Kredyty dla młodych

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 14.03.2022, Aktualizacja 22.04.2022

Kupno mieszkania wiąże się z koniecznością wydania sporych sum. Sfinansowanie takich transakcji wyłącznie z wykorzystaniem własnych środków finansowych może być trudne. Z tego powodu, zwłaszcza młode osoby decydują się na skorzystanie z dodatkowych środków uzyskanych po zaciągnięciu kredytu. Gdy planuje się skorzystanie z takich produktów bankowych, warto pomyśleć o tych, które są dostępne na specjalnych warunkach. Takim rozwiązaniem jest kredyt dla młodej osoby, który można uzyskać na znacznie lepszych warunkach w stosunku do standardowych ofert banków.

Kredyty dla młodych

Dla banków młode osoby są grupą klientów, którzy z jednej strony mają duże perspektywy, ale nie dysponują odpowiednio dużymi dochodami. Z tego powodu dla instytucji jest to znacznie większe ryzyko związane z wystąpieniem sytuacji, gdy kredyt przestanie być spłacany. Nie oznacza to, że młodzi ludzie nie mają szans na uzyskanie dodatkowych środków na sfinansowanie zakupu nieruchomości. Natomiast wymagania stawiane przez banki będą znacznie większe, niż w stosunku do starszych osób, które mają bardziej stabilną sytuację finansową. Podobnie, jak przy staraniu się o kredyty dla studentów, trzeba brać pod uwagę, że nie w każdym banku wnioski będą pozytywnie rozpatrzone.

Zanim zacznie się szukać ofert kredytów hipotecznych, warto zapoznać się z sytuacją na rynku finansowym. Ma to znaczenie z punktu widzenia wyboru odpowiedniego momentu, w którym warto pożyczyć większe pieniądze. Będzie to w przyszłości pozytywnie wpływać na możliwość spłacenia zobowiązania. Dodatkowo kredyt młodych małżeństw w wielu bankach można uzyskać łatwiej. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie opinii klientów na temat tego, jak łatwo można uzyskać konkretny typ kredytu. Pozwala to od razu lepiej wyselekcjonować takie banki, w których warto starać się o uzyskanie pieniędzy. Często będzie można w ten sposób skrócić czas, w którym znajdzie się instytucję, która będzie gotowa udzielić kredytu.

Jak ocenić dostępne na rynku bankowym kredyty dla młodych?

Planując zaciągnięcie kredytu, trzeba dobrze określić sytuację finansową. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia uniknięcia sytuacji, w której zobowiązanie okaże się trudne do spłacenia. Ważne jest określenie stabilności zatrudnienia, a także tego, jak duże dochody uzyskuje się
w sposób regularny. Pozwala to znacznie lepiej określić kwotę, o którą warto starać się w banku. Nawet mając zdolność kredytową, która pozwala zaciągnąć kredyt młodych małżeństw, warto zastanowić się, czy będzie można poradzić sobie z regularnymi spłatami. Specjaliści od finansów wskazują, że rata kredytowa nie powinna optymalnie wynosić około jednej piątej uzyskiwanych dochodów. Za bezpieczną można uznać kwotę, która wynosi nie więcej, niż jedną czwartą zarobków. Przekroczenie tych wartości może sprawić, że w sytuacji, gdy jeden
z małżonków straci pracę, trudno będzie regularnie spłacać zobowiązanie finansowe.

Gdy określiło się możliwości finansowe, wówczas można obliczyć zdolność kredytową. Pozwala to ocenić, czy bank będzie gotowy na pożyczenie określonej kwoty. Hipoteczne produkty nie są tak trudne do uzyskania, jak kredyt dla zadłużonych. Jednak należy brać pod uwagę, że banki mają duże wymagania w stosunku do młodych kredytobiorców. Nawet posiadając stałe zatrudnienie na umowę na czas nieokreślony oraz uzyskując atrakcyjne wynagrodzenie, można nie uzyskać możliwości zaciągnięcia kredytu, który spełnia oczekiwania. Z tego powodu warto już na etapie planowania pożyczenia pieniędzy ustalić optymalną kwotę, którą chce się uzyskać. W ten sposób można znacznie lepiej wybierać oferty banków, które pozwolą na uzyskanie oczekiwanej sumy. Trzeba brać pod uwagę, że nie zawsze będzie możliwe uzyskanie maksymalnej kwoty.

Gdy chce się skorzystać z oferty kredytu hipotecznego, trzeba brać pod uwagę, że niezbędne jest dysponowanie wkładem własnym. Z reguły będzie wymagane dysponowanie 20% wartości nieruchomości. Jednak im większą kwotą się dysponuje, tym znacznie łatwiej będzie uzyskać finansowanie. Dodatkowo posiadanie większej gotówki z przeznaczeniem na zakup mieszkania przekłada się na możliwość uzyskania lepszych warunków kredytowania. W ten sposób kredyty dla młodych małżeństw będą dostępne z lepszym oprocentowaniem. Mniejsze koszty związane z pożyczeniem pieniędzy ograniczają wysokość raty, którą trzeba będzie regularnie spłacać. W ten sposób można zmniejszyć obciążenia budżetu domowego. 

Dobrym rozwiązaniem przy staraniu się o kredyt dla młodych małżeństw jest skorzystanie z poręczeń. Gdy nie posiada się dodatkowego zabezpieczenia zobowiązania finansowego, wówczas można skorzystać ze wsparcia rodziny. Jeśli rodzice zgodzą się zostać poręczycielami, można znacznie łatwiej uzyskać wyższe kwoty kredytu. Warto to brać pod uwagę, gdy kolejne banki odmawiają pożyczenia pieniędzy. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że rodzice muszą spełniać wymagania instytucji finansowej. Dotyczy to między innymi wymogu maksymalnego wieku. Gdy rodzice posiadają kredyt dla emerytów, wówczas może to również utrudnić zostanie poręczycielem.

Jak starać się o kredyty dla młodych małżeństw?

Kredyty na zakup nowego mieszkania znacznie łatwiej mogą pozyskać małżeństwa. Single będą zawsze źle oceniane przez instytucje finansowe. Spłata zobowiązań finansowych z jednej pensji jest trudniejsza. Natomiast dochody dwójki osób dają znacznie lepsze zabezpieczenie kredytu. W ten sposób można liczyć na łatwiejsze uzyskanie oczekiwanych kwot. Należy również brać pod uwagę, że w wielu bankach znaleźć można oferty, które pozwalają na uzyskanie kredytu, gdy jest się parą. W ten sposób kredyty dla młodych ludzi można uzyskać nie tylko łatwiej, ale również na dużo lepszych warunkach finansowych. Warto to brać pod uwagę w momencie planowania uzyskania pieniędzy na sfinansowanie zakupu nieruchomości.

Gdy chce się mieć lepszą sytuację przy staraniu się o kredyty hipoteczne, warto zadbać o zdolność kredytową. Wszelkie zobowiązania, które się posiada, będą negatywnie wpływały na możliwość uzyskania większych sum. Z tego powodu warto pomyśleć o spłacie mniejszych zobowiązań. Do takich można zaliczyć różnego rodzaju kredyty ratalne czy limity w rachunkach na karcie kredytowej. Trzeba brać pod uwagę, że nawet karty kredytowe mogą znacznie obniżyć możliwości pozyskania większych kwot pieniędzy. Zatem dokonanie wcześniejszych spłat, może znacznie poprawić sytuację finansową z punktu widzenia tego, jak jest ona oceniana przez instytucje finansowe. Bywa to ważne, szczególnie gdy planuje się uzyskanie większych kwot na długi okres. Wówczas kredyty dla młodych małżeństw wymagają dysponowania doskonałą zdolnością kredytową.

Jeśli chce się uzyskać kredyty dla młodych ludzi, trzeba brać pod uwagę, że wymagają one spełnienia znacznie bardziej rozbudowanych formalności. Nie są to kredyty gotówkowe, które często można uzyskać od ręki. Właściwe przygotowanie się do procedury starania się
o pieniądze z banku jest w stanie przełożyć się na skrócenie czasu, w którym będzie można je uzyskać. Przy wybieraniu ofert dostępnych
w bankach, warto sprawdzać czy dostępne są takie, które pozwalają skorzystać z różnego rodzaju preferencji. Często można znaleźć takie, które są w stanie zapewnić lepsze warunki, na których będzie można pożyczyć pieniądze. Obejmować to może między innymi możliwość pożyczenia pieniędzy przy niższym oprocentowaniu czy mniejszych kosztach dodatkowych.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 14.03.2022, Aktualizacja 22.04.2022

Polecamy