Kredyt hipoteczny na mieszkanie

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 18.03.2022, Aktualizacja 28.04.2022

Na rynku bankowym jednym z bardziej popularnych produktów jest kredyt hipoteczny na mieszkanie. Wynika to między innymi z tego, że pozwala on uzyskać znaczne pieniądze, które można przeznaczyć na sfinansowanie zakupu nieruchomości mieszkalnej. Natomiast pożyczenie większych środków finansowych w banku wiąże się z koniecznością spełnienia bardziej rozbudowanych wymagań. 

Kredyt hipoteczny na mieszkanie

Dotyczy to między innymi konieczności dysponowania odpowiednim wkładem własnym, który stanowi procent wartości kupowanej nieruchomości. Równocześnie trzeba mieć lepszą zdolność kredytową. Wpływa ona, także na możliwość pożyczenia pieniędzy, ale również na warunki, z których będzie można skorzystać na rynku bankowym. Zatem decydując się na uzyskanie gotówki w formie produktu hipotecznego, warto dokładnie sprawdzić, jakie są wymagania instytucji finansowych. Gdy uzyska się wiedzę, jak kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny, wówczas można wybrać lepsze oferty dostępne w bankach. Cały proces starania się o uzyskanie środków finansowych może być prostszy.

Co to jest kredyt hipoteczny na mieszkanie?

Jeśli chce się uzyskać większe środki finansowe, które pozwalają sfinansować zakup nieruchomości mieszkaniowej, wówczas trzeba liczyć się z tym, że bank będzie chciał lepiej zabezpieczyć się na wypadek braku spłaty zobowiązania. Z tego powodu kredyt hipoteczny na mieszkanie i remont wymaga większych zabezpieczeń, co obejmuje między innymi konieczność ustanowienia hipoteki na nieruchomości. Jest to zatem celowe zobowiązanie finansowe. Jego przeznaczeniem jest wyłącznie sfinansowanie zakupu nieruchomości lub prac remontowych. Zabezpieczenie w postaci nieruchomości sprawia, że przy braku spłaty bank w ramach rekompensaty będzie mógł ją sprzedać, co pozwoli na odzyskanie środków finansowych. Równocześnie określając to, co to jest kredyt hipoteczny na mieszkanie, należy również wskazać na celowość tego produktu. Banki zapewniają środki finansowe, które można przeznaczyć wyłącznie na zakup nieruchomości. Często pieniądze są udzielane w transzach. Natomiast kredyty hipoteczne są łatwiejsze do uzyskania niż kredyt hipoteczny na budowę domu.

Jak można kupić mieszkanie za kredyt hipoteczny?

Jeśli nie dysponuje się odpowiednio dużymi, własnymi środkami finansowymi na zakup nieruchomości mieszkaniowej, wówczas można zdecydować się na uzyskanie dodatkowych pieniędzy, które pożycza się w banku. Pozwala to sfinansować zakup droższych mieszkań. Dla wielu osób jest to sposób na zakup jakiegokolwiek mieszkania. Często drugi kredyt hipoteczny na mieszkanie to pieniądze, które są inwestowane w zakup nieruchomości, która następnie pozwala uzyskać zyski, choćby z wynajmu. Natomiast podejmując decyzję o pożyczeniu środków finansowych w formie produktu hipotecznego, trzeba brać pod uwagę, że jest to długoterminowe zobowiązanie. Spłata może wynosić nawet ponad 30 lat. Zatem decyzję o tym, że warto uzyskać kredyty na mieszkanie, należy podejmować rozsądnie. Dotyczy to ustalenia, czy warto w ogóle zdecydować się na pożyczenie pieniędzy. Równocześnie niezbędne jest wybranie odpowiednich ofert, które są dostępne na odpowiednich warunkach finansowych. Gdy ustaliło się, że chce się pożyczyć środki finansowe w bankach, wówczas niezbędne jest dokładne sprawdzenie, jak wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie. Pozwala to zapoznać się z formalnościami, które trzeba spełnić przy staraniu się o pożyczenie pieniędzy.

Jakie warunki będzie miał kredyt hipoteczny na mieszkanie w zależności od zdolności kredytowej?

Możliwość uzyskania konkretnych kwot w formie kredytu mieszkaniowego zależy bezpośrednio od zdolności kredytowej. Do jej ustalenia można wykorzystać między innymi takie narzędzia jak kalkulator zdolności kredytowej. Warto ją wyliczyć, zanim zacznie się szukać ofert dostępnych w bankach, z których będzie można skorzystać. Gdy nie ma się odpowiedniej zdolności kredytowej, wówczas nie każdy kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego będzie można uzyskać. Niezbędne może być zdecydowanie się na pożyczenie mniejszych kwot. Innym rozwiązaniem będzie szukanie sposobów na poprawienie zdolności kredytowej. Między innymi spłacenie takich zobowiązań, które zaciągnęło się wcześniej.

Do takich zobowiązań finansowych można zaliczyć:

 • debety w rachunku bankowym;
 • niespłacone limity na kartach kredytowych;
 • kredyty ratalne;
 • kredyty gotówkowe.

Poprawienie zdolności kredytowej, która pozwala uzyskać wyższe kredyty dla młodych, można uzyskać również, gdy ma się poręczycieli. Mogą nimi być między innymi rodzice, czy znajomi, którzy są w odpowiednim wieku i uzyskują duże dochody. Dodatkowo wyższy wkład własny na mieszkanie przy kredycie hipotecznym również może poprawić zdolność kredytową.

Na jakich warunkach można uzyskać kredyt hipoteczny na mieszkanie?

Warunki, na których można pożyczyć pieniądze w banku, zależą od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Zatem ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, jak dostać kredyt hipoteczny na mieszkanie. W ten sposób można zorientować się, czy spełni się wszystkie wymagania, które stawiane są przez banki.

Do najważniejszych warunków, które trzeba brać pod uwagę przy staraniu się o pożyczenie pieniędzy na zakup nieruchomości w instytucjach finansowych, można zaliczyć:

 • konieczność posiadania odpowiedniego wkładu własnego, który najczęściej wynosi 20% wartości nieruchomości;
 • zarabianie w regularny sposób odpowiednich środków finansowych;
 • przedstawienie dokumentów wymaganych przez banki.

Wymagania banków wobec klientów starających się o kredyty hipoteczne są większe niż w przypadku innych form pożyczania pieniędzy. Dotyczy to między innymi dokumentów, które trzeba przedstawić bankowi wraz z wnioskiem kredytowym.

Dokumentacja, którą trzeba przedstawić bankom może obejmować:

 • PIT za ostatni rok podatkowy;
 • umowę o pracę;
 • rachunki przy zatrudnieniu na umowę o dzieło, czy zlecenie;
 • zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach.

Gdy chce się skorzystać z ofert banków, wówczas dobrze jest dokładnie sprawdzić, jakie dokumenty do kredytu hipotecznego trzeba posiadać. Pozwala to często znacznie skrócić czas, w którym będzie można uzyskać pożyczkę. Wiele banków prezentuje za pośrednictwem serwisów internetowych, jak kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny, gdzie przedstawione są konkretne wymagania dotyczące tego, jakie dokumenty będzie trzeba dostarczyć. Chcąc skorzystać z oferty konkretnego banku, dobrze jest sprawdzić takie informacje znajdujące się na jego stronie internetowej. Dodatkowo można sprawdzić, kiedy ubezpieczyć kredyt hipoteczny na mieszkanie, co pozwala podejmować lepsze decyzje w kontekście wyboru formy ubezpieczenia, czy konkretnych produktów dostępnych w towarzystwach reasekuracji.

Jakie oprocentowanie może mieć kredyt hipoteczny na mieszkanie?

Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest specyficzne. O ile przy produktach konsumenckich, przeznaczonych na zakup samochodu składa się ono z jednego elementu, o tyle przy hipotecznych są to dwa składniki.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się z:

 • stałej marży,
 • zmiennego elementu zależnego od WIBOR.

Zatem starając się o pożyczenie pieniędzy z przeznaczeniem na zakup mieszkania, trzeba dokładnie sprawdzić, jakie będzie oprocentowanie kredytu hipotecznego na mieszkanie. W celu jego analizy można wykorzystać takie narzędzia jak kredyt hipoteczny kalkulator. Pozwala to wyliczyć oprocentowanie przy różnych warunkach kredytowania. Dokonanie szczegółowej analizy rynku bankowego ma spore znaczenie, gdy chce się wybrać produkty, które są dostępne na nieco lepszych warunkach finansowych. Wykorzystując kalkulator kredytu hipotecznego na mieszkanie, można wygodnie sprawdzić, ile zyska się przy skorzystaniu z ofert na specjalnych, promocyjnych warunkach. W bankach często można znaleźć takie, czasowe oferty.  

Dlaczego oprocentowanie, które ma kredyt hipoteczny na mieszkanie deweloperskie, jest tak istotne?

Wysokość oprocentowania, które ma kredyt hipoteczny na mieszkanie deweloperskie, wpływa bezpośrednio na koszty zobowiązania finansowego. Zatem im niższe są między innymi odsetki, tym trzeba będzie spłacić mniej pieniędzy. W związku z tym, że środki finansowe uzyskuje się na wiele lat, warto szukać ofert, z jak najmniejszymi kosztami. Dodatkowo warto sprawdzić warunki, które w momencie zaciągania kredytu występują w gospodarce. Wpłyną one na wysokość stóp procentowych, które mają znaczenie dla oprocentowania. Zmiany, które wprowadza bank centralny, przekładają się na WIBOR. Gdy wskaźnik ten rośnie, wówczas banki będą podnosiły oprocentowanie. Wybierając ofertę banku, można sprawdzić również marże. Takie narzędzie, jak kredyt mieszkaniowy kalkulator pozwala określić, która oferta ma je na niższym poziomie. Równocześnie należy brać pod uwagę, że można decydować się na jej negocjowanie na etapie ustalania warunków, na których zostanie udzielony kredyt. Marża będzie często niezmienna przez cały okres, w którym spłaca się kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem. Z reguły próby jej modyfikacji w trakcie trwania umowy są bardzo trudne. Znacznie łatwiej jest obniżyć marżę, gdy negocjuje się warunki, na których bank pożyczy pieniądze.

 

 

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 18.03.2022, Aktualizacja 28.04.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.