Kredyt inwestycyjny - czym się charakteryzuje i jak go pozyskać?

Mateusz  Albin
Mateusz Albin
REDAKTOR Artykuł: 15.12.2022, Aktualizacja 15.12.2022

Kredyt inwestycyjny to popularny sposób finansowania działalności firmy, które przedsiębiorca może przeznaczyć na rozwój przedsiębiorstwa lub poszerzenie majątku trwałego. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny - czym się charakteryzuje i jak go pozyskać?

Co to jest kredyt inwestycyjny?

Rozwój każdego przedsiębiorstwa wymaga pozyskania odpowiednich środków. Standardowym sposobem zdobycia funduszy jest pozyskanie kredytu inwestycyjnego, przygotowanego z myślą o przedsiębiorcach chcących inwestować w swój biznes. Kredyt inwestycyjny znaleźć można w ofercie prawie wszystkich banków, a jego opłacalność można oszacować np. za pomocą specjalnie zaprogramowanych kalkulatorów.

Kredyty inwestycyjne udzielane są na pokrycie kosztów związanych z realizowanymi przez przedsiębiorcę projektami inwestycyjnymi, a więc takimi, których celem jest pomnażanie majątku firmy. W co inwestować? Kredyt bankowy udzielany jest na finansowanie działalności rozwojowej. Chodzi więc o powiększanie majątku trwałego, modernizację czy realizowanie celów długoterminowych. W praktyce więc, za pieniądze z kredytu można kupić np. maszyny i urządzenia, zakupić lub rozbudować nieruchomości, sfinansować proces patentowy lub licencyjny, albo wykupić inne przedsiębiorstwo. Wśród krążących w sieci pomysłów na wykorzystanie środków z kredytu inwestycyjnego, możemy znaleźć nawet bardziej ryzykowne pomysły, jak inwestowanie na giełdzie. Kredyt inwestycyjny można pozyskać także na rozpoczęcie działalności. Składając wniosek o kredyt inwestycyjny konieczne jest konkretne wskazanie przeznaczenia takiego kredytu!

Kredyt inwestycyjny jest kredytem długoterminowym. Oznacza to, że udzielany jest na czas od roku do 10 lat. W zależności od zapisów w umowie z bankiem, kredyt inwestycyjny może zostać spłacony jednorazową spłatą w dniu zapadalności kredytu lub zgodnie z indywidualnie ustalonym schematem spłat kapitału. Można zdecydować się na równe raty kapitałowe, dzięki którym odsetki będą naliczane od coraz niższego kapitału lub równe raty sumaryczne.

 

Jak pozyskać kredyt inwestycyjny?

Oferta kredytów inwestycyjnych skierowana jest do firm. Ofertę kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw znajdziemy w ofercie większości banków komercyjnych. Taką formę finansowania działalności oferuje także państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego poprzez Regiony BGK. Przed wybraniem konkretnej oferty, najlepiej zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego oraz analitycznie zapoznać się z ofertami kredytowymi wszystkich banków. Zanim zdecydujemy się na ofertę konkretnego banku, konieczne jest dokładne policzenie wszystkich kosztów kredytu. Warto pamiętać, że przed podpisaniem umowy można zapoznać się z jej projektem, wraz z wykazem wszystkich kosztów kredytu (prowizją, ubezpieczeniem, liczbą i wysokością rat).

 

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt inwestycyjny?

O kredyt inwestycyjny może starać się każde przedsiębiorstwo, bez względu na jego rozmiary – zarówno duże firmy, jak nawet jednoosobowa działalność gospodarcza. Otrzymanie kredytu inwestycyjnego uzależnione jest od pozytywnej analizy zdolności kredytowej oraz wymaganych zabezpieczeń. Oferta kredytów inwestycyjnych i oczekiwania banków sprawiają, że jest to forma finansowania dostępna przede wszystkim dla stabilnych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność od dłuższego czasu. Młodsze stażem firmy również mają szansę na tego rodzaju pożyczkę, ale najczęściej na zupełnie innych warunkach. Najczęściej banki oczekują minimalnego czasu działalności od 6 miesięcy do 2 lat.

Obok dokumentów rejestrowych, takich jak odpis z KRS czy zaświadczenie o numerze REGON, ważnym dokumentem, potrzebnym do otrzymania kredytu jest dobrze napisany biznesplan, który przekona bank, co do intencji i wiarygodności przedsiębiorstwa. Bank będzie oczekiwać także poświadczenia wysokości osiąganych przez firmę przychodów lub, w przypadku nowych firm, oszacowania przychodów, które firma ma osiągać. Banki mogą wymagać różnego rodzaju zabezpieczeń, takich jak np. weksle in blanco, zabezpieczenie na przedmiocie inwestycji stałym i ruchomym, różne zabezpieczenie hipoteczne, poręczenie osób trzecich. W zależności od oferty, bank może oczekiwać wkładu własnego, zazwyczaj w wysokości od 20 do 30 proc. wartości inwestycji. Najważniejszym warunkiem jest oczywiście udowodnienie efektywności ekonomicznej planowanej inwestycji, a więc po prostu tego, że pieniądze, które powierzy nam bank pomogą firmie przynieść zyski.

 

Jak wypełnić wniosek o kredyt inwestycyjny?

W przypadku kredytów inwestycyjnych, wnioski najczęściej składa się osobiście, bezpośrednio w oddziale banku. Chociaż możliwość załatwienia formalności przez internet niekiedy jest dostępna, to w tym przypadku jeszcze nie jest standardem. Na stronie banku, w którym chcemy wnioskować o kredyt inwestycyjny powinniśmy jednak odnaleźć wzór wniosku. Jeśli jesteśmy zdecydowani na ofertę konkretnej instytucji, kwestię dokumentów możemy skonsultować z pracownikiem banku. Do złożenia wniosku najczęściej wymagane są biznesplan opisujący planowaną inwestycję, dokumenty firmy, takie jak odpis z KRS, zaświadczenie o wpisie do EDG, umowa spółki lub zaświadczenie REGON oraz dokumenty finansowe jak deklaracje podatkowe czy zeznania o przychodach. W zależności od banku, wymagane mogą być także inne dokumenty.

 

Gdzie najlepiej wziąć kredyt inwestycyjny?

Kredyty inwestycyjne dostępne są w ofercie większości dużych banków. Przed sięgnięciem po finansowanie warto zapoznać się z propozycjami różnych podmiotów oraz porównać atrakcyjność i stopień, w jakim oferta danego banku odpowiada na potrzeby firmy. W oszacowaniu opłacalności kredytu, użyteczny może okazać się kalkulator kredytu inwestycyjnego.

 

Jeżeli szukacie innych informacji na temat produktów finansowych, zapoznajcie się z innymi materiałami na naszej stronie, z których dowiecie się m.in.  jak działa konto oszczędnościowe oraz w co inwestować podczas inflacji.

 

 

Mateusz  Albin
Mateusz Albin
REDAKTOR Artykuł: 15.12.2022, Aktualizacja 15.12.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.