Kredyt na fotowoltaikę

Mateusz  Albin
Mateusz Albin
REDAKTOR Artykuł: 29.03.2022, Aktualizacja 21.04.2022

W dobie rosnących rachunków za prąd warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem. Jeśli przerażają was koszta montażu paneli słonecznych, sprawdźcie ofertę kredytów na fotowoltaikę i dopłat. W dobie rozwoju OZE i dostosowywania energetyki do celów klimatycznych, najbardziej przedsiębiorczy konsumenci mogą prawie nie odczuć kosztów takiej inwestycji. Kredyty na fotowoltaikę oferują niemal wszystkie banki. Przykładową (chociaż nie zawsze najbardziej korzystną) ofertę na pewno przedstawi wam także handlowiec z firmy montującej ogniwa. Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

Kredyt na fotowoltaikę

Z roku na rok liczba firm oferujących instalacje paneli fotowoltaicznych rośnie. Nic dziwnego. Rośnie przecież również liczba osób szukających oszczędności. Niektórzy nawet próbują montować panele samemu – z różnym efektem.

Montaż ogniw fotowoltaicznych pozwala konsumentowi stać się prosumentem, a więc jednocześnie konsumować i produkować energię.
W praktyce oznacza to mniejsze rachunki za energię elektryczną, gdyż ta wytwarzana jest z własnej instalacji przetwarzającej promieniowanie słoneczne, które jest naturalnym, bezpłatnym źródłem energii. Jak wyliczył Bank Ochrony Środowiska ogniwo o mocy 1kW oznacza „ok. 1 000 kWh, które możesz samodzielnie wytworzyć z promieni słonecznych i zużyć na codzienne potrzeby domowników np. zasilenie pompy ciepła, klimatyzacji, sprzętów AGD itd.”. Ile to pieniędzy w kieszeni? BOŚ szacuje, że taka instalacja pozwoli na ok. 600 zł rocznie oszczędności (600 PLN = 1 000 kWh x 0,6 PLN/kWh, średni koszt 1 kWh energii). To porcja energii elektrycznej, której nie trzeba kupować od zakładu energetycznego, przy założeniu, 100% wykorzystania energii wyprodukowanej z PV na potrzeby własne – czytamy na stronie banku.

Niezależnie od tego w jaki sposób ogniwa trafią na wasz dach, jedno jest pewne – ogniwa fotowoltaiczne to inwestycja, która zwraca się
z czasem i wymaga na początek stosunkowo dużych wydatków. Jak zainwestować w prąd z fotowoltaiki, żeby nie zbankrutować? Dobrym rozwiązaniem może być umowa z bankiem i wzięcie kredytu na fotowoltaikę.

Kredyt na fotowoltaikę

W 2021 roku z energii słonecznej korzystało już kilkaset tysięcy rodzin w Polsce. Ciężko mówić tu o dominacji fotowoltaiki na rynku energii, ale liczba ta stale rośnie i można się spodziewać, że ta tendencja się utrzyma. Rosną przecież także rachunki za prąd, a początek 2022 roku pod tym względem okazał się katastrofalny nie tylko dla budżetów przedsiębiorstw, ale także gospodarstw domowych. Nic dziwnego, że zmęczeni wysokimi rachunkami Polacy szukają energetycznej niezależności. Ogniwa fotowoltaiczne zamontowane na dachu domu pozwalają efektywniej zmniejszać opłaty za prąd, w dobrych okresach sprawiając nawet, że opłaty są minimalne. Zanim jednak konsument będzie mógł oszczędzać na prądzie dzięki ogniwom słonecznym, konieczna jest inwestycja i spory wydatek na początek. Dobra wiadomość jest taka, że również na tym etapie można obciąć kilka kosztów. Trwający obecnie państwowy program „Mój Prąd 3.0” pozwala uzyskać zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 3 tys. zł na instalację. Często również same firmy montażowe i producenci paneli mają specjalne oferty pozwalające realnie obniżyć koszt przejścia na czystą energię słoneczną. Jeżeli mimo to cena montażu ogniw nadal jest dla was zaporowa – nic straconego. Coraz więcej banków widząc potencjał w OZE oferuje atrakcyjne kredyty na fotowoltaikę.

Kredyty na fotowoltaikę oferuje m.in. Bank Ochrony Środowiska. Kredytowanie fotowoltaiki jest możliwe za pomocą dwóch podstawowych produktów finansowych. Pierwszym jest „EKOkredyt PV”, który pozwala na pożyczenie maksymalnie 75 tys. zł do 10 lat. Co ważne, BOŚ nie wymaga wkładu własnego. Dodatkowo bank klientom, którzy wzięli fotowoltaikę na kredyt pozwala zawiesić spłaty kapitału do 3 miesięcy. Pieniądze można przeznaczyć na zakup i montaż instalacji, ale także na zakup magazynów energii czy przydomowych stacji ładowania. Zamiana promieniowania słonecznego na energię elektryczną jest możliwa dzięki instalacji fotowoltaicznej montowanej na gruncie, dachu lub elewacji Twojego domu. Na montaż instalacji fotowoltaicznych nie potrzebujesz pozwolenia na budowę – przypomina BOŚ.

Kredyt pod fotowoltaikę można uzyskać także dzięki ofercie „Przejrzysta pożyczka”. Oferta dotyczy głównie wymiany źródeł ciepła
i termomodernizacji budynków. To jednak moment, w którym wiele gospodarstw decyduje się na montaż ogniw fotowoltaicznych i taki wydatek jest przewidziany w regulaminie. „Przejrzysta pożyczka” pozwala uzyskać kwotę nawet do 80 tys. zł, którą również można spłacać nawet przez 10 lat.

Ekologiczne przedsięwzięcia wspierają między innymi lokalne samorządy i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przykładami takich programów są „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”. Osoby, które chcą skorzystać z dotacji, często potrzebują dodatkowych środków na tzw. wkład własny. Tutaj z pomocą przychodzi m.in. Bank Spółdzielczy, który zielone kredyty oferuje na inwestycje
w termomodernizację mieszkania lub domu (wymiana okien i drzwi, ocieplanie stropu, piwnic, ścian zewnętrznych, itp.), montaż instalacji pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych (kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła, przydomowe wiatraki, urządzenia, które korzystają z biomasy, itp.), jak i wymianę pieców i kotłów.

Ekokredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę, tak jak niemal każdy inny, można dziś bez problemu dostać bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić wniosek przez internet, a następnie zautoryzować go elektronicznie lub podpisać umowę przywiezioną przez kuriera.

Ekopożyczka w PKO BP pozwala na zakup paneli fotowoltaicznych (słonecznych) oraz innych urządzeń i pojazdów ekologicznych. Wysokość raty można obliczyć na interaktywnym kalkulatorze dostępnym na stronie banku. Dla przykładu 30 tys. zł rozłożone na 75 rat przy RRSO 7,10 proc. bez ubezpieczenia oznacza 493 zł miesięcznych kosztów. Umowę zawrzeć można na kwoty od 1500 do 50 000 zł. Okres kredytowania wynosi od 2 do 120 miesięcy. Bank nie wymaga posiadania konta.

Ekopożyczkę PKO możesz przeznaczyć m.in. na zakup lub montaż urządzeń ekologicznych korzystających z odnawialnych źródeł energii, poprawiających jakość powietrza, efektywność energetyczną budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz zmniejszających emisję gazów cieplarnianych, takich jak: panele fotowoltaiczne, kolektory solarne, pompy ciepła, samochody osobowe z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz motocykle i skutery z napędem elektrycznym – czytamy w ofercie.

Credit Agricole pozwala na sfinansowanie fotowoltaiki z kredytu „FINANSOWANIE ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII Kredyt na instalacje fotowoltaiczne i inne odnawialne źródła energii (OZE)". Pożyczone pieniądze można przeznaczyć na zakup paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, solarów i magazynów energii. Łącznie finansowanych jest do 120 tys. zł i 100 proc. inwestycji. Bank pozwala na spłacanie kredytu na fotowoltaikę przez 10 lat. Umowę podpisuje się w miejscu inwestycji, a decyzja kredytowa od momentu złożenia kompletnego wniosku
o kredyt zajmuje 15 minut. Umowa uwzględnia dotacje z programów „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” i Podatkowej ulgi termomodernizacyjnej.

Mateusz  Albin
Mateusz Albin
REDAKTOR Artykuł: 29.03.2022, Aktualizacja 21.04.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.