Konta walutowe

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 15.03.2022, Aktualizacja 20.04.2022

Wówczas można spotkać się z sytuacją, gdy płatności polskimi pieniędzmi po przewalutowaniu będą generowały duże koszty. Spready bankowe najczęściej nie są korzystne. Znacznie taniej jest kupić obcą walutę samodzielnie. Płacąc złotówkami znajdującymi się na karcie, choćby w kawiarni podczas wakacji we Włoszech, można zapłacić nawet kilka procent za zmianę środka płatniczego na euro. Natomiast mając konta walutowe, można do minimum ograniczyć takie, dodatkowe koszty. 

Konta walutowe

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy regularnie realizuje się zakupy w zagranicznych sklepach. To również coraz popularniejsze rozwiązanie wśród polskich nabywców. Coraz większe zaufanie do internetowych płatności sprawia, że są one chętnie wybierane, zwłaszcza gdy można
w internetowych sklepach znaleźć wyjątkowe okazje. Posiadając bankowe konta walutowe, można realizować transakcje z użyciem kart debetowych bez konieczności martwienia się wysokimi kosztami procesu przewalutowania. Znalezienie spełniającego oczekiwania konta bankowego wymaga określenia, jak planuje się z niego korzystać. Trudno znaleźć idealny produkt, ale zawsze można maksymalnie dopasować jego możliwości do indywidualnych preferencji. Ma to znaczenie między innymi z punktu widzenia wygody korzystania
z rachunków prowadzonych w obcych walutach. Oczywiście na samym początku trzeba ustalić, czy walutowe konta bankowe w ogóle się przydadzą. Jeśli nie jeździ się poza granice kraju, czy nie realizuje regularnie zakupów w zagranicznych sklepach, wówczas taki produkt może być nieprzydatny. Z drugiej strony można założyć takie rachunki na wszelki wypadek. Wówczas, gdy okaże się niezbędne skorzystanie z płatności kartą w obcych walutach, będzie można zrealizować to znacznie taniej. Często korzystanie z rachunków bankowych nie jest płatne. W ten sposób bezpłatne konto walutowe nie będzie generowało dodatkowych kosztów.

Co brać pod uwagę wybierając konto walutowe?

Wybór odpowiedniego rachunku w banku wymaga zapoznania się z warunkami, na których może być on otworzony w poszczególnych instytucjach. Dodatkowo pozwala to znacznie lepiej określić potrzeby dotyczące sposobu korzystania z takiego produktu. Dla wielu osób wystarczające będzie konto walutowe w banku, które będzie prowadzone w jednej walucie. To rozwiązanie przydatne, choćby dla osób, które część dochodów uzyskują poza granicami kraju. Wówczas posiadanie rachunku prowadzonego w walucie, w której uzyskuje się pieniądze, będzie wygodnym rozwiązaniem. Z drugiej strony można założyć różne rachunki walutowe. To sposób na możliwość przechowywania pieniędzy w jednostkach pieniężnych poszczególnych krajów. Takie rachunki przydadzą się prowadzącym podmioty gospodarcze, którzy korzystają regularnie z różnych walut. W ten sposób można ograniczyć straty na wymianie pieniędzy po niekorzystnych kursach. Zawsze można wybrać lepszy moment na dokonanie wymiany.

Zakładając konto walutowe w banku, trzeba sprawdzić również takie informacje, jak opłata za otwarcie rachunku. Najlepszym rozwiązaniem będzie bezpłatny rachunek. Jednak niewielkie opłaty również mogą być do przyjęcia, gdy produkt oferuje funkcjonalność. Istotne jest sprawdzenie prowizji za korzystanie z zagranicznych bankomatów. Podobnie jest w przypadku kosztów przelewów krajowych obcej waluty oraz zagranicznych przy wykorzystaniu systemów SEPA i SWIFT. Im niższe będą takie opłaty, tym osobiste konto walutowe będzie znacznie korzystniejsze. Gdy planuje się korzystać z obsługi w oddziałach, trzeba sprawdzić opłaty za wpłaty i wypłaty, czy przelewy zlecone. Jednak najważniejszą opłatą jest ta związana z prowadzeniem rachunku oraz korzystaniem z karty.

Nie zawsze darmowe konto bankowe walutowe wymaga podpinania do niego karty. Jednak korzystając z takiego rachunku regularnie, warto rozważyć takie rozwiązanie. Wówczas będzie można realizować transakcje w obcych walutach. Równocześnie trzeba sprawdzić, czy do rachunku można wykorzystać kartę wielowalutową. Takie są udostępniane do kont osobistych. Często będzie to lepszym rozwiązaniem.
W innym przypadku trzeba założyć walutowe konto internetowe z dodatkową kartą debetową. Wówczas trzeba sprawdzić, jakie będą opłaty za korzystanie z takiego produktu oraz w jaki sposób można ich uniknąć.

Czy warto założyć konto walutowe przez Internet?

Coraz więcej banków oferuje możliwość złożenia wniosku o założenie rachunków bankowych za pośrednictwem Internetu. Instytucje finansowe stale rozwijają swoje kanały dostępu elektronicznego do produktów. Z punktu widzenia banków jest to wygodne rozwiązanie, gdyż klienci nie muszą korzystać z placówek bankowych. Natomiast zakładając rachunki, mogą skrócić proces, w którym będą mogli korzystać z wybranego produktu. Równocześnie posiadając już konta osobiste w wybranym banku, skorzystanie z dodatkowych usług jest
w takiej instytucji łatwiejsze. W ten sposób konto internetowe walutowe można założyć nawet w kilka minut po złożeniu odpowiedniej dyspozycji.

Szukając najlepszych rachunków, które można obsługiwać w formie elektronicznej, warto sprawdzić ranking kont walutowych. W ten sposób można szybko wyszukać takie produkty, które są funkcjonalne i dobrze oceniane przez klientów banków. Ma to duże znaczenie przy wybieraniu rachunków obsługiwanych wyłącznie w formie zdalnej. Instytucja, która je obsługuje, powinna posiadać nowoczesne
i rozbudowane aplikacje mobilne. Dodatkowo szybki kontakt z obsługą banku za pośrednictwem kontaktu telefonicznego również będzie miał duże znaczenie. Większość spraw będzie załatwiana w formie zdalnej, więc konieczna jest możliwość szybkiego kontaktu
z pracownikami instytucji finansowej.

Gdy planuje się założenie rachunku walutowej w formie zdalnej, wówczas można wybrać również konto walutowe za granicą.
To rozwiązanie, które może być przydatne dla osób wykonujących pracę poza granicami kraju, ale mieszkających w kraju. Podobnie jest
z klientami, którzy pracują częściowo w miejscu zamieszkania, a częściowo zagranicą. Wówczas założenie rachunku w zagranicznym banku może być znacznie łatwiejsze. Dodatkowo można w ten sposób skorzystać z lepszych ofert. Natomiast szukając rachunku w zagranicznym banku, dobrze jest znać język obcy, w którym będzie ono obsługiwane. Dobrze jest pozyskać, jak najwięcej informacji o wybranym produkcie. W tym celu wykorzystać można, choćby zagraniczny ranking kont walutowych.

Czy można znaleźć darmowe konto walutowe?

Dostęp do darmowych produktów bankowych pozwala na ograniczenie wydatków, które trzeba ponosić na korzystanie z dostępu do poszczególnych usług oferowanych przez te instytucje. Zatem, gdy można znaleźć konto walutowe za darmo, wówczas warto rozważyć jego utworzenie. Oczywiście widząc ofertę banku, przy której napisane jest bez opłat zawsze warto sprawdzić szczegóły. Bardzo często okazać się może, że korzystanie z wybranego produktu będzie płatne, co wynika z ukrytych opłat. Zapoznanie się ze szczegółowymi zapisami regulaminów pozwala uniknąć sytuacji, w których trzeba będzie płacić za produkt oferowany, jako darmowy. Natomiast należy brać pod uwagę, że można znaleźć konto walutowe bez opłat, co oczywiście jest korzystne z punktu widzenia finansowego.

Gdy szuka się darmowych rachunków bankowych danego typu, można skorzystać z zestawień i porównań ofert poszczególnych banków. Wykorzystując ranking konta walutowe, można szybko wyszukać bezpłatne produkty. W ten sposób znacznie szybciej można zorientować się, ile instytucji jest w stanie zapewnić taki produkt. Często można znaleźć rachunki prowadzone w obcych walutach za darmo w banku,
w którym posiada się konta osobiste. Wówczas konto walutowe w banku, w którym posiada się inne rachunki, będzie znacznie wygodniejsze w obsłudze.

Czy warto zakładać konto walutowe dla młodych?

Na rynku bankowym można znaleźć coraz więcej produktów kierowanych do młodych klientów. Obejmuje to między innymi konto w banku dla dziecka. To produkty przygotowane specjalnie z myślą o potrzebach młodych ludzi. Podobnie jest z rachunkami bankowymi prowadzonymi w obcych walutach. Takie konto walutowe w banku może służyć między innymi do gromadzenia środków finansowych. Planując utworzenie takiego rachunku, trzeba określić jednostkę pieniężną, w której będzie prowadzony. Najczęściej są to euro, dolary czy funty. Natomiast znacznie rzadziej franki szwajcarskie. Dodatkowo można już znaleźć kilka banków, które konta w banku dla młodzieży pozwolą prowadzić w mniej popularnych walutach. Do takich można zaliczyć między innymi duńskie, norweskie, szwedzkie, czeskie korony, czy forinty.

Zakładając bankowe konta walutowe dla osoby młodej, trzeba liczyć się z koniecznością spełnienia bardziej rozbudowanych formalności. W większości przypadków konieczne będzie odwiedzenie oddziału banku. Trudno będzie założyć taki rachunek wyłącznie za pośrednictwem elektronicznego dostępu do bankowości. Wynika to z konieczności przedstawienia między innymi potwierdzenia zgody przedstawiciela ustawowego dziecka. Dodatkowo w wielu bankach rachunki walutowe są płatne. Jednak można zredukować takie opłaty do zera, gdy założy się konto osobiste. Warto to brać pod uwagę, gdyż pozwala to ograniczyć koszty korzystania z walutowego produktu. Często konto walutowe za zero będzie wymagało założenia darmowego, osobistego rachunku młodzieżowego. Jednak bezpłatne konto walutowe będzie szczególnie opłacalne w przypadku młodych osób. Rzadko zdarza się, że na takich rachunkach znajduje się dużo środków finansowych. Dodatkowo wpływy na takie rachunki są nieregularne. Z tego powodu warto ograniczać niepotrzebne opłaty.

Dlaczego warto kierować się rankingiem kont walutowych?

Znalezienie oferty konta bankowego, która będzie spełniać oczekiwania może być czasochłonne. W bankach dostępnych jest wiele produktów, z których można dokonać wyboru. Poszczególne mają swoje zalety i wady. Jeśli nie chce się ominąć ciekawych, korzystnych promocji, wówczas warto sięgnąć po ranking kont walutowych. To zestawienie produktów, które w danej chwili dostępne są na rynku bankowym. W jednym miejscu można sprawdzić, co oferują poszczególne konta. Równocześnie twórcy takich porównań klasyfikują rachunki bankowe. W ten sposób znacznie szybciej można wybrać dwie, trzy oferty, które warto brać pod uwagę przy podpisywaniu umów z bankami. Oczywiście dokonanie ostatecznego wyboru wymaga zapoznania się ze szczegółami. Należy brać pod uwagę, że oferta może różnić się od tego, co znajdzie się w zapisach umowy.

Gdy sprawdza się ranking bankowe konta walutowe, można uszeregować rachunki z wykorzystaniem innych kryteriów. Ma to znaczenie
z punktu widzenia możliwości szybszego wyszukania produktów dostępnych za darmo, czy pozwalających korzystać z szerszego zakresu walut. W ten sposób podobnie, jak decydując się na konta oszczędnościowe, można znaleźć oferty, które w większym stopniu spełnią indywidualne oczekiwania. Istotne jest, gdy chce się korzystać z rachunku, który będzie funkcjonalny i wygodny w obsłudze. Taki rachunek będzie można znacznie wygodniej wykorzystywać do regularnego realizowania transakcji. Ma to duże znaczenie, gdy jest to produkt, który jest niezbędny do funkcjonowania, co dotyczy między innymi osób muszących regularnie wyjeżdżać zagranicę, choćby
w celach zawodowych lub biznesowych.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 15.03.2022, Aktualizacja 20.04.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.