Konta oszczędnościowe

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 15.03.2022, Aktualizacja 30.05.2022

Jeśli dysponuje się nadwyżkami gotówki, które są przechowywane na nieoprocentowanym rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowym, wówczas warto pomyśleć o założeniu konta oszczędnościowego. W ten sposób można uzyskać odsetki od kapitału. Wprawdzie trudno liczyć na wysokie oprocentowanie, ale zawsze można nieco lepiej chronić środki finansowe przed oddziaływaniem inflacji. W stosunku do kont osobistych można liczyć na średniej wysokości odsetek od zgromadzonych pieniędzy. Celem założenia rachunków oszczędnościowych jest odkładanie kapitału. Z tego powodu nie są to produkty o dużej funkcjonalności w stosunku do innych kont bankowych. Należy zatem brać pod uwagę, że realizowanie regularnych wpłat czy wypłat nie będzie opłacalne. Wiązać się to będzie z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat. Natomiast większość banków oferuje konta oszczędnościowe z możliwością zrealizowania przynajmniej jednej wypłaty w miesiącu za darmo.  

Konta oszczędnościowe

Planując założenie rachunku, na którym będzie się oszczędzać, trzeba przemyśleć, jak taki produkt będzie się wykorzystywało. Jeśli planuje się wpłacać nadwyżki finansowe, z których będzie się chciało skorzystać w ciągu miesiąca, wówczas lepszym rozwiązaniem jest postawienie na takie produkty, które oferują więcej bezpłatnych wypłat. Natomiast, gdy chce się regularnie wpłacać pieniądze na rachunek oszczędnościowy, z których nie będzie się korzystało przez dłuższy czas, można postawić na konto oszczędnościowe, które oferuje wyłącznie jedną bezpłatną wypłatę. Będzie to wystarczające, gdy będzie się chciało wypłacić większą kwotę.

Co sprawdzić wybierając konto oszczędnościowe?

Gdy wybiera się rachunki oszczędnościowe, niezbędne jest sprawdzenie standardowego oprocentowania. Ma to znaczenie z punktu widzenia odsetek od kapitału, które będzie można uzyskać przez dłuższy okres używania produktu. Wiele ofert zapewnia wyższe oprocentowanie przy spełnieniu konkretnych wymagań. Często dotyczy to przechowywania dużych kwot na rachunku. Takie konto oszczędnościowe nie będzie rozwiązaniem dla tych klientów, którzy mogą przelać mniejsze kwoty. Zatem zawsze warto sprawdzać, od czego będzie uzależnione oprocentowanie. Konkretne warunki mogą w znacznym stopniu różnić się pomiędzy poszczególnymi bankami.

Wysokość oprocentowania dostępnego na rachunku przy różnych warunkach, które musi spełnić klient, można wygodnie sprawdzić, wykorzystując ranking kont oszczędnościowych. Warto to zrobić, aby unikać sytuacji, w których wybierze się taki produkt, który nie spełni oczekiwań. Równocześnie sprawdzając oprocentowanie, warto brać pod uwagę, że bywa ono podawane brutto. Z tego powodu trzeba brać pod uwagę, że samodzielnie warto obliczyć jego wartość netto. Doliczyć trzeba między innymi podatek od zysków kapitałowych, który trzeba będzie zapłacić od odsetek. Warto również brać pod uwagę wskaźnik inflacji. Pozwala to ocenić, jak bardzo się zyska lub nie straci na przechowywaniu oprocentowanych pieniędzy. Dobre konto oszczędnościowe to między innymi takie, które pozwala zabezpieczyć kapitał przed działaniem inflacji.

Dodatkowo przy oprocentowaniu niezbędne jest sprawdzenie jakie kwoty są nim objęte. Często można spotkać się z sytuacją, gdy wyższe odsetki uzyska się jedynie do określonej sumy kapitału zgromadzonego na rachunku oszczędnościowym. Z drugiej strony są takie produkty, które pozwalają uzyskać wyższe oprocentowanie po przekroczeniu określonych kwot. Takie warunki mogą obejmować określony czas, który wynika z promocji. Z drugiej strony mogą to być zapisy w umowie, które dotyczą całego okresu użytkowania rachunku. Zatem takie informacje trzeba sprawdzić już na etapie zakładania kont oszczędnościowych.

Jak ocenić, jak dobre konta oszczędnościowe oferuje bank?

W bankach można spotkać się z produktami, które mogą przynosić spore korzyści klientom, którzy zdecydują się na nie. Obejmować to może między innymi sposób kapitalizacji. Najczęściej na rachunkach oszczędnościowych można spotkać się z naliczaniem odsetek do kapitału raz na miesiąc. Jednak im częściej realizowana jest kapitalizacja, tym lepiej. Z tego powodu, gdy można wybrać konta oszczędnościowe w bankach, które oferują doliczanie odsetek codziennie. Będzie to najlepszym rozwiązaniem, choć trzeba brać pod uwagę, że takie rozwiązanie bywa dostępne jedynie przy wybranych produktach bankowych. Bardzo często dotyczy to takich, które są dostępne na specjalnych, promocyjnych warunkach. Z tego powodu zawsze warto zapoznać się z tym, jak naliczane jest oprocentowanie dla różnych kwot, które znajdą się na rachunku oszczędnościowym.

Dobre konta oszczędnościowe nie stawiają klientom nadmiernie dużo wymagań dotyczących tego, co należy zrobić, aby móc korzystać z produktu. Należy brać pod uwagę, że wiele banków oferuje możliwość założenia rachunku oszczędnościowego wyłącznie, gdy dysponuje się kontem osobistym. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy chce się skorzystać z lepszych warunków, z których będzie można korzystać na koncie do oszczędzania. To częsta praktyka instytucji finansowych również, gdy zakłada się konta w banku dla młodzieży. Jednak, gdy już posiada się rachunek osobisty, a szczególnie kilka takich produktów, wówczas zakładanie nowego często mija się z celem. Wówczas warto szukać takich ofert, gdzie można założyć oszczędnościowe konto bez konieczności otwierania nowego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Zakładając rachunek oszczędnościowy, należy zapoznać się również z wszelkimi, dodatkowymi warunkami, które mogą stawiać banki. Obejmować to może między innymi konieczność zapewnienia konkretnych kwot wpływów nowych środków. Często warunkiem skorzystania z wyjątkowych warunków dotyczy bycia nowym klientem. W ten sposób konto oszczędzające nie jest dostępne na promocyjnych warunkach dla posiadaczy innych produktów w danym banku. Zanim podejmie się decyzję o założeniu rachunku, dobrze jest sprawdzić wszystkie wymagania. Zapoznanie się z dodatkowymi warunkami stawianymi przez banki ułatwia uniknąć sytuacji, w których nie będzie można uzyskać określonych korzyści.

Kiedy warto zakładać konta oszczędnościowe w bankach?

Wiele produktów oszczędnościowych kierowanych jest do klientów, którzy dysponują znacznie większymi kwotami, które mogą być na nie przelane. Jednak znaleźć można, także takie oszczędnościowe konto, które pozwala regularnie oszczędzać. Takie produkty są kierowane do klientów dysponujących w danym banku rachunkiem osobistym. Wówczas można ustalić regularne wpłaty. W ten sposób na rachunku oszczędnościowym będą gromadzone pieniądze. Równocześnie można różnie ustawić takie wpłaty, które regularnie będą pojawiały się na koncie. Obejmuje to między innymi zaokrąglanie końcówek. W ten sposób na konta oszczędnościowe będą trafiały środki finansowe z każdej płatności realizowanej kartą debetową czy bezpośrednio z rachunku.

Wybierając konkretne produkty dostępne w bankach, warto również brać pod uwagę, czy nie będzie to kolejny, płatny rachunek. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest, gdy można założyć darmowe konto oszczędnościowe. Gdy zamierza się znaleźć takie produkty, wówczas niezbędne jest zapoznanie się z tym, które banki mogą je zapewnić. Należy brać pod uwagę, że często bezpłatność rachunku zależy od posiadania dodatkowych produktów w wybranym banku. Z drugiej strony znaleźć można, także takie rachunki, które będą prowadzone bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Zatem najlepszym rozwiązaniem jest wstępne sprawdzenie, jak prezentuje się ranking darmowych kont oszczędnościowych. Ułatwi to wybranie kilku ofert, które nie wymagają opłat.

Gdy rachunek oszczędnościowy ma przynosić korzyści, wówczas musi w jak największym stopniu być dopasowany do potrzeb. Podobnie, jak w sytuacji, gdy zakłada się konto w banku dla dziecka tak samo przy rachunkach oszczędnościowych, nie ma sensu otwierać go, gdy nie będzie używane. Warto dobrze określić to, czy produkt będzie przydatny, czyli używany. Jeśli ustali się, jak będzie się korzystało z rachunku, wówczas można wykorzystać ranking otwierania kont oszczędnościowych i szukać dopasowanych do oczekiwań produktów. Pozwala to określić, które produkty będzie można wziąć pod uwagę przy sprawdzaniu szczegółów już za pośrednictwem stron bankowych. Przy wszelkich wątpliwościach dotyczących warunków, na których dostępny będzie rachunek, dobrze jest skontaktować się z pracownikami banku.

Jak wykorzystać rankingi kont oszczędnościowych?

Na rynku bankowym można spotkać się z bogatą ofertą kont oszczędnościowych. Zorientowanie się w tym, co zapewniają poszczególne produkty, może być czasochłonne, gdy będzie się przeglądać strony poszczególnych banków. Wygodniejszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, co prezentuje ranking kont oszczędnościowych. To zestaw produktów bankowych, które są uszeregowane na podstawie korzyści, które mogą przynosić klientom. Takie porównania rachunków bankowych są przygotowywane przez specjalistów firm finansowych czy specjalistycznych portali. Gdy sprawdzi się kilka rzetelnych rankingów, będzie się dysponowało znacznie lepszą wiedzą o tym, co jest dostępne na rynku bankowym. Zapoznać można się w ten sposób ze standardowymi ofertami kont oszczędnościowych, jak i też z promocyjnymi ofertami. Znacznie ułatwia to wybranie takiego rachunku do oszczędzania, które spełni oczekiwania.

Wyszukanie lepszych warunków założenia, czy prowadzenia konta oszczędnościowego ma spore znaczenie, gdy chce się z takiego produktu korzystać w dłuższym okresie. Wówczas warto poświęcić nieco więcej czasu na sprawdzenie, gdzie można uzyskać bardziej opłacalne i funkcjonalne produkty. Warto kierować się takimi samymi zasadami, jakie stosuje się, gdy wybierane są konta osobiste. W ten sposób będzie można znaleźć takie produkty, które będą spełniać indywidualne oczekiwania. Z tego powodu wszelkie porównania oszczędnościowych rachunków bankowych są tak przydatne. Gdy wstępnie sprawdzi się ranking kont oszczędnościowych, wówczas można wybrać takie oferty banków, przy których warto sprawdzić szczegóły. Dopiero po zapoznaniu się z konkretami, warto zdecydować się na założenie konta.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 15.03.2022, Aktualizacja 30.05.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.