Kredyt dla nowych firm

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 14.03.2022, Aktualizacja 20.04.2022

Niezbędne są także odpowiednie środki finansowe. Często wysokość wymaganego kapitału przekracza znacznie posiadane możliwości. Z pomocą w takim przypadku przychodzi kredyt dla nowych firm. Na jakich zasadach udzielane są takie kredyty? Jakie warunki trzeba spełnić, aby pożyczyć od banku pieniądze na prowadzenie własnej działalności gospodarczej?

Kredyt dla nowych firm

Kredyt dla nowej firmy – na czym polega?

Kredyt na start dla firm wchodzących na rynek to propozycja banków dla tych przedsiębiorstw, które nie mają dość kapitału, aby skutecznie rozpocząć własną działalność. Może zdarzyć się tak, że zgromadzone oszczędności są niewystarczające i niezbędne staje się skorzystanie
z finansowania zewnętrznego.

Jeśli chodzi o kredyt dla firm na start, to w ofercie banków znajdują się obecnie:

  • kredyty, które udzielane są na dowolny cel wynikający jednak z działalności firmy;
  • kredyt inwestycyjny;
  • kredyt obrotowy;
  • limit kredytowy przypisany do rachunku firmowego prowadzonego w danym banku.

To, jak wysoki kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej zaproponuje bank, uzależnione jest od tego, jak oceniona zostanie zdolność kredytowa pożyczkobiorcy. Zasada jest prosta: im wyższa zdolność kredytowa, tym na wyższy kredyt można liczyć.

Na co można przeznaczyć środki finansowe pozyskane z kredytu dla nowych firm?

Kredyt na nową firmę zapewnia środki finansowe, które mogą zostać przeznaczone na różny cel. Takie kredyty dla firm pozwalają na sfinansowanie zakupu środków trwałych, które niezbędne są do prowadzenia działalności. Zalicza się do nich między innymi:

  • sprzęt komputerowy;
  • narzędzia.

Kredyt gotówkowy dla nowych firm pozwala także na zakup surowców i innych towarów, które są potrzebne do tego, aby w ogóle prowadzić działalność. Bank pozwala na wykorzystanie przekazanych pieniędzy na zakup nieruchomości. Dzięki nim można także zaadaptować pomieszczenia w posiadanych już obiektach. Kredyt można wykorzystać również na pokrycie bieżących kosztów, które pojawiają się w związku z prowadzeniem działalności. Plusem kredytów na nową firmę jest to, że bank nie ingeruje w to, jak spożytkowane zostaną przekazane pieniądze.

Warto pamiętać, że kredyty na start firmy to także kredyty celowe. Zalicza się do nich wszystkie te formy pożyczania pieniędzy, które mają konkretne przeznaczenie. I tak celowym kredytem dla nowych firm jest na przykład ten na zakup auta bądź nieruchomości. UWAGA: decydując się na taki kredyt, należy pamiętać, że pozyskanych z niego pieniędzy nie można wydać inaczej niż określono to w umowie kredytowej podpisanej z bankiem. Co więcej, bank może sprawdzić, na co zostały wydane pieniądze z kredytu celowego. W razie wydatkowania innego niż określone w umowie może domagać się natychmiastowego zwrotu pieniędzy.

Kredyt na rozwój nowej firmy – dla kogo?

Kredyt na nową działalność gospodarczą przeznaczony jest dla tych klientów banku, którzy mają zarejestrowaną firmę, a także posiadają konto firmowe. Bardzo często banki do kryteriów, które trzeba spełnić, dodają również ściśle określony sposób rozliczania się z urzędem skarbowym. Bardzo często kredyt ten dostępny jest dla firm, które są już obecne na rynku jakiś czas. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe otrzymanie kredytu przez te firmy, które mają dopiero pojawić się na rynku. Jest to jednak zdecydowanie trudniejsze.

Czy aby uzyskać kredyt dla nowych przedsiębiorców, potrzebny jest biznesplan?

Większość banków mających w swojej ofercie kredyt na nową działalność wymaga od swoich klientów przedstawienia biznesplanu. Jest to dokument, w którym potencjalny klient przedstawia swoją firmę. W biznesplanie należy wskazać czym zajmuje się firma, do kogo kieruje ona swoje usługi, a także na jakie zyski może liczyć. Niezbędnym elementem każdego biznesplanu jest przedstawienie dokładnych wyliczeń finansowych obejmujących zarówno przychody, jak i wydatki. Są to dane, których bank potrzebuje między innymi do oszacowania ryzyka związanego z udzieleniem kredytu. Biznesplan można oczywiście przygotować samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy wiedzą, jaką strukturę powinien mieć ten dokument, a także jakie informacje należy w nim zawrzeć.

Czy kredyt dla początkujących firm wiąże się z oceną zdolności kredytowej?

Decydując się na skorzystanie z usług banku w zakresie kredytowania, należy zawsze liczyć się z oceną zdolności kredytowej. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o kredyty przyznawane firmom. Nawet w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej bank bardzo dokładnie ocenia zdolność kredytową. Jest to jedna z podstawowych informacji branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu kredytu. Do oceny zdolności kredytowej wymagane są między innymi zaświadczenia z takich instytucji, jak ZUS oraz US. Chodzi o to, aby bank miał pewność, że przedsiębiorca nie zalega z żadnymi opłatami.

Bank zapozna się także z dotychczasową historią kredytową. Weźmie pod uwagę czy dotychczas zaciągane kredyty – również te przed założeniem działalności gospodarczej – były spłacane terminowo. UWAGA: jakiekolwiek większe opóźnienia mogą skutkować decyzją odmowną banku. Dlatego warto zawsze dbać o to, aby wszystkie zobowiązania finansowe regulować w terminie.

Kredyt dla nowych firm online – czy to możliwe?

Wielu przedsiębiorców, których interesuje kredyt na nowo otwartą działalność gospodarczą, stawia na rozwiązania, które gwarantują dużą oszczędność czasu. Okazuje się, że dzisiaj można postawić na kredyt dla firm nowych bez wychodzenia z siedziby firmy. Wszystko za sprawą dostępności kredytów online. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala na pożyczenie od banku pieniędzy za pośrednictwem komputera. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby złożyć w banku wniosek i dostarczyć wymagane dokumenty. Co więcej, nie trzeba pojawiać się
w oddziale nawet po to, aby podpisać umowę. Wszystko może zostać załatwione drogą internetową.

Czy kredyt dla nowej działalności gospodarczej wiąże się z zabezpieczeniem nakładanym przez bank?

Banki dbają nie tylko o satysfakcję klientów, ale również własne bezpieczeństwo. Dlatego w przypadku kredytów – zwłaszcza tych naprawdę wysokich – stosują rozmaite zabezpieczenia. Dzięki nim udaje się zmniejszyć ryzyko, które wiąże się z pożyczeniem klientowi pieniędzy.
W zdecydowanej większości przypadków dostępne są następujące rodzaje zabezpieczeń:

  • ubezpieczenie – niektóre banki proponują klientom polisę konkretnych firm, inne dają możliwość samodzielnego wyboru oferty;
  • hipoteka na nieruchomościach będących własnością firmy;
  • weksel in blanco;
  • zastaw przedmiotu inwestycji.

Warto pamiętać, że w przypadku kredytów opiewających na wyjątkowo duże kwoty, bank może zdecydować się na zastosowanie więcej niż jednego rodzaju zabezpieczenia. Oczywiście zawsze można próbować negocjować z bankiem w tym zakresie.

Ile kosztuje kredyt na nowo otwartą firmę?

Początkujący przedsiębiorcy bardzo często obawiają się zaciągania kredytu w przekonaniu, że jest to naprawdę kosztowne rozwiązanie. Aby przekonać się o ostatecznym koszcie kredytu, warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator kredytowy. Można go dzisiaj bez trudu znaleźć w sieci. Tym, co wpływa na koszt pożyczki są przede wszystkim:

  • wysokość oprocentowania.

To, jak wysokie będzie oprocentowanie kredytu, uzależnione jest zarówno od wysokości narzuconej przez bank marży, jak i stawki WIBOR, której wartość ustalana jest odgórnie i bank nie ma na nią wpływu. Decydując się na kredyt dla firm, warto pamiętać, że banki różnią się, jeśli chodzi o ofertę. Nie należy więc zakładać, że kredyt na prowadzenie firmy jest rozwiązaniem zbyt kosztownym.

Jak złożyć wniosek o kredyt na nowo otwartą firmę?

Aby otrzymać kredyt na prowadzenie działalności gospodarczej, należy przede wszystkim w wybranym przez siebie banku złożyć stosowny wniosek. Można to zrobić w oddziale, pojawiając się w nim osobiście bądź wykorzystać do tego internet. Warto pamiętać, że różne banki mogą mieć różne procedury w tym zakresie. Zawsze warto je wcześniej sprawdzić. Decydując się na kredyt dla nowych firm, warto pamiętać, że jeśli postawimy na bank, w którym mamy już konto firmowe, będziemy musieli zmierzyć się z mniejszymi formalnościami.

Czy dostępne są rankingi kredytów dla nowych firm?

Prostym sposobem na szybkie porównanie ze sobą kredytów dla firm, a tym samym wybranie najbardziej korzystnej oferty, jest skorzystanie
z dostępnych rankingów. Rankingi kredytów dla nowych firm uwzględniają najważniejsze cechy kredytów. Koncentrują się na ostatecznym koszcie kredytu, uwzględniają wymagane przez bank zabezpieczenia, a także dokumenty, które potrzebne są do tego, aby kredyt w ogóle otrzymać. Rzetelnie wykonany ranking to doskonałe źródło informacji, z którego warto skorzystać przed złożeniem wniosku o kredyt.

Jakie usługi bankowe poza kredytem dostępne są dla firm?

Decydując się na prowadzenie własnej firmy, warto pamiętać, że przydatne będzie konto firmowe. Ułatwi ono wiele kwestii. Na szczęście banki nie zapominają o przedsiębiorcach i w swojej ofercie mają nie tylko kredyty na nowo otwarte firmy, ale także konta firmowe. Okazuje się, że konta dla firm proponują praktycznie wszystkie działające na terenie Polski banki.

Kredyt na prowadzenie działalności gospodarczej to jeden z ważniejszych punktów oferty wielu banków działających na terenie naszego kraju. Prowadzenie firmy bez odpowiedniego kapitału nie jest możliwe. Kredyt jest świetnym sposobem na pozyskanie gotówki. Warto jednak pamiętać, że trzeba go spłacić. Dlatego nigdy nie należy zaciągać kredytów na wyrost. Skorzystanie z oferty kredytowej banku zawsze powinno być poprzedzone gruntowną analizą sytuacji finansowej.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 14.03.2022, Aktualizacja 20.04.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.