Kredyt hipoteczny a rozwód

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 15.03.2022, Aktualizacja 10.05.2022

Powszechne jest przekonanie, że kredyt hipoteczny łączy zdecydowanie silniej niż węzeł małżeński. Jeśli zdecydujemy się na wspólny kredyt, musimy liczyć się z tym, że w przypadku rozwodu będzie to kolejny problem do rozwiązania. Kredyt hipoteczny a rozwód to zagadnienie, które wzbudza ogromne zainteresowanie. Zobaczmy co zrobić, jeśli decydujemy się na rozwód, mając wspólny kredyt na zakup mieszkania bądź budowę domu.

Kredyt hipoteczny a rozwód

Jak podzielić kredyt hipoteczny po rozwodzie?

W momencie, kiedy zawieramy związek małżeński, powstaje tak zwana wspólnota majątkowa między małżonkami. Oznacza to, że wszystko to, co stanie się własnością małżonków już po ślubie jest ich własnością wspólną. Podobnie jest z kredytami: zadłużenie powstałe po zawarciu związku małżeńskiego obciąża oboje partnerów. Dlatego rozwód a kredyt hipoteczny to zagadnienie, które wzbudza tak wiele wątpliwości. W zdecydowanej większości przypadków za spłatę zobowiązania odpowiada ta osoba, która pozostaje w nieruchomości. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z jednego: ustne ustalenia, których dokonają małżonkowie (nawet jeśli są w stu procentach zgodni) nie są dla banku wiążące. Dlatego na rozstających się małżonkach mających kredyt hipoteczny ciąży obowiązek dopełnienia wielu formalności.

Po zatwierdzeniu rozwodu przez sąd byli już małżonkowie mogą wybrać jedną z kilka dróg. Najprostszym rozwiązaniem jest to polegające na spłacaniu zobowiązania przez osobę, która pozostała w domu bądź mieszkaniu. Należy to jednak załatwić formalnie, dopełniając już niezbędnych kwestii w banku. Najrozsądniej jest wystąpić do banku z odpowiednim wnioskiem. Placówka, w której zaciągnęliśmy kredyt powinna zwolnić jedno z małżonków z kredytu, przenosząc go na drugą stronę. Aby jednak tak się stało, niezbędne jest sprawdzenie zdolności kredytowej. Chodzi bowiem o to, aby bank miał pewność, że dana osoba poradzi sobie ze spłatą kolejnych rat. Jeśli okaże się, że zdolność kredytowa jest niewystarczająca, do kredytu może przystąpić dodatkowa osoba.

Kredyt hipoteczny po rozwodzie – czy możliwe jest przejęcie długów?

Rozwód i kredyt hipoteczny to naprawdę skomplikowane zagadnienie. Może zdarzyć się tak, że jedno z partnerów przejmie długi byłego już małżonka. Możliwe jest to w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Co to oznacza w praktyce? Jeden z byłych małżonków zostaje zobowiązany do spłacenia zadłużenia również za drugiego małżonka. Tak naprawdę jest to sytuacja najgorsza z możliwych. Oznacza bowiem, że jeden z małżonków może cieszyć się nowym życiem, podczas gdy drugi zajmuje się spłatą całości zadłużenia. Należy przy tym pamiętać, że kredyty hipoteczne nie należą do najniższych. Kwota do spłaty może być więc gigantyczna.

Kredyt hipoteczny i rozwód – czy można podzielić kredyt po rozwodzie?

Dopuszczalny jest podział kredytu między małżonków. W takim przypadku oboje byli partnerzy są w równej części odpowiedzialni za spłatę dotychczasowego zobowiązania. Oczywiście należy wówczas zastanowić się nad tym, co zrobić z mieszkaniem bądź domem. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, kiedy z nieruchomości korzystać będą nadal obydwoje byli małżonkowie. Niektórzy decydują się na wypracowanie wspólnego porozumienia, inny postanawiają sprzedać nieruchomość, a uzyskane pieniądze przeznaczyć na spłatę zobowiązania. Możliwości jest w tym przypadku naprawdę wiele.

Rozwód a kredyt hipoteczny we frankach

Wiele osób nadal spłaca kredyty hipoteczne, które udzielane były we frankach. Pojawiają się w związku z tym pytania dotyczące tego, co wówczas, gdy w grę wchodzi rozwód a kredyt hipoteczny we frankach. Postępowanie w przypadku takiego kredytu nie różni się niczym od tego, które można wybrać wówczas, gdy kredyt hipoteczny został zaciągnięty w złotówkach. Warto jednak pamiętać, że kredyt we frankach jest na ogół bardzo drogi. W związku z tym byli małżonkowie na ogół dochodzą do porozumienia. Najczęściej decydują się na wynajęcie nieruchomości, a pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczane są na spłatę zobowiązania według banku.

Co mówi prawo o kredycie hipotecznym i rozwodzie?

Prawo jasno wskazuje, że małżonkowie, którzy zdecydowali się na kredyt odpowiadają za niego solidarnie nawet wówczas, gdy zdecydowali się rozwieść. Pytanie kto spłaca kredyt hipoteczny po rozwodzie jest więc tak naprawdę pytaniem retorycznym. Odpowiedź jest bowiem prosta: oboje małżonkowie. Dzieje się tak do momentu wypracowania porozumienia bądź przejęcia długów. W świetle obowiązującego prawa każde z tych rozwiązań jest możliwe. Warto pamiętać, że zasady te sprawdzają się nie tylko w przypadku kredyty hipotecznego. Mają one zastosowanie także w przypadku innych rodzajów kredytów.

Rozwód z orzeczeniem o winie – czy dla banku ma to znaczenie?

Kredyt hipoteczny a rozwód małżonków to temat, który często pojawia się w kontekście rozwodu z orzeczeniem o winie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, banku tak naprawdę nie interesuje to, czy jesteśmy po rozwodzie, czy nie. Jedyne, co ma znaczenia, to terminowe regulowanie kolejnych rat. Tak naprawdę nie jest ważne również to, kto spłaca kredyt. Ważne, aby ustalone w umowie kredytowej sumy wpływały na czas na wskazany rachunek. Podobnie jest, jeśli chodzi o to, który z małżonków odpowiada za rozwód. Banku nie interesują prywatne sprawy swoich klientów. To, który z partnerów przyczynił się do rozpadu związku, nie wpływa również na to, kto ma ewentualnie przejąć spłatę kredytu. Oczywiście warto pamiętać, że doświadczony adwokat może tą kwestię wykorzystać podczas prowadzenia negocjacji dotyczących spłaty zobowiązania.

O czym pamiętać, zaciągając kredyt?

Decydując się na wspólny kredyt z partnerem, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przyda się nie tylko kredyt hipoteczny kalkulator. Pamiętać trzeba o tym, że kredyty na mieszkanie to na ogół wieloletnie zobowiązanie. O ile jesteśmy zgodnym małżeństwem, nie jest to problem. Kiedy jednak pojawia się ryzyko rozwodu, sprawa zaczyna się mocno komplikować. Dlatego niektórzy specjaliści zalecają, aby spisać umowę przedślubną, która będzie jasno regulowała kwestie dotyczące majątku małżonków. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy są różnice majątkowe.

Kredyt hipoteczny przy rozwodzie – czy bank dokona podziału kredytu?

Wiele osób sądzi, że to bank rozwiąże kwestie wspólnego kredytu. Tymczasem zgodnie z obowiązującym prawem sąd ma prawo dzielić wyłącznie aktywa, które tworzą majątek wspólny małżonków. Pasywa, do których zalicza się zobowiązania kredytowe, nie podlegają podziałowi. Oznacza to, że sąd nigdy nie podejmie decyzji, na kim ma spoczywać obowiązek spłacania kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania bądź budowę domu.

Co bank bierze pod uwagę, podejmując decyzję kredytową?

Kredyty dla młodych cieszą się naprawdę dużą popularnością. Dla wielu osób jest to jedyna szansa na zakup mieszkania. Warto pamiętać, że przy podejmowaniu decyzji kredytowej bank uwzględnia zdolność kredytową – tą samą, która oceniana jest wówczas, gdy po rozwodzie jedno z małżonków chce przejąć kredyt. Kredyt mieszkaniowy kalkulator to narzędzie, które przyda się zarówno podczas zaciągania kredytu, jak i wówczas, gdy małżonkowie się rozwodzą i szukają wspólnego rozwiązania. Kalkulator zdolności kredytowej pozwoli zorientować się
w sytuacji, co jest niezbędne do podjęcia najlepszej decyzji. Warto przy tym pamiętać, że w takim przypadku kredyt hipoteczny wkład własny jest tym, co nas już nie dotyczy. Odpowiedź na pytanie jak rozwiązać kredyt hipoteczny po rozwodzie jest prosta: wystarczy, że małżonkowie dojdą do porozumienia, a nie będą koncentrować się na wzajemnych kłótniach.

Jak podzielić kredyt hipoteczny przy rozwodzie to pytanie, na które odpowiedzi szuka wiele osób. Okazuje się bowiem, że wspólny kredyt na zakup mieszkania bądź budowę domu, który kilka bądź kilkanaście lat temu był powodem do świętowania, nagle staje się poważnym problemem. Ani sąd ani bank nie podejmą decyzji, co do spłacania kolejnych rat. W tym względzie małżonkowie zawsze muszą dojść do porozumienia. Pomocna może okazać się mediacja, wsparciem będzie doświadczony adwokat.

 

 

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 15.03.2022, Aktualizacja 10.05.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.