Konta młodzieżowe: Jak wybrać najlepsze konto dla nastolatka?

Konto bankowe to dziś niezbędne narzędzie nie tylko dla dorosłych. W epoce bezgotówkowych płatności i zakupów w sieci furorę robią konta młodzieżowe. To już nie fanaberia, tylko konieczność, taka sama jak komórka. Wiele banków oferuje specjalne konta młodzieżowe, których oferta została skrojona specjalnie z myślą o młodszych konsumentach. Jak wybrać najlepsze konta w banku dla młodzieży? Podpowiadamy!
Jeszcze niedawno osobne konto dla młodego potomka było zaledwie ciekawostką. Dziś konto młodzieżowe nikogo nie dziwi. Nie chodzi tylko o edukację ekonomiczną dzieci i młodzieży. Bez własnego rachunku po prostu nie da się funkcjonować. Wiele osób nie pamięta już kiedy ostatni raz płaciło gotówką, a internetowe zakupy robi się dziś głównie za pomocą przedpłaty przelewem internetowym, BLIKiem lub po prostu kartą. A nawet jeśli gotówka będzie potrzebna – najlepiej po prostu wybrać ją z bankomatu. Konto w banku dla młodzieży jest po prostu wygodniejsze niż świnka skarbonka.
Konto młodzieżowe
Młodzieżowe konto bankowe warto założyć dla wygody oraz aby nauczyć potomka rozsądnego zarządzania swoimi pieniędzmi. Rynek kont młodzieżowych, który jeszcze kilka lat temu był w powijakach, dzisiaj dynamicznie się rozwija i coraz więcej banków ma w swojej ofercie konto dedykowane dla osób poniżej 18 roku życia. W większości przypadków konta bankowe dla młodych oferują po prostu standardowe operacje gotówkowe i przechowywanie pieniędzy. Warto jednak dokładnie zbadać ofertę różnych banków, ponieważ znaleźć można prawdziwe perełki, czasami nawet oferujące więcej niż klasyczne konta osobiste skierowane dla dorosłych klientów.
Własne konto bankowe dla nastolatka pomoże mu nauczyć się gospodarowania finansami, rozsądnego robienia zakupów i reagowania na promocje. Dobrym momentem na założenie rachunku mogą być wyjątkowe okazje jak pierwsza komunia, podczas której kapitał dziecka często jest nagle wzbogacany znaczną ilością gotówki czy urodziny. Sprawdzianem fiskalnej odpowiedzialności mogą być z kolei samodzielne wyjazdy, szkolne wycieczki czy kolonie i obozy. Przy okazji warto pamiętać, że osobne konto osobiste dla młodzieży nie oznacza, że rodzice nie mogą podglądać co się dzieje na rachunku dziecka.
Konta bankowe dla młodzieży
Jakie konta bankowe dla młodzieży są najlepsze? Każdy, kto na co dzień korzysta z dorosłego konta zna odpowiedź – internetowe i w wersji mobilnej. Skoro nawet dorośli dziś nie wyobrażają sobie życia bez bankowości elektronicznej i dostępu do banku z poziomu komórki, tymbardziej tak jest w przypadku młodzieży, która urodziła się praktycznie z telefonem w ręku, a połowę życia obsługuje za pomocą aplikacji. Takie konta najczęściej oferowane są osobom w wieku od 13 do 18 lat. Zazwyczaj konta dla młodzieży są darmowe i nie wymagają opłat za prowadzenie rachunku oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów. W parze z kontem standardowo idzie odpowiednia karta debetowa dla dziecka, czasami oferowana z wizerunkami popularnych wśród młodzieży idoli – sportowców czy muzyków. Rodziców przerażonych wizją finansowych swawoli trzeba uspokoić – internetowe konta młodzieżowe zazwyczaj są zintegrowane z kontami rodziców. Oznacza to, że rodzice zachowują częściową kontrolę nad rachunkiem dziecka oraz mogą dbać o bezpieczeństwo transakcji pociechy.
Zazwyczaj rodzic podejmuje decyzję, które funkcje serwisu i aplikacji będą dostępne dla dziecka korzystającego z konta. Rodzice mogą także potwierdzać przelewy czy doładowania telefonu komórkowego, które chce wyoknać dziecko. Podobnie, rodzic może zarządzać limitami karty przypisanej do rachunku oraz sprawdzić gdzie i w jakiej kwocie płaci pociecha, a w ostateczności nawet zablokować kartę.
W ramach lekcji odpowiedzialnej bankowości warto rzecz jasna rozmawiać z dzieckiem o jego bankowych poczynaniach. Edukacja to zresztą nie tylko dodatkowe zadanie dla rodzica. Wiele kont bankowych dla młodych osób takie lekcje ma wpisane w założenia. Na przykład poprzez serwis lub aplikację, dziecko korzystające z konta może otrzymywać zadania, za których wykonanie otrzymuje punkty lub nagrody. Działa to bliźniaczo podobnie do popularnych gier mobilnych, nagradzających gracza za aktywność. Rodzic z kolei może ustalić wysokość miesięcznego lub tygodniowego kieszonkowego, czy przelewanie finansowych nagród za dobre wyniki w nauce lub wywiązywanie się z obowiązków domowych. Dziecko wyrzuciło śmieci lub posprzątało pokój? Jedno kliknięcie i otrzymuje ustalną opłatę. Idea świnki skarbonki również nie odchodzi kompletnie do lamusa, tylko zgrabnie przeskakuje do świata wirtualnego. Internetowe konta dla młodzieży pozwalają na założenie wirtualnych skarbonek, w których dziecko może oszczędzać na określony cel. Niektóre z banków integrują tę funkcję ze specjalnym kalkulatorem, na którym młody użytkownik może błyskawicznie obliczyć, ile może oszczędzić w określonych warunkach (wysokość
i regularność wpływów) oraz kiedy uzbiera na upragniony zakup.
Konto dla młodych przez internet
Jak już wspomnieliśmy, dzisiejsze konto bankowe jest praktycznie synonimem bankowości elektronicznej i mobilnej. Ciężko sobie wyobrazić, żeby inaczej było w przypadku konta bankowego dla młodzieży.
Bank PKO przygotował ofertę dla każdej grupy wiekowej. PKO Konto Dziecka to oferta stworzona z myślą o rodzicach dzieci w wieku 0–13 lat. Internetowe konto dla młodzieży w PKO BP to PKO Konto Pierwsze dla nastolatków w wieku od 13 do 18 lat.
Takie konto internetowe dla młodych otworzyć można za darmo. Nie płaci się za przelewy, prowadzenie konta czy obsługę karty debetowej, jeżeli użytkownik dokonał przynajmniej dwóch transakcji bezgotówkowych w ciągu miesiąca. Jak już wspomnieliśmy – konta dla młodzieży są sprzężone z kontami dorosłych. Rodzic korzystający z rachunku w PKO BP może otworzyć Konto Pierwsze bez wychodzenia – wystarczy skorzystanie z odpowiedniej opcji w serwisie internetowym iPKO. Bardziej tradycyjnie, konto można założyć za pośrednictwem kuriera lub bezpośrednio w banku. Internetowe konto dla młodzieży PKO Junior pozwala zarządzać finansami w serwisie internetowym PKO Junior
i aplikacji mobilnej PKO Junior. Rodzic tymczasem może przez iPKO dbać o bezpieczeństwo transakcji naszej pociechy – ograniczać dostępność funkcji oraz potwierdzać zainicjowane przelewy i doładowania oraz zarządzać kartą PKO Junior. Ta dostępna jest w formie klasycznej lub w formie naklejki zbliżeniowej.
Specjalnie z myślą o nastolatkach, które nie ukończyły jeszcze 18 lat, powstało internetowe konto dla młodzieży Konto 360° Junior w Banku Millenium. Konta te prowadzone są zawsze bezpłatnie, a aby bezpłatnie używać karty i wypłacać gotówkę z bankomatów w kraju i za granicą (na stronie Millenium wymienia bankomaty Millennium, Santander i Planet Cash), wystarczy raz w miesiącu zapłacić kartą do konta. Ofertę Millenium wyróżnia niestandardowe podejście. Konto 360° Junior rozwija się razem z dzieckiem. Oznacza to, że można je założyć dziecku już... po urodzeniu. Do szóstego roku życia można przelewać na nie drobne kwoty, odkładać oszczędności i korzystać z poziomu Millenetu
i aplikacji mobilnej rodzica. Kiedy dziecko skończy 7 lat może uzyskać dostęp do rachunku, a kiedy skończy 13 lat, Konto 360° Junior „wyewoluuje” w pełnoprawne konto internetowe dla nastolatka. Jeśli nie zrobimy innej dyspozycji, to po ukończeniu przez nasze dziecko 18 lat jego Konto Junior automatycznie zmieni się w Student, zaś gdy student ukończy 26 lat – jego konto stanie się dorosłą wersją Konta 360°.
Dziecko zyska dostęp do Konto 360° Junior, aplikacji mobilnej oraz funkcji takich jak doładowanie telefonu czy bilety komunikacji miejskiej
i do kina oraz nowej karty debetowej. Razem z użytkownikiem rozwija się także aplikacja. W miarę im starszy jest użytkownik pojawiają się nowe funkcje, jak prośba o kieszonkowe, płatności telefonem czy popularny BLIK. Jeżeli rodzic ma już konto Millenium, wystarczy że zaloguje się do Millenetu. Możliwość założenia konta dla dziecka znajduje się w zakładce Oferta > Konta > Nowe konto dla dziecka. Po uzupełnieniu danych i potwierdzeniu umowy hasłem SMS lub autoryzacją mobilną, Konto 360° Junior jest już aktywne. Konto 360º Junior dla dziecka możesz w ciągu kilku minut otworzyć w Millenecie oraz aplikacji mobilnej, a także w dowolnej placówce Banku Millennium na terenie całego kraju – podkeśla bank.
Ofertę dla osób w wieku 13–17 lat ma także Bank Pekao. Rodzic może założyć nastolatkowi Pakiet dla młodych (Konto Przekorzystne i Konto oszczędnościowe Mój Skarb). Podobnie jak u konkurencji, młodzieżowe konto w banku Pekao jest darmowe. Bank nie pobiera opłat za prowadzenie konta osobistego i obsługę karty debetowej do konta. Okrągłe 0 zł kosztuje nas także prowadzenie konta oszczędnościowego Mojego Skarbu. Standardowo, to darmowe konto młodzieżowe umożliwia podgląd do pieniędzy dziecka w panelu rodzica w bankowości internetowej i mobilnej. Jak podkreśla bank, pieniądze Twojego dziecka są bezpiecznie dysponowanymi środkami znajdującymi się na koncie dziecka. Do konta przydzielana jest karta Mastercard Debit FX. Wydanie karty i obsługa są bezpłatne. Podobnie wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą. Co ważne, karta jest wielowalutowa i pozwala na rozliczenia w 5 walutach (PLN, EUR, USD, CHF, GBP). Ma gwarancję niskich kursów przy płatności kartą za granicą, co znaczy, że transakcja jest przeliczana po kursie Mastercard, a nasz bank nie pobiera dodatkowej opłaty – podkreśla bank. Poza tym konto młodzieżowe umożliwia opłaty telefonem lub zegarkiem.
Posiadanie konta rodzica i dziecka w jednym banku pozwala m.in. na szybkie przelewy na konto dziecka, wypłatę kieszonkowego jako polecenie przelewu wewnętrznego oraz podobnie jak w przypadku konkurencji – kontrolę i obserwowanie wydatków pociechy w podglądzie produktów i historii transakcji dziecka w panelu rodzica.
Darmowe konto młodzieżowe
Darmowe konto bankowe to coś do czego bardzo dużo Polaków jest przyzwyczajonych od lat. Brak opłat za prowadzenie konta, przelewy
i wypłaty z bankomatów to dziś standard w bankowości. Ewenementem są raczej sytuacje, w których bank życzy sobie pieniędzy za te usługi. Podobnie jest w przypadku internetowych kont dla młodych – te w zdecydowanej większości są darmowe.
Dla przykładu ING oferuje nastolatkom Konto Mobi dla młodych 13–17. Otwarcie i prowadzenie konta kosztuje 0 zł. Bank nie pobiera opłat również za kartę Visa i, w przeciwieństwie do konkurencji która czasami uzależnia koszt od ilości operacji, ING podkreśla że Visa dla młodych jest darmowa czy płaci się nią, czy nie. Darmowe są także przelewy na telefon i krajowe przelewy przez internet w PLN i wypłaty BLIKIEM ze wszystkich bankomatów w Polsce. Jedna z nielicznych opłat pobierana jest podczas wypłaty gotówki w oddziale banku. Kosztuje to 10 zł. Płatne są także przelewy na konto w oddziale banku. Te kosztują 9 zł. Można jednak śmiało założyć, że wizyta w banku w tym celu to dziś anachroniczna ostateczność i mało który młody użytkownik konta będzie fatygować się do placówki, aby zrobić przelew.
Konto w ING to dobry wybór dla młodych graczy i fanów multimediów, ponieważ pozwala na płacenie za kody do gier, muzyki, filmów
i programów bez podawania danych karty w internecie. Kod doładowujący dostaje się od razu, a płatność jest automatyczna z poziomu konta. Młodzieżowe konto internetowe ING obsługuje m.in. XBOX Game Pass, EmpikGo, Allegro, Google Play, usługi Playstation, Netflix, płatności w Minecraft, Nintendo Switch, Spotify czy nawet Microsoft Office i program antywirusowy McAfee. Wraz z kontem bank oferuje trzy warianty ubezpieczenia i dodatkowy assistance. Za każde zdarzenie otrzymasz 900 zł (3 000 zł za oparzenia) – bez limitu liczby świadczeń. Świadczenia wypłaca Nationale-Nederlanden. Najniższy pakiet standard kosztuje rocznie 55 zł. Pakiet optimum to 129 zł, a pakiet Premium 159 zł.
Konto dla dzieci powyżej 13 lat można założyć także w Santander. Jak pisze bank, „dzięki aplikacji mobilnej, nastolatek ma stały dostęp do swoich pieniędzy”. Może także używać karty debetowej do konta oraz płacić mobilnie telefonem, zegarkiem lub BLIKIEM. To także ułatwienie dla rodzica, który ma możliwość błyskawicznie zasilić rachunek nastolatka wychodzącego do kina lub poratować swoją pociechę, gdy podczas weekendowego wyjazdu ze znajomymi zabraknie mu pieniędzy. Prowadzenie konta dopasowanego do potrzeb nastolatka w banku Santander nic nie kosztuje – wszystkie opłaty są zniesione do 26 roku życia – czytamy w ofercie. Santander chwali się natychmiastowymi przelewami
i płatnościami na telefon. Jak czytamy w ofercie, „nastolatek nie zapłaci również za wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, a jeśli na przykład zapomni zabrać karty, to wypłaci pieniądze BLIKIEM”. Konto bankowe dla nastolatka w Santander pozwala dzieciom powyżej 13 roku życia na dysponowanie środkami zgromadzonymi na swoim koncie do kwoty 5 tys. zł miesięcznie. Jak już opisaliśmy wyżej, również to konto pozwala rodzicowi, który otworzył rachunek dziecku na sprawdzenia salda i historii. Standardowo, użytkownik tego konta dla młodych dostaje dostęp do bankowości internetowej, w której będzie mógł m.in. wykonywać przelewy i zmieniać limity na karcie debetowej. Użytkownicy Santander Bank Polska mogą otworzyć konto dla nastolatka online w swojej bankowości internetowej oraz w oddziale Santander Bank Polska. Chcąc założyć konto w bankowości internetowej, potrzebujemy dowód osobisty dziecka. Natomiast
w oddziale konto dziecku można otworzyć na podstawie dowodu, paszportu lub legitymacji szkolnej – zastrzega bank.
Prowadzenie konta, wypłaty gotówki kartą Dopasowaną w bankomatach na całym świecie, przelewy zwykłe i natychmiastowe w internecie, wypłaty gotówki BLIKIEM i przelewy na numer telefonu BLIK są bezpłatne. Karta kosztuje 8 zł miesięcznie lub jest bezpłatna, jeśli zapłacisz co najmniej jeden raz kartą lub zapłacisz BLIKIEM.
