Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Decydując się na wykorzystanie leasingowania w celu pozyskania samochodu, warto sprawdzić również to, jak na koszty wpłynie ubezpieczenie samochodu w leasingu. Pozwala to podejmować znacznie lepsze decyzje przy wyborze konkretnej oferty.
Jak wygląda ubezpieczenie samochodu w leasingu?
Wiedz o tym co to jest leasing, to nie wszystko, aby móc dokonywać dobrych decyzji finansowych. Zapisy w umowach mogą się znacząco różnić pomiędzy firmami. Do tego na koszty wpływać będą również takie kwestie jak ubezpieczenie samochodu w leasingu. Należy brać pod uwagę, że właścicielem pojazdu jest firma leasingowa. Zatem to ona decyduje o warunkach ubezpieczenia. Niezbędne jest z tego powodu uzyskanie wiedzy, jak leasing wpływa na ubezpieczenie samochodu. Każda polisa to dodatkowe koszty stałe, które będą związane
z regularnym użytkowaniem auta. Najczęściej firmy oferujące leasing wymagają dokonania zakupu OC i AC. Często dochodzić może do tego NNW. Natomiast rodzaje wymaganych polis w znacznym stopniu zależą między innymi od stanu pojazdu. Nowe samochody najczęściej muszą być objęte ubezpieczeniem OC i AC. Równocześnie Autocasco przy takich pojazdach jest wskazane. Z drugiej strony spotkać można się z większymi składkami z powodu wymagań stawianych przez leasingodawców.
Wymagania dotyczące AC przy leasingu obejmują:
- brak udziału własnego;
- brak franszyzy integralnej;
- wybór konkretnych metod naprawy pojazdu;
- stałą sumę ubezpieczenia.
Zatem takie zapisy, które znajdą się w umowie ubezpieczeniowej, będą wpływać na podniesienie wysokości składki za AC. Natomiast dodatkowe ubezpieczenie samochodu w leasingu nie zawsze jest wymagane. Wiele zależy od tego, czy planuje się korzystać z pojazdu nowego, czy używanego. Konkretne firmy, także mogą mieć nieco inne wymagania.
Jak wybrać korzystne warunki leasingu?
Na korzyści, które może przynieść leasing, wpływają warunki, na których można korzystać z konkretnego przedmiotu. Wpływ na to mają zapisy, które znajdą się w umowie. Zatem trzeba się z nimi dokładnie zapoznać. Pozwala to między innymi unikać niekorzystnych sytuacji, gdy zapłaci się podwójne ubezpieczenie samochodu w leasingu. Dokładne zapoznanie się z warunkami zapisanymi w umowie to sposób, aby uniknąć niekorzystnych zapisów. W poszczególnych firmach można spotkać się, także z różnymi kosztami. Im są one niższe, tym oczywiście lepiej. Obejmuje to, także koszty ubezpieczenia samochodu w leasingu. Natomiast decydując się na skorzystanie z usług konkretnej firmy, warto sprawdzić między innymi wymagane do podpisania dokumenty do leasingu. Będzie to bezpośrednio wpływać na konieczne do spełnienia formalności.
Jakie są formalności przy staraniu się o leasing?
Do zalet leasingowania przedmiotów można zaliczyć to, że formalności są znacznie mniej rozbudowane, niż w sytuacji, gdy chce się uzyskać kredyt dla firm. Zatem z punktu widzenia czasu, w którym można skorzystać z danego typu finansowania, bywa to dla firm lepszym rozwiązaniem. Natomiast podjęcie ostatecznej decyzji zależy od analizy korzyści. Wykorzystując kalkulator kredytu samochodowego, można ocenić to, jakie trzeba będzie ponieść koszty przez cały okres trwania umowy z bankiem. Wyliczenie wszystkich wydatków, które trzeba będzie ponieść, warto zrealizować również dla leasingu. Pozwala to między innymi znacznie lepiej określić szacunkowe wydatki na ubezpieczenie samochodu w leasingu operacyjnym.
W jaki sposób zaksięgować ubezpieczenie samochodu w leasingu?
To, jak zaksięgować ubezpieczenie samochodu w leasingu zależy od przyjętej metody księgowania. Gdy przedsiębiorstwo korzysta
z metody kasowej, wówczas wydatek należy wykazać w całości w dacie jego poniesienia. Natomiast, gdy firma wykorzystuje metodę memoriałową, wówczas trzeba opłaconą składkę podzielić na lata podatkowe. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę, że konkretne ubezpieczenie samochodu w leasingu wpływa również na to, jak będzie można zaliczyć je w koszty uzyskania przychodów. Zatem będzie to bezpośrednio przekładać się na zobowiązania podatkowe.
Wykupić ubezpieczenie samochodu w leasingu netto czy brutto?
O tym, czy wykupić ubezpieczenie samochodu w leasingu netto czy brutto, decyduje sposób opłacania VAT przez leasingującego. Gdy firma jest czynnym płatnikiem VAT, wówczas wykupuje polisę od wartości netto przedmiotu. Natomiast, gdy umowa leasingu dotyczy przedsiębiorcy, który nie może odliczać VAT, wówczas wykupić należy ubezpieczenie od wartości brutto. Natomiast należy dodatkowo brać pod uwagę, że zdecydowanie się na wykupienie polisy od wartości netto będzie korzystne dla firm, które wykorzystują pojazd, jako służbowy. W ten sposób mogą odliczać 100% VAT równocześnie od kosztów eksploatacji, jak i też rat leasingowych.
Ile będzie kosztować ubezpieczenie samochodu w leasingu?
Nawet gdy firma wykupiła polisę firmową, leasingodawcy wymagają dodatkowego ubezpieczenia. Takie ubezpieczenie samochodu
w leasingu musi obejmować pełny zakres ryzyka.
Polisa chroni przed następstwami między innymi takich zdarzeń jak:
- zniszczenie przedmiotu;
- uszkodzenie przedmiotu;
- kradzież;
- pożar.
Zatem decydując się na konkretne oferty, warto brać pod uwagę, jak ubezpieczenie samochodu w leasingu wpłynie na koszty. Jest to tym bardziej ważne, że często nie jest to wyszczególnione. Gdy w ofercie nie jest to zaprezentowane, wówczas trzeba samodzielnie sprawdzić, jak ubezpieczenie wpłynie na korzyści, które może przynieść leasing dla firm. Sprawdzenie kosztów polisy pozwala określić, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie zdecydowanie się na samodzielne wyszukanie lepszego produktu. Leasingobiorca może sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w leasingu, a następnie zdecydować się na lepszą polisę, którą wykupi we własnym zakresie. Natomiast trzeba się wówczas liczyć z koniecznością uiszczania w trakcie trwania umowy dodatkowych opłat. Zatem należy dokładnie sprawdzić, czy przy leasingu konkretnego przedmiotu bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie samodzielne wykupienie polisy, czy skorzystanie z oferty finansującego. Z reguły przy maszynach lepsze z punktu widzenia leasingobiorcy ubezpieczenia są w stanie zapewnić leasingodawcy. Przeciętne stawki polisy majątkowej wynoszą wówczas między 0.5%, a 1% wartości transakcji.
Korzystne stawki ubezpieczeń maszyn u leasingobiorców dotyczą tych:
- rolniczych;
- budowlanych.
Należy brać pod uwagę, że przy kombajnach czy wózkach widłowych niezbędne jest wykupienie, także OC. Z wyższymi stawkami przy polisach majątkowych w leasingu można spotkać się przy finansowaniu w ten sposób zakupu sprzętu elektronicznego, medycznego. Wówczas stawki mogą wynieść nawet 5% wartości przedmiotu. Podobne będą koszty ubezpieczenia samochodu w leasingu.
Kto płaci ubezpieczenie samochodu w leasingu?
Decydując się na leasing dla osoby prywatnej czy podmiotu gospodarczego, trzeba brać pod uwagę, że ubezpieczenie w ostateczności zawsze zapłaci korzystający. Nie ma znaczenia, czy ubezpieczenie samochodu osobowego w leasingu zostało wybrane przez finansującego czy też samodzielnie wybrało się polisę. Różnica dotyczy tego, jak odbywa się płatność. Gdy samodzielnie wybrało się polisę, wówczas składkę opłaca się bezpośrednio do towarzystwa reasekuracji. Natomiast, gdy ubezpieczenia wykupił finansujący, wówczas składki wejdą w opłaty za leasing. Zatem to kto wybiera towarzystwo reasekuracji, nie wpływa na to kto płaci ubezpieczenie za leasing samochodu. W poszczególnych firmach działających na rynku leasingowania aut można jednak spotkać się z nieco inną polityką, co do sposobu realizowania płatności.
Opłaty za ubezpieczenie leasingu mogą być:
- wliczone w ratę;
- rozłożone na raty.
Wiedząc, kto płaci ubezpieczenie samochodu w leasingu, można podejmować nieco lepsze decyzje w kontekście wyboru takich firm finansujących, które zapewniają lepsze rozwiązania w kontekście opłacania polis. Dla wielu podmiotów lepszym rozwiązaniem będzie możliwość płacenia składek w dwóch czy czterech ratach. Jest to możliwe, gdy firma leasingująca samodzielnie ubezpieczy auto.
