Pożyczka bez BIK. Co to jest i jak działa?

Mateusz  Albin
Mateusz Albin
REDAKTOR Artykuł: 13.04.2022, Aktualizacja 11.05.2022

Czy można wziąć pożyczkę bez BIK? Zaciągając kredyty i biorąc pożyczki, przyzwyczajeni jesteśmy do weryfikowania naszej wiarygodności w BIK. Czy mając kiepską historię w BIK można wziąć pożyczkę? Są także osoby, które nigdy nie udostępniały swojej historii BIK. Czy w takim razie mogą korzystać z pożyczek? Tłumaczymy.

Pożyczka bez BIK. Co to jest i jak działa

Co to jest pożyczka bez BIK?

Baza BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej, to jedno z podstawowych narzędzi, z których banki i firmy pożyczkowe korzystają przy udzielaniu kredytów lub pożyczek. Zasadniczo służy to wykluczeniu zadłużonych i nierzetelnych pożyczkobiorców. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) stanowi dla banku podstawowe źródło informacji niezbędnych do wyliczenia zdolności kredytowej. Czy można wziąć pożyczkę bez BIK?

Pożyczki bez BIK są możliwe. Istnieje szereg firm, o różnym stopniu wiarygodności, które specjalizują się np. w pozabankowych pożyczkach dla zadłużonych, chociaż nie tylko. Pożyczka bez sprawdzania BIK może się okazać dobrą ofertą także dla osób o stabilnej sytuacji finansowej i dobrych zarobkach, które jednak spłacają jednocześnie wiele innych zobowiązań. W przypadku takiego produktu historia kredytowa nie jest ważna, ale zazwyczaj wymaga dodatkowego zabezpieczenia.

Pożyczki bez BIK: jak to działa?

W przypadku pożyczek bez BIK, nasza dotychczasowa historia kredytowa nie ma znaczenia. Zamiast tego firma pożyczkowa najczęściej będzie oczekiwać dodatkowego zabezpieczenia.  Nie oznacza to, że szybkie pożyczki bez BIK udzielane są „na prawo i lewo”. Częstym wymogiem do udzielenia pożyczki bez sprawdzania BIK jest okazanie wyciągu z konta bankowego i udowodnienie swojej kondycji finansowej. Warto pamiętać, że brak weryfikacji w BIK nie oznacza sprawdzenia klienta pod innym kątem, np. zdolności kredytowej czy zadłużenia w KRD. Znaleźć można także ofertę firm nie wymagających pozytywnej historii kredytowej. W takiej sytuacji prawdopodobnie będzie wymagany gwarant bądź zastaw.

Jak uzyskać pożyczkę bez BIK?

Zgodnie z prawem bankowym kredyty mogą być udzielane wyłącznie przez banki. Te do przekazywania pieniędzy podchodzą bardzo restrykcyjnie, dlatego hasło „kredyt bez BIK” może być co najwyżej wprowadzającym w błąd hasłem marketingowym. Po pożyczkę bez BIK musimy więc udać się do jednej z działających w Polsce firm pożyczkowych, działających w oparciu o zapisy kodeksu cywilnego. Pożyczki udzielane przez prywatne podmioty mogą opierać się na spisanych umowach lub nawet ustnych. Zasady pożyczki ustala firma, nie ustawa.

Oferty firm są zróżnicowane i warunki udzielenia pożyczek mogą diametralnie różnić się, w zależności do której firmy się zgłosimy. Podstawowe warunki to pełnoletność klientów (w niektórych przypadkach wymagany jest wiek powyżej 21. roku życia) i przedstawienie dowodu osobistego i stały adres zamieszkania. Często też będzie wymagany numer telefonu, obywatelstwo polskie oraz konto w banku, które może być potrzebne do potwierdzenia umowy.

Pożyczka online bez BIK

Pożyczki bez BIK często można wziąć przez internet, podobnie jak większość chwilówek. Firmy reklamują się minimalną ilością formalności i przelewem na konto nawet w ciągu kilkunastu minut.

Tożsamość pożyczkobiorcy najczęściej jest sprawdzana poprzez wykonanie symbolicznego przelewu weryfikującego. Inną metodą jest weryfikacja poprzez aplikacje takie jak Instantor czy Kontomatik. Tożsamość może być także weryfikowana poprzez telefon. W trakcie rozmowy konsultant firmy pożyczkowej, przed udzieleniem pożyczki bez BIK, sprawdza niezbędne dane.

Pożyczka na raty bez BIK

Pożyczki na raty bez BIK udzielane są tylko przez niektóre z firm pożyczkowych. Wielu pożyczkodawców oczekuje jednorazowej spłaty całości pożyczonych środków i odsetek. W przypadku pożyczki ratalnej bez BIK należy spodziewać się odrobinę bardziej wnikliwej weryfikacji naszej zdolności kredytowej, przede wszystkim pod kątem możliwości wywiązywania się z comiesięcznych zobowiązań. Możemy więc spodziewać się sprawdzenia naszego statusu w KRD czy ERIF, aby wykluczyć zadłużone osoby oraz nierzetelnych klientów mających opóźnienia w opłatach.

Pożyczka na dowód bez BIK

Firmy pożyczkowe, także oferujące pożyczki bez BIK, lubią reklamować się ograniczeniem do minimum procedur. Nie tylko ograniczona jest weryfikacja klientów, ale często możemy spotkać się z wydawaniem pożyczek na dowód osobisty.

Pożyczka konsolidacyjna bez BIK

Pożyczka konsolidacyjna to jeden ze sposobów na wyjście z pętli zadłużenia. Konsolidacja polega na zastąpieniu kilku zobowiązań jednym, zazwyczaj udzielonym na dłuższy okres. W efekcie miesięczne płatności stają się jedną, często niższą niż suma dotychczasowych. Zazwyczaj konsolidacja dotyczy kredytów, chociaż na rynku obecna jest także oferta pożyczkowa, w tym pożyczki konsolidacyjne bez BIK, kierowane najczęściej do przedsiębiorstw. Zazwyczaj jednak pożyczka konsolidacyjna bez weryfikacji BIK wymaga zastawu lub zabezpieczenia hipoteką. Oznacza to jednocześnie pewne ryzyko, ale jednocześnie błyskawiczną spłatę dotychczasowych zobowiązań.

Gdzie pożyczka bez BIK?

Pożyczki bez BIK kierowane są do grona klientów o specyficznych potrzebach. Z oczywistych względów nie znajdziemy ich w ofercie banków. Dlatego pożyczki nie wymagające sprawdzania danych w BIK oferowane są wyłącznie przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Znalezienie firmy, w ofercie której są pożyczki bez BIK nie powinno być trudne. Na rynku istnieją tysiące takich podmiotów. Najlepiej oczywiście korzystać z oferty sprawdzonych firm o wysokiej renomie. Te znaleźć można w rankingach dużych serwisów finansowych, w których można porównać warunki umowy oraz rzeczywisty koszt spłaty pożyczki.

Mateusz  Albin
Mateusz Albin
REDAKTOR Artykuł: 13.04.2022, Aktualizacja 11.05.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.