Zawieszenie działalności a leasing

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 18.03.2022, Aktualizacja 04.05.2022

Leasing jest popularną formą finansowania zakupu przedmiotów niezbędnych w prowadzeniu działalności gospodarczej, ale przy korzystaniu z takiej formy finansowania, warto wiedzieć między innymi, jak wpływa leasing na zawieszenie działalności. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia możliwości bardziej bezpiecznego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Zawieszenie działalności a leasing

Leasing jest chętnie wykorzystywany przez przedsiębiorstwa, które chcą zdywersyfikować sposób finansowania działalności. To sposób na uzyskanie możliwości korzystania z pojazdów, maszyn bez konieczności inwestowania własnych środków finansowych. Jest on alternatywą
w stosunku do takich produktów jak kredyt dla firm. Natomiast dla uzyskania maksymalnych korzyści przy wykorzystywaniu leasingu, trzeba dokładnie zapoznać się ze szczegółowymi warunkami, na których można z niego korzystać. Pozwala to uniknąć, choćby takich sytuacji, gdy samochód w leasingu wpłynie na zawieszenie działalności w negatywny sposób. Zatem dysponowanie wiedzą dotyczącą tego, jak działa taka umowa cywilnoprawna w różnych sytuacjach, ma spore znaczenie z punktu widzenia podejmowania dobrych decyzji biznesowych. Należy brać pod uwagę, że wiele przedsiębiorstw uzyskuje dochody w nieregularny sposób. Wówczas zawieszenie działalności może być w wielu sytuacjach korzystnym rozwiązaniem. Natomiast, gdy korzysta się z kredytu czy leasingu, wówczas trzeba brać pod uwagę, że leasing samochodu wpłynie na zawieszenie działalności gospodarczej.

Jak można skorzystać z zawieszenia działalności przy leasingu?

Gdy wykorzystuje się możliwości, które oferuje leasing dla firm, a niezbędne jest wykorzystanie zawieszenia działalności, wówczas można wybrać różne opcje. Po pierwsze zawieszenie działalności przy leasingu samochodu może wymagać zerwania umowy. Wówczas trzeba się liczyć z dwoma konsekwencjami. Niezbędne jest zwrócenie pojazdu do firmy finansującej. Dodatkowo trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia opłaty prowizyjnej. Gdy auto zostanie przez firmę leasingową sprzedane, wówczas wpływy będą mogły być zaliczone na poczet rat, które normalnie powinien zapłacić przedsiębiorca. Zatem należy brać pod uwagę, że nie zawsze zerwanie umowy, gdy przy leasingu wybiera się zawieszenie działalności, będzie najlepszym rozwiązaniem. Należy brać pod uwagę, że dodatkowe opłaty mogą być wysokie, co nie może być pomijane. Ważne jest z tego powodu dokładne sprawdzenie tabeli prowizji dołączonej do umowy. W niej można dokładnie zorientować się w opłatach, co pozwala dokładniej określić koszty, które trzeba będzie ponieść. 

W wielu umowach leasingowych znajdują się zapisy, które wskazują na okres, po którym można wykupić przed czasem przedmiot umowy. Zatem można taki zapis wykorzystać, gdy planuje się zawieszenie firmy mając leasing. Gdy przekroczony został minimalny okres, po którym można wykupić pojazd, wówczas przy dysponowaniu odpowiednimi środkami finansowymi dobrym rozwiązaniem może być zakup. W ten sposób można również przejąć własność auta, które będzie mogło być następnie dalej wykorzystywane w działalności gospodarczej firmy. Natomiast nie będzie to rozwiązanie, które można brać pod uwagę, gdy nie dysponuje się odpowiednimi środkami finansowymi, które można przeznaczyć na wcześniejszy zakup przedmiotu objętego umową. Wówczas trzeba brać pod uwagę inne rozwiązania, gdy planuje się zawieszenie działalności mając auto w leasingu.

Jak przenieść umowę leasingu?

Umowa leasingu może być przeniesiona na inny podmiot. Natomiast należy brać pod uwagę, że jest to skomplikowany proces. Przede wszystkim trzeba znaleźć taką firmę, która zostanie pozytywnie oceniona przez leasingującego. Znalezienie takiego przedsiębiorstwa może zająć trochę czasu. Zatem planując zawieszenie działalności gospodarczej w trakcie leasingu, trzeba brać pod uwagę, że nie zawsze uda się szybko znaleźć firmę, która przejmie umowę. Taki podmiot gospodarczy musi między innymi mieć odpowiednią sytuację finansową. Dodatkowo nie można mieć zaległości w spłacaniu rat leasingowych. Natomiast, gdy uda się znaleźć zainteresowanych przejęciem umowy, wówczas koszty leasingu wpłyną na zawieszenie działalności gospodarczej w mniejszym stopniu. Równocześnie można wykorzystać zarówno leasing dla osoby prywatnej, jak i też przedsiębiorstwa. Oczywiście kluczowe jest to, czy ma się czas, aby przeprowadzić cały proces cesji umowy.

Jak na koszty leasingu wpłynie zawieszenie działalności?

Wiedząc dokładnie, co to jest leasing, umie się dokładnie określić, także koszty, które należy ponosić podczas trwania umowy, czy przy specyficznych okolicznościach związanych z wykorzystywaniem takiego finansowania. Obejmuje to również sytuację, gdy wykorzystuje się zawieszenie działalności mając leasing samochodowy. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia między innymi ograniczenia wydatkowania nadmiernie dużych środków finansowych przy wyborze konkretnej opcji związanej z przerwaniem prowadzenia firmy na określony lub nieokreślony czas. Wiedząc jak wpływają koszty leasingu na zawieszenie działalności, można między innymi unikać korzystania z takiego sposobu finansowania, gdy wie się o planowaniu takiego działania. Równocześnie można znacznie lepiej zaplanować to, czy zakończy się umowę, czy też dalej będzie się opłacało raty. Należy brać pod uwagę, że wiele istotnych decyzji będzie się podejmować już na etapie ustalania warunków z firmą finansującą, które znajdą się w umowie. Podobnie jak przy decydowaniu się na wybór konkretnego konta dla firm, tak samo przy wybieraniu oferty leasingu, można zdecydować się na różne warunki, które dostępne są w poszczególnych firmach. To konkretne zapisy bezpośrednio wpłyną na przyszłe koszty.

 

Aleksander Jagiełło
Aleksander Jagiełło
REDAKTOR Artykuł: 18.03.2022, Aktualizacja 04.05.2022

Polecamy

Warto wiedzieć

Inwestowanie - co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Inwestowanie – co to jest, na czym polega, jak zacząć i jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Jak rozpocząć inwestowanie w bezpieczny i pewny sposób? W co warto inwestować? Sprawdź!

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Inwestowanie na giełdzie krok po kroku

Każdy ekspert z pewnością potwierdzi, że zaoszczędzone pieniądze trzeba pomnażać, poprzez ich inwestowanie. Sprawdź, jakie faktycznie przynosiły korzyści?

Jak wybrać konto dla dziecka

Jak wybrać konto dla dziecka?

W niektórych bankach konto osobiste można założyć nawet noworodkowi. Jednak aż do ukończenia 13. roku życia dziecko nie będzie mogło zbyt wiele zrobić z pieniędzmi, które zostały wpłacone na jego rachunek.

Jakie są formy inwestowania?

Jakie są formy inwestowania?

Przechowywanie pieniędzy na koncie nie przynosi żadnych zysków, a środki są dosłownie zjadane przez inflację. Istnieją różne formy inwestowania, pozwalające nawet osobom niedoświadczonym i bez specjalistycznej wiedzy na powiększanie majątku.

Kredyt na fotowoltaikę

Kredyt na fotowoltaikę

Zastanawiacie się nad zamontowaniem ogniw fotowoltaicznych? Przed zaciągnięciem pożyczki na fotowoltaikę warto przeanalizować potrzeby swojego gospodarstwa domowego, oszacować budżet i poszukać najbardziej optymalnej oferty na montaż ogniw słonecznych.

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Każdy inwestor jest wyjątkowy – nie tylko z uwagi na kapitał, jakim dysponuje, ale także ze względu na jego unikalny profil psychologiczny oraz demograficzny. Doradca finansowy doskonale wie, w co inwestować pieniądze i jakie konkretnie zagrożenia są związane z poszczególnymi typami inwestycji.