Odwrócony faktoring

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 04.05.2022

Wykorzystanie konkretnego rozwiązania, wymaga zapoznania się z korzyściami, które można uzyskać, jak i też ryzykami, z którymi można się spotkać. Każdy rodzaj faktoringu, w tym faktoring odwrotny może zapewnić wiele korzyści, choćby przy ograniczaniu ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej.

Odwrócony faktoring

Do najważniejszych zalet faktoringu można zaliczyć:

  • poprawę płynności;
  • motywowanie kontrahentów do regulowania zobowiązań;
  • natychmiastowy dostęp do finansowania;
  • zwiększenie elastyczności w kontekście terminów płatności.

Jak działa i co to jest faktoring odwrotny?

Tradycyjny faktoring opiera się na finansowaniu długu kontrahenta wobec faktora. Natomiast odwrócony faktoring to opłacenie zobowiązań wobec dostawców. Firma przekazuje faktury faktorowi. Dokonuje on zapłaty na rachunek dostawcy, a po wyznaczonym czasie uzyskuje pieniądze od nabywcy. Zatem definicja faktoringu odwrotnego wskazuje, że to faktor wchodzi w prawa właściciela należności, co bezpośrednio wynika z przepisów Kodeksu Cywilnego. W ten sposób staje się on wierzycielem faktoranta.

Dlaczego warto sprawdzić, na czym polega faktoring odwrócony?

Małe i średnie firmy często podczas zakupu towarów czy usług nie dysponują środkami finansowymi, które pozwalają na natychmiastową zapłatę. Zatem warto wiedzieć, co to jest faktoring odwrotny. W ten sposób może być on z powodzeniem wykorzystany w działalności przedsiębiorstwa. Wiedząc, na czym polega faktoring odwrotny można wykorzystać jego zalety.

Do najważniejszych korzyści, które odwrócony faktoring jest w stanie zapewnić, można zaliczyć:

  • brak zawiadomień o cesji;
  • brak konieczności weryfikowania umów handlowych;
  • eliminowanie ryzyka sporu między klientem a dostawcami.

Natomiast chcąc wykorzystać taką formę finansowania, warto sprawdzić, jakie są z nim związane koszty, czy jak odbywa się księgowanie faktoringu.

Jaki jest schemat działania faktoringu odwrotnego?

Decydując się na wykorzystanie faktoringu odwrotnego, warto sprawdzić schemat jego działania. Wpływa to bezpośrednio na sposób wykorzystania takiego sposobu finansowania. Schemat określa definicja faktoringu odwróconego. Finansowanie polega na zapłacie zobowiązań klienta przez faktora. W ten sposób płatność nie pochodzi bezpośrednio od przedsiębiorcy. Dokonuje on zapłaty zobowiązania
w późniejszym czasie. Taki schemat faktoringu odwrotnego sprawia, że różni się on od innych rodzajów tego typu finansowania, czyli opcji pełnej, niepełnej czy mieszanej. Natomiast jest to rozwiązanie, które bywa korzystne szczególnie dla firm, które nie dysponują środkami finansowymi na natychmiastowe dokonanie zapłaty.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 17.03.2022, Aktualizacja 04.05.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.