Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 10.05.2022

Trudno znaleźć osobę, która nie marzy o własnym mieszkaniu. Długotrwały wynajem nie jest ani wygodny, ani komfortowy. Zakup mieszkania za gotówkę dla większości osób jest jednak niedostępny. Z pomocą przychodzi wówczas kredyt hipoteczny. Dotychczas trzeba było jednak wpłacić do banku minimum 20% wartości nieruchomości w ramach tak zwanego wkładu własnego. Na szczęście kredyt hipoteczny bez wkładu własnego powoli staje się rzeczywistością. Wszystko za sprawą sztandarowego projektu PIS.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Jak dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Niektórzy kredytobiorcy pamiętają, że aż do 2014 roku polskie banki oferowały kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Oznaczało to, że za pieniądze pochodzące z kredytu sfinansować można było zakup mieszkania w pełnej wysokości. Wszystko zmieniło się, kiedy Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację S. Znalazły się w niej zasady dobrych praktyk dotyczących kredytów zabezpieczonych hipotecznie. Kiedy weszła ona w życie, niezbędne stało się wnoszenie przez kredytobiorców wkładu własnego. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko kryzysu finansowego, a także krachu na rynku nieruchomości. Wysokość wkładu własnego zmieniała się. Początkowo wynosił on 50%, w 2016 roku jego wartość osiągnęła już 15%. Wkład własny znacznie ograniczył dostęp do mieszkań. Od stycznia 2022 roku w życie wchodzi projekt, zgodnie z którym niektóre osoby będą mogły liczyć na dofinansowanie do wkładu własnego. Kredyty hipoteczne można zaciągnąć również wtedy, kiedy nowy projekt nam nie przysługuje. Sposobów na to, aby uporać się z wymogami banków w zakresie wkładu własnego, jest bowiem przynajmniej kilka.

Od kiedy mieszkanie bez wkładu własnego?

Wiele osób zadaje pytanie od kiedy mieszkanie bez wkładu własnego. Okazuje się bowiem, że na takie rozwiązanie czeka mnóstwo rodzin, które z racji na wymóg wysokiego wkładu własnego nie miały szans na zakup własnego M. Jak już wspomnieliśmy, w związku ze zmianami, jakie zdecydowała się wprowadzić partia rządząca, mieszkanie bez wkładu własnego znowu jest dostępne. Osoby chcące kupić swoje pierwsze mieszkanie mogą zapomnieć o konieczności wniesienia wkładu własnego począwszy od 2022 roku. Rozwiązanie to polega na tym, że państwo pokryje aż do 20% kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczna kwota nie może przekraczać 100 tysięcy złotych. Świadczenie to zastąpi dotychczasowy wkład własny. UWAGA: kredyt hipoteczny bez wkładu własnego będzie można otrzymać do 31 października 2030 roku.

Jaka jest alternatywa dla wkładu własnego?

Ci, którzy nie będą mogli skorzystać z programu rządowego również nie muszą się zbytnio martwić. Bank może bowiem zgodzić się na sfinansowanie 90% wartości nieruchomości. Warunkiem jest jednak dodatkowe zabezpieczenie. Kredyty na mieszkanie z obniżonym wkładem własnym dostępne są wówczas, gdy zdecydujemy się na:

  • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego;
  • przeniesienie określonej kwoty na własność banku;
  • przeniesienie na bank środków, które zgromadziliśmy na Indywidualnym Koncie Emerytalnym.

Dodatkowe zabezpieczenie bank zaproponuje po pozytywnej ocenie zdolności kredytowej, kiedy jedynym utrudnieniem w zaciągnięciu kredytu hipotecznego jest właśnie brak wystarczających środków na wkład własny.

Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego – dla kogo?

Program pozwalający na zakup mieszkania bez wkładu własnego adresowany jest do osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Oznacza to, że ci, którzy już są właścicielami mieszkania nie skorzystają z programu. W przypadku decyzji o zakupie kolejnego M będą musieli więc sami poradzić sobie z wkładem własnym. Program dotyczy zarówno mieszkań z rynku wtórnego, jak i rynku pierwotnego. Co ciekawe, powstał z myślą również o tych, którzy chcą wybudować dom. Adresowany jest do osób między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. Warunkiem jest pozytywnie oceniona zdolność kredytowa. Ciekawostką jest fakt, że w programie znalazł się zapis o możliwość pokrycia części kredytu w sytuacji, kiedy w rodzinie pojawi się dziecko. Jeśli będzie to druga pociecha, spłata będzie obejmowała kwotę 20 tysięcy złotych. W przypadku trzeciego i kolejnego dziecka można liczyć na spłatę wynoszącą nawet 60 tysięcy złotych.

Jaki bank oferuje kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Wiele osób zastanawia się do jakiego banku się zgłosić, aby móc liczyć na kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Jeśli chodzi o nowe rozwiązania programowe, to wszystko wskazuje na to, że takie kredyty będą znajdowały się w ofercie wszystkich działających banków. Jeśli chodzi o alternatywę dla wkładu własnego wynoszące 20%, to również większość banków wychodzi swoim klientom naprzeciw. Oznacza to, że nie ma dziś większego problemu ze znalezieniem banku, który umożliwia zaciągnięcie kredytu hipotecznego ze zmniejszonym wkładem własnym.

Czy przy kredycie hipotecznym oceniana jest zdolność kredytowa?

Decydując się na kredyt hipoteczny, należy pamiętać, że bank dokładnie oceni naszą zdolność kredytową. Zanim jednak udamy się do placówki, możemy spróbować przeanalizować ją sami. Kredyt hipoteczny kalkulator to proste w obsłudze narzędzie dające ogromne możliwości. Jednym z jego rodzajów jest kalkulator zdolności kredytowej, który pozwala szybko oszacować posiadaną zdolność kredytową. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na jakie mieszkania dostępne na rynku możemy zwracać uwagę. Podczas oceny zdolności kredytowej pod uwagę brana jest:

  • wysokość zarobków;
  • wysokość miesięcznych wydatków;
  • rodzaj umowy o pracę.

Zasada jest w tym przypadku naprawdę prosta: im wyższe zarobki, tym wyższa zdolność kredytowa. Należy jednak pamiętać, że najlepiej jest ona oceniana wówczas, gdy świadczymy pracę na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

Jak dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego to często zadawane pytanie. Partia rządząca zadbała o to, aby wkład własny przestał wreszcie być przeszkodą w zakupie własnego mieszkania. Kredyty dla młodych będą dostępne bez konieczności wnoszenia wkładu własnego. Tym samym będą dostępne dla zdecydowanie większej grupy osób. Kredyt mieszkaniowy kalkulator pozwala poznać najbardziej atrakcyjne oferty, a tym samym dokonać najlepszego wyboru, jeśli chodzi o kredyt na mieszkanie.

 

 

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 10.05.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.