Kredyty samochodowe

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 15.03.2022, Aktualizacja 22.04.2022

Większość osób przyznaje, że napotykając na większe wydatki, decyduje się skorzystać z pomocy banków. Dzisiaj każdy może uzyskać kredyt na zakup nieruchomości, kredyt na samochód czy inne, codzienne potrzeby konsumpcyjne. Banki proponują kredyty gotówkowe, linie kredytowe przypisane do rachunków, karty kredytowe i inne produkty, które umożliwiają skorzystanie z dodatkowego zastrzyku środków. Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt samochodowy? Jak wybrać kredyt, który spełni wszystkie oczekiwania i jednocześnie nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla portfela? Podpowiadamy.

Kredyty samochodowe

Kredyt samochodowy – popularny produkt w każdym banku

Kredyt udzielony przez bank to doskonały sposób na finansowanie zakupu wymarzonego auta. W szczególności korzystają z niego osoby, które nie posiadają gotówki odłożonej na taki cel. Pomoc banku sprawia, że auto dostępne jest praktycznie od ręki. Poza tym, kredyty na samochód słyną z tego, że są niskooprocentowane. Jest to możliwe dlatego, że na pojeździe wprowadza się zabezpieczenie. Niższa stopa procentowa oraz cały koszt zakupu pojazdu oznaczają jednak, że bank może zająć samochód, jeśli kredyt nie jest spłacany terminowo.

Popularne banki proponują dobre kredyty samochodowe na dogodnych warunkach, dzięki czemu każdego dnia pojawiają się nowi klienci, gotowi podpisać umowę kredytową od ręki. Wystarczy odpowiednia zdolność kredytowa, uzależniona od wartości samego samochodu
i niefigurowanie w bazach dłużników, aby bardzo szybko móc cieszyć się wymarzonym samochodem. Warto pamiętać, że przy pomocy kredytu samochodowego można kupić nie tylko auto osobowe, ale również inne modele. Bardzo popularne są również kredyty samochodowe dla firm.

Kredyt na zakup samochodu – jak wyglądają formalności?

W przypadku każdego kredytu, również tego na zakup pojazdu, pierwszym krokiem jest złożenie wniosku do banku. Przedtem, warto sprawdzić ranking kredytów samochodowych, aby poznać aktualne oferty i wybrać tę najkorzystniejszą dla siebie. Bank bardzo dokładnie analizuje każdy wniosek, a przede wszystkim – bada zdolność kredytową wnioskodawcy oraz jego historię. Ma to bowiem istotne znaczenie
w kwestii ryzyka, jakie podejmowane jest przez instytucję udzielającą kredytu.

Bardzo często bank prosi klienta o to, aby dostarczył zaświadczenie o osiąganych dochodach, rodzaju zatrudnienia czy inne dokumenty, które będą potwierdzały jego sytuację finansową. Jeżeli kredyt na auto zaciągany jest przez dwie osoby, wówczas obie mogą zostać poproszone
o uzupełnienie odpowiednich dokumentów i zaświadczeń.

Decyzja co do przyznania kredytu zwykle podejmowana jest szybko, jeśli bank nie ma żadnych wątpliwości i pozytywnie ocenił ryzyko. Na przykład na kredyty hipoteczne klienci oczekują znacznie dłużej. Środków można spodziewać się bardzo szybko. Jeżeli klient zdecyduje się na takie rozwiązanie, wówczas na pojeździe wprowadzane jest zabezpieczenie. Większość osób wybiera tę opcję, ponieważ zależy im na tanim kredycie.

Kredyt na nowy samochód

Zdecydowana większość osób decydujących się na kredyty samochodowe, to klienci, którzy wybierają nowe samochody prosto z salonu. Są to bardzo często pojazdy luksusowe z górnej półki, ale bywają to też klasyczne modele klasy B. Kupujący przyznają, że czują się znacznie bezpieczniej kupując nowy samochód od dealera, ponieważ ich historia jest znana, a pochodzenie pewne. Również klienci firmowi wybierają samochody nowe, które są objęte gwarancją i w pełni bezpieczne.

Kupując nowy samochód, klienci bardzo często spotykają się z sytuacją, kiedy to sam dealer samochodowy poleca im kredyty samochodowe. Większość nowych aut sprzedawanych jest na raty lub branych w leasing, ponieważ jest to rozwiązanie opłacalne pod względem finansowym. Jednocześnie, można jeździć nowym, pięknym i bezwypadkowym pojazdem, nie posiadając żadnych oszczędności odłożonych na ten cel.

Aby otrzymać kredyt na zakup nowego samochodu, wystarczy dopełnić odpowiednich formalności. Banki zwykle proszą klientów
o dostarczenie dokumentów, które będą potwierdzały wysokość uzyskiwanych dochodów oraz rodzaj i okres zatrudnienia. Wysokość udzielonego kredytu jest uzależniona od sytuacji finansowej klienta oraz jego historii kredytowej. Każdy kredyt na samochód obarczony jest ryzykiem, które podejmowane jest przez bank. Im lepsza ocena zdolności kredytowej klienta, tym lepsze warunki może uzyskać i starać się
o przyznanie wyższej kwoty. W przypadku drogich i luksusowych samochodów, prosto od dealera, trzeba się liczyć z tym, że banki dokonują bardzo skrupulatnej analizy sytuacji wnioskodawcy. Zwykle na samochód wprowadzane jest zabezpieczenie, które jest swego rodzaju gwarancją dla banku.

Kredyty samochodowe dla firm

Nie tylko osoby prywatne decydują się na zakup samochodów, korzystając przy tym z kredytów bankowych. Klientami banków są również firmy – małe i duże. Kredyty samochodowe dla firm są bardzo popularne, z uwagi na bardzo dogodne warunki. To, czy firma otrzyma kredyt na zakup floty pojazdów lub nawet jednego auta, zależy głównie od sytuacji finansowej firmy i jej majątku. Przed przyznaniem kredytu bank bardzo dokładnie analizuje posiadane informacje, aby sprawdzić, jakie ryzyko podejmie, udzielając kredytu.

Zdecydowanie większe szanse na przyznanie kredytu samochodowego mają duże i dobrze prosperujące przedsiębiorstwa, jednak także
w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, można starać się o jego uzyskanie. Bank na pewno poprosi o dostarczenie szeregu dokumentów, dzięki którym będzie w stanie przeprowadzić swoją analizę. Banki kredyty samochodowe proponują firmom bardzo chętnie, ponieważ te najczęściej decydują się na zakup nowych samochodów – sprawnych, bezpiecznych i nowoczesnych. Ustanawiając zabezpieczenie na takich pojazdach nie muszą obawiać się tego, że firma nie będzie w stanie spłacać regularnie swojego zobowiązania. W takiej sytuacji umowa kredytu może zostać wypowiedziana, a auto staje się własnością banku. Zanim do tego dojdzie, istnieje możliwość porozumienia się
z bankiem.

Co w sytuacji, kiedy pojawiają się problemy ze spłatą kredytu?

Dobry kredyt na samochód nie oznacza oczywiście braku dodatkowych kosztów, podobnie jak na przykład kredyty na remont. Od każdej pożyczonej sumy, naliczane są oczywiście odsetki. Mogą zostać one obniżone w sytuacji wyboru zabezpieczenia, jednak zawsze doliczane będą do każdej kolejnej raty. Poza odsetkami, banki udzielające kredytów naliczają również różnego rodzaju opłaty, na przykład za:

  • udzielenie kredytu;       
  • zmianę daty spłaty;       
  • wcześniejszą spłatę zobowiązania.

Wszystkie koszty, związane z wybranym kredytem, muszą zostać jasno określone w umowie zawieranej z klientem. Właśnie z umowy możemy dowiedzieć się, jakie czynności bank przewiduje w sytuacji, gdy zaczniemy spóźniać się ze spłatą kolejnych rat i jakie może w związku z nimi naliczać koszty.

Wypowiedzenie umowy kredytowej i egzekucja należności do ostateczność. Zanim dojdzie do takiej sytuacji, bank rozpoczyna procedurę windykacyjną. Wysyłane są smsy, monity listowne, wezwania do zapłaty. Klienci spotykają się również z kontaktami telefonicznymi.
W przypadku opornych dłużników, banki decydują się również na skierowanie windykatora terenowego do miejsca zamieszkania lub pracy.

Tanie kredyty samochodowe nie oznaczają wcale, że koszty związane z prowadzeniem postępowania windykacyjnego będą niskie. Warto pamiętać również o tym, że prowadzone działania są dość uporczywe i nieprzyjemne. W sytuacji, gdy pojawiają się problemy ze spłatą zobowiązania, pierwszym krokiem powinien być kontakt z bankiem. Bywa, że instytucje te idą swoim klientom na rękę i są w stanie zaproponować dobre i korzystne dla obu stron rozwiązanie. Najgorszym rozwiązaniem jest unikanie kontaktu z bankiem, ponieważ może ono prowadzić właśnie do wypowiedzenia umowy kredytowej.

Ranking kredytów na samochód

Poszukując dobrego kredytu na zakup samochodu, najlepiej jest poświęcić więcej czasu na porównanie dostępnych ofert. Każdy bank może bowiem proponować nieco inne warunki, mniej lub bardziej korzystne z punktu widzenia wnioskodawcy. Doskonałym narzędziem, które bardzo ułatwia znalezienie produktu dla siebie może być ranking kredytów samochodowych. Takie rankingi prowadzone są przez różne firmy, które porównują ze sobą poszczególne parametry kredytów. Można więc szybko i bardzo wygodnie sprawdzić, który kredyt jest najtańszy, czy który z banków pożycza z najniższymi kosztami. Korzystając z tego typu rankingów trzeba mieć jednak na uwadze to, że nie stanowią one oferty w rozumieniu kodeksu handlowego. Aby podjąć decyzję kredytową, bank bardzo dokładnie bada sytuację, w jakiej znajduje się aktualnie klient. Może więc zdarzyć się, że wyżej oceni ryzyko związane z przyznaniem kredytu i skoryguje nieco ofertę prezentowaną na swojej stronie www. Bywa, że klienci są jednak zaskakiwani w miły sposób i ostateczna oferta okazuje się jeszcze tańsza.

Jak wybrać dobry kredyt samochodowy?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu, niezależnie od tego na jaki cel, trzeba pamiętać o tym, że jest to poważne zobowiązanie finansowe. Każdy kredyt – kredyt fotowoltaika, hipoteczny czy konsumpcyjny rozkładany jest na raty, które trzeba spłacać. Ważne, aby dobrze rozważyć, czy będziemy w stanie kredyt spłacać, czy raty nie okażą się za wysokie lub nie pojawią się niespodziewane wydatki.

Wiele osób popełnia błąd i zbyt pochopnie zawiera umowę kredytową, a później ma spore trudności ze spłatą zobowiązania, co rodzi niepotrzebne nerwy i emocje. Kredyty samochodowe banki przyznają chętnie, ponieważ pojazdy stanowią ich zabezpieczenie. Bank podejmuje więc niewielkie ryzyko pożyczając pieniądze, ponieważ ma pewność, że ich nie straci. Osoby zadłużone, zaciągając tego typu kredyt często popadają w pętlę zadłużenia, z której bardzo trudno jest się wyplątać.

Dobry kredyt samochodowy to taki, który będzie optymalnie dopasowany do potrzeb klienta. Pożyczona suma odpowiada wartości wybranego pojazdu. Wiele zależy więc od kwestii takich, jak:

  • marka;
  • rok produkcji;
  • historia samochodu;
  • jego stan.

Większość osób na kredyt kupuje pojazdy nowe fabrycznie, ale zdarzają się również klienci, którzy znajdują sprawne auta z drugiej ręki
i chętnie pożyczają środki na ich zakup od banku. Nie warto spieszyć się z wyborem odpowiedniego produktu dla siebie. Eksperci zachęcają nawet do tego, aby negocjować z bankami warunki, ponieważ można w ten sposób zyskać na przykład niższe oprocentowanie lub koszt udzielenia kredytu.

Najistotniejszą kwestią jest na pewno ilość rat oraz ich wysokość. Mimo tego, że dłużej spłacany kredyt oznacza wyższe odsetki i ostatecznie większą sumę do zwrotu, niekiedy lepszym rozwiązaniem jest zwiększenie ilości rat, aby zminimalizować wysokość raty miesięcznej.

Kolejną kwestią jest także to, czy kredyt na samochód można spłacić wcześniej. Warto zakładać taką możliwość, ponieważ zawsze niespodziewanie może pojawić się dodatkowy zastrzyk gotówki. Banki zwykle wyrażają zgodę na wcześniejszą spłatę, jednak niektóre z nich naliczają wówczas automatycznie dodatkowe koszty, które sprawiają, że taka spłata nie jest opłacalna.

Kredyty na samochód czy zwykłe kredyty gotówkowe?

Banki mają dziś w swojej ofercie wiele różnych propozycji kredytowych. Czy kupując samochód powinniśmy korzystać tylko z tych dedykowanych tym zakupom, czy może rozszerzyć swoje poszukiwania? Każde rozwiązanie ma na pewno swoje plusy. Jeśli zdecydujemy się na kredyt samochodowy, wówczas możemy spodziewać się, że każdy bank będzie w stanie zaoferować nam jedną konkretną ofertę. Często taki kredyt jest tańszy od klasycznego, ponieważ pojazd stanowi jego zabezpieczenie i bank znacznie zmniejsza swoje ryzyko. Trzeba pamiętać o tym, że może się wiązać z nieco większą ilością formalności, właśnie w związku z zakupem.

Największym plusem zwykłego kredytu gotówkowego jest bez wątpienia to, że można o niego zawsze zawnioskować online. Każdy bank udostępnia dziś taką możliwość. Na stronie internetowej można nawet skorzystać z wygodnego kalkulatora kredytów, który wskazuje jaka będzie wysokość raty, jeśli zdecydujemy się pożyczyć określoną kwotę na wybrany czas. Wygodny suwak umożliwia sprawdzenie, jak będzie zmieniała się wysokość raty, jeśli zmienimy parametry takie, jak kwota do wypłaty oraz ilość rat. Wszystkie wyniki to oczywiście orientacyjne wartości i nie powinno się ich traktować jak oferty handlowej.

Wybierając klasyczny kredyt gotówkowy nie musimy informować banku o tym, na jaki cel pożyczamy pieniądze. Wiele osób wybiera takie rozwiązanie, wskazując jednocześnie, że kredyt zaciągany jest na cele konsumpcyjne.

Jak zaciągnąć kredyt na samochód online?

Wybierając zwykły kredyt gotówkowy, można go bardzo wygodnie zaciągnąć bez wychodzenia z domu. Banki umożliwiają dziś wnioskowanie o udzielenie kredytu przez Internet lub za pomocą aplikacji na telefon. Jest to rozwiązanie wyjątkowo wygodne i szybkie. Pierwszym krokiem jest zawsze wybór sumy, jaką chcemy pożyczyć od banku. Następnie mamy możliwość dokonania wyboru, co do ilości rat, które trzeba będzie zapłacić. Warto zatrzymać się w tym momencie i dobrze zastanowić nad tym, na jaki wydatek możemy sobie pozwolić.

Kiedy wiemy już, ile będzie kosztował nas kredyt na samochód, wówczas można przejść do wypełnienia wniosku. Formularz takiego wniosku nie jest skomplikowany i konieczne jest podanie w nim wszystkich najważniejszych informacji. Bank zamierza zbadać sytuację wnioskodawcy, dlatego interesują go takie kwestie, jak:

  • wiek;
  • płeć;
  • stan cywilny;
  • liczba osób na utrzymaniu;
  • wysokość dochodów;
  • inne zobowiązania.

Praktycznie zawsze należy wskazać nazwę pracodawcy, rodzaj zawartej z nim umowy i podać swoje wszystkie dochody. Jest to bardzo istotne, aby ustalić możliwości płatnicze zobowiązanego. Każdy bank ma swój własny sposób analizy i może kierować się nieco innymi kwestiami. Wysyłając swój wniosek o udzielenie kredytu trzeba również wyrazić zgodę na to, aby bank dokonał weryfikacji w bazach i rejestrach dłużników oraz Biurze Informacji Kredytowej. W ten sposób bank sprawdza wiarygodność wnioskodawcy oraz to, czy terminowo spłaca inne zobowiązania. Osoby nierzetelne muszą liczyć się z tym, że bank może im odmówić przyznania kredytu.

Kiedy bank podejmie decyzję, czy może przyznać kredyt na samochód wnioskodawcy, niezwłocznie informuje go o takiej decyzji. Zwykle cała procedura trwa od kilku do kilkunastu minut. Jeżeli konieczne jest uzupełnienie wniosku, na przykład o zaświadczenie od pracodawcy, wówczas czas ten wydłuża się, ponieważ konieczna może być wizyta w placówce lub przesłanie skanu. Środki przekazywane są na rachunek bankowy niezwłocznie po podjęciu pozytywnej decyzji. Niekiedy konieczne jest jeszcze potwierdzenie operacji w bankowości elektronicznej.

Przez Internet można łatwo zaciągnąć tani kredyt na samochód w ciągu kilku minut. Będąc klientem danego banku można liczyć na ograniczenie formalności do minimum. Propozycje kredytów pojawiają się nawet same i wystarczy wybrać odpowiednie parametry, aby od ręki cieszyć się środkami. Jeśli bank prowadzi rachunek bankowy wnioskodawcy, wówczas sam bardzo szybko może sprawdzić, jakie osiąga wynagrodzenie w skali miesiąca i jak duże są jej obroty na koncie. W ten sposób banki oceniają również ilość i kwotę wydatków ponoszonych przez gospodarstwo domowe. Nie oznacza to jednak, że pozostali klienci muszą czuć się poszkodowani. Niekiedy konieczne jest po prostu dostarczenie zaświadczenia od pracodawcy lub formularza PIT, który składany był w poprzednim roku. Wiele osób wybiera taki sposób wnioskowania o przyznanie kredytu, ponieważ w ten sposób oszczędzają sporo czasu.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 15.03.2022, Aktualizacja 22.04.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.