Konta osobiste

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 14.03.2022, Aktualizacja 31.05.2022

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez rachunku bankowego. Pozwala ono gromadzić dochody z różnych źródeł. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy pozwala na otrzymywanie wypłaty, emerytury czy stypendium. Jednak zanim założy się konta osobiste, trzeba wybrać odpowiednią ofertę. Banki zapewniają różnorodne produkty. Bogata oferta sprawia, że wybranie spełniającego oczekiwania rachunku, wymaga ustalenia indywidualnych potrzeb.

Konta osobiste

Dla jednych znacznie ważniejsza będzie możliwość wygodnej obsługi w formie elektronicznej, gdy dla innych dostęp do większej ilości oddziałów bankowych. Gdy właściwe zdefiniuje się potrzeby, wówczas można korzystać z rachunku, który nie będzie generował nadmiernych kosztów. Dodatkowo będzie zapewniał dostęp przynajmniej do podstawowych usług. Zapoznając się z ofertą banków dotyczącą kont osobistych, warto wstępnie sprawdzić ranking kont osobistych. Pozwala to znacznie szybciej zorientować się, co jest dostępne na rynku finansowym. W ten sposób znacznie łatwiej ocenić, z jakimi opłatami można się spotkać, czy jakie usługi mogą być bezpłatne, a za które trzeba będzie zapłacić. Porównanie różnych ofert jest sposobem na sprawdzenie standardowych warunków, na których będzie dostępny rachunek bankowy. Jednak można znaleźć, także oferty promocyjne. Takie są w stanie zapewnić obniżone opłaty przez określony czas lub cały czas trwania umowy. Znacznie łatwiej jest sprawdzić najlepsze oferty na rynku, gdy wykorzysta się ranking konta osobiste.

Jakie podstawowe usługi zapewni konto osobiste w bankach?

Dostęp do konkretnych usług w rachunku bankowym może być płatny lub bezpłatny. Z tego powodu warto ustalić, jak zamierza się użytkować konto osobiste. Jeśli dostęp do niego ma być jedynie elektroniczny, wówczas można postawić na internetowe wersje. Często są one darmowe, czyli nie trzeba płacić za ich prowadzenie. Natomiast duże opłaty pojawią się, gdy będzie się chciało skorzystać z usług w placówkach bankowych. Z tego powodu, gdy planuje się regularne korzystanie z oddziałów, wówczas warto postawić na standardowe konta. Takie są w stanie zapewnić dostęp do obsługi zdalnej za pośrednictwem kontaktu telefonicznego, czy aplikacji mobilnej, ale oferują tańszy dostęp do obsługi w oddziałach banku. Natomiast trzeba liczyć się z tym, że takie konta osobiste w banku bywają droższe. Trzeba będzie ponosić regularne opłaty za prowadzenie rachunku. Zatem jest to rozwiązanie, które może być odpowiednie dla pracowników na etacie, czy osób prowadzących własną działalność. Wówczas regularnie uzyskuje się dochody, a opłaty za prowadzenie rachunku nie będą stanowiły problemu. Nieco inaczej jest, gdy rachunek będzie zakładał student, czy osoba dopiero podejmująca pracę. Wówczas unikanie nadmiernych opłat za prowadzenie konta będzie lepszym pomysłem. Równocześnie w większości będzie się obsługiwało rachunek w formie elektronicznej.

Gdy bankowe konta osobiste mają zapewnić możliwość wypłacania gotówki, trzeba zdecydować się na produkty, które oferują dostęp do bankomatów. Szczególnie internetowe wersje powinny to oferować. Za dostęp do obsługi w oddziałach, trzeba przy nich płacić większe pieniądze. Z tego powodu dobrze jest postawić na rachunki dostępne w bankach, które oferują szeroki dostęp do bankomatów i wpłatomatów. Wiele banków oferuje bezpłatną możliwość korzystania z dostępu do własnych urządzeń. Jednak zdarza się, że bez opłat można dokonać jedynie określonej ilości wypłat, czy wpłat w skali miesiąca. Warto to dokładnie sprawdzić, zanim podpisze się umowę. Równocześnie banki mogą zapewnić możliwość darmowego wykonania wypłat w sieciach bankomatów należących do firm zajmujących się taką działalnością. W ten sposób można uzyskać możliwość realizowania transakcji w setkach urządzeń na terenie kraju. Znacznie zwiększa to wygodę korzystania z rachunków bankowych. Natomiast wypłaty w bankomatach innych banków częściej bywają płatne. Jednak można znaleźć takie oferty, które pozwalają skorzystać, choćby z kilku transakcji w urządzeniach innych instytucji bez dodatkowych opłat. Często już ranking kont osobistych będzie informował o tym, z jakiej ilości bankomatów będzie można bezpłatnie korzystać przy wyborze konkretnej oferty.

Kolejną ważną usługą dla posiadaczy rachunków bankowych jest dostęp do kart debetowych. Gdy korzysta się przede wszystkim z bankomatów, wówczas trzeba je posiadać. Wydanie takiego produktu jest bezpłatne. Jednak wybierając indywidualne konto bankowe, trzeba sprawdzić, jakie są koszty wydania nowej karty. Zdarza się, że przy jej uszkodzeniu czy zaginięciu, niezbędne jest dokonanie wymiany. Taka może być kosztowna. Jeśli chce się uniknąć takich wydatków, dobrze jest postawić na oferty banków, które nie naliczają za taką usługę nadmiernie dużych opłat. Kolejną kwestią są wydatki za posiadanie karty debetowej. Coraz trudniej znaleźć oferty, gdzie są one całkowicie bezpłatne. Wiele banków ustala wymagania, które trzeba spełnić, aby można było nie płacić za jej użytkowanie. Najczęściej dotyczy to obrotu na rachunku bankowym w wyznaczonym okresie. Im jest on mniejszy, tym znacznie łatwiej spełnić takie wymagania. Z tego powodu w ranking kont osobistych w bankach lepiej oceniane są te, które ułatwiają spełnienie warunków, które pozwalają nie płacić za kartę.

Czy można znaleźć darmowe konta osobiste?

Na rynku bankowym coraz trudniej jest znaleźć całkowicie bezpłatne rachunki rozliczeniowo-oszczędnościowe. Nawet konta osobiste w bankach, które są prezentowane jako darmowe, mają różne ukryte opłaty. Oczywiście, gdy szuka się tańszego w prowadzeniu rachunku, warto szukać takich, które będą generować, jak najmniejsze koszty. Bezpłatne prowadzenie konta można uzyskać, gdy skorzysta się między innymi z wyłącznie elektronicznej obsługi. Taki produkt ma swoje ograniczenia, ale jest znacznie tańszy. Wiele dodatkowych usług również można uzyskać, gdy korzysta się z nich zdalnie. Z tego powodu szukanie darmowych rachunków warto zacząć od sprawdzenia porównań ofert, jak ranking kont osobistych w bankach, które nie wymagają regularnych opłat. Następnie można skupić się na porównywaniu wydatków na takie usługi, z których trzeba będzie korzystać. Dotyczy to przede wszystkim korzystania z kontaktu telefonicznego czy online. Zdarza się, że infolinie są płatne, a koszt dłuższych rozmów może okazać się wysoki. Lepiej jest, gdy można kontaktować się z pracowniami banku bez konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków.

Do podstawowych usług, z których będzie się korzystało podczas obsługi rachunku, zalicza się korzystanie z bankomatów czy kart debetowych. Warto sprawdzić jakie urządzenia pozwalają korzystać z bezpłatnych wypłat i wpłat. Pozwala to uniknąć konieczności płacenia procentu od dokonanej transakcji. Natomiast przy kartach debetowych można spotkać się z ofertą korzystania z nich bez opłat, gdy będzie się z nich regularnie korzystać. To lepsze rozwiązanie niż stała opłata z góry. Bezpłatna karta może być dostępna, gdy dokona się nią transakcji za określone kwoty. Im niższy limit obrotu ustalony przez bank, tym lepiej. W wielu bankach ten limit wynosi sto złotych, więc dokonując zakupów, bez problemu można go zrealizować. Informacje, które zapewnia ranking bankowych kont osobistych, nie zawsze wskażą ukryte opłaty. Z tego powodu warto wybrać kilka najlepszych ofert, w których sprawdzi się wszystkie szczegóły.

Na rynku bankowym zdarzają się takie oferty, które pozwalają na korzystanie z darmowych rachunków przez określony czas. Wówczas wszystkie podstawowe, a także niektóre dodatkowe usługi nie wymagają ich regularnego opłacania. Jeśli wybierany rachunek nie będzie podawany w urzędach, wówczas po zakończeniu warunków promocyjnych będzie można go zamknąć. Natomiast przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy będzie można korzystać z braku stałych opłat. To rozwiązanie, choćby dla młodych osób, które jeszcze nie potrzebują rachunku, z którego będą korzystać przez długi okres. Gdy szuka się promocyjnych warunków na rynku finansowym, wówczas można wykorzystać ranking bankowych kont osobistych. To najszybszy sposób na znalezienie produktów, które dostępne są na specjalnych warunkach.

Kiedy decydować się na konta osobiste internetowe?

Obsługiwane wyłącznie elektroniczne rachunki bankowe nie są rozwiązaniem dla każdego. Wiele osób musi korzystać z pewnych usług za pośrednictwem placówek. Jednak nie planując korzystania z obsługi w oddziałach, można postawić na internetowe produkty. Najczęściej są to bezpłatne konta osobiste, czyli takie, które nie wymagają płacenia za podstawowe usługi. Natomiast decydując się na taki produkt, trzeba sprawdzić jaką funkcjonalność zapewnia internetowy dostęp do rachunku oraz mobilna aplikacja. Za ich pośrednictwem będzie się regularnie korzystało z przelewów, czy dodatkowych produktów. Z tego powodu im bardziej intuicyjna jest obsługa, tym znacznie wygodniej będzie można obsługiwać rachunek internetowy.

Gdy korzysta się z internetowego dostępu do konta osobistego, wówczas korzystanie z dodatkowych usług również będzie się odbywało tą drogą. Wniosek o kredyt, czy otwarcie rachunków pomocniczych będzie wymagało skorzystania z portalu przygotowanego dla klientów przez bank. Przy jakichkolwiek problemach, trzeba będzie kontaktować się z pracownikami instytucji. Dobrze jest, gdy zarówno kontakt poprzez czat, e-mail, jak i też telefoniczny jest wygodny. Czas oczekiwania na rozmowę z pracownikiem powinien być krótki. Natomiast jakość obsługi powinna być wysoka. Wpływa to bezpośrednio na to, jak szybko będzie można załatwić konkretną sprawę. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na sprawdzenie ocen banków pod kątem internetowej obsługi klientów. Takie informacje jest w stanie zapewnić ranking banków w Polsce dla kont osobistych. Pozwala to znacznie lepiej wybrać taką instytucję, która jest najlepiej oceniana przez klientów z punktu widzenia mobilnych i internetowych aplikacji.

Założenie internetowego rachunku może być dobrym rozwiązaniem, gdy ma być ono wykorzystywane przez dzieci, czy młodzież. Obsługiwane w ten sposób konta w banku dla młodzieży są w stanie zapewnić możliwość nauczenia się, jak posługiwać się rachunkiem. Równocześnie są to produkty darmowe, które dają dostęp do podstawowych usług. Takie są wystarczające dla młodej osoby. Brak konieczności płacenia za prowadzenie rachunku, czy kartę debetową nie będzie uszczuplało środków finansowych znajdujących się na koncie osobistym. Dodatkowo banki chętnie oferują specjalne warunki dla rodziców decydujących się założyć rachunek dla dziecka. Gdy szuka się najlepszych ofert, można sprawdzić ranking konto osobiste w banku dla młodzieży. W ten sposób można podejmować znacznie lepsze decyzje w kontekście zdecydowania się na lepiej przygotowane produkty. Przede wszystkim będą one znacznie tańsze, a często można również uzyskać dodatkowe pieniądze od banku po spełnieniu określonych wymagań.

Dlaczego warto sprawdzić rankingi kont osobistych?

Na rynku bankowym stale następują zmiany dotyczące między innymi opłat za konta osobiste. Stale zmieniające się oferty sprawiają, że przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego rachunku, warto wiedzieć, co można uzyskać. Pozwala to między innymi zapoznać się z produktami dostępnymi na specjalnych warunkach. Takie rachunki kierowane są między innymi do konkretnych grup klientów. Obejmuje to między innymi dzieci, którym rodzice mogą założyć pierwsze konto bankowe. Porównanie produktów dostępnych w poszczególnych bankach pozwala znaleźć między innymi promocje. Takie są w stanie zapewnić, że konto w banku dla dziecka będzie dostępne na znacznie lepszych warunkach finansowych. Uzyskać można dostęp, także do dodatkowych usług, które pozwalają na lepszą kontrolę rodzicielską,
czy dostęp do materiałów edukacyjnych.

Sprawdzając ranking najlepszych kont osobistych można wyszukać takie, które w większym stopniu spełnią potrzeby konkretnej osoby. Z rachunków inaczej korzystają emeryci, a inaczej osoby, które prowadzą własną firmę. Z tego powodu należy zdawać sobie sprawę, że nie ma idealnego konta bankowego. W zależności od tego, jak będzie się korzystało z podstawowych usług, a także, w jakim stopniu będzie niezbędne używanie dodatkowych produktów bankowych, trzeba wybrać nieco inny rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy. Do takich usług można zaliczyć między innymi możliwość otwarcia kont walutowych. W wielu bankach otworzenie nawet kilku takich rachunków dla różnych walut nie będzie generować dodatkowych wydatków. Z drugiej strony można spotkać się, z tym że już pierwsze konto będzie płatne. Z tego powodu warto rozważyć to, czy planuje się wykorzystać konta walutowe. Wówczas posiadając odpowiednie konto osobiste, nie trzeba będzie martwić się koniecznością płacenia za takie usługi nadmiernie dużych pieniędzy.

Z jakich dodatkowych usług można korzystać w bankach?

Rachunki bankowe pozwalają na korzystanie z wielu dodatkowych usług. Nie wszystkie są niezbędne, ale często bywają przydatne. Z tego powodu warto zapoznać się z nimi, gdy podejmuje się decyzję o wyborze rachunku bankowego. Do często używanych usług bankowych można zaliczyć polecenie zapłaty, czy stały przelew. Mogą być one wykorzystane między innymi do opłacania rachunków. Polecenie zapłaty sprawdza się, gdy ma się dużo rachunków do zapłacenia, przy których zmieniają się kwoty. Natomiast nie zawsze jest to usługa dostępna bez opłat. Gdy trzeba za nią zapłacić, wówczas nie będą to duże pieniądze. Jednak przy regularnym korzystaniu z polecenia zapłaty w dłuższym okresie będzie to generowało większe sumy. Zatem planując wykorzystanie takiej usługi, warto szukać darmowego dostępu do niej.

Przeglądając ranking najlepszych kont osobistych, można sprawdzić również to, ile się zapłaci za stałe przelewy. Jest to usługa zazwyczaj darmowa, ale można spotkać się z dodatkowymi kosztami. Z tego powodu wiedząc o tym, że będzie się ją regularnie wykorzystywać, lepszym rozwiązaniem jest postawienie na bezpłatne wersje. Inaczej jest w przypadku przelewów natychmiastowych. To wygodna usługa, gdy chce się mieć pewność, że przesłanie pieniędzy nastąpi w ciągu kilkunastu minut. Za takie usługi trzeba zapłacić dodatkowe pieniądze w większości banków. Natomiast zdarza się, że w konkretnych ofertach można uzyskać dostęp do kilku darmowych przelewów natychmiastowych.

Jednym z nowszych rozwiązań, które dostępne są przy posiadaniu rachunku bankowego, jest możliwość korzystania z wypłaty gotówki przy płatnościach kartą. Takie transakcje mogą być wykonane w wielu sklepach. Często to przydatne rozwiązanie, gdyż pozwala szybko uzyskać gotówkę, gdy jest ona potrzebna. Równocześnie jest rozwiązanie, gdy nie ma się możliwości, czy czasu, aby skorzystać z wypłaty z bankomatu. Najczęściej tak zwany Cashback jest bezpłatny, ale zdarzają się takie konta osobiste, gdzie trzeba będzie z taką usług dodatkowo zapłacić. Zatem często korzystając z gotówki, warto jest wybrać takie produkty bankowe, które oferują możliwość skorzystania z Cashback bez konieczności płacenia dodatkowych pieniędzy.

Ranking najlepszych kont osobistych – kiedy warto z niego korzystać?

Sprawdzając ranking najlepszych osobistych kont, warto dowiedzieć się, czy wybrany produkt jest oprocentowany. Obecnie trudno liczyć na dostęp do kont, gdzie uzyska się duże zyski. Jednak przetrzymując na rachunku większe pieniądze, można zawsze uzyskać dodatkowe pieniądze. Warto jest z tego powodu zapoznać się z rachunkami, które dają możliwość skorzystania z nawet niewielkiego oprocentowania. Oczywiście ważne jest, aby nie była to opcja dodatkowo płatna. Natomiast nie ma co liczyć na takie oprocentowanie, które są w stanie zapewnić konta oszczędnościowe. Korzystną usługą na koncie osobistym może być również dostęp do limitów kredytowych. W ten sposób można wypłacić pieniądze, gdy nie ma już pieniędzy na rachunku bankowym. Natomiast trzeba zdawać sobie sprawę, że brak spłaty
w krótkim okresie będzie prowadził do naliczania sporych odsetek. Z tego powodu nie jest to idealne rozwiązanie, choć może być przydatne, gdy zabraknie środków na koncie, a niezbędne będzie skorzystanie z dodatkowych pieniędzy. Wówczas uzyskanie ich w ramach limitu kredytowego jest szybsze i wygodniejsze.

Coraz bardziej popularnymi usługami, które są oferowane przez banki, jest możliwość skorzystania z płatności mobilnych. Mogą być one realizowane za pośrednictwem dedykowanych aplikacji. Wybierając rachunek osobisty, warto sprawdzić, czy takie usługi są dostępne. Oczywiście nie każdy czuje się bezpiecznie płacąc telefonem. Jednak dla wielu, zwłaszcza młodych osób może to być wygodnym sposobem na realizowanie części płatności. Wówczas dobrze jest dowiedzieć się, czy korzystanie z dodatkowych aplikacji nie będzie generowało kosztów. Równocześnie trzeba sprawdzić to, jak oceniane są aplikacje przygotowane przez banki do realizowania za ich pośrednictwem płatności mobilnych. Powinny być one intuicyjne w obsłudze. Wówczas korzystanie z nich będzie znacznie wygodniejsze. Natomiast konto bankowe indywidualne zyska na dodatkowej funkcjonalności.

W wielu bankach można liczyć na korzystanie nie tylko z promocji przy założeniu rachunku, ale również specjalnych programów, które pozwalają ograniczyć wydatki na konkretne zakupy. Takie rozwiązania mogą być przydatne, choćby dla osób, które kupują produkty w Internecie. Podobnie jest z kierowcami, gdyż programy zwrotu części wydanych środków często obejmują korzystanie z usług stacji benzynowych. Dodatkowo oferty obejmują możliwość skorzystania z obniżek cenowych w wybranych sklepach. Informacje o tym, czy przy korzystaniu z wybranego rachunku, można skorzystać z takich programów przygotowanych przez banki, uzyska się również za pośrednictwem porównywarek ofert. Najczęściej najlepsze konta osobiste są w stanie zapewnić dostęp do wielu dodatkowych usług, które mają zapewnić klientom możliwość ograniczenia różnych wydatków. Obejmuje to nie tylko opłaty za rachunek, ale również dodatkowe promocje pochodzące od współpracujących firm.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 14.03.2022, Aktualizacja 31.05.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.