Kredyt hipoteczny na budowę domu krok po kroku

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 18.03.2022, Aktualizacja 28.04.2022

Zdecydowanie się na pożyczenie pieniędzy, które pozwalają sfinansować budowę domu to coraz bardziej popularne rozwiązanie, więc warto zapoznać się z tym, jak wziąć kredyt hipoteczny na kupno domu. W ten sposób będzie można podejmować znacznie lepsze decyzje w kontekście tego, jak uzyskać nieruchomość mieszkaniową. Nie zawsze budowa domu w konkretnym przypadku będzie lepszym rozwiązaniem. Sprawdzając informacje o procesie starania się o pieniądze w banku, można dowiedzieć się, jak uzyskać specyficzne produkty, jak kredyt hipoteczny na rozbudowę domu. Należy brać pod uwagę, że produkty finansowe, które mają zapewnić sfinansowanie budowy domu czy remont są trudniejsze do uzyskania, niż kredyty dla młodych.

Kredyt hipoteczny na budowę domu krok po kroku

Dlaczego warto zdecydować się na kredyt hipoteczny na budowę domu?

Nie zawsze dysponuje się takimi środkami finansowymi, które pozwalają w pełni sfinansować zakup czy budowę domu. W takiej sytuacji pożyczenie pieniędzy jest niezbędne, aby uzyskać nieruchomość mieszkaniową. Jeśli chce się skorzystać z oferty banku, wówczas warto sprawdzić, jakie są formalności. Informacje jak uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu krok po kroku znacznie ułatwią dokonanie wyboru odpowiedniego produktu. Dodatkowo cały proces może być zrealizowany bez konieczności poświęcania nadmiernie dużej ilości czasu. Równocześnie w celu dokonania oceny, czy oferta banku spełnia oczekiwania, można wykorzystać kredyt hipoteczny kalkulator. Analiza rynku finansowego ma spore znaczenie, gdy nie chce się wybierać takich ofert, które będą generować nadmiernie duże koszty. Takie zobowiązanie finansowe będzie trudniejsze do spłaty. Zatem wykorzystując proste narzędzia, którym jest kalkulator kredyt hipoteczny na budowę domu, można wyszukać oferty, które są dostępne na lepszych warunkach finansowych.

Jaką zdolność kredytową trzeba mieć, aby starać się o kredyt hipoteczny na dom na działce rolnej?

Wykorzystanie takich narzędzi, jak kalkulatory finansowe pozwalają między innymi określić zdolność kredytową. Ma ona decydujące znaczenie w kontekście możliwości pożyczenia określonej kwoty. Z tego powodu przy wstępnej analizie dostępnych na rynku produktów bankowych, warto wykorzystać kalkulator zdolności kredytowej. Jeśli nie ma się odpowiedniej zdolności kredytowej, wówczas trudno będzie uzyskać kredyt hipoteczny na dom na działce rolnej. Im większe kwoty zamierza się pożyczyć, tym trzeba mieć większe możliwości finansowe. Należy to brać pod uwagę już na etapie planowania zaciągnięcia kredytu, który przeznaczy się na sfinansowanie budowy domu. Pozwala to znacznie lepiej określić jaki kredyt hipoteczny na wykończenie domu, warto brać pod uwagę. W ten sposób od razu odrzuca się te oferty banków, z których trudno będzie skorzystać, gdyż nie dysponuje się odpowiednimi dochodami. Równocześnie zawsze można zdecydować się na takie rozwiązania jak wykorzystanie poręczycieli. Ułatwia to uzyskanie większych kwot kredytu, gdy samodzielnie nie ma się odpowiedniej zdolności kredytowej. Odpowiednio wykorzystany kredyt mieszkaniowy kalkulator, pozwala skrócić czas, w którym wybierze się dopasowane do indywidualnych oczekiwań oferty banków.

Na jakich warunkach można uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu?

Jednym z wariantów kredytów, na które można zdecydować się przy budowaniu domu, jest ten budowlano-hipoteczny. Różni się on, choćby od kredytu hipotecznego na remont domu. Jest to produkt bankowy, który często bywa określany mianem budowlanego. Ma on cechy, które mają kredyty hipoteczne. Natomiast dotyczy to momentu, gdy budowa domu zostaje ukończona. Do czasu jej zakończenia inwestor płaci raty odsetkowe.

Równocześnie stosowane są różnego rodzaju zabezpieczenia jak:

 • na wypadek choroby;
 • trwałej lub czasowej niezdolności do pracy;
 • śmierci inwestora.

Zatem kredyt hipoteczny na zakup domu nieco różni się od tego, który ma być przeznaczony na budowę. Banki mają różne wymagania jak konieczność posiadania działki budowlanej na własność. Równocześnie kwoty przyznanych środków finansowych wypłacane są
w transzach. Ma to miejsce po zakończeniu każdego etapu budowy. Dla banków jest to ograniczenie ryzyka, że inwestor nie będzie wywiązywał się z umowy. Zatem analizując, czy opłaca się uzyskać kredyt na budowanie domu, należy brać pod uwagę, że jest to celowy produkt finansowy. Sprawdzając jak uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu, warto brać pod uwagę, że pieniądze mogą być przeznaczone wyłącznie na wskazane w umowie z bankiem wydatki.

Co obejmuje kredyt hipoteczny na budowę domu?

Kredyty, które można przeznaczyć na budowę domu, mogą się różnić w zależności od tego, jaki produkt się wybierze. Różnice występują między innymi w zależności od tego, jak będzie realizowana nieruchomość.

Klienci banków decydujący się na budowę domu, mogą zdecydować się na:

 • system gospodarczy;
 • generalnego wykonawcę.

Decyzję o sposobie budowania nieruchomości mieszkaniowej, trzeba podjąć już na etapie planowania inwestycji. Będzie to przekładać się na sposób wypłacania środków finansowych przez bank. Zatem starając się o kredyt hipoteczny na dom bez pozwolenia, trzeba dokładnie ustalić sposób realizowania budowy. Będzie to bezpośrednio wpływać na decyzje banków. Równocześnie należy zdawać sobie sprawę, jakie są różnice między takimi produktami, jak kredyt hipoteczny a kredyt na budowę domu. Różnice w procedurach stosowanych przez banki są istotne z punktu widzenia tego, jakie wymagania będzie musiał spełnić kredytobiorca.

Sprawdzając, co obejmuje kredyt hipoteczny na budowę domu można dowiedzieć się również, ile może trwać budowa domu. Czas realizacji inwestycji musi być wstępnie ustalony. Z reguły banki przyjmują, że czas trwania realizacji nieruchomości mieszkaniowej trwa
2 lata. W tym czasie nie trzeba martwić się o tak zwaną karencję w spłacie kredytu. Gdy chce się wydłużyć okres, który zostanie zapisany
w umowie, a w którym można wybudować dom, trzeba szukać banków, które zapewnią wydłużenie okresu bez karencji. Zatem warto sprawdzić, ile czasu na wybudowanie domu dla kredytu hipotecznego w instytucji, w której pożycza się pieniądze. Wykorzystać można do tego, choćby fora, gdzie wypowiadają się osoby, które uzyskały pieniądze na budowę domu w konkretnym banku. Natomiast zawsze wydłużenie okresu bez karencji wymaga podpisania aneksu do umowy. Często niezbędne jest ponowne zweryfikowanie zdolności kredytowej.

Ile trzeba czekać na uzyskanie pieniędzy od banku, gdy chce się uzyskać kredyt hipoteczny na dokończenie budowy domu?

W poszczególnych bankach można spotkać się z odmiennym procesem przyznawania środków finansowych na budowę domu. Zatem czas, w jakim uzyska się kredyt hipoteczny na dokończenie budowy domu, może być różny. Procedura jest wieloetapowa, co przekłada się na możliwość wydłużenia się całego procesu. Oczywiście mniejszy kredyt hipoteczny na wykończenie domu często można uzyskać nieco szybciej. Przy większych kwotach banki mogą znacznie dokładniej sprawdzać klientów. Wniosek kredytowy z reguły jest rozpatrywany
w ciągu 21 dni. Jednak często zgodę na przyznanie środków finansowych lub odmowę można uzyskać już po kilku dniach. Jednak należy brać pod uwagę, że łatwiej jest uzyskać kredyty na mieszkanie, niż na budowę domu. Zakup nieruchomości mieszkaniowej to mniej formalności, co biorą pod uwagę banki.

Jakie dokumenty trzeba zaprezentować bankom, starając się o kredyt hipoteczny na budowę domu?

Podejmując decyzję, kiedy po kredyt hipoteczny na dom, warto się udać, trzeba wziąć pod uwagę, jakie formalności trzeba spełnić. Gdy się je sprawdzi, wówczas można skrócić czas konkretnych etapów starania się o uzyskanie środków finansowych. To, jakie dokumenty do kredytu hipotecznego trzeba przedstawić bankowi, można wstępnie sprawdzić na stronach finansowych, czy należących do instytucji finansowych.

Niemal zawsze trzeba przedstawić takie dokumenty jak:

 • potwierdzające bycie właścicielem działki budowlanej;
 • aktualny odpis księgi wieczystej;
 • wyrys z rejestru gruntów;
 • zaświadczenie o przeznaczeniu działki pod zabudowę mieszkaniową.

Takie dane trzeba zaprezentować, nawet gdy chce się uzyskać kredyt hipoteczny na dom letniskowy. Zatem dobrze jest przygotować je
z wyprzedzeniem, zanim złoży się wniosek do banku. Często uzyskanie części dokumentacji może być czasochłonne, co wynika z tego, jak funkcjonują urzędy. Zatem odpowiednie zaplanowanie poszczególnych etapów starania się o pożyczenie pieniędzy w banku ułatwi spełnienie formalności. Dotyczy to również dokumentów pozwalających rozpocząć realizację budowy domu. 

Do dokumentów dotyczących budowy zaliczają się:

 • pozwolenie na budowę;
 • projekt budowlany;
 • dziennik budowy;
 • kosztorys, który obejmuje również harmonogram realizowania poszczególnych prac.

Wiedząc, jakie dokumenty do kredytu hipotecznego na budowę domu trzeba przygotować, można szybko uzyskać środki finansowe
i przejść do realizacji nieruchomości mieszkaniowej.

Na etapie ustalania tego, na jakich warunkach uzyska się środki finansowe w banku, można ustalić również szczegóły, które następnie znajdą się w umowie w formie konkretnych zapisów. Warto brać pod uwagę, choćby to, czy planowana jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego. Wówczas trzeba sprawdzić procedury, które stosowane są w konkretnym banku.

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 18.03.2022, Aktualizacja 28.04.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.