Kredyty gotówkowe

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 14.03.2022, Aktualizacja 31.05.2022

Jest to rozwiązanie bezpieczne, ponieważ kredytów udzielają zaufane instytucje finansowe, jakimi są banki. Na rynku funkcjonują również tak zwane parabanki, które udzielają pożyczek, jednak na znacznie mniej korzystnych warunkach. Okazuje się, że dla Polaków kredyty gotówkowe to sposób na to, aby kupić nowy samochód, zrobić remont w domu czy wyjechać na rodzinne wakacje. Można dzięki nim zrealizować też niespodziewane wydatki czy po prostu spłacić bieżące zobowiązania. Aby otrzymać taki kredyt, trzeba jednak spełnić określone warunki. Jak wybrać dobry kredyt dla siebie i jakich formalności należy dopełnić, aby go otrzymać? Czy warto konsolidować swoje zobowiązania lub wziąć kredyt dla zadłużonych? Zachęcamy do zapoznania się z naszym opracowaniem.

Kredyty gotówkowe

Kredyt gotówkowy – na jakich zasadach jest przyznawany?

Poszukując dobrego kredytu gotówkowego, trzeba wiedzieć, na jakich warunkach jest on przyznawany. Klient otrzymuje na swój rachunek bankowy określoną sumę środków, a następnie spłaca swoje zadłużenie w systemie ratalnym. Od kwoty kredytu naliczane są odsetki, których wysokość jest zawsze określona w umowie. Każda rata ma dwa składniki – spłacany jest zarówno kapitał, jak i odsetki. Poza tym, większość banków pobiera również prowizję za udzielenie kredytu i może naliczać różnego rodzaju koszty. Od umowy zależy to, za co płacił będzie klient. Opłaty można naliczać na przykład za:

 • zmianę daty płatności raty;           
 • udzielenie tak zwanych wakacji kredytowych;            
 • wcześniejszą spłatę zobowiązania;            
 • nieterminowe wpłaty i konieczność podjęcia czynności windykacyjnych.

Bardzo istotne jest, aby przed podpisaniem umowy o kredyt gotówkowy, bardzo dokładnie zapoznać się z jej treścią. Może się bowiem okazać, że bank przewiduje wysokie opłaty, mimo tego, że sama oferta wydaje się być korzystna. Warto poświęcić nieco czasu na to, aby znaleźć tani kredyt gotówkowy, optymalnie dopasowany do indywidualnych potrzeb. Chcąc porównać ze sobą różne oferty, można znaleźć w Internecie ranking najlepszych kredytów gotówkowych, który prezentuje ich podstawowe parametry. Warto pamiętać o tym, że im dłuższy okres spłaty kredytu wybierzemy, tym z wyższymi kosztami musimy się liczyć. Za każdy dzień płacimy bowiem odsetki, zgodnie z zapisami znajdującymi się w umowie.

Jakich formalności należy dopełnić, aby otrzymać gotówkowy kredyt?

W zależności od tego, na jaki rodzaj kredytu gotówkowego się zdecydujemy, musimy liczyć się z koniecznością dopełnienia różnych formalności. Na przykład, kredyty dla studentów wymagają poręczycieli, ponieważ młodzi ludzie najczęściej nie zarabiają i nie posiadają żadnego rodzaju zabezpieczenia. W przypadku tradycyjnego kredytu, bank najczęściej wymaga zaświadczenia od pracodawcy lub innego dokumentu, który będzie potwierdzał rodzaj i okres zatrudnienia, jak również wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Jest to bardzo istotne, aby ustalić możliwości spłaty kredytobiorcy. Bywa, że banki honorują zeszłoroczne zeznania podatkowe, zaświadczenia dotyczące otrzymywanych świadczeń socjalnych i inne tego typu dokumenty.

Decydując się na kredyt gotówkowy na dwie osoby, musimy się liczyć z tym, że konieczne będzie dostarczenie zaświadczeń z dwóch miejsc pracy. Coraz częściej banki oceniają zdolność kredytową klientów na podstawie posiadanych przez nich produktów bankowych, takich jak rachunki bankowe, karty kredytowe, kredyty odnawialne czy lokaty. Znając sytuację finansową klienta od podszewki, są w stanie bardzo dokładnie ocenić, jakiego kredytu mogą bezpiecznie udzielić. Jeśli ryzyko jest dla banku wysokie, wówczas może być konieczne przedstawienie odpowiedniego zabezpieczenia. Najczęściej są to posiadane nieruchomości, co oznacza wpis w księdze wieczystej kredytobiorcy.

Bardzo istotna dla banku jest również historia kredytowa osoby wnioskującej o pożyczkę. Każdy bank ma możliwość dokonania weryfikacji w różnego rodzaju bazach, takich jak:

 • Biuro Informacji Kredytowej;            
 • Biuro Informacji Gospodarczej;          
 • Krajowy Rejestr Dłużników i wielu innych.

Banki ściśle współpracują ze sobą, aby mieć pewność, że nie umknie im to, że klient nie spłaca na czas swoich zobowiązań. Może mieć to kluczowe znaczenie i oznaczać brak możliwości przyznania kredytu w danej chwili. Pomocne jest jedynie jak najszybsze uregulowanie długów i wyczyszczenie baz, co może zająć nieco czasu.

Obecnie dużą popularnością cieszą się kredyty gotówkowe online, które cechują się najmniejszą ilością formalności do dopełnienia.

Jak poprawić swoją zdolność i historię kredytową?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że negatywna historia uniemożliwia otrzymanie kredytu gotówkowego. Niezapłacone raty kredytu, opóźnienia w spłacie faktur i innych płatności raportowane są do różnych instytucji, między innymi Biura Informacji Kredytowej. Każdy bank bardzo dokładnie analizuje sytuację osoby wnioskującej o udzielenie kredytu i sprawdza, jaki jest poziom ryzyka udzielenia kredytu. Może się okazać, że opóźnienie w spłacie nawet sprzed kilku lat będzie skutkowało odmową przyznania kredytu gotówkowego lub mniej korzystną ofertą. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby nieco poprawić swoją sytuację.

Przede wszystkim, warto założyć sobie internetowe konto w BIK i na bieżąco sprawdzać, jakich wpisów dokonują wierzyciele. Jeśli jakaś pozycja wydaje się być niepokojąca i nadmiarowa, natychmiast należy skontaktować się z konkretną firmą, aby wyjaśnić nieporozumienie. Być może wpisu dokonano omyłkowo. Zdarza się również, że dłużnicy zapominają o nieopłaconych ratach.

Warto jak najszybciej uregulować wszelkie należności. Następnym krokiem jest skierowanie do wierzyciela prośby o to, aby pozycja w BIK została usunięta. Niektóre wpisy mogą figurować w bazie nawet do kilku lat.

Eksperci zalecają, żeby w sytuacji złej historii kredytowej naprawiać ją za pomocą niewielkich zakupów ratalnych lub pożyczek. Każda spłacona rata raportowana jest później do BIK, co skutkuje poprawą sytuacji klienta w oczach banku.

Tanie kredyty gotówkowe dla młodych

Młodym osobom często wydaje się, że nie mają szans na kredyt w banku, ponieważ ich dochody są niewielkie. Faktycznie ma to wpływ na zdolność kredytową, jednak banki biorą pod uwagę różne aspekty. Nawet młode osoby, pracujące na umowę zlecenie mogą ubiegać się o przyznanie kredytu gotówkowego. Ważne, aby były pełnoletnie i nie występowały w rejestrach osób zadłużonych.

Na ich historię kredytową pozytywnie może wpłynąć na przykład to, że dokonają zakupu na raty i będą je systematycznie spłacać co miesiąc. Każda taka płatność skutkuje pozytywnym raportem do Biura Informacji Kredytowej i wpływa na zdolność kredytową. Można również poprosić bliską osobę o poręczenie takiego kredytu.

Ciekawym rozwiązaniem są kredyty gotówkowe studenckie. Student nie musi pracować i uzyskiwać dochodu, ale konieczne jest posiadanie poręczyciela. Bank nie wypłaca jednak takiego kredytu jednorazowo, a w miesięcznych transzach, które mają wystarczyć na funkcjonowanie. Jest to dobra propozycja dla osób, które nie mogą liczyć na pomoc ze strony rodziny. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy kredyt trzeba z czasem zacząć spłacać. Na szczęście kredyty studenckie przyznawane są na specjalnych warunkach i rozpoczęcie spłaty zaczyna się po zakończeniu okresu studiów.

Czy będąc emerytem można otrzymać kredyt gotówkowy?

Z trudnościami finansowymi i większymi wydatkami borykają się również osoby będące na emeryturze. Tego typu świadczenia zwykle nie są zbyt wysokie, co utrudnia również dostęp do kredytów gotówkowych. Na szczęście banki wychodzą naprzeciw ich potrzebom i wymaganiom i oferują możliwość uzyskania kredytu gotówkowego. Wysokość takiego kredytu uzależniona jest przede wszystkim od kwoty otrzymywanego co miesiąc świadczenia, jak również od wieku wnioskodawcy. Starsze osoby muszą się również liczyć z tym, że bank może nie wyrazić zgody na długi okres kredytowania.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy członka rodziny, który zgodzi się poręczyć kredyt. Wówczas można liczyć na nieco wyższą kwotę. Istnieje także możliwość zastosowania zabezpieczenia, na które każdy bank chętnie się zgodzi.

Kredyt gotówkowy online

Prawdziwą rewolucją w świecie produktów bankowych stała się możliwość zawierania umów online. Wystarczy założyć internetowy profil na stronie www wybranego banku lub zainstalować na telefonie aplikację. Często nie ma nawet takiej konieczności, a na przykład kredyt dla emerytów można uzyskać bez zakładania konta. Wnioskowanie o udzielenie kredytu gotówkowego jest bardzo proste i intuicyjne. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej kwoty oraz okresu kredytowania. W ten sposób można poznać ogólne warunki kredytu, to znaczy orientacyjną wysokość oprocentowania i wysokość miesięcznej raty. Kalkulatory kredytów gotówkowych udostępniają dziś wszystkie banki, którym zależy na zainteresowaniu klientów.

Kolejnym krokiem jest wypełnienie kwestionariusza, w którym znajdują się różne pytania dotyczące sytuacji finansowej osoby wnioskującej oraz jej gospodarstwa domowego. Bank chce wiedzieć między innymi:

 • jaka jest wysokość miesięcznego wynagrodzenia kredytobiorcy i jego źródło;           
 • na podstawie jakiej umowy dana osoba otrzymuje wynagrodzenie i na jaki czas została ona zawarta;     
 • czy kredytobiorca posiada inne zobowiązania;           
 • jakie są jego miesięczne koszty utrzymania;            
 • ile osób znajduje się na utrzymaniu wnioskodawcy.

Ubiegając się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, nie trzeba dostarczać żadnych dokumentów. Bank weryfikuje jedynie wniosek złożony online przez wnioskodawcę, a ponadto sprawdza klienta w bazach dłużników. Atutem jest posiadanie w danym banku rachunku, ponieważ kredytodawca może od ręki samodzielnie sprawdzić, jak wygląda sytuacja finansowa takiej osoby i jakimi kwotami operuje co miesiąc.

Jeśli weryfikacja wniosku internetowego przebiegnie pozytywnie, decyzja powinna pojawić się w ciągu kilku minut. Następnie, można spodziewać się przelewu środków. Bywa jednak, że bank prosi o dostarczenie dodatkowych dokumentów, ponieważ bez nich nie jest w stanie ocenić właściwie ryzyka. Wówczas cały proces nieco się wydłuża. Kredyty gotówkowe online cieszą się dziś ogromną popularnością, czemu nie można się dziwić. Wnioskowanie o taki kredyt jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu. Wniosek można wysłać o każdej porze i z każdego miejsca. Jeśli jest on wysyłany przez system bankowości elektronicznej lub aplikację, nie ma nawet konieczności podpisywania umowy, ponieważ jej zawarcie potwierdzane jest w formie elektronicznej.

Kredyt gotówkowy na dwie osoby

W każdym banku można starać się o przyznanie różnego rodzaju kredytów. W zależności od indywidualnych potrzeb danej osoby, kredyt można optymalnie dostosować, dzięki czemu nie jest drogi i spełnia wszystkie wymagania. Banki zapewniają też możliwość zaciągnięcia kredytu w dwie osoby. Często decydują się na taki krok małżeństwa i pary, ponieważ wspólnie zyskują znacznie lepszą zdolność kredytową i mogą wnioskować o przyznanie wyższej kwoty, jak również ją otrzymać. Jeśli wybierzemy kredyt gotówkowy na dwie osoby, wówczas instytucja finansowa bada sytuację finansową obu wnioskodawców i na tej podstawie ocenia, jakie jest ryzyko pożyczenia konkretnej sumy środków. Sumuje się wówczas dochody kredytobiorców, jak również ich wydatki i zobowiązania. Taka ocena jest nieco bardziej złożona, jednak warto poczekać na decyzję banku. Dwie osoby mogą liczyć na tanie kredyty gotówkowe, które są dostosowane do ich potrzeb. W zależności od konkretnej sytuacji wnioskodawców, niekiedy ilość formalności ograniczana jest do minimum, a innym razem może wzrosnąć.

Czy istnieje coś takiego, jak darmowy kredyt gotówkowy?

Banki proponują niekiedy klientom kredyt gotówkowy bez prowizji. Na taką promocję najczęściej mogą liczyć stali klienci, cieszący się zaufaniem banku i regularnie spłacający swoje inne zobowiązania. Bywa, że promocja obejmuje również nowych klientów banku, ale wtedy najczęściej pożyczane są stosunkowo niewielkie kwoty. Kto może liczyć na otrzymanie kredytu bez prowizji bankowej?

 • Osoby posiadające stałe źródło dochodu;
 • spłacające swoje zobowiązania terminowo;       
 • których obciążenia pozwalają na udzielenie kredytu;
 • klienci niefigurujący w bazach dłużników.

Decydując się na podpisanie umowy kredytowej, zawsze trzeba się dokładnie zapoznać z jej treścią. Może okazać się, że brak prowizji oznacza wyższe odsetki lub dodatkowe koszty. Wszystkie informacje na ten temat znajdują się właśnie w umowie i załącznikach do niej. Zawsze warto również sprawdzić, jakie działania i koszty bank przewiduje w sytuacji, gdy kredyt nie jest spłacany terminowo. Taka sytuacja rodzi zwykle sporo dodatkowych kosztów, które mogą być dotkliwe.

Kredyt gotówkowy na dowód – jak otrzymać szybki kredyt gotówkowy?

Dzisiaj banki starają się ograniczać ilość formalności koniecznych do uzyskania kredytu gotówkowego do minimum. Oznacza to, że stosunkowo niewielką sumę pieniędzy można pożyczyć przedstawiając jedynie dowód osobisty i oświadczając o swoich dochodach oraz sytuacji finansowej. Każdy bank w takiej sytuacji bada również historię kredytową i sprawdza, czy wnioskodawca nie występuje w bazach dłużników. Zła historia i duże opóźnienia w spłacie innych zobowiązań mogą sprawić, że nastąpi odmowa ze strony banku. W ten sposób można uzyskać dobry kredyt gotówkowy bardzo szybko, podobnie jak w parabankach i firmach udzielających szybkich pożyczek. Zaletą takiego rozwiązania jest jednak to, że klient pożycza pieniądze od zaufanej instytucji, jaką jest bank, który musi działać na podstawie przepisów i nie może sobie pozwolić na żadne niedozwolone praktyki, które są bardzo powszechne w tego typu firmach.

Często banki określają warunki, jakie musi spełnić wnioskodawca, aby móc ubiegać się o tego typu kredyt na dowód. Mogą być to warunki dotyczące wieku, dochodów na członka rodziny czy też posiadania stałego zatrudnienia. Klient co prawda składa oświadczenia w powyższym zakresie, jednak musi się liczyć z tym, że bank zweryfikuje to czy mówi prawdę. Zwykle na dowód można otrzymać kilka tysięcy złotych kredytu, ale stali klienci, którzy posiadają w banku na przykład rachunek, mogą liczyć na korzystniejszą ofertę, ponieważ bank całkiem inaczej ocenia ryzyko takiej pożyczki.

Odnawialny kredyt gotówkowy

Kredyty gotówkowe to najczęściej sposób na spłatę bieżących potrzeb, zadłużenia z innego tytułu, ale również zakup nowego samochodu czy wyjazd na zagraniczną wycieczkę. Klienci kierują się różnego rodzaju potrzebami w swoich gospodarstwach domowych. Banku tak naprawdę nie interesuje, na co pożycza środki, ponieważ wnioskodawcy najczęściej wskazują na wydatki konsumpcyjne. Ciekawym rozwiązaniem, oferowanym często przez banki są odnawialne kredyty gotówkowe lub tak zwane linie kredytowe. Na czym polega to rozwiązanie?

Bank przyznaje wnioskodawcy określoną sumę pieniędzy i udostępnia je na rachunku bankowym. Ze środków można korzystać w dowolny sposób, a odsetki naliczane są tylko i wyłącznie od faktycznie wykorzystanej na dany dzień kwoty. Wiedząc, kiedy bank je nalicza, można zapewnić pieniądze na rachunku, aby w danym miesiącu nie płacić. Z przyznanego limitu można korzystać wiele razy, do momentu wypowiedzenia takiej umowy. Bank zwykle pobiera opłatę odnawialną raz do roku. Taki kredyt gotówkowy w formie limitu na koncie to bardzo korzystne rozwiązanie, stosowane przez różne osoby. Limit może stanowić swego rodzaju poduszkę bezpieczeństwa, do której można sięgnąć swobodnie w dowolnym momencie. Jeśli nie korzystamy z pieniędzy, nic nas to nie kosztuje. Jeżeli jednak wykorzystamy całą przydzieloną sumę, wówczas trzeba się liczyć z koniecznością opłacenia odsetek. Te zwykle pobierane są w sposób automatyczny z konta bankowego w danym dniu miesiąca. Przed podjęciem decyzji o wyborze kredytu warto dobrze zastanowić się nad tym, czy lepszą opcją jest jednorazowa wypłata i spłata zadłużenia co miesiąc, czy też możliwość wielokrotnego korzystania z limitu.

Czy opłaca się wcześniej spłacić zaciągnięty kredyt gotówkowy?

W życiu zdarzają się różne sytuacje. Jeśli kredytobiorca zyska dodatkowe środki, których nie spodziewał się wcześniej, często zależy mu na tym, aby szybciej spłacić całe swoje zobowiązanie i nie mieć na głowie rat kredytu. Nie zawsze jest to jednak sytuacja opłacalna. Bardzo często nie zyskuje się w ten sposób, a można nawet stracić. Bardzo ważne, aby dokładnie zapoznać się z umową kredytu gotówkowego, którą podpisuje się z wybranym bankiem. Wiele instytucji nalicza bowiem opłaty związane z wcześniejszą spłatą udzielonego kredytu. Taka opłata może okazać się na tyle wysoka, że lepszym rozwiązaniem jest regularne spłacanie kredytu na ustalonych wcześniej warunkach.

Można wystąpić do banku z zapytaniem o to, ile kosztowała będzie wcześniejsza spłata kredytu, aby samemu sprawdzić, czy takie działanie jest w najmniejszym stopniu opłacalne. Wszystko zależy tu od rodzaju umowy i zawartych w niej zapisów. Nie należy obawiać się pracowników banków, ponieważ pracują oni właśnie dla klientów i ich celem jest udzielenie fachowej i rzetelnej pomocy. Jeśli skierujemy zapytanie na piśmie, wówczas bank zobowiązany jest do tego, żeby odpowiedzi udzielić również w takiej formie.

Ranking kredytów gotówkowych – dlaczego warto z niego korzystać?

Dzisiaj wiele osób zmuszonych jest do korzystania z kredytów gotówkowych. Dostępne są kredyty dla młodych, dla dwojga, dla emerytów czy linie odnawialne. Banki oferują wiele produktów, aby spełnić oczekiwania wszystkich, nawet bardzo wymagających klientów. Jak wybrać ten najlepszy dla siebie?

Doskonałym narzędziem dla każdego będzie ranking kredytów gotówkowych, który można znaleźć w Internecie. Takie rankingi są bardzo często aktualizowane i publikowane, aby każdy miał możliwość porównania różnych opcji. Ranking umożliwia sprawdzenie, który z banków oferuje obecnie najkorzystniejsze oprocentowanie lub najniższe koszty.

Ranking kredytów gotówkowych online to bardzo wygodne narzędzie, dzięki któremu można znaleźć najlepsze oferty w jednym miejscu. Jeśli zdecydujemy się na jedną z nich, z rankingu bardzo szybko można zostać przekierowanym na stronę bankowości internetowej konkretnego banku, a tam wygodnie złożyć wniosek. Poszukując w ten sposób produktu bankowego dla siebie, trzeba upewnić się czy ranking powstał na podstawie aktualnych danych. Warto pamiętać o tym, że banki dość często zmieniają swoje propozycje. Trzeba mieć również na uwadze to, że prezentowane parametry kredytu gotówkowego mogą ulec zmianie po zbadaniu konkretnej sytuacji finansowej danego klienta. Nie powinno się ich traktować jak ostatecznej oferty handlowej, a jedynie orientacyjną informację. Dlatego warto jest złożyć wniosek o przyznanie kredytu w kilku bankach proponujących korzystne warunki i zdecydować się ostatecznie na ten, który zaoferuje najlepsze.

Kalkulatory kredytowe

Poszukując kredytu gotówkowego można również korzystać z funkcjonalnych kalkulatorów, które banki udostępniają swoim klientom. Taki kalkulator umożliwia sprawdzenie, jakie będą koszty kredytu przy wybranej konkretnej sumie środków oraz odpowiedniej ilości rat. Bardzo szybko i wygodnie można więc sprawdzić, ile łącznie kosztuje kredyt i jakie odsetki są od niego naliczane. Dodatkowo, poznajemy również orientacyjną wysokość miesięcznej raty, co dla wielu osób jest istotne. Podobnie jak ranking kredytów gotówkowych, również kalkulator jest narzędziem pomocniczym, dlatego uzyskanych wyników nie można traktować jak ostatecznej oferty banku. Poszczególne parametry mogą się nieco zmienić, w stosunku do pierwotnie wskazywanych. Na wielu stronach internetowych można znaleźć kalkulatory różnych kredytów, co bardzo ułatwia porównanie ofert. Najważniejsze jest to, że kalkulator kredytów gotówkowych to narzędzie bardzo intuicyjne i proste
w obsłudze, z którym poradzi sobie każdy. Wystarczy jedynie wybrać kwotę kredytu przy pomocy suwaka i wskazać, na ile rat chcemy rozłożyć spłatę zobowiązania. Wyniki pojawiają się automatycznie.

Jaki maksymalny kredyt gotówkowy można uzyskać w banku?

Każdy bank zapewnia swoim klientom nieco inną ofertę kredytową. Wnioskodawców najczęściej interesuje to, na jaką maksymalną wysokość kredytu mogą liczyć. Aby uzyskać taką wiedzę, najlepiej jest wysłać kilka wniosków do różnych banków i uzyskać od nich konkretne oferty kredytowe.

Od czego zależy proponowana maksymalna kwota kredytu gotówkowego?

 • od uzyskiwanych dochodów;
 • ilości osób będących na utrzymaniu wnioskodawcy;
 • wieku kredytobiorcy i jego wykształcenia;
 • sytuacji rodzinnej;
 • zawodu wnioskodawcy;
 • rodzaju umowy zawartej z pracodawcą;
 • posiadanego majątku;
 • pozostałych zobowiązań finansowych, które posiada kredytobiorca.

Każdy bank bardzo szczegółowo bada sytuację finansową klienta, który składa wniosek. Analitycy sprawdzają wszystkie powyższe kwestie i zestawiają je ze sobą, aby ocenić, jakie jest ryzyko podejmowane przez bank, który proponuje kredyt gotówkowy.

Kolejną kwestią jest oczywiście to, czy dana osoba rzetelnie i terminowo spłaca swoje inne zobowiązania. Klienci, którzy często opóźniają się w spłacie rat kredytów i pożyczek, ale również rachunków za prąd czy telefon komórkowy, muszą liczyć się z tym, że bank nie będzie chętnie zwiększał oferowanej kwoty. Słusznie obawia się bowiem, że kredyt również nie będzie spłacany terminowo, a to dla banku oznacza koszty. Co prawda, w takiej sytuacji bank podejmuje działalność windykacyjną, jednak ona również kosztuje, a nie zawsze odnosi pożądane rezultaty.

Jak można zwiększyć kwotę kredytu gotówkowego?

Chcąc uzyskać wyższy kredyt, warto rozważyć wybór kredytu z zabezpieczeniem, na przykład w postaci posiadanej nieruchomości. Banki bardzo chętnie zgadzają się na takie rozwiązanie, jeśli tylko nieruchomość nie posiada innych wpisów w księgach wieczystych. Poza tym, można również skorzystać z pomocy członka rodziny lub bliskiego znajomego i wybrać kredyt z poręczycielem. Taka osoba ma być gwarantem tego, że kredyt będzie systematycznie spłacany.

Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt dla siebie?

Każdy kredyt gotówkowy to poważne zobowiązanie finansowe. Podejmując decyzję o zawarciu umowy kredytowej, trzeba mieć pewność, że będziemy w stanie go bez problemów regularnie spłacać. Warto dobrze przeanalizować swoją sytuację i zastanowić się nad tym, jakie kwoty będziemy w stanie płacić co miesiąc, bez nadmiernego obciążania domowego budżetu. Czasami lepiej jest zdecydować się na nieco dłuższy okres kredytowania i niższą ratę, mimo tego, że będzie to związane z naliczeniem wyższych odsetek od pożyczonego kapitału.

Kolejną istotną kwestią jest dokładne zapoznanie się z warunkami, które określone są w umowie kredytowej. Znajdziemy tam informację o tym, jak wysoką prowizję przewiduje bank z udzielenie kredytu, ale również szczegółowe informacje o różnych kosztach, związanych z obsługą kredytu. Bywa, że banki pobierają opłaty za różne czynności. Takie opłaty mogą być niewielkie, ale czasami stanowią sporą sumę. Ważne, żeby zwrócić uwagę na to, czy bank:

 • umożliwia wcześniejszą spłatę zobowiązania bez dodatkowych kosztów;            
 • oferuje tak zwane wakacje kredytowe i na jakich warunkach         
 • umożliwia zmianę dnia zapadalności raty kredytu.

Kolejną kwestią, o której wiele osób zapomina są koszty związane z nieterminową spłatą rat. Nikt nie spodziewa się problemów ze spłatą swojego zobowiązania i windykacji, co jest błędem. W życiu zdarzają się różne sytuacje, które mogą wpłynąć na sytuację finansową gospodarstwa domowego. Często kredyt gotówkowy w banku schodzi na dalszy plan, kiedy pojawiają się wydatki związane z leczeniem członka rodziny czy nagłymi naprawami. W każdej umowie kredytowej można znaleźć najważniejsze informacje oraz dowiedzieć się z niej, jakie czynności bank może podejmować po jakim czasie i jaka jest wysokość naliczanych opłat, na przykład za przesyłane monity i wezwania do zapłaty.

Jak nie wpaść w pętlę zadłużenia?

Każdy kredyt gotówkowy to poważne zobowiązanie finansowe, z którym trzeba się liczyć. Najważniejszą kwestią jest dokonanie dokładnej analizy – warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy faktycznie istnieje konieczność zaciągnięcia tego typu zobowiązania. Niekiedy przy pomocy rodziny lub przyjaciół można poradzić sobie z przejściowymi trudnościami finansowymi.

Kolejną kwestią jest rozważenie, jaka kwota kredytu gotówkowego faktycznie jest nam potrzebna. Każda dodatkowa złotówka, którą bank zaproponuje, oznacza wyższy kapitał oraz odsetki do późniejszej spłaty. Bardzo istotne jest również, aby dopasować wysokość raty takiego kredytu do swoich indywidualnych możliwości finansowych. Wiedząc o tym, że systematyczna spłata ustalonej kwoty nie będzie możliwa, nigdy nie powinno się podpisywać umowy z bankiem.

Coraz więcej słyszy się o osobach, które wpadły w tak zwaną pętlę zadłużenia. Co to oznacza? Z taką sytuacją mamy do czynienia, kiedy nie jesteśmy w stanie spłacać posiadanych już zobowiązań finansowych, w postaci kredytów, pożyczek czy rachunków i zaciągamy kolejne, właśnie na spłatę poprzednich. Zwykle nie udaje się uregulować całego zadłużenia, tylko bieżące płatności, a pojawiają się kolejne raty, które trzeba płacić. Kolejny kredyt gotówkowy lub pożyczka stają się dosłownie gwoździem do trumny. W ten sposób można stracić spory majątek. Z czasem, banki i inni wierzyciele zaczynają prowadzić czynności windykacyjne, za które również naliczane są koszty przewidziane
w umowie. Jeśli nie nastąpi spłata, dłużnik musi spodziewać się postępowania sądowego, a następnie egzekucji.

Jakie czynności może podejmować bank, który prowadzi postępowanie windykacyjne?

Pierwszym krokiem, jakiego możemy spodziewać się ze strony banku jest windykacja telefoniczna – telefony oraz wiadomości sms. Inne czynności stosowane przez banki to:

 • monity listowne;
 • wezwania do zapłaty;
 • wizyty w miejscu zamieszkania dłużnika;
 • skierowanie sprawy do zewnętrznej.

Obawiając się nawarstwiających się długów i windykacji, warto złożyć wniosek o przyznanie kredytu konsolidacyjnego. Taki kredyt gotówkowy dedykowany jest właśnie osobom borykającym się z problemami. Pozwala na konsolidację długów w jeden. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kilka rat zastępowanych jest jedną, dopasowaną do możliwości finansowych wnioskodawcy. Nie każdy może jednak liczyć na konsolidację swoich długów. Warunkiem jest posiadanie zdolności kredytowej i brak wpisów w rejestrach dłużników. Należy więc spieszyć się z wystąpieniem z takim wnioskiem do banku.

Jak poradzić sobie z problemami ze spłatą kredytu gotówkowego?

Wiele osób znajdujących się w trudnej sytuacji, uniemożliwiającej bieżącą spłatę rat kredytu, unika kontaktu z wierzycielem. Jest to błędne działanie, które może jedynie pogorszyć sytuację takiego dłużnika. Rozmowy z działem windykacji nie należą do najmilszych, jednak bank powinien wiedzieć, że klient nie uchyla się od swoich zobowiązań, a jedynie przechodzi chwilowe trudności. W takiej sytuacji banki oferują różnego rodzaju rozwiązania, jak na przykład:

 • zmiana daty spłaty kredytu;         
 • wakacje kredytowe, czyli zawieszenie rat na kilka miesięcy;      
 • restrukturyzację kredytu gotówkowego.

Na czym polega taka restrukturyzacja? Wiedząc o problemach klienta i znając dobrze jego aktualną sytuację finansową, bank może zaproponować na przykład zmianę okresu kredytowania, a tym samym – obniżenie rat. Często konieczne jest dostarczenie dokumentów, które będą potwierdzały pogorszenie się sytuacji finansowej kredytobiorcy oraz poświadczały posiadanie innych zobowiązań. Aby móc starać się o restrukturyzację, najczęściej należy złożyć stosowny wniosek. Bardzo ważne, aby nie unikać kontaktu z bankiem, a samemu zgłosić się do niego z prośbą o pomoc w spłacie zadłużenia.

Wypowiedzenie umowy kredytu i skierowanie sprawy na drogę sądową to ostateczność, która musi być poprzedzona brakiem woli zawarcia porozumienia i często właśnie brakiem jakiegokolwiek kontaktu.

Dlaczego kredyt gotówkowy jest bezpieczniejszy od pożyczki w parabanku?

Od dłuższego czasu sporym powodzeniem cieszą się pożyczki oferowane przez instytucje finansowe niebędące bankami. Parabanki oferują zarówno tak zwane chwilówki, czyli pożyczki krótkoterminowe, jak również tradycyjne pożyczki, spłacane ratalnie. Eksperci przestrzegają jednak, aby szczególnie uważać, podpisując umowę z taką firmą. Banki obowiązuje prawo bankowe, ich działania są ściśle monitorowane i muszą proponować tylko uczciwe warunki.

Co prawda, firmy pożyczkowe nie mogą ustalać na poziomie wyższym, niż określony w przepisach, ale znajdują sposób na to, żeby zwiększyć kwotę, którą musi oddać im klient. Często robią to przy pomocy naliczania bardzo wysokich kosztów, na przykład za przyznanie pożyczki lub czynności windykacyjne. Pobierają również wysokie opłaty za ubezpieczenie pożyczki. Dobry kredyt gotówkowy będzie zawsze tańszy, a przede wszystkim bezpieczniejszy od pożyczki zaciągniętej w parabanku. Krąży wiele historii o tym, że takie firmy bardzo intensywnie prowadzą swoje czynności windykacyjne w uporczywy sposób, kontaktując się na przykład z rodziną zobowiązanego lub jego sąsiadami lub odwiedzając go w miejscu pracy. Pożyczając w banku możemy być spokojni, że nie dojdzie do tego typu sytuacji.

Na jakich zasadach przyznaje się chwilówki?

Osoby, które nie mają możliwości uzyskania kredytu gotówkowego, na przykład z powodu złej sytuacji finansowej lub negatywnych wpisów w bazach dłużników, coraz częściej sięgają po tak zwane chwilówki, czyli krótkoterminowe pożyczki pozabankowe. Obecnie taką formę pożyczki oferuje wiele polskich i zagranicznych firm. Wnioskując o taką chwilówkę również trzeba spełnić określone warunki, jednak nie są one tak wygórowane. Poza tym, parabanki nie wymagają tylu formalności. Chwilówkę można otrzymać w ciągu kilkunastu minut, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy jedynie założyć na profil na stronie internetowej takiej firmy lub zainstalować dedykowaną aplikację na swoim telefonie komórkowym. Konieczne jest wypełnienie krótkiego formularza, w którym podaje się informacje takie, jak:

 • wiek;
 • stan cywilny;
 • zawód;
 • wysokość osiąganych dochodów;
 • dane pracodawcy;
 • numer dowodu osobistego.

Firma pożyczkowa bardzo szybko dokonuje analizy sytuacji finansowej klienta na podstawie wskazanych danych oraz sprawdzając poszczególne bazy i niezwłocznie podejmuje swoją decyzję. Jeśli jest ona pozytywna, wówczas gotówka jest natychmiast przelewana na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy i można korzystać już ze środków w wybrany przez siebie sposób. Tym, co różni chwilówki od kredytów bankowych jest to, że takie pożyczki zaciąga się z krótkim terminem spłaty – najczęściej wynosi on miesiąc lub dwa. Poza tym, należności nie spłaca się w wygodnych ratach miesięcznych, a trzeba ją uiścić jednorazowo. Niektóre parabanki umożliwiają przesunięcie spłaty o miesiąc, jednak wiąże się to ze sporymi kosztami. Dlatego eksperci finansowi zawsze stawiają kredyty gotówkowe na pierwszym miejscu, pod względem bezpieczeństwa klienta. Z pewnością jest to wybór bardziej rozsądny.

Rozsądni i rzetelni klienci mogą traktować chwilówki jako rozwiązanie na szybko, kiedy pojawiają się niespodziewane wydatki. W takiej sytuacji trzeba mieć jednak pewność, że będziemy w stanie spłacić całą kwotę jednorazowo. Nie warto się bowiem narażać na koszty związane z windykacją. Zwykle firmy pożyczkowe określają je na bardzo wysokim poziomie, ponieważ stanowią one rodzaj zabezpieczenia ich interesów.

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 14.03.2022, Aktualizacja 31.05.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.