać dostęp do wyższych kwot, z których można korzystać na karcie kredytowej, trzeba spełnić większe wymagania. Znaczenie ma zarówno dobra zdolność kredytowa, jak
i też posiadanie rozbudowanej historii kredytowej. Klienci spełniający takie wymagania mogą liczyć na uzyskanie dostępu do większych kwot w ramach limitu kredytowego. Natomiast pierwsza karta kredytowa może być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą zacząć budować pozytywną historię. Jednak nie można wówczas zapominać o prawidłowym obsługiwaniu takiego produktu, co dotyczy regularnego spłacania zobowiązań, które powstają po zrealizowaniu zakupów.

Czy karta kredytowa bez opłat jest możliwa do uzyskania?

Decydując się na jakikolwiek produkt bankowy, chce się uniknąć wysokich kosztów jego obsługi. Gdy wybierany jest kredyt dla emerytów,
w pierwszej kolejności sprawdza się informacje o dodatkowych opłatach czy oprocentowaniu. Warto postępować podobnie przy wybieraniu kart kredytowych. W ten sposób można znaleźć takie produkty bankowe, które są dostępne na znacznie lepszych warunkach finansowych. Jeśli wybierana jest bezpłatna karta kredytowa, wówczas konieczne jest zapoznanie się z regulaminem oraz tabelą opłat. Pozwala to dokładnie sprawdzić, co jest darmowe przy korzystaniu z danego produktu, a za jakie usługi trzeba będzie zapłacić.  

Obsługa kart kredytowych wymaga również dokładnego zapoznania się z warunkami zapisanymi w umowie z bankiem. Ma to zawsze znaczenie z punktu widzenia tego, na jakich warunkach będzie się spłacać zobowiązanie. Należy brać pod uwagę, że w odróżnieniu od limitu w rachunku zobowiązania na karcie kredytowej nie spłaci się samoistnie. Debet opłacany jest, gdy tylko pojawią się środki finansowe na koncie osobistym. Natomiast o spłaceniu limitu kredytowego, trzeba pamiętać samodzielnie. Gdy zapomni się o terminie, wówczas trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia wysokich odsetek. Równocześnie im dłużej konkretna kwota nie będzie spłacona, tym z większymi wydatkami trzeba się liczyć. Z tego powodu warto dbać o ustawienie powiadomień, które zapewnią informację o tym, kiedy spłacić zobowiązanie. Należy brać pod uwagę, że gdy posiada się kredyty dla studentów, wówczas można ustalić stałe przelewy, gdy spłaca się stałe raty. Natomiast karta kredytowa do konta może wymagać spłacenia różnych kwot, co zależy od tego, w jakim stopniu wykorzystuje się ustalony limit.

Uzyskanie dostępu do kart kredytowych nie jest trudne. Banki chętnie oferują takie produkty nawet nowym klientom. Oczywiście w zależności od zdolności kredytowej, można liczyć na uzyskanie dostępu do nieco innych limitów wydatków. Nie zawsze trzeba decydować się na najwyższe kwoty. Bardzo często standardowa oferta banku będzie wystarczająca. Natomiast, gdy chce się korzystać z maksymalnych limitów kredytowych, wówczas niezbędne może być spełnienie bardziej rozbudowanych wymagań. Bank może oczekiwać przedstawienia dokumentów dotyczących zatrudnienia czy regularnie uzyskiwanych dochodów. Jednak wyższy limit w karcie nie jest tak trudny do uzyskania, jak kredyt dla zadłużonych. Z drugiej strony za wyższe kwoty bank może wymagać większych opłat za korzystanie z karty kredytowej. Warto to zawsze sprawdzić i ocenić, czy rzeczywiście będzie to opłacalnym rozwiązaniem. Gdy z większego limitu można korzystać bez dodatkowych opłat, wówczas można się o niego postarać.

Jak wykorzystać ranking kart kredytowych?

Podjęcie decyzji, który produkt bankowy jest najlepszy, wcale nie jest łatwe. Bogata oferta instytucji finansowych sprawia, że wybierać można
z wielu kart kredytowych, które oferują odmienne warunki użytkowania. Z tego powodu przy wstępnej selekcji warto wykorzystać ranking kart kredytowych. To zestawienie produktów, które są uznane przez ekspertów finansowych za najlepsze na rynku. W ten sposób dużo szybciej można się zorientować, w których bankach można skorzystać z darmowych produktów. Wyszukać można takie, które są łatwiejsze do pozyskania. Wreszcie można wybrać znacznie lepszy bank, który będzie zajmował się obsługą kart kredytowych. Im lepsza jest obsługa klientów w konkretnej instytucji, tym znacznie wygodniej można załatwić wszelkie formalności czy złożyć reklamację, gdy jest to konieczne.

Gdy sprawdzi się ranking najlepszych kart kredytowych, można wstępnie wyselekcjonować takie produkty, przy których warto sprawdzić szczegóły. Zapoznanie się z regulaminami czy zapisami w umowach przy dziesiątkach produktów to niepotrzebna strata czasu. Z tego powodu warto wyselekcjonować kilka najlepszych ofert i w ich przypadku zapoznać się ze szczegółami. Ma to znaczenie, gdy oferta nigdy nie jest umową. Zatem zawsze trzeba potwierdzić, że korzystne warunki, które znalazły się w Internecie, znajdą się w zapisach umowy. Należy brać pod uwagę, że często banki mają dodatkowe warunki, które nie są prezentowane w ofertach. Równocześnie mogą one nie być korzystne dla klientów. Z tego powodu sprawdzenie, czy bezpłatne karty kredytowe są rzeczywiście w pełni darmowe, ma spore znaczenie. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych opłat.

Najlepsze produkty bankowe są najczęściej dostępne na dużo lepszych warunkach finansowych. Bardzo często wynikają one z promocji. Jeśli szuka się takich ofert, wówczas ranking karty kredytowe w bankach pozwala szybko wyszukać usługi dostępne na specjalnych warunkach. Pozwala to również zapoznać się z przeciętnymi warunkami, które występują w danym momencie na rynku bankowym. Natomiast porównanie aktualnych ofert jest sposobem na wyszukanie takich promocji, które pozwalają znacznie ograniczyć nadmiernie duże wydatki za korzystanie
z kart kredytowych. Dodatkowo można wyszukać takie warunki korzystania z tych produktów, które zapewnią znacznie większą wygodę ich użytkownikom.

Czy warto skorzystać z promocji na karty kredytowe?

Podobnie jak w przypadku innych produktów bankowych, tak samo przy kartach kredytowych można liczyć na dostęp do różnego rodzaju promocji. Szczególnie korzystne są takie, które pozwalają korzystać z dużo lepszych warunków finansowych w stosunku do standardowych, które są dostępne na rynku. Z tego powodu sprawdzając porównania różnych ofert dostępnych na rynku finansowym, warto dowiedzieć się, czy dostępne są takie, które mają lepsze warunki. W ten sposób karty płatnicze kredytowe mogą okazać się znacznie lepszym produktem.
W specjalnych ofertach można uzyskać dostęp między innymi do wyższego CashBacku, czyli kwoty, która zostanie zwrócona po zrealizowaniu zakupu. W wielu bankach można liczyć na uzyskanie dostępu do takiej usługi przy realizowaniu transakcji internetowych. Lepsze oferty pozwalają na korzystanie ze zwrotu za wydatki nawet przy zakupach w sklepach stacjonarnych. Dobrze jest sprawdzić, także rodzaje punktów, które objęte są usługą CashBack. Obejmować to może między innymi apteki, drogerie, sklepy z odzieżą, czy sprzętem elektronicznym. Oczywiście, gdy zwrot za zakupy dotyczy miejsc, gdzie często dokonuje się zakupów, wówczas można na takiej usłudze zyskać najwięcej. 

Starając się o kartę kredytową, warto sprawdzić również sposób jej obsługi. Gdy postawi się na internetowe karty kredytowe, wówczas dobrze jest sprawdzić, czy wybrany bank oferuje funkcjonalne rozwiązania w zakresie obsługi elektronicznej czy mobilnej. W ten sposób można znacznie wygodniej, regularnie obsługiwać produkty bankowe. Takie informacje można wstępnie sprawdzić między innymi na forach finansowych, gdzie wypowiadają się użytkownicy usług w konkretnych instytucjach finansowych. Pozwala to następnie podejmować znacznie lepsze decyzje w kontekście wybrania odpowiedniego banku. Zdecydowanie się najlepiej oceniane to najczęściej możliwość uzyskania dostępu do obsługi klientów na znacznie wyższym poziomie. W takich instytucjach znacznie szybciej będzie można załatwić wszelkie sprawy. Ma to znaczenie, szczególnie gdy pojawią się jakieś problemy, przy których trzeba kontaktować się z pracownikami banku czy składać reklamacje.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 14.03.2022, Aktualizacja 22.04.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.