Umowa leasingu na co zwrócić uwagę?

Różne formy leasingu stają się coraz bardziej popularnym sposobem na finansowanie działalności przedsiębiorstw. Natomiast należy brać pod uwagę, że warunki oferowane przez poszczególne firmy mogą się znacznie różnić. Zatem między innymi umowa leasingu samochodu może mieć odmienne zapisy w zależności od podmiotu, w którym podejmuje się współpracę.
Z tego powodu warto zwrócić uwagę przynajmniej na najważniejsze elementy w podpisywanym dokumencie, takie jak:
- data zakończenia umowy i datę obowiązywania polisy ubezpieczeniowej;
- sposób przeliczania wysokości raty po zmianie WIBOR;
- formy cesji;
- koszty i zasady zakończenia umowy przed czasem;
- opłaty za rejestrację samochodu;
- koszt ubezpieczenia.
Gdy sprawdzi się takie zapisy, które zawiera umowa leasingowa, wówczas można ograniczyć ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych, dodatkowych wydatków. Równocześnie dobrze jest zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi konstrukcji takiego dokumentu. Wiedza
o tym, jak działa dana forma leasingu nie będzie wystarczająca w kontekście oceny korzyści, które przyniesie taka forma finansowania uzyskania możliwości korzystania z wybranej rzeczy. Zatem sama definicja umowy leasingu jest w stanie zapewnić wyłącznie ogólny pogląd dotyczący tego, jak będzie można wykorzystać konkretny rodzaj leasingowania.
Co to jest umowa leasingu i o czym decyduje?
Każda umowa leasingu jest umową cywilnoprawną. Jest ona zawierana między finansującym, a korzystającym. W pewnym stopniu leasing jest podobny do długoterminowego wynajmu. Natomiast sprawdzając, co to jest leasing, można określić najważniejsze różnice. Do najważniejszych można zaliczyć to, że umowa leasingowa na samochód zawiera opłatę wstępną, a także z góry ustaloną cenę wykupu rzeczy. Wszelkie opłaty dodatkowe, manipulacyjne będą decydować o tym, ja bardzo korzystne będzie skorzystanie z leasingu na określonych zasadach. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest to leasing dla osoby prywatnej, czy też z takiej formy prawnej korzysta przedsiębiorstwo. Na ogólne warunki wpływają zapisy Kodeksu Cywilnego. Znaleźć można w nim między innymi charakterystykę umowy leasingu.
Do najważniejszych cech dokumentu podpisywanego między finansującym a korzystającym można zaliczyć:
- występowanie stron umowy;
- zapis prawa i obowiązków;
- określenie wynagrodzenia za korzystanie z przedmiotu;
- warunki wypowiedzenia umowy;
- opcje wykupu przedmiotu;
- określenie przedmiotu umowy.
Dlaczego warto sprawdzić przykład umowy leasingu?
W poszczególnych firmach, które zajmują się leasingiem różnych rzeczy, można spotkać się z nieco innymi warunkami, na których może być podpisana umowa leasingu. Takie różnice w zapisach mogą być istotne z punktu widzenia tego, jak będą się kształtować wydatki na przestrzeni czasu. Uniknięcie niekorzystnych zapisów ma spore znaczenie, gdyż pozwala uniknąć sytuacji, w której konkretna forma leasingu nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Zatem kluczowe jest, aby wstępnie określić, które rozwiązanie jest w stanie z punktu widzenia strategii finansowej przedsiębiorstwa zapewnić pozytywne efekty. Natomiast sprawdzając przykład umowy leasingu, znacznie szybciej można ocenić, w której firmie będzie można korzystać z lepszych warunków. Pozwala to skrócić czas, w którym będzie można skorzystać
z leasingowania konkretnych przedmiotów. Równocześnie można uniknąć sytuacji podpisania umowy w ciemno, co oczywiście może okazać się niekorzystne, gdy dojdzie do nadzwyczajnych sytuacji. Nawet w sprawdzonych na rynku leasingu firmach można spotkać się
z niekorzystnymi zapisami dla konkretnych sytuacji. Prowadzić to może, choćby do konieczności ponoszenia niepotrzebnych wydatków, których można uniknąć przy podpisaniu znacznie lepszej umowy.
Jak powinna być skonstruowana i co powinna zawierać umowa leasingu?
Gdy planuje się skorzystać z leasingu, ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, co powinno się znaleźć w umowie. Dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z warunkami, z których można skorzystać w różnych firmach. W ten sposób można znacznie lepiej określić, na co zwrócić uwagę w umowie leasingu. Istotne jest między innymi, aby sprawdzić, kiedy przypada data zakończenia polisy ubezpieczeniowej. Lepiej jest, gdy data płatności ostatniej raty, a także wykupu są wcześniejsze. Znaczenie ma również sposób przeliczania wysokości rat. Gdy zmienia się WIBOR, wówczas umowa leasingu pojazdu może mieć zapis o automatycznym przedłużeniu tego, ile będzie wynosić spłata. Niezbędne jest zapoznanie się, także z tym, jak wyglądać może cesja leasingu. Przede wszystkim niezbędne jest sprawdzenie opłat, które trzeba ponieść. Podobnie jest w przypadku przedawnienia w umowie leasingu, które będzie wpływać na dodatkowe płatności. Obejmować to może różne opłaty manipulacyjne.
Z jakiej formy leasingu skorzystać?
Warto określić, także formę leasingu, gdy chce się korzystać z przedmiotów takich jak:
- maszyny;
- samochody;
- sprzęt komputerowy.
Ważne jest sprawdzenie, jakie różnice ma leasing operacyjny a finansowy. Pozwala to określić znacznie lepiej, co powinna zawierać umowa leasingu. W wariancie finansowym na przykład samochód będzie wliczany do majątku użytkownika. Natomiast przy operacyjnym będzie on wliczany do ewidencji środków trwałych. Z tego powodu przypomina on w znacznie większym stopniu wynajem. Jeszcze innym rozwiązaniem jest leasing zwrotny. Wówczas własność przedsiębiorstwa może być objęta umową. Pozwala to uzyskać środki finansowe,
a równocześnie dalej użytkować konkretny przedmiot. Dla wielu firm może to być wygodnym rozwiązaniem przy staraniu się o uzyskanie dodatkowych środków finansowych. Wiedząc, na co zwrócić uwagę w umowie leasingowej, można podpisać korzystne co? przy konkretnych formach leasingu. Zatem kluczowe jest wstępne określenie równocześnie sposobu pozyskania pojazdu, czy maszyny, a także ustalenie przynajmniej podstawowych warunków, na których można z nich korzystać.
Kalkulator
