Konto dla dwojga. Najlepsze konta bankowe dla par i małżeństw

Taki wspólny rachunek bankowy ułatwi rozliczenia, jeśli korzystający z konta mieszkają razem, oraz sprawi, że planowanie wspólnych wydatków, finansów i oszczędności stanie się znacznie prostsze. Wśród kont bankowych dla dwojka znajdziemy standardowe rachunki oraz konta oszczędnościowe. Czym kierować się przy wyborze wspólnego konta bankowego? Podpowiadamy!
W dzisiejszych czasach niemal każdy chce zachować finansową niezależność. Osobne konta par to standard, chociażby dlatego, że konto bankowe stanowi poniekąd dokument tożsamości, którym logujemy się do wielu usług, takich jak portal ePacjent czy serwisy urzędowe. Mimo to, warto mieć wspólny rachunek bankowy. Konto dla dwojga przynosi szereg ułatwień, które warto wziąć pod uwagę. Czym charakteryzują się dobre konta dla par?
Konto bankowe dla dwojga
Szacuje się, że dziś tylko co trzecie małżeństwo korzysta ze wspólnego rachunku bankowego. Jeśli przyjrzymy się bliżej statystykom okaże się, że w tej stosunkowo niewielkiej grupie ze wspólnego konta dla małżeństw korzystają najczęściej starsze pary z długim stażem. Tymczasem wspólne konto bankowe pozwala na wiele udogodnień. Najoczywistszą oszczędnością, w przypadku płatnych rachunków, jest tylko jedna opłata za obsługę. Jeśli to was nie przekonuje, warto pomyśleć o innych względach. Wspólne życie i mieszkanie oznacza, że nawet zachowując całkowitą odrębność finansową, i tak musicie planować wspólne finanse i opłaty.
Wspólne konto oznacza, że oboje małżonkowie mają taki sam dostęp do rachunku, mogą wykonywać te same operacje i podejmować te same zobowiązania finansowe. Alternatywnym rozwiązaniem może być udzielenie pełnomocnictwa do rachunku jednej osoby. W takiej sytuacji upoważniona ma takie same możliwości korzystania z rachunku lub można udzielić pełnomocnictwa jedynie na część operacji. Pełnomocnictwo może być także udzielone jednorazowo. Trzeba jednak liczyć się z tym, że niektóre banki za udzielenie pełnomocnictwa pobierają opłatę.
Poza zaletami, wspólne konto niesie ze sobą także ryzyko i konsekwencje. Najbardziej oczywistą jest windykacja. Jeżeli rachunek zostanie zajęty przez komornika z winy jednego małżonka, konsekwencje poniesie także drugi – niezadłużony. Przed założeniem konta na dwie osoby, warto zapytać konsultanta z banku o to jak umowa reguluje ewentualność rozwodu. Niektóre banki zastrzegają, że w razie konfliktu małżonków mogą wnieść sprawę do sądu o rozstrzygnięcie sporu dotyczącego konta małżeńskiego.
Konto oszczędnościowe dla dwojga
Wspólnie możemy założyć nie tylko rachunek do codziennych rozliczeń, ale także konto oszczędnościowe dla dwojga. Założenie konta oszczędnościowego dla pary nie wymaga ogromnych formalności. Współwłasność trzeba po prostu zadeklarować zakładając konto. Podobnie jak w przypadku większości usług bankowych można to zrobić za pośrednictwem Internetu, infolinii lub osobiście w wybranym oddziale oraz złożyć odpowiednią dyspozycję, zgodnie z którą oboje małżonkowie wyrażają zgodę na przyznanie drugiej osobie odpowiednich uprawnień do dysponowania pieniędzmi. Większość banków oferujących wspólne konta oszczędnościowe pozwala współposiadaczom na samodzielne wypowiedzenie umowy ze skutkiem dla drugiego współposiadacza. Trzeba jednak pamiętać, że o ile konto singla można zmienić w konto dla pary, podpisując odpowiedni aneks, to nie działa to w drugą stronę. W przypadku wspólnego konta, nie można zmienić go w rachunek indywidualny. Procedura zakładania internetowego konta dla pary wygląda niemal identycznie, jak w przypadku konta indywidualnego. Różni się na poziomie weryfikacji, gdzie niektóre czynności trzeba wykonać podwójnie, np. kody SMS wysyłane są na dwa numery telefonu i wymagana jest akceptacja przez obu współposiadaczy konta dla dwojga.
Darmowe konto wspólne
Rachunki dla dwóch osób znajdziemy w ofercie większości banków. Zazwyczaj istniejące wcześniej konto indywidualne można przekształcić w konto dla pary, podpisując aneks do umowy. Zakładając wspólne konto małżeńskie warto zwracać uwagę na kilka bardzo ważnych czynników. Przede wszystkim warto sprawdzić wysokość opłat za prowadzenie i korzystanie z konta. Te informacje standardowo znajdują się w tabeli opłat i prowizji. Przed przystąpieniem do formalności należy także sprawdzić warunki założenia konta, szczególnie pod kątem niezbędnych dokumentów. Ponieważ konto jest współdzielone, dobrze jest poznać warunki prowadzenia rachunku oraz zanotować, które sprawy można załatwić samodzielnie, a które wymagają udziału lub zgody współwłaściciela.
W większości przypadków założenie i korzystanie z konta jest pozbawione dodatkowych kosztów, o ile spełnia się warunki stawiane przez bank. To zazwyczaj regularne wpływy o określonej wysokości oraz dokonanie odpowiedniej ilości transakcji bezgotówkowych. W przypadku konta dla kilku osób warunki dotyczą wszystkich współwłaścicieli. Jeśli więc do konta przypisane są dwie karty, na obu musimy dokonać wymaganej liczby transakcji.
Konto dla dwojga – ranking
Oferta kont dla dwojga oraz kont dla małżeństw jest bardzo szeroka. Jednym z nich są Konta Wspólne w PKO BP. Bank oferuje konta wspólne otwierane są dla 2 osób o pełnej zdolności do czynności prawnych. Co ważne, regulamin jest elastyczny i osoby zainteresowane otwarciem konta wspólnego nie muszą być ze sobą spokrewnione. Standardowo współposiadacze ponoszą solidarną odpowiedzialność z tytułu umowy i wydanych dyspozycji, a każda z osób może korzystać z osobnej karty.
ING na konto wspólne poleca Konto Komfort, za prowadzenie którego płacić trzeba 15 zł miesięcznie. Jednocześnie bank gwarantuje darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz bezpłatne przelewy i płatności kartą Visa, jeśli zrobimy nią transakcje na minimum 300 zł miesięcznie. Konto można otworzyć jako wspólne lub przekształcić na nie konto indywidualne. Możesz najpierw otworzyć przez internet konto Komfort, a potem odwiedzić naszą placówkę bankową – miejsce spotkań lub punkt sprzedaży ING Express z osobą, którą chcesz ustanowić współposiadaczem. Weźcie ze sobą dokumenty tożsamości (dowód osobisty lub paszport) i telefony. Na ich numer będziecie dostawać kody do autoryzacji transakcji. W placówce nasz pracownik zmieni typ konta na wspólne, pomoże współposiadaczowi zamówić własną kartę do konta i uzyskać dostęp do bankowości internetowej i mobilnej – podpowiada bank.
Założyć lub przekształcić konto możemy także w mBanku. Zmiana typu rachunku jest wprowadzana z zachowaniem dotychczasowego numeru oraz historią posiadanego rachunku. Na dowód zmiany, posiadacz rachunku otrzyma potwierdzenie zmiany wraz z nową nazwą. Modyfikacja w większości przypadków nie wpływa na zmianę umowy i nie wymaga zawarcia dodatkowego aneksu. Dla przykładu współdzielone eKonto nie wymaga ponoszenia opłat za prowadzenie. Większość przelewów internetowych jest darmowa (wyjątkiem jest przelew ekspresowy kosztujący 5 zł).
Podsumowując, najprostszym sposobem na założenie konta dla dwojga będzie przekształcenie już istniejącego konta bankowego. Należy pamiętać jednak o formalnościach, które czekają nas podczas ewentualnego rozstania lub w przypadku innych trudności życiowych, które mogą nastąpić w przyszłości. Warto pamiętać, że wspólne konto bankowe mogą założyć nie tylko pary i małżeństwa. Chociaż związek to najczęstsza przyczyna korzystania ze wspólnego rachunku, to w praktyce w każdej relacji interpersonalnej możemy skorzystać z takiej możliwości. Z perspektywy instytucji bankowej wspólne konto bankowe od indywidualnego różni się tylko tym, że ma więcej właścicieli uprawnionych do wglądu i zarządzania zgromadzonymi środkami. Nie muszą to być osoby, które zawarły związek małżeński ani nawet ludzie pozostający w związku nieformalnym. W rzeczywistości współwłaściciele nie muszą być nawet ze sobą spokrewnieni. Tylko niektóre banki wymagają udokumentowania takich zależności. Z konta dla dwojga mogą zatem skorzystać małżeństwa, pary nieformalne, spokrewnione ze sobą osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym, a nawet współlokatorzy, którzy nie pozostają ze sobą w związku ani nie są zesobą spokrewnieni.
Innymi słowy – poza tym, że konto dla dwojga ma dwoje właścicieli, niemal niczym nie różni się od zwykłego konta bankowego. Wspólne konto bankowe to sposób na prostsze i efektywniejsze zarządzanie domowym budżetem, a także ułatwienie w monitorowaniu wydatków gospodarstwa domowego, planowaniu wydatków i oszczędności, ale z drugiej strony wymaga zupełnie innego podejścia niż indywidualny rachunek bankowy. Niestety banki na razie taką ofertę traktują po macoszemu. Oznacza to, że pary, które chcą założyć wspólny rachunek nie mogą liczyć z tego powodu na interesujące, dedykowane promocje czy ulgi. Bywa też, że jest wręcz przeciwnie i wspólne konto wiąże się z niewielkimi, ale jednak dodatkowymi opłatami, których można uniknąć korzystając z osobnych kont. Chodzi tu np. o opłatę za drugą kartę płatniczą. Dlatego zanim postanowimy poszerzyć związek osobisty na pole bankowe, warto po prostu zastanowić się czy takie konto jest nam rzeczywiście potrzebne, a nawet jeśli faktycznie ułatwi prowadzenie domowego budżetu to czy musi być to konto, które zastąpi dotychczasowe indywidualne rachunki. Może lepiej sprawdzi się jako dodatkowy rachunek, prowadzony np. tylko w celu dokonywania comiesięcznych przelewów.
Istotnym warunkiem jest to, że z takiego rozwiązania skorzystać mogą wyłącznie dwie osoby mające pełną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że nie mogą go założyć nieletni ani nie może to być konto dzielone między rodzica a dziecko. W tym drugim przypadku można np. założyć konto dla dziecka lub subkonto zintegrowane z kontem rodzica. Wspólnego konta nie mogą również założyć małżonkowie, z których jedno zostało ubezwłasnowolnione. Dodatkowo, współwłaściciele muszą mieć ten sam status dewizowy, a więc np. czy są rezydentami lub nierezydentami oraz czy płacą podatki w tym samym kraju rezydencji podatkowej.
