Konto osobiste – co to jest, jak i gdzie najlepiej założyć?

Stały dostęp do środków pieniężnych bez względu na lokalizację, czas i miejsce – to coraz częściej nie tylko marzenie zwykłego człowieka, ale jego codzienność. Nowe technologie mobilne coraz bardziej upowszechniają dostęp do bankowości elektronicznej i dzięki temu nie potrzeba już dzisiaj wizyt w banku ani telefonów na infolinię, aby z powodzeniem zarządzać wszystkimi swoimi umowami oraz usługami finansowymi w konkretnym banku.
Klient stał się dość szybko głównym użytkownikiem i administratorem portalu transakcyjnego, co nie tylko odciążyło pracę bankierów
w znacznym stopniu, ale także przyspieszyło wszystkie procesy bankowe i ułatwiło klientom natychmiastowy dostęp nie tylko do swoich pieniędzy, ale także do kart kredytowych, płatniczych, lokat bankowych czy ubezpieczeń turystycznych. Za jego pomocą możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego, zablokowanie karty, wydanie duplikatu i wiele więcej.
Aby uzyskać dostęp do takiej aplikacji mobilnej czy portalu transakcyjnego banku, należy przede wszystkim wiedzieć gdzie założyć konto osobiste bezpłatne. To ważne, ponieważ istnieją banki, które konto osobiste oferują za darmo tylko i wyłącznie wtedy, gdy klient
np. zdecyduje się przelewać na to konto swoje wynagrodzenie lub zapewni mu w inny sposób minimalny miesięczny obrót w wysokości założonej przez bank. Są jednak na rynku bankowym i tacy oferenci, którzy udostępniają swoją infrastrukturę i zakładają konta osobiste zainteresowanym klientom zupełnie bezpłatnie, nawet jeśli na koncie nie pojawiają się regularnie środki pieniężne. Warto wiedzieć o tym przed podpisaniem umowy – o tym, gdzie konto osobiste będzie najbardziej konkurencyjne cenowo oraz jakościowo, decyduje bowiem wiele rozmaitych czynników i szczegółowych zapisów warunków umowy, którym przyjrzymy się z bliska i przeanalizujemy w kolejnych częściach poradnika.
Co to jest konto osobiste?
Konto osobiste jest dość powszechnie znane i często stosowane, nawet przez rodziców, którzy chcą w ten sposób zabezpieczyć finansowo swoje dzieci. Jest to bardzo podstawowa, jedna z najtańszych i najpopularniejszych usług bankowych, dlatego absolutnie każdy bank na rynku posiada w swojej ofercie konto osobiste. Definicja tego produktu sprowadza się do udostępnienia przez bank swojemu klientowi specjalnego numeru, składającego się z 26 niepowtarzalnych kombinacji cyfrowych. Tylko i wyłącznie jeden klient może posiadać konkretny zestaw cyfr dających w sumie jego numer rachunku bankowego. Jest to poniekąd wirtualna – przetrzymywana na cyfrowych serwerach – informacja na temat lokalizacji środków pieniężnych danego użytkownika. Mówiąc prościej – konto osobiste to miejsce w banku, opisane
26 niepowtarzalnymi cyframi, które przypisane jest tylko i wyłącznie do jednego właściciela, a na którym przechowywane w formie wirtualnej są jego pieniądze wyrażone w konkretnej walucie.
Na pytanie o to – konto osobiste – gdzie najlepiej – odpowiedź jest z jednej strony stała, a z drugiej strony regularnie się zmienia. Stała, ponieważ zawsze są to tylko i wyłącznie banki komercyjne, działające na podstawie ustawy prawo bankowe i realizujące wszystkie zadania instytucjonalne banków. Komisja Nadzoru Finansowego czy UOKiK oraz rozmaite organa podatkowe czy skarbowe, mogą oczywiście analizować i kontrolować banki, narzucać im konkretne regulacje czy stopy procentowe, więc klienci zakładający konta oszczędnościowe
w bankach, są objęci szczególną ochroną, a pieniądze zgromadzone na ich kontach są poniekąd chronione. Bezpieczeństwo kapitału zgromadzonego przez klientów na kontach osobistych w bankach czy na lokatach bankowych, jest gwarantowane nie tylko przez kapitał samego banku, ale również przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny i inne doraźne mechanizmy prewencji ekonomicznej na rynku bankowym. Wszystko to sprowadza się do prostego faktu – konto osobiste może być założone tylko i wyłącznie przez bank, dla konkretnego klienta. Inne instytucje finansowe jak parabanki czy pożyczkodawcy pozabankowi, nie mają takiej możliwości i nie oferują kont osobistych, co wyraźnie ogranicza ich atrakcyjność i konkurencyjność względem banków.
Jak założyć konto osobiste w banku?
Nie jest tajemnicą, że klienci mający już konto osobiste w konkretnym banku, otrzymujący regularne przelewy pensji na to właśnie konto – zdecydowanie rzadziej zmieniają bank i najchętniej wybierają dodatkowe produkty i usługi jak karty, kredyty, lokaty lub polisy – właśnie
w tym banku, w którym posiadają już konto osobiste. Z kolei dla banku sprawdzenie i zweryfikowanie klienta, którego konto rozrachunkowe prowadzi się od wielu lat, jest nieporównywalnie prostsze i szybsze, aniżeli zweryfikowanie zdolności kredytowej klienta z zewnątrz. Jest to jeden z kilku powodów, dla którego warto przed zdecydowaniem się na pierwsze konto dobrze się zastanowić i zrobić porównanie ofert na rynku, aby wiedzieć jaki bank wybrać na konto osobiste, by cieszyć się korzystnymi warunkami przez kolejne lata.
Sam proces zakładania konta jest względnie prosty i nie wymaga wielu kroków. Najważniejsze jest to, że obecnie nie jest już wymaga osobista obecność w placówce bankowej. Bez względu na to, jaki bank na konto osobiste ostatecznie wybraliśmy – każdy pozwoli nam dzisiaj
z powodzeniem przeprowadzić proces weryfikacji za pomocą innego konta bankowego albo profilu zaufanego. Nawet jednak nie dysponując takim profilem i nie mając aktywnego konta w innym banku – można z powodzeniem założyć je na odległość. Wystarczy wypełnić wniosek na stronie www banku i podać wszystkie swoje kluczowe dane osobowe, aby następnie kurier z umową od banku przyjedzie na miejsce wskazane przez klienta. Na miejscu to kurier dokonuje jedynie weryfikacji danych osobowych z dowodu osobistego klienta i przekazuje umowy do podpisania, a następnie zabiera od niego kopię dla banku i dostarcza ją z powrotem do placówki. W ten sposób można stać się posiadaczem własnego konta bankowego nawet bez wizyty w banku – mogą to być również konta walutowe, jeśli ktoś obraca inną walutą. Wystarczy dowód osobisty i w zasadzie to jedyny dokument niezbędny dzisiaj do wejścia w posiadanie najbardziej podstawowego i często bezpłatnego konta osobistego.
Czy można mieć dwa konta osobiste w jednym banku?
Dla młodych osób, które po raz pierwszy decydują się na własne konto osobiste, problematyczne może być nie tylko to, co to konto osobiste i jakie są ukryte oraz widoczne koszty z nim związane. Początkujące w dorosłym świecie osoby mogą nie wiedzieć również czy można mieć dwa konta osobiste w jednym banku. Oczywiście jest to jak najbardziej dopuszczalne – jeden klient może zarówno otworzyć nowy rachunek jak i umieścić w swoim podstawowym rachunku osobistym inne rachunki, np. techniczne, kredytowe czy lokatowe. Co istotne, nie musi tego robić osobiście poprzez wizytę w banku – mając dostęp do portalu transakcyjnego swojego banku, można z powodzeniem składać samemu dodatkowe dyspozycje otwarcia rachunku lub wydania karty do konta osobistego.
Jest to manewr szczególnie często stosowany przez klientów płacących lub zarabiających w różnych walutach – wtedy wyjątkowo opłacalne jest uruchomienie drugiego konta osobistego, rozliczanego w euro czy funtach, obok swojego podstawowego konta rozliczanego
w polskich złotych. Jeśli nie wiemy sami, jakie wybrać konto osobiste, ponieważ jesteśmy osobami bardzo mobilnymi albo mamy nieregularne wpływy z wykonywanego zawodu – warto rozważyć otwarcie rachunku poza granicami kraju. Przed podjęciem ostatecznych decyzji można się zawsze skonsultować z fachowcem jakim jest bez wątpienia doradca finansowy Wrocław. Każda podpowiedź i wiedza praktyczna, mogą być tutaj na wagę złota.
Gdzie najlepiej założyć konto osobiste?
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, gdzie najlepiej założyć konto osobiste ani jakie konto młodzieżowe wybrać. Zbyt wiele zależy bowiem od samego klienta – jego potrzeb i preferencji, jego stylu życia, sposobu zarabiania i wydawania pieniędzy. Wszystkie te cechy osobowe, zawodowe i demograficzne decydują o tym, jakie są konkretne wymagania klienta względem posiadanego przez niego konta. Dlatego tak przydatną funkcją są różnego rodzaju doradcy – zautomatyzowane programy i algorytmy lub całkiem żywi ludzie, którzy porównują dla klienta ofertę rynkową. Wiedzą oni nie tylko jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy, ale podpowiedzą również bardzo dobrze, jak wybrać optymalne pod względem finansowym konto osobiste dla siebie czy członka swojej rodziny albo gdzie najlepszy kredyt gotówkowy można znaleźć.
Jaki bank konto osobiste ma na najwyższym poziomie? Tutaj parametry ofertowe poszczególnych firm na rynku zmieniają się bardzo szybko. Oznacza to, że raz w miesiącu przynajmniej pojawia się nowa oferta i propozycja dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.
A więc zawsze warto porównać i zestawić ze sobą obecnie dostępne parametry kont osobistych. Jeśli nie dysponujemy pomocą fachowego konsultanta, można zawsze znaleźć w sieci rankingi i zestawienia pożyczek, lokat i kont bankowych, uwzględniające najnowsze dane rynkowe.
Konto osobiste dla studentów i młodzieży
Wiele osób zastanawia się jaki bank na konto osobiste wybrać dla osób młodych, które nie zarabiają jeszcze i nie chcą ponosić kosztów za jego prowadzenie. Na szczęście, większość banków ma w swojej ofercie bardzo dobre konta, za które nie płaci się lub płaci niewiele. Często warunkiem braku opłaty jest na przykład zagwarantowanie wpływów w konkretnej wysokości lub obrotów na rachunku. Należy jednak uważać, ponieważ samo konto może być bezpłatne, ale bank będzie naliczał opłaty za kartę, jeżeli nie jest używana. Dobrze jest więc wiedzieć, gdzie założyć konto osobiste dla młodzieży lub studenta, który będzie korzystał z niego w ograniczony sposób. Pieniądze na rachunku bankowym są na pewno bezpieczniejsze, niż trzymane w portfelu przez młodą osobę. Na konto można więc przelewać kieszonkowe czy środki na życie.
Banki często oferują tak zwane kredyty studenckie, dla których również konieczne jest założenie konta osobistego. Na taki rachunek co miesiąc wpływa transza kredytu, który ma posłużyć studentowi przez najbliższy czas. Bardzo często tego typu konta oferowane są na preferencyjnych i korzystnych warunkach.
Jakie konto bankowe dla dziecka, które jest niepełnoletnie? Na pewno darmowe i z możliwością obsługi za pomocą bankowości elektronicznej oraz aplikacji bankowej. Najlepiej skonsultować się z doradcą, który na pewno wskaże, jaki bank wybrać na konto osobiste dla dziecka lub nastolatka, aby było bezpieczne i nie wymagało opłat. Ważne, aby rodzic miał do niego wgląd, jako opiekun i osoba wpłacająca środki na rachunek.
Konto osobiste oferowane w ramach kredytu gotówkowego
Jeśli klient decyduje się na zaciągnięcie kredytu w banku, w którym nie posiada własnego rachunku bankowego, ten najczęściej proponuje mu założenie konta osobistego, na które zostanie przelana kwota kredytu. Najczęściej obowiązkowe jest założenie konta, które może okazać się bezpłatne lub płatne. Wszystko zależy od umowy podpisanej z bankiem. Warto zwrócić uwagę na to, czy z pozoru tani kredyt nie okaże się znacznie droższy, kiedy naliczane będą comiesięczne opłaty za obsługę rachunku i posiadanie karty do bankomatu. Dobrze wiedzieć, gdzie konto osobiste zakładane z powodu kredytu jest najtańsze i najkorzystniejsze. Czasami produkt jest darmowy na przykład przez roku,
a z czasem bank zaczyna naliczać opłaty. Jeżeli konto ma służyć jedynie do czynności technicznych, wówczas nie warto aktywować do niego karty, aby nie były naliczane dodatkowe opłaty, które wcale nie są niskie.
Trzeba pamiętać również o tym, że jeśli posiadaczami takiego konta osobistego będą dwie osoby, na przykład małżonkowie, wówczas wydawane są dwie karty płatnicze. Bank pobierał będzie więc opłatę za obie karty. Bardzo istotną kwestią jest zawsze dokładne zapoznanie się z umową przedłożoną przez bank, ponieważ w niej znajdują się wszystkie informacje dotyczące ewentualnych opłat za prowadzenie konta, jak również za posiadanie karty.
Jaki bank wybrać na konto osobiste dla emeryta?
Niektórzy seniorzy nadal nie posiadają konta, a ich emerytura jest co miesiąc dostarczana przez listonosza. Coraz częściej emeryci poszukują jednak dobrego konta, które nie będzie drogie i okaże się proste w obsłudze. Każdy bank ma w swojej ofercie wiele rodzajów kont osobistych, dopasowanych do różnych potrzeb i wymagań. Doradca finansowy Warszawa z pewnością doradzi, gdzie założyć konto osobiste i jaki rodzaj konta wybrać. W zależności od tego, do jakich celów będzie ono wykorzystywane i jakie wpływy pojawiają się na nim, można dostosować optymalny produkt, który jednocześnie będzie najtańszy. Jeśli senior korzysta z komputera lub smartfona, warto zaproponować mu elektroniczną obsługę, która jest dość intuicyjna i prosta, a pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Nie ma również konieczności udawania się do banku i spotykania z pracownikami, aby wykonać najprostsze operacje.
Dlaczego warto zlecić przelew wynagrodzenia na konto osobiste?
Dobrym rozwiązaniem jest związanie się z jednym bankiem, jeśli wybieramy większą ilość produktów bankowych, takich jak konto, lokata, kredyt czy karta kredytowa. Można wówczas liczyć na znacznie lepsze oferty, ponieważ banki cenią swoich stałych klientów. Kiedy wiemy, jaki bank konto osobiste poprowadzi nam najtaniej, a niekiedy nawet za darmo, dobrze jest zapoznać się z jego innymi produktami. Prowadzenie konta osobistego przez bank, w którym chcemy wziąć kredyt lub pożyczkę na pewno będzie ułatwieniem. Dlaczego? Banki zawsze bardzo dokładnie sprawdzają w takiej sytuacji sytuację finansową i tak zwaną zdolność kredytową wnioskodawcy, a ta w dużej mierze zależy od wysokości osiąganych dochodów. Bank, który prowadzi rachunek, na który co miesiąc wpływa wynagrodzenie nie będzie wymagał od klienta przedstawienia zaświadczenia o dochodach, ponieważ sam może je zweryfikować. Konta osobiste, na które wpływają pensje klientów to doskonała możliwość dokonywania szybkich weryfikacji, oczywiście za ich zgodą.
Zarówno starając się o udzielenie kredytu, pożyczki, jak i przyznanie karty kredytowej, czy limitu na koncie klient może wskazać, że całe jego wynagrodzenie przekazywane jest właśnie na osobiste konto. Warto dobrze rozważyć, jaki bank wybrać na konto osobiste, aby móc później korzystać z takiej możliwości. Każdy bank honoruje oczywiście zaświadczenia wystawiane przez pracodawcę, więc nie jest to koniecznością. Otrzymując wynagrodzenie na swoje konto, można w każdej chwili sprawdzić datę jego wpływu i jego wysokość, jak również samodzielnie wydrukować odpowiednie potwierdzenie, które honorowane jest przez różne instytucje. Dzięki bankowości elektronicznej, każdy klient ma dostęp do historii swoich wpływów i wydatków z kilku poprzednich lat.
