Kredyty konsolidacyjne

Osoby, które mają zaciągnięty więcej niż jeden kredyt, bardzo często borykają się z trudnościami z uiszczaniem kolejnych rat w terminie. Może to być wynik zbyt dużej łącznej sumy zobowiązań, może też być tak, że w gąszczu kolejnych opłat niektóre raty po prostu giną. Rozwiązaniem jest w takim przypadku dobry kredyt konsolidacyjny. Czym są kredyty konsolidacyjne?
Jakie rodzaje kredytów oferują banki?
Oferta banków, jeśli chodzi o kredyty, jest dzisiaj naprawdę rozbudowana. W ofercie banków znajdują się zwykłe kredyty gotówkowe. Zaciągamy je wtedy, kiedy planujemy wyjazd na wakacje, chcemy zrobić remont czy kupić szkolną wyprawkę na syna bądź córki. Dostępne są także kredyty celowe, a więc te udzielane na przykład na zakup auta. Pozyskanych z nich środków finansowych nie można wydać inaczej niż cel określony w umowie. Zalicza się do nich kredyty mieszkaniowe, które przeznaczone są do sfinansowania zakupu mieszkania. Najczęściej mają one formę kredytów hipotecznych, a więc związanych z zabezpieczeniem na hipotece nieruchomości. Do kredytów celowych zaliczane są też kredyty konsolidacyjne.
Kredyt konsolidacyjny – co to takiego?
Konsolidacja kredytu to nic innego, jak sposób na to, aby połączyć kilka różnych zobowiązań wobec banków w jedno. Celem kredytu konsolidacyjnego jest zmniejszenie comiesięcznych wydatków wynikających z regulowania długów. Taki kredyt dla zadłużonych to opcja dostępna w przypadku kredytów:
- ratalnych;
- gotówkowych;
- samochodowych;
Konsolidacją można objąć również zadłużenie wynikające z karty kredytowej. Jest to rodzaj kredytu celowego: pozyskane z kredytu konsolidacyjnego pieniądze można przeznaczyć wyłącznie na spłatę zobowiązań. UWAGA: decydując się na kredyt konsolidacyjny, nie trzeba konsolidować wszystkich posiadanych zadłużeń. To od decyzji klienta uzależnione jest, które zobowiązania zostaną spłacone w związku
z konsolidacją. Może być tak, że konsolidacja nie obejmie wszystkich zaciągniętych kredytów.
Ranking kredytów konsolidacyjnych – czy warto korzystać?
Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego, warto zadbać o to, aby postawić na naprawdę korzystną ofertę. Warto pamiętać, że propozycje poszczególnych banków mogą się w tym zakresie mocno między sobą różnić. Z pomocą przychodzi w takim przypadku ranking kredytów konsolidacyjnych. Stawiając na ranking bankowy kredytów konsolidacyjnych, można porównać ze sobą najważniejsze parametry kredytu. W przypadku kredytów konsolidacyjnych są one takie same, jak w odniesieniu do innych form kredytowania. I tak ranking kredytów konsolidacyjnych uwzględnia między innymi:
- rodzaj zabezpieczenia stosowany przez bank;
- wysokość oprocentowania;
- wysokość prowizji;
- maksymalny czas kredytowania.
Jeśli chodzi o rodzaj zabezpieczenia, to banki mają duże pole do popisu. Najczęściej decydują się na ubezpieczenie kredytu. Niektóre banki narzucają z góry ubezpieczyciela, inne pozostawiają swobodę wyboru, jeśli chodzi o firmę ubezpieczeniową. Wysokość oprocentowania
i prowizji to czynniki przekładające się bezpośrednio na koszt kredytu. Im te współczynniki są wyższe, tym więcej pieniędzy trzeba będzie zwrócić do banku. Z kolei maksymalny czas kredytowania ma znaczenie wtedy, kiedy zależy nam mocno na możliwie jak największym obniżeniu wysokości rat. Im dłuższy maksymalny okres kredytowania oferuje bank, tym na niższe raty można liczyć. Warto jednak pamiętać, że długość okresu kredytowania przekłada się bezpośrednio na ostateczny koszt kredytu.
Porównując ze sobą te parametry, można wybrać najtańszy kredyt konsolidacyjny. Tylko wówczas można być pewnym, że konsolidacja jest dobrym, korzystnym rozwiązaniem. Decydując się na kredyt konsolidacyjny, należy bowiem uważać, aby nie postawić na rozwiązanie, które
w ostatecznym rozrachunku będzie nas kosztowało dużo więcej. Może tak się stać, jeśli nie przeanalizujemy dokładnie oferty, którą przedstawił nam bank.
Kiedy korzystny kredyt konsolidacyjny to dobry wybór?
Tani kredyt konsolidacyjny to naprawdę dobre rozwiązanie, jeśli spłacanie dotychczasowych zobowiązań staje się coraz trudniejsze. Warto pamiętać, że wiele kredytów i pożyczek może skutkować ogromnymi sumami, których domowy budżet nie jest w stanie unieść. Dzięki konsolidacji wysokość raty jest mniejsza niż łączna suma dotychczas spłacanych rat. Pozwala to zachować płynność finansową.
Kredyt konsolidacyjny to dobry wybór również dla wszystkich, którzy wprawdzie nie narzekają na obciążenie finansowe, ale mają duży problem organizacyjny, jeśli chodzi o spłatę różnych zobowiązań. Decydując się na konsolidację kredytu, można skutecznie wyeliminować chaos, który wkradł się w spłatę.
Jeśli zmieniają się warunki finansowe, które banki oferują swoim klientom, również warto rozważyć kredyt konsolidacyjny. Może bowiem okazać się, że zyskamy w ten sposób na przykład niższe oprocentowanie czy niższe prowizje, co obniży ostatecznie koszt kredytu.
Warto pamiętać, że kredyty konsolidacyjne gwarantują przedefiniowanie warunków kredytowania i pozwalają na ustalenie nowego harmonogramu spłat. Dlatego są dobrym rozwiązaniem, jeśli dotychczasowe ustalenia z jakiegoś powodu przestały nam odpowiadać.
Kredyty konsolidacyjne – dla kogo?
Jeśli chodzi o kredyty konsolidacyjne, to banki kierują swoją ofertę do różnych grup klientów. Dostępny jest kredyt dla emerytów. Bez problemu znaleźć można również konsolidacyjne kredyty dla młodych. Banki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że konsolidacja to rozwiązanie atrakcyjne dla osób w różnym wieku. Dlatego nie ograniczają się wyłącznie do jednej grupy klientów, oferując kredyty konsolidacyjne. Zasadniczo adresują je do wszystkich, którzy z jakiegoś powodu mają problem ze spłacaniem dotychczasowych zobowiązań finansowych. Aby mówić o kredycie konsolidacyjnym, trzeba posiadać na swoim koncie przynajmniej dwa inne kredyty bankowe. W związku
z tym są to kredyty adresowane do osób już zadłużonych.
Najtańsze kredyty konsolidacyjne – jak działają?
Po podpisaniu umowy z wybranym bankiem klient wskazuje, jakie dotychczasowe zobowiązania mają zostać objęte konsolidacją. Spłacaniem poszczególnych kredytów i pożyczek zajmuje się sam bank. Oznacza to, że w praktyce klient nie dostaje pieniędzy z kredytu do ręki. Trafiają one na konto instytucji, w których klient jest zadłużony. Kredyt konsolidacyjny jest rodzajem kredytu celowego, co oznacza, że pochodzące
z niego środki finansowe nie mogą być wydane na cel dowolnie wybrany przez klienta. Warto jednak pamiętać, że niektóre banki proponują kredyty konsolidacyjne połączone z pożyczaniem klientowi dodatkowych pieniędzy. W takim przypadku część środków przeznaczana jest na spłatę dotychczasowych zobowiązań, a część trafia do klienta. Z tą drugą częścią pieniędzy klient może zrobić to, na co ma ochotę. Może wydać je na remont mieszkania, zakup ulubionych książek, wyjazd na wakacje. Może także przeznaczyć je na spłatę kolejnych rat już skonsolidowanego kredytu.
Kredyt konsolidacyjny bez prowizji – czy to możliwe?
Dobre kredyty konsolidacyjne oferowane przez banki są naprawdę różne. Wielu klientów zastanawia się nad tym, czy można znaleźć kredyt konsolidacyjny bez prowizji. Okazuje się, że tak. Solidnie prowadzony ranking kredytów konsolidacyjnych uwzględnia prowizję pobieraną przez bank. Aby więc naprawdę szybko dowiedzieć się, czy aktualnie dostępny jest na rynku kredyt konsolidacyjny, który nie uwzględnia prowizji, warto przeanalizować ranking. Niektóre banki wprowadzają do swojej oferty kredyty konsolidacyjne bez prowizji raz na jakiś czas. Są to wówczas oferty promocyjne, których zadaniem jest przyciągnięcie klientów. Na ogół są one naprawdę bardzo atrakcyjne i warto z nich skorzystać.
Czy kredyt konsolidacyjny pozwala na ucieczkę ze spirali zadłużenia?
Problemem, który dotyka osoby zaciągające kilka pożyczek, jest bardzo często spirala zadłużenia. Każda kolejna pożyczka przeznaczona jest na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Liczba rat zamiast jednak zmniejszać się, zaczyna rosnąć. Kolejne raty nie są regulowane w terminie, co jest powodem zaciągnięcia kolejnego kredytu. Najtańszy kredyt konsolidacyjny to najlepsze rozwiązanie, jeśli nie chcemy wpaść w taką spiralę zadłużenia. UWAGA: decyzję o konsolidacji warto podjąć możliwie jak najwcześniej, kiedy nie mamy jeszcze zbyt dużych problemów ze spłacaniem kolejnych rat. Sytuacją, do której absolutnie nie należy dopuścić jest tak zwane przekredytowanie. Z czym to się wiąże? Osoby, które dopadło przekredytowanie, przeszło pięćdziesiąt procent swoich dochodów otrzymywanych do ręki przeznaczają do regulowanie różnych zobowiązań. Jest to sytuacja niezwykle niekorzystna, która może wpędzić w poważne tarapaty. Samodzielne wyjście z nich może okazać się bardzo trudne, a dla wielu osób wręcz niemożliwe.
Jak dużą gotówkę dodatkową oferują najczęściej banki przy kredycie konsolidacyjnym?
Wspomnieliśmy wyżej, że w ofercie niektórych banków znajdują się kredyty konsolidacyjne połączone z pożyczaniem dodatkowych środków finansowych. W większości banków takie dodatkowe pieniądze nie przekraczają na ogół dziesięciu procent wartości całego kredytu. Oczywiście warto pamiętać, że oferty banków mogą się różnić. Dlatego warto przejrzeć aktualny ranking kredytów konsolidacyjnych przed podjęciem ostatecznej decyzji o zaciągnięciu tego rodzaju kredytu, jeśli zależy nam nie tylko na konsolidacji zadłużenia, ale również uzyskaniu dodatkowego zastrzyku gotówki.
Jakie są podstawowe rodzaje kredytów konsolidacyjnych?
Obecnie banki proponują swoim klientom dwa podstawowe rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Chodzi o kredyt konsolidacyjny:
- gotówkowy;
- hipoteczny.
Ten pierwszy przeznaczony jest na spłatę dotychczasowych zadłużeń. Taki kredyt ma jednak najczęściej dość krótki czas kredytowania, może opiewać też na kwotę niższą niż kredyt, który zabezpieczony został hipoteką. Większość banków oferujących kredyt konsolidacyjny gotówkowy proponuje okres kredytowania dochodzący do dziesięciu lat.
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny związany jest zabezpieczeniem w postaci nieruchomości. Może ona być własnością albo kredytobiorcy, albo osoby, która zdecydowała się poręczyć kredyt. Decydując się na konsolidację z hipoteką, można liczyć na zdecydowanie dłuższy okres kredytowania. Może on wynosić nawet trzydzieści lat. To, jak duży będzie to kredyt uzależnione jest w dużej mierze od wartości nieruchomości. Zasada jest w tym wypadku prosta: im większą wartość ma nieruchomość, tym wyższy kredyt konsolidacyjny można uzyskać. Warto jednak pamiętać, że jeśli z jakiegoś powodu przestaniemy spłacać kolejne raty, bank ma prawo zająć nieruchomość na poczet powstałego zadłużenia. Jeśli więc zamierzamy zastawić dom, należy się nad tą decyzją porządnie zastanowić. Może ona bowiem przynieść poważne konsekwencje.
Czy bank udzielający kredytu konsolidacyjnego sprawdza zdolność kredytową kredytobiorcy?
Decydując się na kredyt konsolidacyjny, należy pamiętać, że bank dokładnie sprawdzi naszą zdolność kredytową. Jest to bowiem całkiem nowe zobowiązanie, a bank musi mieć pewność, co do naszej sytuacji finansowej. Należy więc spodziewać się weryfikacji w takich bazach danych, jak:
- BIK;
- KRD.
Jeśli pozyskane informacje nie będą dla kredytobiorcy korzystne, bank może podjąć decyzję o odmowie udzielenia kredytu. Ocena zdolności kredytowej uwzględnia:
- wysokość osiąganych dochodów;
- rodzaj umowy, na podstawie której potencjalny kredytobiorca stara się o kredyt;
- wysokość dotychczasowych zobowiązań;
- sytuację rodzinną.
Wysokość osiąganych dochodów to jeden z najważniejszych czynników, które brane są pod uwagę przez banki podczas oceniania zdolności kredytowej klientów. Zarobki muszą być na tyle wysokie, aby umożliwiały pokrycie rat, a jednocześnie pozwalały na spokojną egzystencję kredytobiorcy. Same zarobki to jednak zbyt mało. Bank najchętniej współpracuje z takimi klientami, których sytuacja zawodowa i finansowa jest stabilna. Dlatego największe szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego mają ci, którzy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Umowa czasowa bądź umowa zlecenie sprawiają, że szanse na pozytywną decyzję kredytową są znacznie niższe. Co więcej, na rynku działają takie banki, które raczej nie zdecydują się na udzielenie kredytu osobie zatrudnionej na umowie czasowej. Wyjściem
z sytuacji okazuje się być czasem oświadczenie pracodawcy, że umowa zostanie przedłużona. Jeśli jednak do końca jej trwania pozostało wiele czasu, może to okazać się niewystarczające. Nie bez znaczenia dla banku jest także sytuacja rodzinna. Wiąże się ona bowiem z wydatkami, które co miesiąc trzeba ponosić. I tak rodzina z dwójką dzieci, w której pracuje tylko jedna osoba, ma mniejsze szanse na kredyt konsolidacyjny niż wtedy, kiedy aktywni zawodowo pozostają oboje rodzice. Bank może zapytać też o regularne wydatki związane na przykład z wynajmem mieszkania czy opłacaniem rachunków za energię elektryczną.
Czy kredyt konsolidacyjny to sposób na ulgę dla domowego budżetu?
Tanie kredyty konsolidacyjne to rozwiązanie odpowiednie dla wszystkich, którzy chcą ratować domowy budżet. Jak już wspomnieliśmy, decydując się na konsolidację, można liczyć na zdecydowanie niższe raty. Co więcej, tani kredyt konsolidacyjny to często bardzo korzystne oprocentowanie i niska prowizja lub jej brak. W efekcie taki kredyt kosztuje nas zdecydowanie mniej niż dotychczas zaciągnięte zobowiązania. Warto pamiętać, że niektóre banki proponują kredyty konsolidacyjne z odroczoną spłatą. To sposób na zapewnienie sobie kilkumiesięcznego oddechu, który być może pozwoli ustabilizować sytuację finansową.
Czy warto korzystać z kalkulatora kredytu konsolidacyjnego?
Rozważając zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, warto pamiętać, że w przestrzeni internetowej dostępne jest niezwykle przydatne narzędzie, którym jest kalkulator kredytowy. Zwraca uwagę prostą konstrukcją i łatwością obsługi. Pozwala na szybkie zdobycie informacji
w zakresie tego, ile ostatecznie będzie kosztował nas dany kredyt. Kalkulator kredytowy pozwala zdobyć informacje w zakresie:
- całkowitego kosztu kredytu;
- wysokości miesięcznej raty;
- okresu kredytowania.
Kalkulator dostarczy nam informacji dotyczących tego, ile ostatecznie zapłacimy za kredyt. Warto bowiem pamiętać, że na ostateczny koszt kredytu składa się nie tylko pożyczona kwota, ale również odsetki, a także prowizja banku. Wysokość miesięcznej raty to jedna z ważniejszych informacji w przypadku kredytów konsolidacyjnych. Trzeba bowiem pamiętać, że często decydują się na nie osoby zmagające się
z problemami finansowymi. Zbyt wysoka rata nie tylko nie rozwiąże dotychczasowych problemów, ale może je nawet nasilić. Okres kredytowania istotnie wpływa na wysokość rat. Im dłuższy, tym niższa rata, ale jednocześnie wyższy koszt kredytu.
Czy warto postawić na wsparcie doradcy kredytowego, decydując się na kredyt konsolidacyjny?
Wprawdzie z kalkulatora kredytowego można uzyskać wiele informacji, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów, to dla wielu osób narzędzie to jest niewystarczające. Na szczęście dzisiaj można postawić na wsparcie fachowca, którym jest doradca kredytowy. To specjalista, który dokładnie przeanalizuje naszą sytuację finansową, a następnie przedstawi oferty przynajmniej kilku banków, wskazując, która jest dla nas najbardziej korzystna. Plusem skorzystania z pomocy doradcy jest przede wszystkim możliwość zadawania pytań rozwiewających wszelkie wątpliwości. Pod tym względem usługi doradcy wypadają zdecydowanie lepiej niż kalkulator kredytowy, który obsługujemy samodzielnie.
Gdzie można zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?
Obecnie prawie każdy bank działający na terenie naszego kraju ma w swojej ofercie kredyt konsolidacyjny. Oznacza to, że z zaciągnięciem tego rodzaju kredytu nie będzie problemu. Warto jednak pamiętać, że banki mogą znacznie różnić się, jeśli chodzi o ostateczną ofertę. Mogą oferować kredyt konsolidacyjny z różnym okresem kredytowania, pobierać różną prowizję czy stawiać na inne oprocentowanie. Dlatego nigdy nie należy podejmować decyzji o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego pochopnie. Zawsze powinna ona być dokładnie przemyślana
i przeanalizowana tak, aby wybrać ofertę najbardziej korzystną.
Jakie dokumenty trzeba przedstawić w banku, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny?
Decydując się na kredyt konsolidacyjny, należy pamiętać, że niezbędne będzie dopełnienie szeregu formalności w banku. Pod tym względem kredyt konsolidacyjny nie różni się od innych form kredytowania. Bank może oczekiwać przedstawienia zaświadczenia
o zatrudnieniu. Na takim dokumencie powinna znaleźć się informacja o rodzaju umowy, a także czasie, na jaki została zawarta. Jak już wspomnieliśmy, na największą przychylność banków mogą liczyć osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Niezbędne będzie także zaświadczenie o wysokości osiąganych zarobków. Bank z pewnością poprosi – jeśli zamierzamy konsolidować kredyty udzielone przez inne banki – o przedstawienie informacji o wysokości dotychczasowego zadłużenia.
Jeśli chodzi o formalności związane z zaciągnięciem kredytu, to niezbędne jest także przedstawienie dokumentów, które potwierdzają naszą tożsamość. Podstawowym jest oczywiście dowód osobisty. Wypełnić trzeba będzie także wniosek o kredyt.
Co w sytuacji, kiedy nie otrzymamy kredytu konsolidacyjnego?
Może zdarzyć się tak, że bank uzna, iż nasza zdolność kredytowa jest niewystarczająca. W takiej sytuacji nie mamy szans na otrzymanie konsolidacji. Nawet najtańszy kredyt konsolidacyjny nie będzie wchodził w grę. Nie oznacza to, że osoby mające problemy finansowe nie mają żadnego wyjścia z sytuacji. Zawsze można próbować zwrócić się do banku o wakacje kredytowe. Jest to czas, kiedy nie spłaca się kolejnych rat. Pozwala to na poprawę sytuacji finansowej. Rozwiązaniem jest także wydłużenie okresu kredytowania, co skutkuje zmniejszeniem wysokości rat. UWAGA: aby bank takie wnioski rozpatrzył pozytywnie, najlepiej wystąpić z nimi jeszcze zanim zaczną się problemy ze spłacaniem kolejnych rat. Jeśli pojawią się opóźnienia, decyzja również może być odmowna.
Czy możliwa jest konsolidacja kredytu konsolidacyjnego?
Może okazać się, że po jakimś czasie od zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego znowu dotkną nas problemy finansowe. W takiej sytuacji nie należy się załamywać. Obecnie wiele banków oferuje swoim klientom konsolidację kredytu konsolidacyjnego. Brzmi co najmniej dziwnie, prawda? Być może, ale jest to rozwiązanie naprawdę popularne. W tym przypadku zaciągnięty nowy kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest na spłatę dotychczasowego. Aby jednak takie rozwiązanie miało sens, należy znaleźć kredyt o niższym oprocentowaniu bądź dłuższym okresie kredytowania. Chodzi bowiem o to, aby wysokość rat była niższa. UWAGA: jakiekolwiek opóźnienia w spłacie kredytu konsolidacyjnego mogą skutkować poważnymi problemami z uzyskaniem kolejnej konsolidacji.
Czy wniosek o kredyt konsolidacyjny można złożyć przez Internet?
Obecnie bankowość internetowa cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że również kredyty konsolidacyjne dostępne są przez Internet. Decydując się na dobry kredyt konsolidacyjny, nie trzeba w ogóle wychodzić z domu. Wniosek o przyznanie kredytu można złożyć, korzystając z Internetu. Jeśli postawimy na konsolidację w banku, w którym posiadamy dotychczasowe kredyty bądź przynajmniej konto osobiste, procedura będzie jeszcze prostsza, a wszystko odbędzie się zdecydowanie szybciej.
Czy kredyt konsolidacyjny jest tym samym, co kredyt refinansowy?
Wiele osób sądzi, że kredyt konsolidacyjny i kredyt refinansowy są tym samym. Tymczasem okazuje się, że są to rozwiązania podobne, ale nie jednakowe. Oba rodzaje kredytów przeznaczone są na sfinansowanie dotychczasowych zobowiązań. Gwarantują zmniejszenie obciążenia
i ustabilizowanie sytuacji finansowej. Trzeba jednak pamiętać, że kredyt refinansowy adresowany jest do osób, które zdecydowały się na kredyt hipoteczny. Zaleca się go przede wszystkim wtedy, kiedy oferta banków stała się dużo bardziej korzystna. Zanim jednak zdecydujemy się na podpisanie umowy z bankiem, warto dokładnie przeanalizować koszt kredytu.
Czy kredyt konsolidacyjny i pożyczka konsolidacyjna są tym samym?
Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które w swojej ofercie mają banki. Z kolei pożyczka konsolidacyjna proponowana jest przez tak zwane instytucji pozabankowe. Z założenia kredyt konsolidacyjny i pożyczka konsolidacyjna działają dokładnie tak samo. Ich celem jest spłata dotychczasowych zobowiązań finansowych i zmniejszenie miesięcznej raty. Decydując się na skorzystanie z usług instytucji pozabankowej, należy jednak zachować szczególną ostrożność. Może bowiem okazać się tak, że pożyczka jest naprawdę wysokooprocentowana. Dlatego
w tym przypadku kalkulacje, czy pożyczka konsolidacyjna się opłaca nabierają szczególnego znaczenia.
Czy kredyty konsolidacyjne mają jakieś wady?
Mówiąc o kredytach konsolidacyjnych, na ogół koncentrujemy się na zaletach. Tymczasem trzeba pamiętać, że mają one również wady. Zazwyczaj wiążą się z dłuższym okresem kredytowania, co oczywiście zwiększa koszt kredytu. Jest to jednak niezbędne, aby móc myśleć
o niższych ratach. Zasada jest więc w tym przypadku bardzo prosta: coś za coś.
Zaciągnięcie dodatkowego kredytu wiążę się najczęściej z koniecznością uiszczenia kolejnej prowizji dla banku, co generuje kolejne koszty. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne są takie kredytu, w przypadku których nie ma prowizji. Na ogół są to oferty promocyjne, na które warto czekać, jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić.
W ostatecznym rozrachunku okazuje się więc, że kredyt konsolidacyjny – o ile postawimy na ten naprawdę dobry – to świetne rozwiązanie gwarantujące większy spokój i stabilność finansową.
Czy warto odwlekać decyzję o kredycie konsolidacyjnym?
Dobry ranking kredytów konsolidacyjnych jasno wskazuje, że w ofercie banków nie brakuje naprawdę atrakcyjnych ofert na konsolidacje. Oznacza to, że konsolidacja dotychczasowych zobowiązań może okazać się jedną z lepszych decyzji w życiu. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie odwlekać w czasie decyzji o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego. Jest to rozwiązanie, na które warto postawić jeszcze zanim problemy finansowe staną się naprawdę poważne. Dlaczego? Jeśli będziemy mieli wiele nieuregulowanych rat, nasza wiarygodność w oczach banków drastycznie spada. Przekłada się to na ocenę zdolności kredytowej, a więc najważniejszego kryterium, które banki biorą pod uwagę, podejmując decyzje kredytowe. Zbyt długo odwlekana konsolidacja może wówczas oznaczać jedno: odmowną decyzję banku.
Co poza kredytami konsolidacyjnymi proponują swoim klientom banki?
Oferta banków to nie tylko kredyty konsolidacyjne. Działające obecnie na rynku banki to szereg produktów, które cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Obecnie coraz trudniej znaleźć osobę, która nie posiada rachunku osobistego. To właśnie na takie konto przelewane jest comiesięczne wynagrodzenie od pracodawcy. To również rachunek osobisty pozwala na dokonywanie zakupów przez Internet i bezpośrednie ich opłacanie. Do cieszących się popularnością produktów bankowych zalicza się także karty kredytowe. Banki proponują swoim klientom lokaty terminowe, które są bezpiecznym miejscem na ulokowanie oszczędności. Wpłacone na nie pieniądze pracują na siebie, nie trzeba obawiać się ewentualnej straty. W najgorszym wypadku klient w dniu zamknięcia lokaty otrzyma taką kwotę, jaką wpłacił, kiedy lokata była otwierana.
Kredyty bankowe są naprawdę bardzo różne. Do tych szczególnie popularnych zalicza się dobre kredyty konsolidacyjne. To odpowiednie rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zmniejszyć wysokość comiesięcznych zobowiązań. Zapewniają one stabilność finansową, przekładają się na poczucie bezpieczeństwa, pozwalają przywrócić domowy budżet do równowagi. Udzielane są na takich samych zasadach, jak inne formy kredytów.
