Konta firmowe

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 31.05.2022

Wybierając ofertę rachunku firmowego, trzeba brać pod uwagę różne aspekty, aby zdecydować się na taki produkt, który sprawdzi się podczas użytkowania. Równocześnie jest to istotna decyzja, gdyż zmiana wiąże się z wieloma problemami. Konieczne jest poinformowanie urzędów, a także kontrahentów. Z tego powodu dokonanie właściwego wyboru, jeśli chodzi o konta firmowe to najczęściej decyzja na lata. Dodatkowo niezbędne jest wybranie takiego produktu, który spełnia, jak najwięcej potrzeb firmy. Ma to na celu ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Natomiast dokonanie złego wyboru może prowadzić do różnych problemów.

Konta firmowe

Zanim zaczniesz szukać bankowe konta firmowe, należy ustalić potrzeby firmy. Po pierwsze rachunki w bankach są przygotowane dla różnej wielkości przedsiębiorstw. Najczęściej można spotkać się z czterema kategoriami kont dla mikroprzedsiębiorstw, małych firm i średnich firm, dużych przedsiębiorstw, korporacji. Zdarza się, że banki stosują podział na dwie czy trzy kategorie. Równocześnie można spotkać się z odmiennym nazewnictwem poszczególnych typów rachunków, gdzie wyróżnić można takie określenia, jak mikroprzedsiębiorstwa, przedsiębiorstwa, biznes, korporacje, MSP. Kiedy wybiera się konta firmowe w banku, warto kierować się takimi nazwami. Wskazują one, dla jakiego rodzaju przedsiębiorstw została przygotowana oferta. 

Jak ocenić potrzeby przedsiębiorstwa przy wyborze konta dla firmy?

Jeśli rachunek dla firmy ma spełniać oczekiwania, musi być jak najbardziej dopasowany do potrzeb. Konieczne jest z tego powodu ustalenie między innymi ilości wykonywanych miesięcznie przelewów. Ma to znaczenie, gdyż przy wielu ofertach banków można spotkać się z opłatami za takie usługi. Często trzeba zapłacić dodatkowe pieniądze za każdy przelew do innego kontrahenta. Z drugiej strony są banki, które nakładają opłaty za przesyłanie pieniędzy pomiędzy rachunkami jednego klienta. Do popularnych rozwiązań zaliczyć można pakiety bezpłatnych przelewów, gdzie przekroczenie limitu obciąża kosztami związanymi z kolejnymi transferami środków. Zatem wybierając konto bankowe dla firmy, należy wstępnie oszacować, ile przelewów miesięcznie będzie realizowała firma. Na tej podstawie znacznie łatwiej jest wybrać taką ofertę, która nie będzie generowała nadmiernych wydatków.

Kolejnym elementem ofert banków, którą trzeba sprawdzić, jest możliwość otwarcia rachunku pomocniczego. Bywa to przydatnym rozwiązaniem, które sprawdza się szczególnie w większych firmach. Z tego powodu dobrze jest ustalić z wyprzedzeniem, czy korzystanie z takiej usługi będzie niezbędne. Równocześnie warto myśleć perspektywicznie. Gdy wybierze się ofertę banku, przy której założenie, czy obsługa rachunków pomocniczych jest kosztowna, wówczas gdy pojawi się potrzeba skorzystania z takiej usługi, będzie ona generować spore wydatki. Gdy chce się otworzyć nowe rachunki bankowe dla firm i sprawdza się takie możliwości, warto to zrobić nie tylko dla tych, które prowadzone są w złotych, ale również tych obsługiwanych w obcych walutach. Dodatkowo można zapoznać się z informacjami o dostępności kont oszczędnościowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw czy lokat jednodniowych lub tygodniowych. Takie produkty przydają się, gdy na rachunku firmowym znajdzie się więcej pieniędzy. Nawet przy niewielkim oprocentowaniu dzienne odsetki od większych kwot mogą być całkiem duże. 

Nawet wybierając rachunek firmowy online, którego obsługa realizowana jest w pełni elektronicznie, warto pomyśleć również o dostępie do placówek bankowych. Zwłaszcza w ramach prowadzenia działalności gospodarczej skorzystanie z obsługi w oddziale może być konieczne. Z tego powodu warto sprawdzić, czy wybierany bank oferuje takie usługi. Dostępność do punktów obsługi klientów zależy od ich liczby na terenie kraju, którą dysponuje konkretna instytucja. Warto to sprawdzić na stronie internetowej banku. Dodatkowo niezbędne jest zapoznanie się z kosztami obsługi w oddziałach. Najczęściej po wybraniu obsługi internetowej można liczyć na niższe koszty prowadzenia rachunku, ale wydatki na korzystanie z usług w placówkach banku są wyższe. Z tego powodu warto sprawdzić opłaty między innymi za wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale, koszt wykonania przelewu czy wydanie historii o rachunku.

Jak ocenić ofertę karty debetowej?

Przy obsłudze rachunku bankowego trudno wyobrazić sobie brak korzystania z kart debetowych. Z tego powodu bez względu czy wybiera się zwykłe, czy internetowe konto firmowe warto sprawdzić, na jakich warunkach będzie można z nich korzystać. Do najważniejszych informacji, z którymi trzeba się zapoznać, można zaliczyć koszt wydania kart dodatkowych, czy możliwość obsługi za ich pośrednictwem subkont. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza dla tych przedsiębiorstw, które posiadają kilka oddziałów czy pracowników, którzy pracują w terenie. Istotne jest uzyskanie informacji również o stałych opłatach, które związane są z obsługą karty debetowej. Najczęściej można uniknąć płacenia za korzystanie z niej, gdy spełni się określone wymagania. Zatem należy dokładnie zapoznać się z tym, co bank zapisał w warunkach i kosztach prowadzenia rachunku firmowego.

Jeśli będzie się regularnie korzystać z kart debetowych, wówczas ważne jest sprawdzenie również tego, jak będzie wyglądać korzystanie z bankomatów, co umożliwia konto firmowe w banku. Gdy bank oferuje możliwość bezpłatnego realizowania wypłat wyłącznie we własnych urządzeniach, wówczas dobrze jest sprawdzić ich dostępność w miejscowości, w której działa firma. Lepszym rozwiązaniem jest, gdy instytucja dysponuje dużą ilością bankomatów. Innym wyjściem jest możliwość korzystania z urządzeń innych firm czy banków. Wówczas w dostępnych ofertach można spotkać się z różnymi opcjami. Często bank ma podpisane umowy z firmami posiadającymi bankomaty na terenie całego kraju. W takiej sytuacji często można z nich również korzystać za darmo. Natomiast możliwość skorzystania z bankomatów innych banków jest w większości przypadków płatna. Wyjątkiem są takie oferty, w których można bezpłatnie korzystać z określonej ilości wypłat w skali miesiąca. Bywa to wygodnym rozwiązaniem, gdy nie będzie się często korzystać z takich usług, ale chce się mieć elastyczność w kontekście możliwości bezpłatnego skorzystania z dowolnego bankomatu. 

Przy korzystaniu z kart debetowych do rachunku bankowego dla firmy może pojawić się konieczność dokonania wpłaty pieniędzy. Gdy wybrało się ofertę, w której realizacja takiej transakcji w oddziale banku będzie kosztowna, wówczas należy sprawdzić dostępność wpłatomatów. To coraz bardziej popularne rozwiązanie, więc dostęp do takich urządzeń staje się coraz łatwiejszy. Jednak w poszczególnych bankach można spotkać się z innymi ilościami wpłatomatów, z których można korzystać na terenie kraju bez opłat. W większych miejscowościach największe instytucje zapewniają dostęp do takich urządzeń. Jednak firmy z mniejszych miast powinny dokładnie sprawdzić, czy skorzystanie z takiej usługi będzie możliwe. Dodatkowo należy sprawdzić, jakie są koszty związane z wpłacaniem konkretnych kwot. Ma to znaczenie, szczególnie dla firm, które chcą mieć możliwość szybkiego i wygodnego wpłacenia na konto dziennego utargu. Wówczas lepiej, gdy taka usługa będzie dostępna bezpłatnie. 

Co powinno oferować konto firmowe online?

Dostęp do bankowości internetowej staje się coraz ważniejszy. Z tego powodu wybierając bankowe konto firmowe, warto sprawdzić również, jakie rozwiązania mobilne posiada dana instytucja. W wielu przypadkach można skorzystać z wersji demonstracyjnych. W ten sposób można wstępnie ocenić takie cechy rachunku jak funkcjonalność, zakres możliwości, intuicyjność. Coraz większe znaczenie ma również to, jak przygotowana jest aplikacja mobilna. Obsługa rachunków za pośrednictwem telefonów staje się coraz bardziej powszechna. Znacznie wygodniej można w ten sposób wnioskować o dodatkowe produkty jak kredyt na nową firmę, czy usługi. Oceniając sposób przygotowania mobilnych kanałów banku, warto sprawdzić opinie klientów firmowych. To dodatkowe wskazówki ułatwiające podjęcie decyzji. Sposób przygotowania aplikacji mobilnej bezpośrednio wpływa na sposób realizacji codziennych operacji.

Wiele banków specjalizuje się w mobilnej bankowości. W takich firmach najczęściej można korzystać z lepszej jakości usług. Z tego powodu warto sprawdzać banki również pod tym kątem. W ten sposób można zdecydować się na dobre konto dla firm w zakresie obsługi mobilnej. Pozwala to liczyć na możliwość załatwienia znacznie większej ilości spraw bezpośrednio za pośrednictwem internetu czy urządzenia mobilnego. Do istotnych dla firm usług, z których można w ten sposób skorzystać, można zaliczyć, choćby możliwość zdalnego złożenia wniosku o kredyty na start firmy. Ogranicza to konieczność korzystania bezpośrednio z placówek bankowych. Jednak wybierając internetowe konto firmowe, trzeba dokładnie sprawdzić, czy ze wszystkich usług, z których chce się korzystać, można skorzystać w formie elektronicznej. Daje to pewność, że użytkowanie wybranego rachunku będzie wygodne.

Jak znaleźć konta firmowe bez opłat?

Do zalet produktów dostępnych w bankach w formie mobilnej i elektronicznej, można zaliczyć to, że są one tańsze w obsłudze. Jeśli firma szuka takiego produktu, który będzie bezpłatny, wówczas warto pomyśleć o wersjach internetowych. Dla banków taka forma obsługi klientów jest znacznie bardziej wygodna. Wynika to z procesu ograniczania ilości stacjonarnych placówek. Równocześnie koszt obsługi elektronicznej jest mniejszy. Jednak również dla wielu klientów firmowych obsługa elektroniczna będzie lepszym rozwiązaniem. Między innymi szybki dostęp do możliwości rozmowy z pracownikiem banku bywa przydatnym rozwiązaniem. Banki są w stanie oferować zarówno czaty, które pozwalają na rozmowę w formie video, jak i też kontakt telefoniczny. W ten sposób można łatwo korzystać z obsługi klientów, co przydaje się, gdy chce się szybciej uzyskać dostęp do wybranej usługi czy produktu. Dodatkowo konta internetowe dla firm mogą być korzystne, szczególnie dla mikroprzedsiębiorstw czy nowych firm. Zwłaszcza na początku prowadzenia działalności wszelkie oszczędności mogą okazać się bardzo korzystne.

Dlaczego warto sprawdzić ranking kont firmowych?

Dokonanie prawidłowej oceny ofert banków wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy. Będzie ona znacznie łatwiejsza, gdy sprawdzi się ranking kont firmowych. To porównanie różnych typów rachunków, które kierowane są wyłącznie do firm. Pozwala to znacznie szybciej sprawdzić, co oferują w danym momencie poszczególne banki. Jest to wygodne rozwiązanie, gdy chce się znaleźć dobrze oceniane rachunki dostępne na rynku, a kierowane do określonej wielkości przedsiębiorstw. Gdy sprawdzi się kilka rzetelnych rankingów, wówczas można wyselekcjonować dwie czy trzy oferty, które mają dobre opinie. Następnie można zapoznać się ze szczegółami już na stronach internetowych banków. W ten sposób wykorzystując ranking najlepszych kont firmowych, można wybrać odpowiednie z punktu widzenia potrzeb konkretnej firmy.

Oczywiście przy wyborze rachunku bankowego, kierowanie się jedynie rankingami nie jest najlepszym rozwiązaniem. Należy brać pod uwagę, że takie informacje to jedynie wskazówki, że dany produkt ma korzystne warunki. Jednak posiadając inne, indywidualne potrzeby może być konieczne zdecydowanie się na rachunki, które wprawdzie są korzystne dla wielu firm, ale nie będą najlepsze dla naszego przedsiębiorstwa. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których niezbędne jest korzystanie z konkretnych, dodatkowych usług, które są dostępne wyłącznie
w wybranych bankach.

Jakie znaczenie ma dostęp do oferty kredytowej?

Dla firm duże znaczenie może mieć dostęp do oferty kredytowej. Obejmować to może różne produkty począwszy od kart kredytowych, a kończąc na kredytach gotówkowych. Z tego powodu, sprawdzając ranking kont firmowych w bankach, warto sprawdzić, jak oceniana jest oferta kredytowa. Należy brać pod uwagę, że w poszczególnych bankach można spotkać się z nieco innymi zasadami przyznawania firmom finansowania. Różnice mogą dotyczyć, choćby tego, jakiej wielkości przedsiębiorstwo stara się o pożyczenie pieniędzy. Z tego powodu warto brać pod uwagę również to, jak banki są oceniane w kontekście usług kierowanych do firm określonej wielkości czy z wybranego sektora. Wyróżnić można takie, które specjalizują się bardziej w obsłudze dużych przedsiębiorstw oraz korporacji. Z drugiej strony są również takie, które kierują swoje oferty, w tym konta firmowe w bankach, przede wszystkim do mniejszych firm. Jeśli planuje się założenie rachunku dla określonej wielkości przedsiębiorstwa, lepszym rozwiązaniem jest postawienie na banki, które specjalizują się w obsłudze danej wielkości podmiotów. Wówczas kredyt dla firm będzie znacznie łatwiej uzyskać.

Szerszy dostęp do oferty kredytowej może okazać się znacznie bardziej elastycznym rozwiązaniem. Z tego powodu dobrze jest, gdy wybierze się takie banki, które nie utrudniają uzyskania dostępu do kredytu w rachunku czy karty kredytowej nawet dla małych podmiotów. Równocześnie, gdy internetowe konto firmowe zapewni możliwość szybszego pozyskania kredytów inwestycyjnych czy gotówkowych, wówczas prowadzenie przedsiębiorstwa będzie łatwiejsze. Oczywiście ważne jest sprawdzenie również tego, na jakich warunkach w poszczególnych bankach można pożyczać pieniądze przy korzystaniu z konkretnego typu produktów.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 31.05.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Co to jest kredyt firmowy?

Co to jest kredyt firmowy?

Jedną z najczęściej wykorzystywanych form finansowania różnych aspektów działalności gospodarczej, jest kredyt firmowy. To produkt dostępny w bankach, który w większości przypadków jest celowy, czyli musi być przeznaczony na konkretne wydatki.

Czym jest forfaiting?

Czym jest forfaiting?

Forfaiting to forma finansowania firm na rynku międzynarodowym. Podobnie jak faktoring, polega na wykupie należności terminowych. Czym jest forfaiting i jak z niego skorzystać? Tłumaczymy.

Jak działa leasing dla firm?

Jak działa leasing dla firm?

Coraz bardziej popularną formą finansowania zakupów w przedsiębiorstwach jest leasing dla firm. Zaletą skorzystania z niego jest to, że stawia mniejsze wymagania w stosunku do kredytów. W ten sposób łatwiej mogą wykorzystać jego możliwości małe podmioty czy nowe firmy.

Jakie dokumenty do leasingu?

Jakie dokumenty do leasingu?

Leasing to rozwiązanie, dzięki któremu inwestycja w samochód staje się bardziej opłacalna. Jakie dokumenty są potrzebne do leasingu? Tłumaczymy.

Kredyt dla nowych firm

Kredyt dla nowych firm

Aby rozpocząć przygodę z prowadzeniem własnej firmy, potrzebny jest nie tylko naprawdę dobry biznesplan.

Kredyt na start firmy

Kredyt na start firmy

Kredyt na start firmy można dostać w każdym banku, jednak nie zawsze będzie to możliwe bez odpowiedniego zabezpieczenia.